PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ κοροϊδία για ένα καλώδιο



christopheroeo
30-11-10, 16:57
Καλησπέρα εδώ και κάτι χρονάκια έχω πρόβλημα με την γραμμή μου αποσυνδέσεις και κάποια παράσιτα στο τηλέφωνο αρχικά δήλωνα βλάβες και τσέκαρε ένας τεχνικός την γραμμή μου έλεγε η γραμμή είναι άψογη κάτι με το ρουτερ σου θα φταίει κάτι με την καλωδίωση κάτι με το ένα κάτι με το άλλο άλλαξα ρούτερακι έβαλα το Thomson άλλαξα την καλωδίωση στο σπίτι αλλά και πάλι η γραμμή σταθερή δεν είδα όποτε περνώ πάλι δηλώνω βλάβη και επιτέλους έρχεται και ο τεχνικός σπίτι μου μου λέει ότι η καλωδίωση μέχρι το κουτί κλειδώνει στης 14mb και ήρθε να κοιτάξει από το κουτί μέχρι το σπίτι μου ένα καλώδιο γύρω στα 10 μετρά και βλέπει ότι όντως σε αυτό το καλώδιο παίζει πρόβλημα γιατί δεν σηκώνει πάνω από 1,5mb ωραία λέω χαίρομαι βρήκαν το πρόβλημα επιτέλους θα αλλάξουν και το καλώδιο και ο τύπος ( ο κλασικός δημ. υπαλ που ολο και κάτι θα έχει ) μου λέει θα στο άλλαζα σήμερα αλλά είμαι άρρωστος με depon κρατιέμαι μην ανησυχείς μου λέει θα περάσει αύριο το πολύ μέχρι δευτέρα ένας εργολάβος που έχουμε και κάνει αυτές της δουλείες του λέω οκ δώσε μου κάποιο τηλέφωνο για να μπορώ να εποικινονησω μου λέει δεν ξέρω τα τηλεφωνά πάρε εκεί που έπαιρνες (τον πλακώνεις η δεν τον πλακώνεις ? ):gun: τέλος πάντων έρχεται το Σάββατο έρχεται και η δευτέρα πουθενά ο εργολάβος παίρνω τηλέφωνο στο 121 λεω ολο το σκηνικό και μου λένε το δηλώνουμε και θα σας πάρει ο τεχνικός τηλέφωνο να μιλήσετε μαζι του παίρνει και ο τεχνικός οπου χαζός ήταν χαζός το έπαιζε τι να πω δεν ξέρω μισή ώρα προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι πέρασαν είδαν το καλώδιο και είπαν ότι θα το αλλάξουν .. και μήπως σας είπαν να το αλλάξετε εσείς ?? κτλπ κτλπ και στο τέλος μου λέει δεν βλέπω να χουνε δηλώσει κάτι τέτοιο για να περάσουν να σας αλλάξουν το καλώδιο προφανώς μου λέει ο τεχνικός σας το είπε μόνο προφορικά γιατί δεν εχει γράψει πουθενά κάτι τέτοιο . θα το δηλώσω εγω και θα σας πουν.
Δηλαδή τόση κοροϊδία για ένα καλώδιο ? καλυτέρα να μου έλεγε ο τύπος φιλέ δεν παίζει να στο αλλάξουμε αλλαξέτο μονός σου . αμα δεν γίνει τίποτα θα κάνω διακοπή από τον οτε θα το αλλάξω το καλώδιο και θα πάω σε άλλη εταιρία πολύ απλά

manicx
30-11-10, 18:06
( ο κλασικός δημ. υπαλ που ολο και κάτι θα έχει)

Δεν είναι δημόσιος υπάλληλος.

alex24
30-11-10, 18:57
Δεν είναι δημόσιος υπάλληλος.

Λεπτομεριες ειναι κατα καποιον τροπο αλλα το κολλημα δεν ειναι ειναι εκει...Πρεπει να βοηθησουν ενα πελατη για εχει τις υπηρεσιες που πρεπει:respekt:

weather1967
30-11-10, 22:37
Οταν λες φιλε μου απο κουτι μεχρι το σπιτι μου ειναι 10 μετρα καλωδιο και εχει προβλημα ,εννοεις απο τον κατανεμητή της πολυκατοικιας μεχρι το διαμερισμα σου ? αν ναι τοτε δεν ειναι υποχρεωμενος να στο αλλαξει ο ΟΤΕ αλλα εσυ αν ξερεις ,η αν οχι να φωναξεις ηλεκτρολογο.
Η εκτος αν εννοεις απο τον ακραιο κατανεμητη του ΟΤΕ μεχρι το σπιτι σου ,τοτε ειναι στην δικαιοδοσια του ΟΤΕ να στο αλλαξει.

