PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή που σέρνεται



Vassel
01-12-10, 01:37
Μετά από μετάβαση στη hol από την On telecoms, η συνδεσή μου πραγματοποιήθηκε την Παρασκεή 26/11. Και εξηγώ το πρόβλημα:

Αρχικά, και ξέροντας οτι η απόσταση μου απο το DSLAM είναι μεγάλη, ήξερα οτι έιχα θέμα με το ADSL2+ στην ON και μου το είχαν γυρίσει σε ADSL2 οπου και συγχρόνιζα σταθερα στα 5023. Συνδέομαι λοιπόν με τη HOL σε ADSL2+ και συγχρονίζω στα 6 περιπου, αλλα με γραμμη πολύ ασταθη, attenuation 49db και ουσιαστικα να μη μπορώ να ανοιξω ουτε σελιδα. Πειράζω τα Parameters απο το Netfaster και βλέπω οτι το ίδιο συμβαίνει και με ADSL2, αλλα με G.DMT ή T1 συγχρονιζω γυρω στα 5 και έχω σταθερή γραμμη και download speed γυρω στα 4 - 4.5 απο το speedtest της HOL.

3 μέρες μετά, ακομα και σε αυτα τα 2 settings, αρχίζω να μην έχω καθόλου ταχυτητα download αν και το router δειχνει να συγχρονιζει γυρο στο 5. τηλεφωνα, δοκιμες, τιποτα. Ακουω και τα κλασσικα τι browser χρησιμοποιειτε, μηπως φταιει αυτο, λες και δεν ειχα τον ιδιο 2 μερες πριν... Βαζω πανω το Siemens S-141 που έχω και κατεβάζω το DMT Tools, που αν δε κάνω λάθος βρισκει τη βελτιστη ρυθμιση της γραμμής σου για να κλειδωσει. Παλι τα ιδια. Τωρα αναγκαστικα εχω ρυθμισει απο κει το noise margin στο 120% και ειμαι στα 4041.

Και ρωτώ, τι μπορεί να φταίει ξαφνικα; Γιατι τετοιο σουρσιμο η γραμμη; Ενας φιλος με HOL 100 μετρα απο το σπιτι πληρωνει για 6αρα και πιανει 6023 σταθερα! Σας δίνω και τα στατιστικά της γραμμής μου:

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:03:05:07
Line Coding Trellis On Line Up Count 6
Statistics Downstream Upstream
Line Rate 4051 Kbps 704 Kbps
Attainable Line Rate 5532 Kbps 800 Kbps
Noise Margin 13.3 dB 12.0 dB
Line Attenuation 48.0 dB 25.2 dB
Output Power 1.2 dBm 12.4 dBm


να αναφέρω οτι με αυτο το 4αρι παλι δε μπορω να δω ουτε videaki στο youtube χωρις να κολλαει. Εφυγα απο την on να παω σε χειρότερα ρε γαμωτο;;;

vasileios13
01-12-10, 12:19
Καλώς ήρθες.....:ork

Vitruvian78
01-12-10, 13:15
Απλά όταν αλλάζεις πάροχο είναι λαχείο η γραμμή σου πού θα κουμπωθεί. Αν το καλώδιο είναι πιταρισμένο η το δίκτυο χαλκού είναι χάλια τότε έχεις να αντιμετωπίσεις μια τέτοια κατάσταση. Αντιμετώπισα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα, μ'εχρι που αναγκάστηκα "να φουσκώσω" τα παραπονά μου, ώστε να δεχτεί ο ΟΤΕ να μου αλλάξει ζεύγος και να με βάλουν σε μια σχετικά καθαρή γραμμή να υποθέσω(;;) Απο ΧΟΛ μου είπανε οτι ο ΟΤΕ τους παρέδωσε καινούρια καλώδιο, ό,τι σημαίνει αυτό.....η συμβουλή μου είναι να τους πιέσεις, έστω παραφουσκώνοντας κάποιες καταστάσεις. Απλά το κακό είναι οτι ακόμα και αν συγχρονίζεις έστω και στο 1 Mbps ο ΟΤΕ θα αρνηθεί να σου αλλάξει ζεύγος ισχυριζόμενος οτι έχεις το επιτρεπτό μίνιμουμ των υπηρεσιών. Δυστυχώς, όσο τη διαχείρηση του δικτύου χαλκού την έχει ο ΟΤΕ και οι εναλλακτικοί δεν έχουν δικό τους δίκτυο, αυτά τα άσχημα θα συμβαίνουν που τελικά δεν επιτρέπουν ούτε στους εναλλακτικούς να προσφέρουν την καλύτερη δυνατή ποιότητα υπηρεσιών στους πελάτες τους, αλλά ούτε και οι πελάτες τους να είναι ευχαριστημένοι με τις υπηρεσίες που λαμβάνουν.

