PDA

Επιστροφή στο Forum : Ν.Ηράκλειο. 18-19->11-12Mbps! Αποδεκτό!



manosvar0
30-11-10, 13:40
Κατα αρχάς μια μεγάλη καλημέρα.
Είπα να περιγράψω κι εγώ το πρόβλημα μου μπας και πέσει καμιά ιδέα απο καποιον συνφορουμίτη και μπορέσω να βγάλω άκρη.
Είμαι συνδρομητής της HOL σχεδόν 3 χρόνια. Ολα καλώς και χωρίς προβήματα.
Συγχρόνιζα 18-19Mbps με attenuation 17db και το SNR στο κλασικό 9db της ΗΟΛ. Κατέβαζα και με ~1.8MB/sec
Πριν ένα μήνα (περίπου) άρχισαν τα παρατράγουδα. Κλείδωμα στα 11-12Mbps και to upload ~800 απο φουλ 1024 (1032 έχω δει!!!, BOLD στον παρακείμενο).

Παίρνω τηλέφωνο λοιπόν στο 13844. Μετά απο 3 εβδομάδες συννενοήσεων (εντάξει μια εβδομάδα τη βγάζω για ήμουν εκτός Ελλάδος) οι οποίες περιελάμβαναν :
Α. 3-4 router που είχα (sagem, jetspeed, baudtek),
Β. 1 που μου έστειλαν αυτοί (fritz 7140),
Γ. βυσμάτωμα το router στην εισαγωγή αρκετές φορές (μένω σε μονοκατοικία οπότε είμαι τυχερός όσον αφορά στο πείραγμα του κουτιού), αποκλείστηκε έτσι το ενδεχόμενο το πρόβλημα να είναι στο σπίτι
Δ. Ήρθε τεχνικός τσ' ΗΟΛ και μέτρησε στην εισαγωγή.
Ε. 3 φορές έγιναν τεστ δια τηλεφώνου οπου θα με καλούσαν σε 10 λεπτά. (τώρα <b>bold</b> στο θα με καλούσαν!)
ΣΤ. Το "speed test" απο τον ftp του gentoo

To αποτέλεσμα είναι το εξής: "Είναι αποδεκτές οι μετρήσεις και εντός των ορίων, (εδώ θέλω smile απορίας αλλά δεν το βρίσκω!) και να σας υπενθυμίζω ο,τι έχουμε να κάνουμε με χαλκό που μπορεί να πάθει οτιδήποτε. π.χ. πήρε υγρασία".
Να δεχθώ την φυσική φθορά του φυσικού μέσου (χαλκός γαρ) ανα το χρόνο. Απο τη μία μέρα στην άλλη όμως, και τα στατιστικά της γραμμής να είναι ίδια... (That is beyond me)

Τι μπορώ να κάνω μετά από όλα αυτά; Είπα να δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ αλλά μου λένε ότι και να δηλώσουν τα ίδια θα μου πούν. Εγώ να το αφήσω έτσι δεν παίζει για κανένα λόγο. Θα πάρω στο 121(?) για βλάβες ΟΤΕ να δω τι θα μου πουν.
Υπάρχει κάποιος να μου δώσει μία κατεύθυνση - πέρα απο την προφανή, δηλαδή άλλαξε εταιρία! - για να βρω λύση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Vitruvian78
30-11-10, 15:16
Εγώ υποψιάζομαι οτι μάλλον είσαι σε γραμμή που πλέον έχει υπερφορτωθεί με την προσθήκη νέων συνδρομητών και γι αυτο έχει αρχίσει να πέφτει ο συγχρονισμός σου......δεν ξέρω όμως, μπορεί και να σου λεω χαζομάρες....

manosvar0
30-11-10, 16:32
Σε δεύτερη φάση θα το κυνηγήσω λίγο με τον ΟΤΕ. Πραγματικά αισθάνομαι λίγο ο ανυπεράσπιστος καταναλωτής όταν μου δίνουν τέτοιου είδους απαντήσεις. :mad:

Υπάρχει κανείς που να είναι στο DSLAM Ν.Ηρακλείου με HOL ή με άλλο πάροχο και να έχει ανάλογο πρόβλημα τον τελευταίο μήνα;

Αν δεν βγάλω άκρη σε καμιά 15αριά μέρες, την κάνω για ForthNET. Στα τυφλά μεν, αλλά χειρότερα απο αυτό που έχω τώρα αποκλείεται να είναι. Θα ενημερώσω πάντως.

nikolas17
30-11-10, 20:44
Στατιστικά της γραμμής;

