PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαλύοντας ένα επώνυμο τροφοδοτικό. Εντυπώσεις από το εσωτερικό του & προβληματισμοί



BlindG
01-12-10, 18:13
Ακούγεται σίγουρα κάπως παράξενος ο τίτλος αλλά τις προάλλες, ένας φίλος μου έδωσε το επώνυμο τροφοδοτικό του που τα είχε φτύσει, μετά από αίτημά μου για να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.

Το τροφοδοτικό ήταν ένα Tagan 450άρι που σε όλη τη διάρκεια της ζωής του -ξέροντας τον ιδιοκτήτη του- δούλευε εντός specs.

Εκ πρώτης όψεως, φαινόταν οτι τα καλώδια και τα διάφορα molex, είναι ανώτερης ποιότητας. Ανοίγοντας το τροφοδοτικό, ήρθα αντιμέτωπος με σειρές κυκλωμάτων (των δυστυχώς δεν μπορώ να καυχηθώ οτι γνωρίζω τον λόγο ύπαρξης) που έδειχναν οτι μάλλον είναι πιο μελετημένο από αντίστοιχα "no-name" τροφοδοτικά, των οποίων το εσωτερικό ήταν πολύ λιγότερο πυκνοκατοικημένο. Επίσης οι δύο 8άρηδες ανεμιστήρες, διασφάλιζαν την καλή ροή αέρα εντός του τροφοδοτικού.

Τι πήγε στραβά? Κατά πάσα πιθανότητα φταίγανε οι τρεις πυκνωτές που είχαν σκάσει και είχαν ξεράσει αρκετό από το διηλεκτρικό τους.

Και γεννάται λοιπόν το ερώτημα:
Πως γίνεται ένα "καλό" τροφοδοτικό που υποτίθεται οτι είναι μελετημένο και λειτουργεί εντός specs να έχει σκασμένους πυκνωτές? Όταν δηλαδή έχεις καλή ποιότητα κατασκευής, αντισταθμίζεις το κόστος με φθηνά υλικά, οπότε έρχεσαι σε κοντινά επίπεδα με τα no-name από άποψη overall εκτίμησης?

Ή μήπως η σχεδίαση δεν ήταν τόσο καλή, αφού οι πυκνωτές αυτοί τελικά έσκασαν? (Απ'όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, στην ηλεκτρονική, όταν ένα εξάρτημα υπερθερμαίνεται, υπάρχει λάθος στη σχεδίαση και όχι στο εξάρτημα).

Η προσωπική μου γνώμη γενικώς για τα τροφοδοτικά είναι οτι αν δεν υπάρχουν high-end απαιτήσεις, δεν χρειάζονται ακριβά τροφοδοτικά. Αποδοτικά? Ναι. Ακριβά? Όχι.

Όταν έχουμε ένα μηχάνημα που στα 4-5 χρόνια το αλλάζουμε και δεν έχει μεγάλες ενεργειακές απαιτήσεις (κακά τα ψέμματα, απαιτήσεις = άκρατο gaming), νομίζω οτι ένα middle-low class τροφοδοτικό (με αρκετό wattage φυσικά), είναι υπέρ αρκετό.

Παρ'όλα αυτά, κράτησα τους πολύ ωραίους ανεμιστήρες της tagan που η περιστροφή τους ήταν ακόμα άψογη (δεν ξέρω αν είναι "μπιλάτοι" :p), για μελλοντική χρήση :yahoo: :yahoo:

Seitman
01-12-10, 18:18
Και εγώ που νόμισα ότι κοπάνησες με κάνα σφυρί, διαβάζοντας τον τίτλο. :rofl:

Τώρα για τους "σκασμένους" πυκνωτές παίζουν πολλά. Αστοχία υλικού, ΔΕΗ κτλ κτλ ή just shit happens.

WAntilles
01-12-10, 18:20
For the record, το τροφοδοτικό ήταν 480W. :p

pano
01-12-10, 18:21
''Πρόεδρε'' καμμιά foto δεν παίζει;

BlindG
01-12-10, 18:23
Και εγώ που νόμισα ότι κοπάνησες με κάνα σφυρί, διαβάζοντας τον τίτλο. :rofl:

Δεν ήταν της forthnet ρε φιλαράκι, οπότε δε μου έφταιγε τίποτα :p :p :p


Τώρα για τους "σκασμένους" πυκνωτές παίζουν πολλά. Αστοχία υλικού, ΔΕΗ κτλ κτλ ή just shit happens.