Η το ενα η αλλο να ισχυουν ομως ,εφοσον ο τεχνικος σου ειπε οτι θα στο αλλαξει ο εργολαβος,επρεπε να ειχε μεριμνησει και να το δηλωνε οταν θα πηγαινε στην υπηρεσια ,για να προχωρήσει το θεμα.

ubuntubu
30-11-10, 22:47
Εδώ και χρόνια,όλες οι χαμαλοδουλειές στον ΟΤΕ ,γίνονται απο εργολάβους.
Εναέρια και υπόγεια καλώδια,σκαψίματα,κολόνες,νέες συνδέσεις,καλωδιακές βλάβες και ούτω καθεξής.
" Όλα δίνονται ή θα δοθούν σε εργολάβους,γιατί κοστίζει λιγότερο."
Αυτή είναι η γραμμή που έχει περάσει η διοίκηση εδώ και χρόνια στο προσωπικό.
Το οποίο βλακωδώς και κουτοπόνηρα σκεπτόμενο,αποδέχεται την εκχώρηση του έργου του σε τρίτους.
Καταλαβαίνεις λοιπόν πως , όπως έχουν τα πράγματα ,το παράδοξο θα ήταν ,ο τεχνικός να σου άλλαζε το καλώδιο.

weather1967
30-11-10, 23:17
Εδώ και χρόνια,όλες οι χαμαλοδουλειές στον ΟΤΕ ,γίνονται απο εργολάβους.
Εναέρια και υπόγεια καλώδια,σκαψίματα,κολόνες,νέες συνδέσεις,καλωδιακές βλάβες και ούτω καθεξής.
" Όλα δίνονται ή θα δοθούν σε εργολάβους,γιατί κοστίζει λιγότερο."
Αυτή είναι η γραμμή που έχει περάσει η διοίκηση εδώ και χρόνια στο προσωπικό.
Το οποίο βλακωδώς και κουτοπόνηρα σκεπτόμενο,αποδέχεται την εκχώρηση του έργου του σε τρίτους.
Καταλαβαίνεις λοιπόν πως , όπως έχουν τα πράγματα ,το παράδοξο θα ήταν ,ο τεχνικός να σου άλλαζε το καλώδιο.

Πολυ σωστός ο φιλος .
Πριν 3 χρονια αλλαζαν αρκετα καλωδια στη περιοχη (επειδη ηταν καλωδια 30 χρονων και βαλε ) και επιασα κουβεντα με τον τεχνικο και ηταν εργολαβος.
Στα οχηματα των τεχνικων του ΟΤΕ πρεπει να εχουν και καλωδια μεσα,βεβαια οχι καρούτες (στροφεία) ,αλλα για 10 μετρα νομιζω,δεν ειναι και κατι που θελει εργολαβο,αν και εφοσον το προβλημα ηταν απο ακραιο κατανεμητη με κατανεμητη πολυκατοικιας.Αν το προβλημα ειναι απο κατανεμητη πολυκατοικιας - διαμερισμα καμμια δουλεια δεν εχει ο ΟΤΕ.

christopheroeo
30-11-10, 23:39
Η εκτος αν εννοεις απο τον ακραιο κατανεμητη του ΟΤΕ μεχρι το σπιτι σου ,τοτε ειναι στην δικαιοδοσια του ΟΤΕ να στο αλλαξει.
Η το ενα η αλλο να ισχυουν ομως ,εφοσον ο τεχνικος σου ειπε οτι θα στο αλλαξει ο εργολαβος,επρεπε να ειχε μεριμνησει και να το δηλωνε οταν θα πηγαινε στην υπηρεσια ,για να προχωρήσει το θεμα.