Vitruvian78
30-11-10, 23:46
Σε δεύτερη φάση θα το κυνηγήσω λίγο με τον ΟΤΕ. Πραγματικά αισθάνομαι λίγο ο ανυπεράσπιστος καταναλωτής όταν μου δίνουν τέτοιου είδους απαντήσεις. :mad:

Υπάρχει κανείς που να είναι στο DSLAM Ν.Ηρακλείου με HOL ή με άλλο πάροχο και να έχει ανάλογο πρόβλημα τον τελευταίο μήνα;

Αν δεν βγάλω άκρη σε καμιά 15αριά μέρες, την κάνω για ForthNET. Στα τυφλά μεν, αλλά χειρότερα απο αυτό που έχω τώρα αποκλείεται να είναι. Θα ενημερώσω πάντως.

Υπερβάλλεις νομίζω! :-Ρ Χάλια όταν εισαι στα 11-12? Εγώ που ήμουν μήνες στα 2 και μου λεγανε και επιμένανε οτι δεν πάει παραπάνω η γραμμή μου λόγω απόστασης, κτλ.....και τελικά αφου τους τάραξα στα παράπονα μάλλον αλλάξανε ζεύγος καλωδίου και τώρα πιάνς γύρω στα 9.5. Πάντως κάτω απο 7 δεν πέφτω. Κατα τα άλλα επιμένανε.....πρόσεξε γιατί στη Φορθνετ μπορεί να βρεθείς στα χειρότερα....

vassar
01-12-10, 01:14
Ν. Ηράκλειο και εγώ συγχρονίζω στα 13,6Mbps και upload στα 965 έτσι ήταν βέβαια πάντα, βασικά εγώ τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω παρατηρήσει μια σταθερότητα της γραμμής, δηλαδή δε μου κάνει κάποιες αποσυνδέσεις που συνήθιζε να μου κάνει.
Σε πιο σημείο είσαι στο περίπου στο Ν. Ηράκλειο;

manosvar0
01-12-10, 04:00
Ηράκλειο απο τη μεριά της Προφήτου Ηλία είμαι (σύνορα με Μεταμόρφωση).

Attenuation [downstream/local/receive direction] είναι 16-18db , αναλόγως ρουτερ και ώρας
Attenuation [upstream/remote/send direction] 8-9db για τα fritz/baudtek/jetspeed και 17-18db για το sagem
(οπως ήταν πάντα και στα 19Mbps οταν ήμουν, αυτό δεν άλλαξε.). Τώρα γιατί το sagem έιχε άλλο αποτέλεσμα μέτρησης, ουδείς γνωρίζει.

Το snr είναι αυτό που παίζει αρκετά και εκεί πιστεύω οτί μπορεί να εντοπιστεί το πρόβλημα.
Πριν αυτό δεν ίσχυε, κλείδωνε με 9db πότε 18Mbps, πότε 19Mbps και όλα ήταν καλά. Το upstream το ίδιο σε 1024.
Τώρα φαίνεται το snr να παίρνει τιμές απο -5 (!), 0-19db, μέχρι και 34645672db (τυχαίο νούμερο, δεν θυμάμαι ακριβώς!) έχω δει.
Tο περίεργο είναι οτι τα db του upstream δεν έχουν επηρεαστεί, ήταν 9db κλασσικά, και τώρα που μπορεί να κλειδώσει
π.χ στα 954Kpbs να είναι 10db, στα 786 να είναι 13db, κτλ.

Όταν μίλησα με τον τεχνικό σήμερα το πρωί μου έκανε reset απο εκεί και μου ρύθμισε στο προφίλ 9db για το downstream.
To upstream ήταν 10db, του είπα και αυτό να γίνει 9db , και μου λέει "Δεν γίνεται". (?)

Είπα στη HOL να το δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ και περίμενα τηλέφωνο. Σήμερα (Τρίτη) δεν με πήραν , αύριο πρωί μέχρι τις 11 περιμένω, μετά θα τους πάρω εγώ!

Αυτή τη στιγμή είμαι με το sagem και έχω :

938 / 13088 kbps
noise margin us:10db ds:15db
attenuation us:16 ds:17

Ξέρω ότι σας κουράζω, αλλά προσπαθώ να είμαι όσο πιο αναλυτικός μπορώ, μην τυχόν βρεθεί κανείς στη θέση μου στο μέλλον και μπορέσει να βοηθηθεί.