Ο συγκεκριμένος (από κάτω όπως φαίνεται :p) το είχε πίσω από UPS, οπότε το τροφοδοτικό λειτουργούσε -όχι απλά υπό ΚΣ αλλά- υπό Ι(δανικές)Σ !!!!



For the record, το τροφοδοτικό ήταν 480W. :p

Καρφώνεστε Σεβασμιότατε :p
Καρφώνεστε :p

daywalker06
01-12-10, 18:25
Αν δεν χαλούσαν, τα εργοστάσια θα έκλειναν. :p

Seitman
01-12-10, 18:27
Δεν είναι τίποτα το περίεργο να χαλάσει ένα αντικείμενο που αποτελείται από αρκετά επιμέρους εξαρτήματα. Μηχανήματα είναι, κάποια στιγμή το "λένε το ποίημα". RIP :bless:

Βγάζει τροφοδοτικά η forthnet? Από πότε? :what:

Gordito
01-12-10, 18:31
Define επωνυμο.

Tα Tagan δεν τα λες και ποιοτικα anyway.

mrsaccess
01-12-10, 18:31
Έχοντας και'γω δύο χαλασμένα Tagan στο ιστορικό μου θα κάνω μια υπόθεση: οι μηχανικοί της Tagan προσπαθώντας να σχεδιάσουν μια διάταξη που θα δίνει καλής ποιότητας ρεύμα κατέληξαν σε μια διάταξη που ταυτόχρονα καταπονεί πολύ τα εξαρτήματά της.

nfotis
01-12-10, 18:34
Παίζουν πολλά ρόλο.

Πάντως οι πυκνωτές είναι το πιό ευαίσθητο κομμάτι σε ένα τροφοδοτικό, και αν λειτουργούν από τη σχεδίαση κοντά στο όριο τους, εύκολα το λένε το ποίημα (και με θεαματικό τρόπο).

Η εύκολη λύση: αντικατάσταση των σκασμένων πυκνωτών με άλλους ισοδύναμους, αλλά ενδεχομένως υψηλότερων προδιαγραφών (δεν είναι όλοι οι πυκνωτές ίδιοι)

Ν.Φ.

BlindG
01-12-10, 18:37
''Πρόεδρε'' καμμιά foto δεν παίζει;

Φτου ρε :wall:

Eίπα να τη βγάλω τεμπέλης-style, αλλά δεν έκατσε :p
Πιο κάτω οι φωτό ;)


Αν δεν χαλούσαν, τα εργοστάσια θα έκλειναν. :p

Και αυτό σωστό :up:


Δεν είναι τίποτα το περίεργο να χαλάσει ένα αντικείμενο που αποτελείται από αρκετά επιμέρους εξαρτήματα. Μηχανήματα είναι, κάποια στιγμή το "λένε το ποίημα". RIP :bless:

Nαι αλλά όταν τα σκας, απαιτείς κάποια πράγματα :what:


Βγάζει τροφοδοτικά η forthnet? Από πότε? :what:

Ξέρω 'γω? Αν έβγαζε πάντως, θα ήταν για βαριοπούλα :p


Έχοντας και'γω δύο χαλασμένα Tagan στο ιστορικό μου θα κάνω μια υπόθεση: οι μηχανικοί της Tagan προσπαθώντας να σχεδιάσουν μια διάταξη που θα δίνει καλής ποιότητας ρεύμα κατέληξαν σε μια διάταξη που ταυτόχρονα καταπονεί πολύ τα εξαρτήματά της.

:up:
Με δεδομένες τις λίγες γνώσεις μου, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω :)


80554

80555

80556

80557

pano
01-12-10, 18:43
''Πρόεδρε'' από την foto http://www.phoronix.com/image-viewer.php?id=177&image=epower_tagan_open3_lrg οι μπλέ πυκνωτές ήταν αυτοί που έσκασαν;

Υ.Γ Όντως οι μπλέ ήταν, Fuhjyyu πυκνωτές βλέπεις.....

freemannnn
01-12-10, 18:45
Define επωνυμο.

Tα Tagan δεν τα λες και ποιοτικα anyway.