Αυτό ακριβώς εννοώ από τον εξωτερικό κατανεμητή του οτε μέχρι την μονοκατοικία που μένω δηλαδή καθαρά τα καλώδια του οτε

weather1967
01-12-10, 00:19
Αυτό ακριβώς εννοώ από τον εξωτερικό κατανεμητή του οτε μέχρι την μονοκατοικία που μένω δηλαδή καθαρά τα καλώδια του οτε

Τοτε σαφως και εχεις δικιο ,μια ερωτηση αυτο το καλωδιο που εχει προβλημα ,ειναι πολλα χρονια παροχή ? γιατι περιεργο αυτα ειναι πολλης καλης ποιοτητας καλωδια,αν δεν ειναι θεμα παλαιοτητας,η μηπως εχει χτυπηθή καπου.?
Η ακομα μηπως δεν <<πατάει καλά>> στην ρεγκλετα του ακραιου κατανεμητη του οτε ,η στο κουτι του σπιτιου σου ? Για να σου πει ο τεχνικος οτι εξω ολα καλα ,αρα το τσεκαρε στην ρεγκλετα του ακραιου κατανεμητη ,στο κουτι στο σπιτι σου το ανοιξε να δει τι γινεται μεσα και πως ειναι η ενωση του καλωδιου? ,και οταν λεω κουτι οχι την ροζετα που βαζεις το ρουτερ ,αλλα το κουτι πανω στην μονοκατοικια σου .

christopheroeo
01-12-10, 02:13
Ναι παρά πολλά χρόνια 30ετιας πρέπει να είναι το καλώδιο αυτό. δεν ξέρω αν έχει χτυπηθεί κάπου αλλά ένα πράγμα θα σου πω αυτό το καλώδιο δεν το καλύπτει τίποτα είναι στον αέρα χιονίζει πέφτει το χιόνι πάνω στο καλώδιο βρέχει πέφτει η βροχή πάνω στο καλώδιο όποτε φαντάζομαι σε πολλά σημεία θα χει σαπίσει και το γελοίο είναι ότι το κουτί δεν είναι στο σπίτι μου αλλά στο σπίτι του γείτονα όπου από εκεί έρχεται απευθείας το χαλασμένο καλώδιο

christopheroeo
01-12-10, 13:48
Επιτέλους ήρθαν και άλλαξαν το καλώδιο ο επιμένων νικά χαχαχα

Seitman
01-12-10, 15:30
Όλα καλά... Καλώδιο αλλάχτηκε.
Είδες φως στο τούνελ? ;)

christopheroeo
01-12-10, 16:26
Όλα καλά... Καλώδιο αλλάχτηκε.
Είδες φως στο τούνελ? ;)

ελπίζωωω προς το παρόν μια χαρά δείχνει μην μου σκάσει κανένας φουσκωμένος λογαριασμός λέει για την αλλαγή καλωδίου λολ

weather1967
01-12-10, 18:47
ελπίζωωω προς το παρόν μια χαρά δείχνει μην μου σκάσει κανένας φουσκωμένος λογαριασμός λέει για την αλλαγή καλωδίου λολ

Καλοριζικο
To θεμα ειναι κλειδωνεις τωρα στα 14 mbps μεσα στο σπιτι σου οπως ειπε βλεπει ο τεχνικος στον ακραιο κατανεμητη ?
Πληροφοριακα το καλωδιο πιο πολυ ζημια του κανει η UV της ηλιακης ακτινοβολιας και λιγοτερο η βροχη και το χιονι.
Ειχες δει στο παλιο εναεριο καλωδιο σημαδια εντονης φθορας σε μερικα σημεια ,δηλαδη να ειχε σκασει ο εξωτερικος μανδυας του πλαστικου και να φαινονται τα ατσαλοσύρματα συγκράτησεις ?
Και επειδη ακουω την λεξη σαπισμενα καλωδια δεν ειναι ορθον ο χαλκος δεν σαπιζη,απλα μαυριζη εξωτερικα ,ο σιδηρος σαπίζη και κοβετε στο τελος,εκτος αν εννοειται σαπισμα το σκασιμο του εξωτερικου πλαστικου μανδύα .
Αυτο το καλωδιο το αυτοστηρικτο του ΟΤΕ ειναι ενα απο τα καλυτερα καλωδια.

