PDA

Επιστροφή στο Forum : WIND και οπτικες ινες



spakas
01-12-10, 11:54
θα ήθελα να μάθω αν κάποιος απο εσάς γνωρίζει αν η wind μπορεί να σε συνδέσει στο ίντερνετ μέσω οπτικής ίνας?
το ρωτάω αυτο γιατι χθες ηρθε μια και μου εκανε προσφορα για προγραμμα που θα μου φέρουν οπτικη ινα στο σπιτι.:whistle:
να σημειώσω οτι στην περιοχη μου (κεντρο καλαματας) εχει τοποθετηθεί οπτικη ινα (δεν ξερω ποιος ειναι ο ιδιοκτητης της γραμμης μαλλον ο δημος).

εχει κανενας ακούσει ή συνδεθεί σε παρόμοια προγραμματα?

ευχαριστώ

alex24
01-12-10, 12:00
Παρε μερικες απαντησεις απο δω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=447185
Με τιποτα δεν σου φερνουνε οπτικες μεχρι το σπιτι αυτο το κανουνε οι εξωτερικοι πωλητες για να σε ψησουν να κανεις την αιτηση ειναι κολπο με λιγα λογια...Το δικτυο οπτικων ινων του καθε παροχου φτανει μεχρι το κεντρο του ΟΤΕ στη περιοχη σου απο κει και περα μονο το υπαρχων καλωδιο του ΟΤΕ

spakas
01-12-10, 12:22
αν είναι ετσι οπως τα λες τοτε μιλάμε για κοροϊδία στο μέγιστο βαθμό.
μπορούν αυτοί να λενε οτι θέλουν χωρις να τους ελέγχει κανένας?
υπάρχει κάποιος φορέας που μπορώ να τους καταγγείλω?
ο δημος καλαματας εχει κανει συνδεσεις με οπτικες ινες σε καποια σπιτια και αυτο ειναι 1000% σίγουρο.

NoDsl
01-12-10, 12:30
Σε ποια σπίτια; Για να δώ αν έχω και εγώ.

alex24
01-12-10, 12:33
αν είναι ετσι οπως τα λες τοτε μιλάμε για κοροϊδία στο μέγιστο βαθμό.
μπορούν αυτοί να λενε οτι θέλουν χωρις να τους ελέγχει κανένας?
υπάρχει κάποιος φορέας που μπορώ να τους καταγγείλω?
ο δημος καλαματας εχει κανει συνδεσεις με οπτικες ινες σε καποια σπιτια και αυτο ειναι 1000% σίγουρο.

O δημος και πολλοι απο οσο ξερω και ο δικος μου εχουν κανει δικτυο ινων στο να συνδεονται ολοι οι δημοσιοι φορεις της πολης με αυτο...Τωρα σε σπιτια δεν νομιζω:respekt: Τωρα δεν ξερω εαν μπορεις να απευθυνθείς σε καποιον γι αυτο που κανουν οι πωλητες παρα μονο να τους στειλεις απο κει που ηρθαν

pRieStaKoS
01-12-10, 12:37
θα ήθελα να μάθω αν κάποιος απο εσάς γνωρίζει αν η wind μπορεί να σε συνδέσει στο ίντερνετ μέσω οπτικής ίνας?
το ρωτάω αυτο γιατι χθες ηρθε μια και μου εκανε προσφορα για προγραμμα που θα μου φέρουν οπτικη ινα στο σπιτι.:whistle:
να σημειώσω οτι στην περιοχη μου (κεντρο καλαματας) εχει τοποθετηθεί οπτικη ινα (δεν ξερω ποιος ειναι ο ιδιοκτητης της γραμμης μαλλον ο δημος).

εχει κανενας ακούσει ή συνδεθεί σε παρόμοια προγραμματα?