η αληθεια και εγω το ιδιο θα ελεγα μετα απο 2 με 3 που ειδα να σκανε...

BlindG
01-12-10, 18:48
''Πρόεδρε''

Σε βρίζω εγώ? :p :p :p


από την foto http://www.phoronix.com/image-viewer.php?id=177&image=epower_tagan_open3_lrg οι μπλέ πυκνωτές ήταν αυτοί που έσκασαν;

Στη 2η φωτό που έχω, φαίνεται η καφέ ουσία που έχουν ξεράσει δύο από τους πυκνωτές ;)

WAntilles
01-12-10, 18:50
6 χρόνια και 2 μήνες πάντως κράτησε.

Θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου κακός χρόνος ζωής για ένα τροφοδοτικό.

Seitman
01-12-10, 18:55
Μια χαρά κράτησε...

Εδώ κινητήρες από mercedes σκάνε, δε θα σκάσει ένας πυκνωτής? ;)

hellasyoda
01-12-10, 18:56
Τελευταία βλέπω μπροστά μου τη λέξη tagan και καμένο τροφοδοτικό, Μου έχει καεί και μένα tagan (ευτυχώς εντός εγγύησης).


Η προσωπική μου γνώμη γενικώς για τα τροφοδοτικά είναι οτι αν δεν υπάρχουν high-end απαιτήσεις, δεν χρειάζονται ακριβά τροφοδοτικά. Αποδοτικά? Ναι. Ακριβά? Όχι.

Όταν έχουμε ένα μηχάνημα που στα 4-5 χρόνια το αλλάζουμε και δεν έχει μεγάλες ενεργειακές απαιτήσεις (κακά τα ψέμματα, απαιτήσεις = άκρατο gaming), νομίζω οτι ένα middle-low class τροφοδοτικό (με αρκετό wattage φυσικά), είναι υπέρ αρκετό.



Ακριβώς. Υπάρχουν χαμηλού κόστους, ποιοτικά τροφοδοτικά που θα αντέξουν αρκετά χρόνια.


Btw διαβάστε ένα πρόσφατο άρθρο του Tomshardware (Who's Who In Power Supplies: Brands, Labels, And OEMs) (http://www.tomshardware.com/reviews/psu-manufacturer-oem,2729.html#xtor=RSS-182) για τα τροφοδοτικά.

juno12
01-12-10, 19:05
έχω ακριβώς το ίδιο αλλά στα 580W και του έχω αλλάξει τους ανεμιστήρες με
2 80αριδες arctic cooling, οπότε κι έγινε αθόρυβο.
είναι πολύ καλά τροφοδοτικά τα tagan και δε νομίζω να το αλλάξω σύντομα, εκτός κι αν
αποδημήσει εις κύριον όπως το παραπάνω...

BlindG
01-12-10, 19:11
6 χρόνια και 2 μήνες πάντως κράτησε.

Θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου κακός χρόνος ζωής για ένα τροφοδοτικό.


Μια χαρά κράτησε...

Εδώ κινητήρες από mercedes σκάνε, δε θα σκάσει ένας πυκνωτής? ;)


ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕΤΩΣ σύντροφοι :angryr:

Όπως έγραψα πιο πάνω, το τροφοδοτικό αυτό, λειτουργούσε κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ:

- Νορμαλ θερμοκρασίες περιβάλλοντος
- Μικρές ενεργειακές ανάγκες (ζήτημα αν ξεπερνούσε τα 200W στη χρήση του)
- Πίσω από APC UPS (επίσης -θεωρητικά- καλό UPS)
- ΚΑΘΑΡΟ περιβάλλον (ούτε μια σκονίτσα δεν είχε ρε! Με λίγο φύσηγμα φαίνεται σαν καινούριο!!!)

Δηλαδή ρε σύντροφοι, όταν χρησιμοποιείς κάτι, κάτω από τέτοιες συνθήκες, γιατί να κρατήσει 5 χρόνια? Εδώ, όλοι έχουμε συσκευές που έχουν κρατήσει 20ετία+!!!!

Ακόμα και με το παράδειγμα του αυτοκινήτου, ένα αυτοκίνητο που δεν του βγάζεις τα μάτια και το προσέχεις, κρατάει δεκαετίες!!

(δεν μιλάμε για περιπτώσεις εγγενώς ελαττωματικών προϊόντων έτσι?)