YΓ: Γιατι κατι μου λεει οτι το προβλημα δεν ηταν το καλωδιο αν δεν ηταν χτυπημενο ,η σκασμενος ο εξωτερικος πλαστικος μανδυας ,αλλα καποια ενωση,η στον ακραιο κατανεμητη του ΟΤΕ ,η στο κουτι του γειτονα

maik
01-12-10, 20:12
Εδώ και χρόνια,όλες οι χαμαλοδουλειές στον ΟΤΕ ,γίνονται απο εργολάβους.
Εναέρια και υπόγεια καλώδια,σκαψίματα,κολόνες,νέες συνδέσεις,καλωδιακές βλάβες και ούτω καθεξής.
" Όλα δίνονται ή θα δοθούν σε εργολάβους,γιατί κοστίζει λιγότερο."
Αυτή είναι η γραμμή που έχει περάσει η διοίκηση εδώ και χρόνια στο προσωπικό.
Το οποίο βλακωδώς και κουτοπόνηρα σκεπτόμενο,αποδέχεται την εκχώρηση του έργου του σε τρίτους.
Καταλαβαίνεις λοιπόν πως , όπως έχουν τα πράγματα ,το παράδοξο θα ήταν ,ο τεχνικός να σου άλλαζε το καλώδιο.

Επειδη ομως εχουμε να κανουμε με "ιδιωτες" εργολαβους ο χρονος αποκαταστασης ειναι πολλαπλασιος απο αυτον που θα εκανε ενα αμιγως ΟΤΕ συνεργειο.
Με απλα λογια ο εργολαβος δεν θα μετακινησει το συνεργειο να παει σε μια περιοχη αν δεν εχει διασφαλισει πρωτα οτι θα καλυφθουν τα μεροκαματα. Περιμενει να βγουν και αλλες δουλειες εκει κοντα και μετα παει. Συνηθισμενη πρακτικη.

christopheroeo
01-12-10, 22:42
Καλοριζικο

YΓ: Γιατι κατι μου λεει οτι το προβλημα δεν ηταν το καλωδιο αν δεν ηταν χτυπημενο ,η σκασμενος ο εξωτερικος πλαστικος μανδυας ,αλλα καποια ενωση,η στον ακραιο κατανεμητη του ΟΤΕ ,η στο κουτι του γειτονα


Αχχ φίλε μου πρέπει να έχεις δίκιο το καλώδιο αλλάχτηκε κανονικά αλλά πάλι έχω κάποιες αποσυνδέσεις… αλλά ας υποθέσουμε ότι δεν φταίει ο κατανεμητής ούτε το κουτί γιατί υποτίθεται τα έλενξε ο τεχνικός αυτά μήπως φταίει η πρίζα ? και ένα καλώδιο εσωτερικό του σπιτιού περνά από το μπάνιο και κάθε φορά που κάποιος κάνει μπάνιο όλη η υγρασία θα πάει στο καλώδιο λες να φταίει αυτό ? πραγματικά δεν ξέρω τι να υποθέσω το ρουτερ δεν παίζει να φταίει πάντως από τότε που έβαλα το Thomson έχω πολύ λιγότερες αποσυνδέσεις τι να πω δεν ξέρω

weather1967
01-12-10, 23:47
Αχχ φίλε μου πρέπει να έχεις δίκιο το καλώδιο αλλάχτηκε κανονικά αλλά πάλι έχω κάποιες αποσυνδέσεις… αλλά ας υποθέσουμε ότι δεν φταίει ο κατανεμητής ούτε το κουτί γιατί υποτίθεται τα έλενξε ο τεχνικός αυτά μήπως φταίει η πρίζα ? και ένα καλώδιο εσωτερικό του σπιτιού περνά από το μπάνιο και κάθε φορά που κάποιος κάνει μπάνιο όλη η υγρασία θα πάει στο καλώδιο λες να φταίει αυτό ? πραγματικά δεν ξέρω τι να υποθέσω το ρουτερ δεν παίζει να φταίει πάντως από τότε που έβαλα το Thomson έχω πολύ λιγότερες αποσυνδέσεις τι να πω δεν ξέρω