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 2 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλώς ήρθες.....:ork

Δεν είναι θέμα της ΧΟΛ εδώ, άυτό θα μπορούσε να συμβεί και σε οποιδήποτε άλλο πάροχο και πηγαινε.....απλά το ζεύγος που του έδωσε ο ΟΤΕ στην παρούσα φάση δεν είναι και το καλύτερο.

xmperop1
01-12-10, 19:36
Απλά όταν αλλάζεις πάροχο είναι λαχείο η γραμμή σου πού θα κουμπωθεί. Αν το καλώδιο είναι πιταρισμένο η το δίκτυο χαλκού είναι χάλια τότε έχεις να αντιμετωπίσεις μια τέτοια κατάσταση. Αντιμετώπισα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα, μ'εχρι που αναγκάστηκα "να φουσκώσω" τα παραπονά μου, ώστε να δεχτεί ο ΟΤΕ να μου αλλάξει ζεύγος και να με βάλουν σε μια σχετικά καθαρή γραμμή να υποθέσω(;;) Απο ΧΟΛ μου είπανε οτι ο ΟΤΕ τους παρέδωσε καινούρια καλώδιο, ό,τι σημαίνει αυτό.....η συμβουλή μου είναι να τους πιέσεις, έστω παραφουσκώνοντας κάποιες καταστάσεις. Απλά το κακό είναι οτι ακόμα και αν συγχρονίζεις έστω και στο 1 Mbps ο ΟΤΕ θα αρνηθεί να σου αλλάξει ζεύγος ισχυριζόμενος οτι έχεις το επιτρεπτό μίνιμουμ των υπηρεσιών. Δυστυχώς, όσο τη διαχείρηση του δικτύου χαλκού την έχει ο ΟΤΕ και οι εναλλακτικοί δεν έχουν δικό τους δίκτυο, αυτά τα άσχημα θα συμβαίνουν που τελικά δεν επιτρέπουν ούτε στους εναλλακτικούς να προσφέρουν την καλύτερη δυνατή ποιότητα υπηρεσιών στους πελάτες τους, αλλά ούτε και οι πελάτες τους να είναι ευχαριστημένοι με τις υπηρεσίες που λαμβάνουν.

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 2 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Δεν είναι θέμα της ΧΟΛ εδώ, άυτό θα μπορούσε να συμβεί και σε οποιδήποτε άλλο πάροχο και πηγαινε.....απλά το ζεύγος που του έδωσε ο ΟΤΕ στην παρούσα φάση δεν είναι και το καλύτερο.

Αν έγινε απλά αλλαγή παρόχου το μόνο που αλλάχτηκε στην περίπτωση του είναι πόρτα dslam στον Γ.Κ. του ΟΤΕ .
Ουτε κεντρικά ούτε απερχόμενα ούτε μικτονομήσεις στο σπίτι του.
Οπότε είναι καθαρά θέμα νέου παρόχου.
Αν δημιουργήθηκε νέος βρόχος τότε μπορεί να παίζουν πολλά.

jdtech
02-12-10, 20:10
Αν από συγχρονισμό είσαι το ίδιο με πριν τότε η γραμμή σου το πιθανότερο είναι να μην αλλάχτηκε (εννοώ ζεύγος) από εκεί και πέρα το ότι σέρνεσαι μάλλον είναι θέμα της hol.

Vassel
03-12-10, 02:09
Αυτο που δε καταλαβαινω ειναι γιατι να σερνομαι ενω συγχρονιζει το ρουτερ εκει που συγχρονιζει... Δηλαδη αν συγχρονιζοντας με 5 επιανα 4,5 στα speedtest, θα ημουν οκ...

Ηρθε σημερα ενας φιλος του πατερα, πρωην τεχνικος του ΟΤΕ. μου λεει θα ερθω μια μερα να κανουμε το test στον κατανεμητη κατω, κι αν εχεις το ιδιο προβλημα κι εκει θα πιεσεις την HOL να σου αλλαξουν ζευγος αλλιως καταγγελια της συμβασης, με μαρτυρα εμενα. ΑΝΤΕ να δουμε...

valen_gr
03-12-10, 05:14
Ηρθε σημερα ενας φιλος του πατερα, πρωην τεχνικος του ΟΤΕ. μου λεει θα ερθω μια μερα να κανουμε το test στον κατανεμητη κατω, κι αν εχεις το ιδιο προβλημα κι εκει θα πιεσεις την HOL να σου αλλαξουν ζευγος αλλιως καταγγελια της συμβασης, με μαρτυρα εμενα. ΑΝΤΕ να δουμε...