FEFOS93
01-12-10, 19:13
Ενας φιλος μου ειχε ενα premier 350w για 7 χρονια.
Και δεν ειχε παθει τιποτα.
Και να φανταστειτε οτι οταν ηθελε να απενεργοποιησει τον υπολογιστη απο το ρευμα πηγαινε και τραβουσε το τροφοδοτικο απο την πριζα.
Οταν το ειδα εφρηξα :scared:
Βεβαια στην αρχη οτι ειχε σχεση με υπολογιστες αυτος ηταν καπως ετσι :dwarf

Seitman
01-12-10, 19:14
Δεν αντιλέγω...
Αλλά στατιστικά δεν είναι δυνατόν κάποια συσκευή/μηχανή/εξάρτημα, κάπου, κάπως, κάποτε να μην παρουσιάσει πρόβλημα.

Δεν είναι μόνο θέμα συνθηκών χρήσης. Είναι και το "αν σου κάτσει" :oneup:

stenikol
01-12-10, 19:18
Το ότι είναι επώνυμο δε σημαίνει ότι έχουν χρησιμοποιηθεί πρώτης κατηγορίας πυκνωτές.
Στο συγκεκριμένο, αν δεν κάνω λάθος (β΄φωτό) διακρίνω πυκνωτές Fuhjyyu. Αυτό λύνει νομίζω πολλές απορίες για την ποιότητα των υλικών.
Και σε σύγχρονα τροφοδοτικά μπορεί να δει κανείς ότι άλλα χρησιμοποιούν αποκλειστικά Nippon Chemi-Con και σε άλλα κάνουν μείξη Nippon Chemi-Con και Teapo για παράδειγμα. Πχ στο κορυφαίο για την κατηγορία του corsair VX450W υπάρχουν πυκνωτές α΄ ποιότητας από την Ιαπωνία (5 χρόνια εγγύηση), αλλά στο ίδιας σχεδίασης πλην όμως φθηνότερο builder series της ίδια εταιρείας χρησιμοποιούνται και πυκνωτές φθηνότεροι της OST (2 χρόνια εγγύηση).

ΥΓ. και πολύ κράτησε...

cranky
01-12-10, 21:20
Define επωνυμο.

Tα Tagan δεν τα λες και ποιοτικα anyway.

η αληθεια και εγω το ιδιο θα ελεγα μετα απο 2 με 3 που ειδα να σκανε...
Συμφωνώ με τα παιδιά.

cuprakatos
02-12-10, 01:42
ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕΤΩΣ σύντροφοι :angryr:

Όπως έγραψα πιο πάνω, το τροφοδοτικό αυτό, λειτουργούσε κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ:

- Νορμαλ θερμοκρασίες περιβάλλοντος
- Μικρές ενεργειακές ανάγκες (ζήτημα αν ξεπερνούσε τα 200W στη χρήση του)
- Πίσω από APC UPS (επίσης -θεωρητικά- καλό UPS)
- ΚΑΘΑΡΟ περιβάλλον (ούτε μια σκονίτσα δεν είχε ρε! Με λίγο φύσηγμα φαίνεται σαν καινούριο!!!)

Δηλαδή ρε σύντροφοι, όταν χρησιμοποιείς κάτι, κάτω από τέτοιες συνθήκες, γιατί να κρατήσει 5 χρόνια? Εδώ, όλοι έχουμε συσκευές που έχουν κρατήσει 20ετία+!!!!

Ακόμα και με το παράδειγμα του αυτοκινήτου, ένα αυτοκίνητο που δεν του βγάζεις τα μάτια και το προσέχεις, κρατάει δεκαετίες!!

(δεν μιλάμε για περιπτώσεις εγγενώς ελαττωματικών προϊόντων έτσι?)
ελα τώρα και ο παππούς μου 102 πέθανε θαπρεπε να γράφω : όχι ρε @ @@στη μου αφου δεν έπινε , δε ξενύχταγε , δεν ξενοπ@@@γε , γιατί δεν έζησε μέχρι τα 140! ! και στο κάτω - κάτω τι να την κάνεις τη ζωη άμα δε την γλεντήσεις ; με τα μπουζουκάκια σου , τις γκομενίτσες σου ! Ε ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ που δεν του πετάς τα μάτια σε παιχνίδια καρτες γραφικών 5-6 σκληρούς επάνω και να δουλεύει στο φούλ ΔΕΝ πρέπει να παραπονιόμαστε ότι ψόφισε στα 90 , και πολύ του ήτανε :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

WAntilles
02-12-10, 03:07
- ΚΑΘΑΡΟ περιβάλλον (ούτε μια σκονίτσα δεν είχε ρε! Με λίγο φύσηγμα φαίνεται σαν καινούριο!!!)