Υ.Γ. Πάλι έκθεση έγραψα:p

zoug100
02-12-10, 04:57
938 / 13088 kbps
noise margin us:10db ds:15db
attenuation us:16 ds:17

Oπως βλεπεις και εσυ εχεις snr down 15db και κλειδωνεις στα 13088.Αν ηταν 9 θα κλειδωνεις πολυ ψηλα.
Το θεμα είναι γιατι το snr δεν μενει στα 9db που σε εχουν κλειδωσει και ειναι τοσο ανεβασμενο.
Αυτο δεν ξερω να στο απαντησω εγω... ;)

manosvar0
02-12-10, 15:14
@zoog100
Ναι γιατί ήταν 3 τη νύχτα όταν το κοίταξα και αν το έκλεινα και το άνοιγα το ρουτερ θα έπιανε παραπάνω. Για κάποιες ώρες , σχεδόν με μαθηματική ακρίβεια μετά τα μεσάνυχτα μου κλειδώνει με 15Mbit.


Ενημέρωση : Ήρθε κάποιος από τον ΟΤΕ και έκανε τις μετρήσεις που είχε κάνεις και την προηγούμενη φορά αυτός από τη HOL. SNR/CNR βγήκαν φυσιολογικά. Του κλείδωσε στα 11Mbit!:evil::evil::evil: Ναι, συμφωνώ του λέω.
Αυτό όμως ισχύει μόνο τώρα, παίζει, τώρα είναι έτσι σε λίγο θα είναι αλλιώς. Ένα μήνα τώρα το παρακολουθώ πρωί-βράδυ. Κλασσίκή απάντηση : " Είναι φυσιολογικό. Kαι εγώ απο HOL, 18Mbit , δεν έχω δει ποτέ!". Ωραία του λεω, κοντά 3 χρόνια τώρα ζούσα παραδείσου 4 και ονείρου 7 γωνία.:)
Επίσης μου είπε οτι στο κέντρο της HOL είναι με 19Mbit! Τώρα αν ήταν έτσι από παλιά ή τώρα έγινε, δε γνωρίζω. Τώρα προσπαθώ να τους καλέσω να δω τι θα μου πουν.
Πάντος αν ισχύει αυτό με τα 19, τρώμε άγριο δούλεμα.

stef128
02-12-10, 20:02
Oχι φιλε , ο καθε υπαλληλος του οτε ειναι λιγο δυσκολο να ξερει διασυνδεσεις αλλης εταιριας !!
να ρωτησω αυτο ?

1) χτιστηκε καμμια πολυκατοικια η οποιδηποτε ακινητο στο τετραγωνο σου ?
εαν ναι τοτε πολυ πιθανον η πολυκατοικια να εχει ζητησει γραμμες ( καινουργοι ενοικοι ) και πιθανον να εχουν βαλει και ιντερνετ ,
οποτε φιλε το καφαο κοντα σου εκει που ειχε χ γραμμες τωρα εχει ψ παραπανω , με αποτελεσμα να μην δινει τελικες ταχυτητες σε κανεναν ( οχι μονο σε σενα )
οι καινουργοι δεν παραπονιουνται γιατι απλα δεν μπορουσαν να ξερουν ποσο θα επιανε η γραμμη τους με λιγοτερες γραμμες στο καφαο

την ιδια περιπτωση ειχα εγω ακριβως που απο 20 mbps κατεβηκα στα 16 μετα βιας μολις ηρθαν οι καινουργοι ενοικοι απεναντι στην καινουργια πολυκατοικια !!ηρθε ο οτε εσκαψε για να δωσει γραμμες ( ακομα 20 επιανα ) και μολις εβαλαν ιντερνετ ολοι αυτοι επεσα στα 16 ( σημειοτεον οτι το βραδυ ειναι καλυτερα γιατι κοιμουνται οποτε δεν εχω και αποσυνδεσεις στα 16 , ουτε λαθη γραμμης να μετραω ουτε τιποτα )
βεβαια στην ον που ειμαι με τα διαφορα προφιλ που δινει να διαλεγουμε εχουμε default snr 7 και κλειδωνουμε λιγο παραπαμω , τι να το κανεις ομως τα 20 δεν θα τα ξαναδω !!!!!!!!

αυτα !!

manosvar0
07-12-10, 22:44
Καινούργιο κτίριο δεν έχει χτιστεί. Όσο για τις συνδέσεις adsl, πλέον βάζει και η κουτσή Μαρία!, οπότε... μάλλον έπεσα στην περίπτωση σου stef. Πραγματικά δεν ξέρω τί είναι χειρότερο, να έχεις δει τα 18 και να καταλήγεις με 12, ή να τα έχεις απο την αρχή και να αγνοείς απλά το γεγονός ότι θα μπορούσες να τα έχεις. (Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, λένε)

Πήρα τελική απάντηση σήμερα και ήταν η ίδια που πήρα και πριν ένα μήνα πριν μπούμε σε όλη αυτή τη διαδικασία με τους ελέγχους.

"- Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο, στα 12 που κλειδώνετε είναι φυσιολογική ταχύτητα.
- Και απο τα 18 στα 12 , που πήγαν τα υπόλοιπα Mbit? Χάθηκαν στο δρόμο?
- Μπορεί να πήρε υγρασία ο χαλκός των καλωδίων."

Με το που άκουσα τη γνωστή καραμέλα "τράβηξαν υγρασία τα καλώδια" του είπα σας ευχαριστώ και καλό βράδυ. Δεν ασχολούμαι άλλο. Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές, λεμονιές κ.ο.κ.

Σκέφτομαι για NetOne, Ontelecoms, Forthnet, μέχρι και Wind ή Vodaphone.
Θα ανοίξω ένα νήμα για το DSLAM στο Ν.Ηράκλειο , να πάρω ένα δείγμα από ταχύτητες / εταιρίες, να αποφασίσω τι θα κάνω. Θα ενημερώσω μάλλον σε κάτι παραπάνω απο ένα μήνα για το τι ταχύτητα έχω
στην εταιρία που θα καταλήξω.

Vitruvian78
07-12-10, 22:57
Κι εδώ είναι που λέμε το εξής: Όταν είσαι ευχαριστημένος με κάτι, δεν το πειράζεις. Εφόσον πριν ήσουν ικανοποιημένος, γιατί έφυγες;; Πολύ απλά έπεσες σε χειρότερη γραμμή απο αυτή που ήσουν πριν, και παίζει να πέσεις σε ακόμη χειρότερη γραμμή αν μεταβείς εκ νέου σε νέο πάροχο. Πρέπει να ξέρεις οτι τα 18, όπως και τα 12 που πιάνεις τώρα είναι αρκετά καλή ταχύτητα που δεν την αγγίζει πολύς κόσμος! Τα 24 είναι για τους υπερτυχερούς. Είναι πλεονεξία να μην ικανοποιούμαστε με τίποτα......ξεχάσαμε μάλλον την εποχή του dial-up και του μονοπωλίου του ΟΤΕ!

manosvar0
08-12-10, 07:45
Κι εδώ είναι που λέμε το εξής: Όταν είσαι ευχαριστημένος με κάτι, δεν το πειράζεις.

Συμφωνώ και επαυξάνω.


Εφόσον πριν ήσουν ικανοποιημένος, γιατί έφυγες;; Πολύ απλά έπεσες σε χειρότερη γραμμή απο αυτή που ήσουν πριν, και παίζει να πέσεις σε ακόμη χειρότερη γραμμή αν μεταβείς εκ νέου σε νέο πάροχο.

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά. Στην HOL ήμουν μόνο. Δεν έφυγα απο άλλο πάροχο και πήγα στη HOL. Από το πουθενά "χάθηκαν" αυτά τα 6MBit.


Πρέπει να ξέρεις οτι τα 18, όπως και τα 12 που πιάνεις τώρα είναι αρκετά καλή ταχύτητα που δεν την αγγίζει πολύς κόσμος! Τα 24 είναι για τους υπερτυχερούς. Είναι πλεονεξία να μην ικανοποιούμαστε με τίποτα......ξεχάσαμε μάλλον την εποχή του dial-up και του μονοπωλίου του ΟΤΕ!

Τα δεδομένα αλλάζουν , το ίδιο και οι απαιτήσεις. Δεν είμαι υπερβολικός, θεωρώ, όταν ζητώ τουλάχιστον τα 2/3 από αυτό που πληρώνω, όταν δεν υπάρχει προφανής λόγος μη παροχής αυτής καθ' εαυτής της υπηρεσίας. Δεν ζήτησα 24, τουλάχιστον όμως ενα 15 να το είχα, αφού θα μπορούσα. Αυτό το έως 24 έχω την εντύπωση ότι πέσει θύμα κατάχρησης! Όπως και να έχει, θα δούμε:cool:.

Vitruvian78
08-12-10, 11:08
Συμφωνώ και επαυξάνω.



Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά. Στην HOL ήμουν μόνο. Δεν έφυγα απο άλλο πάροχο και πήγα στη HOL. Από το πουθενά "χάθηκαν" αυτά τα 6MBit.



