PDA

Επιστροφή στο Forum : απο forthnet σε OTE λογω πτωσης συγχρονισμου



freemannnn
30-11-10, 11:49
σκεφτομαι να ξαναγυρισω στον OTE γιατι ενω ειμουν στην forthnet 2.5 χρονια ευχαριστημενος και συγχρονιζα γυρω στα 15 με snr 6, τωρα ειμαι στα 5 με snr 26.

το εχω δωσει βλαβη, ηρθαν απο forthnet και απο OTE αλλα δεν ξερω αν θα βγει ακρη.
αλλαξα καλωδιωση απο την εισοδο της πολυκατοικιας μεχρι τη κεντρικη πριζα του διαμερισματος μου.
αυτοι επιμενουν οτι κατι παιζει μεσα στο διαμερισμα. βλεπουν βραχυκυκλωμα.
εγω πηγα με router thomson και με ups στην εισοδο, το συνδεσα και παλι κλειδωσε στα 5.
εχω δοκιμασει με 3 router. 2 thomson και 1 linksys. ολα τα ιδια.

το ξαναεδωσα σημερα βλαβη και ειπαν θα ερθει τεχνικος forthnet+OTE μαζι.
για να δουμε.

σκεφτομαι να φυγω απο forthnet αφου με τα 80ε που τους δινω το διμηνο, και ο ΟΤΕ τωρα εχει προγραμμα μου ειπαν με 86ε με απεριοριστα αστικα,υπεραστικα και κινητα (60 λεπτα), αλλα οχι διεθνη οπως ειχε η forthnet.

ανεβαζω και ενα prinscreen του thomson 585v8 ...
μου κανει εντυπωση το παρακατω...

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1.092 / 18.092 http://192.168.1.254/images/spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1.020 / 3.929
περιμενω οποιαδηποτε βοηθεια και σχολια σας ...

vaggospat13
30-11-10, 14:49
μην τρελενεσαι απλα παρε τους τηλεφωνο να σου πανε το snr παλι στο 6.
ειναι πολυ απλο και ακυρωσε τον τεχνικο

freemannnn
30-11-10, 15:20
Τους το ειπα στο 13831.
Μου λενε κατι εχει η γραμμη και ανεβαινει τοσο.
Ε φτιαξτε το αυτο το κατι να τελειωνουμε.
Περιμενω απο λελτο σε λεπτο τα τσακαλια του οτε-forthnet να ερθουν μαζι να ελεγξουν.
Θα αναφερω αμεσα!

tasanas
30-11-10, 18:09
Απο τη στιγμη που υπαρχει προβλημα στη γραμμη αν δεν επισκευαστει θα σου δημιουργει προβληματα και στους αλλους παροχους. Παντως απο τη στιγμη που κανονιστηκε το συνδυαστικο λογικα θα λυθει το θέμα.

freemannnn
30-11-10, 18:59
λοιπον εκανα λαθος οτι θα ερθει οτε-forthnet. ηρθε μονο forthnet.
μετα απο πολλες προσπαθεις και ελεγχους και συνεννοήσεις με τη forthnet στα κεντρικα, το speedtouch 585v8 κλειδωνε μονο στα 6100.

ο ΟΤΕ ειπε οτι βλεπει το σπιτι μου στα 3000 μετρα αποσταση ενω η FORTHNET στα 1500.
εγινε μια προσπαθεια να με πεισουνε οτι η ταχυτητα που κλειδωνω ειναι αυτη και δε γινεται κατι αλλο.
και λεω εγω ... 2.5 χρονια πως γινεται να κλειδωνω στα 15000 και ξαφνικα τωρα στα 5000????
ο απο κατω μου που ειναι και αυτος forthnet γιατι κλειδωνει 13000?

οι καλωδιωσεις του σπιτιου αποκλειστηκαν απο τη λιστα οτι εχουν προβλημα...!!! παλι καλα.
αφου περασανε 2 ωρες ψαξιματος, με ρωτησανε αν εχω κανενα αλλο router.
εχω ενα linksys wag120n v2. το συνδεουμε και αυτο επαιζε μια στα 6100 και μια στα 9100.
απο τα κεντρικα λεει βαλτε το modulation οχι στο αυτοματο αλλα στο ADSL2+.
απο κει και μετα κλειδωσε στα 15600. του εκανα 5-6 reboot και ξανακλειδωνει σε αυτο.
τι να πω????

θα γραψω και αλλα ως προς τη συμπεριφορα του linksys....