Σίγουρα;

Γιατί το χολ γενικά έχει αρκετή σκόνη.

freemannnn
02-12-10, 03:11
χτυπα ξύλο αν παθει κατι το seasonic μου (3 χρονια το εχω), θα κατευθυνόμουν αποκλειστικα σε corsair.

WAntilles
02-12-10, 03:17
Πχ στο κορυφαίο για την κατηγορία του corsair VX450W υπάρχουν πυκνωτές α΄ ποιότητας από την Ιαπωνία (5 χρόνια εγγύηση)...

For the record 2, με ένα τέτοιο αντικαταστάθηκε.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


χτυπα ξύλο αν παθει κατι το seasonic μου (3 χρονια το εχω), θα κατευθυνόμουν αποκλειστικα σε corsair.

Δεν νομίζω.

Τα Seasonic είναι εξαιρετικά τροφοδοτικά.

Άλλωστε πολλά από τα καλά Corsair (νομίζω η σειρά ΤΧ σίγουρα) είναι rebranded Seasonic.

NT1G
02-12-10, 05:17
Πάντως οι πυκνωτές λένε οτι "γερνάνε" με τα χρόνια.

Πήρε και τίποτα άλλο μαζί του το psu;
:)

Και γενικά enermax, seasonic, corsair = εγγύηση

psyxakias
02-12-10, 06:41
Το τροφοδοτικό ήταν ένα Tagan 450άρι που σε όλη τη διάρκεια της ζωής του -ξέροντας τον ιδιοκτήτη του- δούλευε εντός specs.Από αυτό και μόνο, είχες "δώσει" αμέσως τον ιδιοκτήτη. :p


Όπως έγραψα πιο πάνω, το τροφοδοτικό αυτό, λειτουργούσε κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ:Λειτουργούσε όμως 24/7 για 6+ χρόνια;

esquellot
02-12-10, 09:39
Οταν μιλάμε για ιδανικές συνθήκες πρέπει να βάζουμε και τοιν παράγοντα ζέστη μέσα. Η ελλάδα είναι ζεστή χώρα και ως γνωστόν η ζέστη μειώνει τη διάρκεια ζωής των εξαρτημάτων. Ειδικά οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές που καταπονούνται πολύ είναι και οι πιο ευαίσθητοι. Δεν είναι παράξενο λοιπόν που χάλασαν αυτοί πρώτοι. Και κορυφαιας ποιότητας να είναι πάλι μπορεί να χαλάσουν αφού είναι το πιο ευπαθές εξάρτημα και αυτό που καταπονείται θερμικά.
Θα συμφωνήσω και με αυτούς που είπαν για τη σχεδίαση του τροφοδοτικού που μπορεί να καταπονεί περισσότερο κάποια εξαρτηματα σε σχέση με άλλα.
Επίσης να μη λησμονούμε και τον παράγοντα κόστος. π.χ. πάει ο σχεδιαστής της εταιρείας με έτοιμο το νέο σχεδιο στο αφεντικό και αυτός του λέει πόσο θα κοστίσει? Τόσο, απαντά ο σχεδιαστής .
Τι μπορουμε να "κόψουμε" για να μειωθεί το κοστος παραγωγής? Ε, κόψε απο δω, κόψε από κει αρχίζουν οι "εκπτώσεις" στα υλικά και καταλαβαίντετε τι επακόλουθα έχει αυτό

freemannnn
02-12-10, 09:51
για διαβαστε και εδω τι παθαμε με τα επωνυμα τροφοδοτικα εμεις που βαλαμε gtx460 :whistle:
πολυ σφυριγμα παντως

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=452249 :whistle::whistle::whistle:

kerneld
02-12-10, 10:28
Για μένα πάντως ποιότητα σε τροφοδοτικό είναι όταν αποφασίσει να "φύγει", να μην σου πάρει και το μισό σύστημα παρέα.