Moυ αρέσει που τετοια πράγματα στα ειπε και πρωην τεχνικος του ΟΤΕ.
Η HOL δεν πιεζει για καμια αλλαγη ζευγους. Αναφερει στον ΟΤΕ προβλημα βροχου.
Το εαν θα επισκευασει τον βροχο ο ΟΤΕ η θα αλλαξει ζευγος, αυτο ειναι δικη του αποφαση και μονο.
Επισης, καταγγελια μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε για οτιδηποτε, δικαιωμα του.
Ο μαρτυρας πρωην τεχνικος ΟΤΕ, που κολλαει?
Προσδιδει καποιο ιδιαιτερο βαρος στην καταγγελια?
Αν ο βροχος οντως εχει προβλημα, και ζητηθει ελεγχος απο πλευρας HOL, εαν οι -πρωην- συναδελφοι του κανουν σωστα την δουλεια τους και το διορθωσουν ,ολα καλα.

tasanas
04-12-10, 01:34
Ο μαρτυρας πρωην τεχνικος ΟΤΕ, που κολλαει?
Προσδιδει καποιο ιδιαιτερο βαρος στην καταγγελια?

Είναι επίκληση στην αφεντία που λέγαμε στο σχολείο :p. Από τη στιγμή που δεν έχει πρόβλημα συγχρονισμου γιατί να υπάρχει πρόβλημα στο ζεύγος. Δεν το θεωρώ απίθανο αλλά μου φαίνεται πολύ πιο λογικό να σέρνεται η hol στην περιοχή του.

johnsruro
10-12-10, 00:47
Ε ωραία ζήτα να έρθουν για έλεγχο και αν είναι χάλια η γραμμή τα ρίχνουμε και στον ΟΤΕ, με επίκληση ή όχι στην αυθεντία!

vasileios13
10-12-10, 18:33
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 832/5408 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12/5.7 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 21.7/33.2 db
Output Power (Up/Down) 12.4/20 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 928/4404 kbps
Interleave depth 4
Annex Type AnnexA
CRC errors 1

Παιδιά,πόσο είναι το πρόστιμο για να φύγω από HOL...? 4 μήνες και δεν βλέπω βελτίωση... Πάλι τα ίδια μου λένε (ότι έλεγξε ο ΟΤΕ,πράγμα που δεν πιστεύω διότι είχα προβλήματα και πριν 2 χρόνια) και ότι μάλλον φταίνε τα καλώδια του σπιτιού μου(έχουν ελεγθεί και από Forthnet πριν 4 μήνες και από εμένα).... Αύριο θα βγάλω τη μία μόνο τηλ. συσκευή και τα φίλτρα και θα συνδέσω το ρούτερ στην είσοδο του καλωδίου στο σπίτι...να δω! Αυτό που μου έχει κάνει αρνητική εντύπωση είναι το ότι για να σου στείλουν τεχνικό,σε χρεώνουν 50ευρώ αν το θέμα είναι στην εγκατάσταση σου και όχι δικό τους... Δεν έχουν δικούς τους τεχνικούς,αλλά εξωτερικούς.....με πήραν τηλ αλλά τους είπα πως δεν θέλω να έρθουν.....ουφ... Τουλάχιστον στην Forthnet έπιανα 8-8.5 Μbps και είχαν στείλει 2 φορές τεχνικό,όταν είχε γίνει μια καλωδιακή βλάβη του ΟΤΕ....ΟΥΦ......

vasileios13
11-12-10, 14:26
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 832/5408 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12/5.7 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 21.7/33.2 db
Output Power (Up/Down) 12.4/20 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 928/4404 kbps
Interleave depth 4
Annex Type AnnexA
CRC errors 1