RASTAVIPER
30-11-10, 19:59
Άρα όλο το πρόβλημα λύθηκε με μια απλή αλλαγή στο modulation??
Τόση φασαρία με καλωδιώσεις δεν χρειαζόταν?

freemannnn
30-11-10, 20:06
δε ξερω τι να πω? παντως δεν ειμαι ευχαριστημενος με τη λυση οτι εβαλα το linksys και συγχρόνισε εκει που θα επρεπε.
δλδ αμα δεν ειχα το linksys σπιτι σαν δευτερο τι θα γινοτανε???

γιατι το 585v8 κλειδωνει μονο στα 6100???
η forthnet ειπε οτι το σημα μου ειναι πεντακαθαρο.
αρα η φασαρια με τα καλωδια δεν χρειαζοτανε. ποιος ξερει ...

freemannnn
30-11-10, 20:08
ανεβαζω και ενα screenshot με τα στατιστικα του wag160n v2.

johnsruro
01-12-10, 01:28
Κατανοητή η αγανάκτηση σου αλλα εγώ βλέπω ότι και η 4νετ και ο ΟΤΕ δε σε παρατησανε. Το ψάξανε και ηρθαν και ξαναήρθαν. Απο υποστήριξη νομίζω ότι ήσουν μια χαρά. Τώρα γιατί σου έκανε τσιριμόγκες η γραμμή ή/και το ρούτερ σου... δεν νομίζω ότι μπορώ να απαντήσω.

freemannnn
01-12-10, 01:37
δεν εχω παραπονο απο υποστηριξη, πραγματικα η forthnet στην επικοινωνια ηταν άψογη..
με πηρανε πολλα τηλεφωνα πισω για να κανονισουμε ραντεβου.
τι ωρα θελετε να ερθουμε? αυριο σας βολευει? ταδε ωρα ειναι καλα? κτλ.
πολυ καλα. Bravo τους

freemannnn
01-12-10, 18:00
μεχρι στιγμης παντως το linksys σταθερα 15500. (γυρισμενο το modulation απο auto σε adsl2+)

cmaniac
01-12-10, 21:13
Η πορτα σου εφαγε κολλημα κατα πασα πιθανοτητα.

Αν βαλεις το Thomson ξανα, συγχρονιζει και παλι στα 4?

freemannnn
02-12-10, 02:43
ναι το ξαναεβαλα γιατι με βολευει το κουμπι για το wireless on/off αλλα παλι κλειδωνει στα 5 σχεδον

freemannnn
02-12-10, 09:38
πηγα στο CLI του thompson στο modulation και εκει ειναι ηδη ADSL2+.
παιζει καμια ρυθμιση ωστε να κλειδωνει και το THOMPSON σαν το linksys μονο σε adsl2+ ?

cmaniac
02-12-10, 15:09
πηγα στο CLI του thompson στο modulation και εκει ειναι ηδη ADSL2+.
παιζει καμια ρυθμιση ωστε να κλειδωνει και το THOMPSON σαν το linksys μονο σε adsl2+ ?

CLI

xdsl debug multimode config=g992.5_annex_a

saveall

freemannnn
02-12-10, 15:26
thanx, θα το δοκιμασω και θα αναφερω. παντως το thomson πολυ φθηνο το Interface.
επισης οταν κατεβαζω απο π.χ. hotfile,rapidshare και φουλαρει το κατεβασμα, το σερφαρισμα ειναι αδυνατο.

το linksys εχει παρα πολλες επιλογες στο ΓΡΗΓΟΡΟ menu του, και σερφαρεις και ανετα οταν κατεβαζεις αβερτα.
το κουμπακι ομως δε κανει για wifi on/off. κριμα. πρεπει να βαλω εξωτερικο access point.

freemannnn
02-12-10, 20:34
το εκανα και μου βγαζει αυτα...???

{Administrator}=>xdsl debug multimode config=g992.5_annex_a

DISCLAIMER: The ADSL physical layer multimode command is intended for authorized personnel only.
{Administrator}=>
{Administrator}=>saveallThe ADSL physical layer multimode command is intended f
or authorized personnel only.

cmaniac
02-12-10, 20:47
Δεν εχει σημασια. Αποσυγχρονιζει και συγχρονιζει σε ADSL2+

freemannnn
02-12-10, 20:51
τελικα τιποτα, αν και δινοντας την εντολη το router κανει resync, αυτο ξανασυγχρονιζει στα 5000.
πικρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.