Θυμάμαι επίσης ότι τα Tagan είχαν δημιουργήσει ντόρο με τα σκασίματα τους πριν 3-4 χρόνια.

Οπότε υπό το πρίσμα των παραπάνω, το συγκεκριμένο καλά τα κατάφερε.

pano
02-12-10, 12:59
Για μένα πάντως ποιότητα σε τροφοδοτικό είναι όταν αποφασίσει να "φύγει", να μην σου πάρει και το μισό σύστημα παρέα.

Θυμάμαι επίσης ότι τα Tagan είχαν δημιουργήσει ντόρο με τα σκασίματα τους πριν 3-4 χρόνια.

Οπότε υπό το πρίσμα των παραπάνω, το συγκεκριμένο καλά τα κατάφερε.

+1000......

hemlock
02-12-10, 13:23
Ακούγεται σίγουρα κάπως παράξενος ο τίτλος αλλά τις προάλλες, ένας φίλος μου έδωσε το επώνυμο τροφοδοτικό του που τα είχε φτύσει, μετά από αίτημά μου για να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.

Το τροφοδοτικό ήταν ένα Tagan 450άρι που σε όλη τη διάρκεια της ζωής του -ξέροντας τον ιδιοκτήτη του- δούλευε εντός specs.

Εκ πρώτης όψεως, φαινόταν οτι τα καλώδια και τα διάφορα molex, είναι ανώτερης ποιότητας. Ανοίγοντας το τροφοδοτικό, ήρθα αντιμέτωπος με σειρές κυκλωμάτων (των δυστυχώς δεν μπορώ να καυχηθώ οτι γνωρίζω τον λόγο ύπαρξης) που έδειχναν οτι μάλλον είναι πιο μελετημένο από αντίστοιχα "no-name" τροφοδοτικά, των οποίων το εσωτερικό ήταν πολύ λιγότερο πυκνοκατοικημένο. Επίσης οι δύο 8άρηδες ανεμιστήρες, διασφάλιζαν την καλή ροή αέρα εντός του τροφοδοτικού.

Αλλο πραμα ο σχεδιασμος και αλλο πραμα τα εξαρτηματα BlindG...Συνηθως η ποιοτητα εχει να κανει με τον σχεδιασμο (κυκλωματα ασφαλειας-υπερτασης και με τον ελεγχο της τασης -σταθερα νουμερα και οχι οτιναναι);)



Τι πήγε στραβά? Κατά πάσα πιθανότητα φταίγανε οι τρεις πυκνωτές που είχαν σκάσει και είχαν ξεράσει αρκετό από το διηλεκτρικό τους.
Γιατι το ενοιωσες περιεργο αυτο-το να σκασουν οι πυκνωτες? Δεν ειχε στρατιωτικες προδιαγραφες (πχ Solid state capacitors) ή να κανει failover σε αλλο κυκλωμα (γενικα)...:p



Και γεννάται λοιπόν το ερώτημα:
Πως γίνεται ένα "καλό" τροφοδοτικό που υποτίθεται οτι είναι μελετημένο και λειτουργεί εντός specs να έχει σκασμένους πυκνωτές? Όταν δηλαδή έχεις καλή ποιότητα κατασκευής, αντισταθμίζεις το κόστος με φθηνά υλικά, οπότε έρχεσαι σε κοντινά επίπεδα με τα no-name από άποψη overall εκτίμησης?

Ή μήπως η σχεδίαση δεν ήταν τόσο καλή, αφού οι πυκνωτές αυτοί τελικά έσκασαν? (Απ'όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, στην ηλεκτρονική, όταν ένα εξάρτημα υπερθερμαίνεται, υπάρχει λάθος στη σχεδίαση και όχι στο εξάρτημα).
Οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες ειναι τα ποιο αχρηστα και με το μεγαλυτερο ποσοστο αστοχιας εξαρτηματα....Μην σου φαινεται περιεργο καθολου...



Η προσωπική μου γνώμη γενικώς για τα τροφοδοτικά είναι οτι αν δεν υπάρχουν high-end απαιτήσεις, δεν χρειάζονται ακριβά τροφοδοτικά. Αποδοτικά? Ναι. Ακριβά? Όχι.