Μα αφου στο πρωτο σου post ανεφερες οτι αλλαξες την καλωδιωση στο σπιτι σου !!!
Για να εξακριβωσεις που ειναι το προβλημα , βαλε το ρουτερ στην πρωτη ροζετα τηλεφωνου που ερχεται απο το κουτι του οτε στο σπιτι σου,απομονωνοντας τις υπολοιπες γραμμες που πανε σε αλλες ροζετες τηλεφωνου,και βγαλε ολες τις τηλεφωνικες συσκευες απο τις ροζετες ,και δες τι διαφορες θα δεις.Αν ολα πανε καλα και εισαι οκ ,μετα βαλε την τηλεφωνικη συσκευη παλι στην ροζετα και δες τι γινεται εννοειται οτι εχεις βαλει ολα τα απαραιτητα φιλτρα οπου υπαρχει τηλεφωνικη συσκευη αν εχεις pstn συνδεση,αν ολα οκ ,προχωρα και συνδεσε τις αλλες γραμμες που πανε στο υπολοιπο σπιτι ,εκει αν δεις προβλημα τοτε κατι παιζει η σε καποιο καλωδιο η κατι δεν παταει καλα στις επαφες τις ροζετας ,ποιο πολυ βαση δωσε στις ενωσεις του καλωδιου πανω στις ροζετες η και αν υπαρχουν εσωτερικες ενωσεις καλωδιου σε κλεμα η και στριφτες με ταινια.

Τα παρασιτα οπως λες συνεχιζεις να τα ακους απο το τηλεφωνο μετα την αλλαγη καλωδιου απο τον οτε ?

Bourdoulas
02-12-10, 00:04
Κάνε αυτό που λέει ο φίλος weather1967. Απομόνωσε την κεντρική πρίζα από τις υπόλοιπες. Στην ουσία σύνδεσε πάνω στην πρίζα μόνο το ζευγάρι που έρχεται από κάτω μέσα στο σπίτι σου και φέρνει την γραμμή.

Εάν δεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και συγχρονίζεις κανονικά, χωρίς θόρυβο, τότε το πρόβλημα σου είναι στην οριζόντια καλωδίωση.

xmperop1
02-12-10, 00:19
Καλοριζικο
To θεμα ειναι κλειδωνεις τωρα στα 14 mbps μεσα στο σπιτι σου οπως ειπε βλεπει ο τεχνικος στον ακραιο κατανεμητη ?
Πληροφοριακα το καλωδιο πιο πολυ ζημια του κανει η UV της ηλιακης ακτινοβολιας και λιγοτερο η βροχη και το χιονι.
Ειχες δει στο παλιο εναεριο καλωδιο σημαδια εντονης φθορας σε μερικα σημεια ,δηλαδη να ειχε σκασει ο εξωτερικος μανδυας του πλαστικου και να φαινονται τα ατσαλοσύρματα συγκράτησεις ?
Και επειδη ακουω την λεξη σαπισμενα καλωδια δεν ειναι ορθον ο χαλκος δεν σαπιζη,απλα μαυριζη εξωτερικα ,ο σιδηρος σαπίζη και κοβετε στο τελος,εκτος αν εννοειται σαπισμα το σκασιμο του εξωτερικου πλαστικου μανδύα .
Αυτο το καλωδιο το αυτοστηρικτο του ΟΤΕ ειναι ενα απο τα καλυτερα καλωδια.

YΓ: Γιατι κατι μου λεει οτι το προβλημα δεν ηταν το καλωδιο αν δεν ηταν χτυπημενο ,η σκασμενος ο εξωτερικος πλαστικος μανδυας ,αλλα καποια ενωση,η στον ακραιο κατανεμητη του ΟΤΕ ,η στο κουτι του γειτονα

Καλά σου λέει ότι δεν ήταν το καλώδιο αν και καλό είναι που αλλάχτηκε.
Το καλώδιο που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ είναι σαν αυτό

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3830561&postcount=1

το οποίο αν δεν πληγωθεί όσα χρόνια και να περάσουν λόγω των μονώσεων που έχει δεν παθαίνει τίποτα.

weather1967
02-12-10, 00:37
Καλά σου λέει ότι δεν ήταν το καλώδιο αν και καλό είναι που αλλάχτηκε.
Το καλώδιο που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ είναι σαν αυτό

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3830561&postcount=1

το οποίο αν δεν πληγωθεί όσα χρόνια και να περάσουν λόγω των μονώσεων που έχει δεν παθαίνει τίποτα.

Σωστά φιλε μου
Και συγκεκριμενα στο χωριο ,καλωδιο αυτοστηρικτο εναεριο 28 χρονια δεν εχει παθει το παραμικρο .
Καλωδιο αυτοστηρικτο εναεριο 45 χρονια απλα ειχε καει απο τον ηλιο η εξωτερικη επενδυση και φαινοντουσαν τα ατσαλοσυρματα,μεχρι που αλλάχτηκε,αλλα το τηλεφωνο λειτουργουσε κανονικα και ετσι χωρις θορυβους .