ευχαριστώ
xaxaxaxax Πες μου που μένεις να έρθω να συνδεθούμε μαζί ! Θα μου δώσεις λίγο απο την γραμμή σου ??? :oneup::rofl:

Δεν υπάρχουν οι πωλητές. Σε λίγο θα σου πουλήσουν και δορυφόρο πάνω απο το σπίτι σου.....:respekt:

spakas
01-12-10, 13:00
παιδιά συγνώμη για την λάθος διατύπωση μου
όταν είπα οτι ξέρω οτι έχει βάλει ο δήμος οπτική ινα σε σπιτι (είχα υπόψιν μου δημόσια υπηρεσία) .
σας παραθετω και το link http://www.kalamata.gr/default.asp?static=101&id=2281 για να δειτε οτι προσφερε και σε σπιτια οπτικες ινες

nyannaco
01-12-10, 13:31
Κάποιοι πάροχοι (και η Wind) μπορούν υπό προϋποθέσεις (γεωγραφικές) να φέρουν οπτική ίνα μέχρι τον πελάτη, είναι υπηρεσία που παρέχεται για εταιρικούς πελάτες. Το κόστος βέβαια για οικιακό πελάτη είναι απαγορευτικό.
Η κυρία πάντως ζωηρώς αμφιβάλλω αν το ξέρει αυτό, το πιθανότερο είναι ότι ή (α) είναι άσχετη ή (β) ψάχνει να πιάσει κορόιδα.
Για καταγγελία, που ρωτάς, στην ΕΕΤΤ. Το ερώτημα είναι πώς θα το αποδείξεις, αν ποτέ ασχοληθεί κανείς αυτοί θα πουν ότι εσύ δεν κατάλαβες :hmm:

pRieStaKoS
01-12-10, 13:44
παιδιά συγνώμη για την λάθος διατύπωση μου
όταν είπα οτι ξέρω οτι έχει βάλει ο δήμος οπτική ινα σε σπιτι (είχα υπόψιν μου δημόσια υπηρεσία) .
σας παραθετω και το link http://www.kalamata.gr/default.asp?static=101&id=2281 για να δειτε οτι προσφερε και σε σπιτια οπτικες ινες

6/7/2009 "Ο Δήμος Καλαμάτας υλοποιεί σε συνεργασία με την Περιφέρεια Πελοποννήσου το έργο «ΕΞΥΠΝΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΥ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ» που χρηματοδοτείται από το «Ε.Π Κοινωνία Της Πληροφορίας» ."

Και είναι για ένα κτήριο !!!!

SfH
01-12-10, 18:18
Για εταιρικά πακέτα και μόνο φέρνει σε συγκεκριμένα σημεία ( είτε δικές της, ή από αττικές ).

dbal
01-12-10, 19:03
Συγκεκριμένη οικονομική προσφορά σου έκαναν? Διότι αν σου ανέφεραν ένα απαγορευτικό ποσό, τότε ίσως και να είναι πραγματική πρόταση....οι περισσότεροι άλλωστε στο thread ως τώρα δεν αρνούνται την δυνατότητα FTTH ή απλά την ύπαρξη οπτικών ινών στην Καλαμάτα και σε πολλά άλλα μερη της χώρας, αλλά μόνο για εταιρικούς πελάτες και σε δυσθεώρητο κόστος...
Σε κάθε άλλη περίπτωση βέβαια, μιλάμε για ξεκάθαρη απόπειρα εξεπάτησης :mad:

asxetos_23
01-12-10, 19:08
απατη σκετη καμια εταιρια σημερα δεν δινει σε οικιακους χρηστες οπτικη ινα μεχρι το σπιτι
εκτος αν μιλαμε για μισθωμενες γραμμες οποτε το κοστος εκτοξευετε

spakas
01-12-10, 20:52
Συγκεκριμένη οικονομική προσφορά σου έκαναν? Διότι αν σου ανέφεραν ένα απαγορευτικό ποσό, τότε ίσως και να είναι πραγματική πρόταση....οι περισσότεροι άλλωστε στο thread ως τώρα δεν αρνούνται την δυνατότητα FTTH ή απλά την ύπαρξη οπτικών ινών στην Καλαμάτα και σε πολλά άλλα μερη της χώρας, αλλά μόνο για εταιρικούς πελάτες και σε δυσθεώρητο κόστος...
Σε κάθε άλλη περίπτωση βέβαια, μιλάμε για ξεκάθαρη απόπειρα εξεπάτησης :mad:

Η προσφορά που μου έκανε ήταν απο αυτές που έχει η WIND στο site της.
Επικοινώνησα με αυτή που χθες μου έκανε την προσφορά αλλά σήμερα τα γύρισε.:whistle:
Ο δήμος Καλαμάτας θα δώσει και άλλες γραμμές με οπτικές ινες αλλά από το νέο έτος που περιμένουν χρηματοδότηση. Το καλό και μαζί κακό είναι ότι θα είναι δωρεάν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.