Τα δεδομένα αλλάζουν , το ίδιο και οι απαιτήσεις. Δεν είμαι υπερβολικός, θεωρώ, όταν ζητώ τουλάχιστον τα 2/3 από αυτό που πληρώνω, όταν δεν υπάρχει προφανής λόγος μη παροχής αυτής καθ' εαυτής της υπηρεσίας. Δεν ζήτησα 24, τουλάχιστον όμως ενα 15 να το είχα, αφού θα μπορούσα. Αυτό το έως 24 έχω την εντύπωση ότι πέσει θύμα κατάχρησης! Όπως και να έχει, θα δούμε:cool:.

Ναι, έχουν αλλάξει διότι όταν άρχισαν να διαφημίζονται τα εως 24, πρόσβαση έιχανε πολλοί λιγότεροι συνδρομητές απ' οτι σήμερα, και μάλιστα ούτε τότε τα έπιαναν οι περισσότεροι. Σήμερα που πλέον ίντερνετ έχει και η κουτσή Μαρία, στα ίδια δίκτυα.....νομίζω οτι όλοι μπορούμε να φανταστούμε οτι ζητάμε πολλά απο δίκτυα που πλέον μπορούν να προσφέρουν λιγότερα! Κάτι ακόμη, νομίζω οτι η hol έχει δηλώσει κάποια τεχνικά προβλήματα αυτή την εποχή, τα οποία λένε οτι σύντομα θα επιλυθούν σύντομα;

valen_gr
08-12-10, 13:40
Δυστυχώς, τα Mbps συγχρονισμού δεν πωλούνται με το κιλό...

manosvar0
09-12-10, 01:38
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...:rtfm:

Georgevtr
09-12-10, 07:27
Usr 9107 βλέπω ότι έχεις οπότε καλό θα ήταν να αλλάξεις ρουτεραάκι.ίσως σε βοηθήσει.

antreas9
11-12-10, 11:26
ηρακλειο ειμαι σαν dslam,αλλά μένω λυκόβρυση, σύνορα με μεταμορφωση.
Συγχρονίζω στα 9,500, με upload 1000, και ειμαι στη ΝΕΤΟΝΕ.

antreas9
12-12-10, 22:26
οριστε και τα στατιστικά μου (στα 9,000 ειμαι τελικα)!

Uptime: 17 days, 4:02:09
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 9.054
Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 8,28 / 29,34
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,0 / 34,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 12,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 10 / 0
FEC Errors (Up/Down): 181.684 / 614.644
CRC Errors (Up/Down): 1.693 / 2.775
HEC Errors (Up/Down): 33.439 / 2.395

manosvar0
13-12-10, 11:19
Προς απάντηση στον αγαπητό moderator [Insomniac], που κλείδωσε το νήμα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=456415 για το DSLAM Ν.Ηρακλείου.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι στο τι θα ενοχλήσει ενα νήμα ακόμα να μείνει ανοικτό. Δηλαδή είναι πιο λογικό το ξεκίνημα 3-4 ημερησίως για διάφορα DSLAM ανα την Ελλάδα. Απορώ. Ίσα ίσα που αν υπήρχε μια οργάνωση σε σχεση με τα DSLAM, θα ήταν σε θέση να βοηθήσει πολύ κόσμο. Μην ξεχνάμε ότι τα προβλήματα αντιμετωπίζονται ανα περιοχή και όχι ανα πάροχο απαραίτητα. Λυπάμαι ειλικρινά.

Vitruvian78
13-12-10, 23:08
Προς απάντηση στον αγαπητό moderator [Insomniac], που κλείδωσε το νήμα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=456415 για το DSLAM Ν.Ηρακλείου.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι στο τι θα ενοχλήσει ενα νήμα ακόμα να μείνει ανοικτό. Δηλαδή είναι πιο λογικό το ξεκίνημα 3-4 ημερησίως για διάφορα DSLAM ανα την Ελλάδα. Απορώ. Ίσα ίσα που αν υπήρχε μια οργάνωση σε σχεση με τα DSLAM, θα ήταν σε θέση να βοηθήσει πολύ κόσμο. Μην ξεχνάμε ότι τα προβλήματα αντιμετωπίζονται ανα περιοχή και όχι ανα πάροχο απαραίτητα. Λυπάμαι ειλικρινά.

Συμφωνώ κι εγώ! Πρέπει να γίνω εγώ moderator εδω μέσα μου φαίνεται να στρώσει η κατάσταση!! :whistle::respekt::rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.