Γιαυτο το λεω εκ πειρας οτι αυτο το καλωδιο ειναι το κατι αλλο σε αντοχες και παντος καιρου που λεμε .

christopheroeo
02-12-10, 02:37
Μα αφου στο πρωτο σου post ανεφερες οτι αλλαξες την καλωδιωση στο σπιτι σου !!!
Για να εξακριβωσεις που ειναι το προβλημα , βαλε το ρουτερ στην πρωτη ροζετα τηλεφωνου που ερχεται απο το κουτι του οτε στο σπιτι σου,απομονωνοντας τις υπολοιπες γραμμες που πανε σε αλλες ροζετες τηλεφωνου,και βγαλε ολες τις τηλεφωνικες συσκευες απο τις ροζετες ,και δες τι διαφορες θα δεις.Αν ολα πανε καλα και εισαι οκ ,μετα βαλε την τηλεφωνικη συσκευη παλι στην ροζετα και δες τι γινεται εννοειται οτι εχεις βαλει ολα τα απαραιτητα φιλτρα οπου υπαρχει τηλεφωνικη συσκευη αν εχεις pstn συνδεση,αν ολα οκ ,προχωρα και συνδεσε τις αλλες γραμμες που πανε στο υπολοιπο σπιτι ,εκει αν δεις προβλημα τοτε κατι παιζει η σε καποιο καλωδιο η κατι δεν παταει καλα στις επαφες τις ροζετας ,ποιο πολυ βαση δωσε στις ενωσεις του καλωδιου πανω στις ροζετες η και αν υπαρχουν εσωτερικες ενωσεις καλωδιου σε κλεμα η και στριφτες με ταινια.

Τα παρασιτα οπως λες συνεχιζεις να τα ακους απο το τηλεφωνο μετα την αλλαγη καλωδιου απο τον οτε ?

Ναι πριν 2 χρόνια την άλλαξα την καλωδίωση του σπιτιού απλά είπα ότι ένα καλώδιο περνά από το μπάνιο και μπορεί να μαζεύει υγρασία .2 πρίζες έχω μια που είναι το τηλέφωνο και άλλη μια που είναι μόνο για το ρουτερ θα συνδέσω το ρούτερ στην κεντρική πρίζα και βλέπουμε. Οσο για Τα παράσιτα δεν είναι standar μου τα κάνει όποτε γουστάρει όποτε δεν μπορώ να πω 100% ότι δεν έχω παράσιτα η πορεία θα το δείξει αυτό. Σας ευχαριστώ πάντως για της απαντήσεις σας :)

christopheroeo
05-12-10, 02:38
Η γραμμή μου δείχνει κομπλέ έχει 2μιση μέρες να μου κάνει αποσύνδεση και της αποσυνδέσεις μετά την αλλαγή του παλιού καλωδίου μου της έκανε γιατί δεν πάταγε ένα καλώδιο καλά στην συνδεσμολογία της πρίζας (δεν το σύνδεσα καλά μετά την αλλαγή του παλιού καλωδίου ) :p

Τώρα είναι κλειδωμένη η γραμμή μου στο 1.75 mb/s πάνω κάτω δηλαδή όσο κλείδωνε και πριν την αλλαγή του καλωδίου http://www.speedtest.net/result/1057631227.png (http://www.speedtest.net)

christopheroeo
06-12-10, 16:10
Πιο σταθερή από ποτέ η σύνδεση Time Since Power-on:4 days, 15:51:19 :worthy: :oneup::yahoo:
6 χρόνια περίπου που έχω adsl ποτέ μα ποτέ δεν είχε μείνει τόσο σταθερή η γραμμή μόνο μια φορά μου χε κρατήσει μια μέρα χωρίς να πέσει. Τελικά θέμα καλωδίου είναι από ότι φαίνεται. Όσο για τα παράσιτα στο τηλέφωνο δεν έχω ακούσει κάτι μέχρι τώρα

weather1967
07-12-10, 23:04
Πιο σταθερή από ποτέ η σύνδεση Time Since Power-on:4 days, 15:51:19 :worthy: :oneup::yahoo:
6 χρόνια περίπου που έχω adsl ποτέ μα ποτέ δεν είχε μείνει τόσο σταθερή η γραμμή μόνο μια φορά μου χε κρατήσει μια μέρα χωρίς να πέσει. Τελικά θέμα καλωδίου είναι από ότι φαίνεται. Όσο για τα παράσιτα στο τηλέφωνο δεν έχω ακούσει κάτι μέχρι τώρα