Παιδιά,πόσο είναι το πρόστιμο για να φύγω από HOL...? 4 μήνες και δεν βλέπω βελτίωση... Πάλι τα ίδια μου λένε (ότι έλεγξε ο ΟΤΕ,πράγμα που δεν πιστεύω διότι είχα προβλήματα και πριν 2 χρόνια) και ότι μάλλον φταίνε τα καλώδια του σπιτιού μου(έχουν ελεγθεί και από Forthnet πριν 4 μήνες και από εμένα).... Αύριο θα βγάλω τη μία μόνο τηλ. συσκευή και τα φίλτρα και θα συνδέσω το ρούτερ στην είσοδο του καλωδίου στο σπίτι...να δω! Αυτό που μου έχει κάνει αρνητική εντύπωση είναι το ότι για να σου στείλουν τεχνικό,σε χρεώνουν 50ευρώ αν το θέμα είναι στην εγκατάσταση σου και όχι δικό τους... Δεν έχουν δικούς τους τεχνικούς,αλλά εξωτερικούς.....με πήραν τηλ αλλά τους είπα πως δεν θέλω να έρθουν.....ουφ... Τουλάχιστον στην Forthnet έπιανα 8-8.5 Μbps και είχαν στείλει 2 φορές τεχνικό,όταν είχε γίνει μια καλωδιακή βλάβη του ΟΤΕ....ΟΥΦ......

Παλικάρια,ένωσα σήμερα το ρουτερ σε νέα τηλ. πρίζα (κατευθείαν στο καλώδιο που έρχεται στο σπίτι από τον ΟΤΕ) με τα παρακάτω αποτελέσματα:

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 842/5216 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10/8.1 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 21.4/33.4 db
Output Power (Up/Down) 12.4/20.2 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1004/4936 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 1

Τι άλλο να κάνω? Ευχαριστώ!:bless:

mondeo
11-12-10, 18:43
Αυτο που δε καταλαβαινω ειναι γιατι να σερνομαι ενω συγχρονιζει το ρουτερ εκει που συγχρονιζει... Δηλαδη αν συγχρονιζοντας με 5 επιανα 4,5 στα speedtest, θα ημουν οκ...

Ηρθε σημερα ενας φιλος του πατερα, πρωην τεχνικος του ΟΤΕ. μου λεει θα ερθω μια μερα να κανουμε το test στον κατανεμητη κατω, κι αν εχεις το ιδιο προβλημα κι εκει θα πιεσεις την HOL να σου αλλαξουν ζευγος αλλιως καταγγελια της συμβασης, με μαρτυρα εμενα. ΑΝΤΕ να δουμε...

Θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις με ένα άλλο ρούτερ μήπως τα έπαιξε το Netfaster.

johnsruro
12-12-10, 12:37
Παιδιά,πόσο είναι το πρόστιμο για να φύγω από HOL...? 4 μήνες και δεν βλέπω βελτίωση...
Νομίζω είναι 70 ευρώ.

Δοκίμασε και κανά άλλο ρούτερ στη νέα πρίζα. Συγγνώμη ανάλογα τη διάγνωση δηλαδή θα σε χρεώσουν ή όχι οι τεχνικοί? Lol?

vasileios13
12-12-10, 14:13
Νομίζω είναι 70 ευρώ.

Δοκίμασε και κανά άλλο ρούτερ στη νέα πρίζα. Συγγνώμη ανάλογα τη διάγνωση δηλαδή θα σε χρεώσουν ή όχι οι τεχνικοί? Lol?

Τα έχω κάνει όλα αυτά...... Δεν υπάρχει πρόβλημα από μέρους μου! Τώρα έχω συνδέσει το ρούτερ σε νέα πρίζα στην είσοδο του σπιτιού μου,χωρίς φίλτρο:

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 852/5440 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10/8.1 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 21.3/33.2 db
Output Power (Up/Down) 12.4/20.1 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1016/5144 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 1

Έχω στραβώσει με την πολιτική τους... Προτιμώ να δώσω 70 ευρώ να φύγω...δεν είναι θέμα χρημάτων,αλλά αρχής... Δε μπορεί να έχω τόσο χαμηλό κλείδωμα και αποσυνδέσεις....:bless:

johnsruro
13-12-10, 22:16
εγώ ακόμα αναρωτιέμαι, και αν γίνεται ας με διαφωτίσει κάποιος: έρχεται τεχνικός και διαγνώσκει ότι το πρόβλημα είναι μεσα στο σπίτι...-> τότε τον πληρώνεις?:hmm:

vasileios13
13-12-10, 22:33
εγώ ακόμα αναρωτιέμαι, και αν γίνεται ας με διαφωτίσει κάποιος: έρχεται τεχνικός και διαγνώσκει ότι το πρόβλημα είναι μεσα στο σπίτι...-> τότε τον πληρώνεις?:hmm:

Ναι,για άσκοπη μετάβαση.... Εγώ τον περιμένω αύριο (μετά από τσεκάρισμα του σπιτιού,από φίλο ηλεκτρολόγο και αλλαγή τηλ. πρίζας στην είσοδο του καλωδίου στο σπίτι-χωρίς να αλλάξει κάτι-...).... Το πολύ-πολύ να γίνει χαμός........:hippy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.