Tελικά απο οτι κατάλαβα δεν ειχε προβλημα το καλωδιο το αυτοστηρικτο του ΟΤΕ αλλα η συνδεση του καλωδιου στην ροζετα τηλεφωνου σου.
Γιατι απο την αρχη ειχα μια προαισθηση οτι κατι δεν παταει καπου καλα ? :)
Παρατηρησε αν τα χρατσα-χρουτσα στα κανει οταν βρεχει η οχι (Παρασκευη -Σαββατο θα βρεξει 10-11 Δεκεμβρη ) και πες μας.Που πιστευω οτι το προβλημα σου ηταν σε κακη επαφη καλωδιου στην ροζετα του τοιχου.

christopheroeo
08-12-10, 02:14
Η γραμμή μου δείχνει κομπλέ έχει 2μιση μέρες να μου κάνει αποσύνδεση και της αποσυνδέσεις μετά την αλλαγή του παλιού καλωδίου μου της έκανε γιατί δεν πάταγε ένα καλώδιο καλά στην συνδεσμολογία της πρίζας (δεν το σύνδεσα καλά μετά την αλλαγή του παλιού καλωδίου ) :p

Όπως γραφώ και εδώ δεν το σύνδεσα καλά ΜΕΤΑ την αλλαγή του παλιού καλωδίου. Ήρθε το συνεργείο του ΟΤΕ μου άλλαξαν το καλώδιο . και εγώ έβγαλα την πρίζα για να περάσω ένα καινούριο καλώδιο (δικό μου) Ναι πάλι καινούριο (θεώρησα περιττό να το αναφέρω αυτό) όπου αυτό το καινούριο καλώδιο (το δικό μου ) πάει από την κεντρική πρίζα – ροζέτα μέχρι το κουτί έξω από το σπίτι μου όπου στην μια μεριά του κουτιού συνδέετε το ΝΕΟ καλώδιο του ΟΤΕ και στην άλλη μεριά το καλώδιο (το δικό μου) που πάει μέχρι την κεντρική πρίζα- ροζέτα. Και επειδή δεν είχα χρόνο βιαζόμουν εκείνη την στιγμή δεν σύνδεσα καλά τα καλώδια του ΝΕΟΥ δικού μου καλωδίου στην πρίζα. Μετά λοιπόν σκεπτόμενος τι να φταίει που μετά την αλλαγή του νέου καλωδίου του ΟΤΕ Και πάλι έχω αποσυνδέσεις?? Λέω μπας και δεν σύνδεσα καλά το καλώδιο στην πρίζα ? και πήγα και κοίταξα και έτσι ήταν .

[QUOTE=weather1967;3848975]Tελικά απο οτι κατάλαβα δεν ειχε προβλημα το καλωδιο το αυτοστηρικτο του ΟΤΕ αλλα η συνδεση του καλωδιου στην ροζετα τηλεφωνου σου.
Γιατι απο την αρχη ειχα μια προαισθηση οτι κατι δεν παταει καπου καλα ? :)
Παρατηρησε αν τα χρατσα-χρουτσα στα κανει οταν βρεχει η οχι (Παρασκευη -Σαββατο θα βρεξει 10-11 Δεκεμβρη ) και πες μας.Που πιστευω οτι το προβλημα σου ηταν σε κακη επαφη καλωδιου στην ροζετα του τοιχου.


Αποκλείεται να ήταν το πρόβλημα στην καλωδίωση μου ι στην πρίζα. Τα χω αλλάξει και τα έχω ελέγξει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορές στο παρελθόν . απλά έτυχε λόγο πίεσης χρόνου να μην τα συνδέσω καλά. Όποτε είμαι σίγουρος 1000% πλέον που έχω 6 μέρες χωρίς αποσύνδεση και χωρίς παράσιτα. ότι το πρόβλημα ήταν στο καλώδιο του ΟΤΕ.:):)

@ ADSLgr.com All rights reserved.