Ισως και να εχεις δικιο...Εγω το σκεφτομαι (μαζι και με αλλους) καπως διαφορετικα...Αν σκασει να μην σου παρει και οοοολο το συστημα μαζι και αντι για 100 ευρω ξαναδωσεις κανενα 1000αρικο.Επισης την αποδοση δεν την μετρας (την εχεις στο νου σου κατα την αγορα) για την αξιοπιστια,αλλα για την τσεπη σου κυριως (δηλαδη αν το τροφοδοτικο ειτε εχει 80% efficiency ειτε 10% αν το μονο που κανει ειναι να δινει ισχυ 100 watt σε μηχανημα το ιδο θα σου κανει.

NiKapa
02-12-10, 14:24
Εχω κι εγω την εμπειρια ενος Ταγκαν 600αρι που πεθανε ευτυχως λιγο πριν την ληξη της 3ετης εγγυησης και ευτυχως δεν πηρε κατι αλλο μαζι του..

WAntilles
02-12-10, 15:51
Πήρε και τίποτα άλλο μαζί του το psu;

Όχι. Τίποτα απολύτως.


Λειτουργούσε όμως 24/7 για 6+ χρόνια;

Σε 24/7 ήτανε μόνο τα τελευταία 2.5 χρόνια.

Banditgr
02-12-10, 16:41
Για μένα πάντως ποιότητα σε τροφοδοτικό είναι όταν αποφασίσει να "φύγει", να μην σου πάρει και το μισό σύστημα παρέα.

Με πρόλαβες. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος για εμένα που προτιμά κάποιος επώνυμο τροφοδοτικό. Οι πυκνωτές εξαρτήματα είναι, ανάλογα με την ποιότητά τους και ανεξαρτήτως χρήσης μπορεί να τα φτύσουν (τα ρεύματα στην Ελλάδα δεν είναι τα καλύτερα ακόμα και με surge suppressors και τα ρέστα). Μου είχαν σκάσει 5-6 τροφοδοτικά πελατών στο παρελθόν (αν δεν με απατά η μνήμη μου), συμπεριλαμβανομένου Seasonic, Zalman και Silverstone. Κανένα από τα συστήματα δεν έπαθε το παραμικρό και με απλή αντικατάσταση, όλα έπαιζαν όπως και πρώτα.

BlindG
02-12-10, 17:10
ελα τώρα και ο παππούς μου 102 πέθανε θαπρεπε να γράφω : όχι ρε @ @@στη μου αφου δεν έπινε , δε ξενύχταγε , δεν ξενοπ@@@γε , γιατί δεν έζησε μέχρι τα 140! !

Κοίτα, δεν έχεις άδικο σε γενικές γραμμές, όμως εδώ μιλάμε για συσκευές και όχι για ανθρώπους :)



Σίγουρα;

Γιατί το χολ γενικά έχει αρκετή σκόνη.

Άσε μας!!!!
Αφού στις φωτογραφίες ΓΥΑΛΙΖΟΥΝ ΟΛΑ!!!!
Θες να σου δείξω φωτογραφίες από αντίστοιχης ηλικίας τροφοδοτικά????????



Από αυτό και μόνο, είχες "δώσει" αμέσως τον ιδιοκτήτη. :p

Εντάξει ρε παιδί μου :p
Μερικοί μπορεί να μην ξέρουν :p


Λειτουργούσε όμως 24/7 για 6+ χρόνια;

Μάλλον, αλλά και πάλι, ΙΣ!!!


Οταν μιλάμε για ιδανικές συνθήκες πρέπει να βάζουμε και τοιν παράγοντα ζέστη μέσα. Η ελλάδα είναι ζεστή χώρα και ως γνωστόν η ζέστη μειώνει τη διάρκεια ζωής των εξαρτημάτων.

Δε διαφωνούμε :)
Όμως το σπίτι του συγκεκριμένου ιδιοκτήτη, έχει σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες ;)

kerneld
02-12-10, 17:44
Tί ζέστες, τι ΙΣ, τι σκόνες, τι εντός προδιαγραφών, ο λόγος είναι απλός: το τροφοδοτικό τα τίναξε μην μπορώντας να ανεχτεί την αποσταCIA του ιδιοκτήτη στο στρατόπεδο της INTEL:p

heloo
02-12-10, 17:55
Μπορει να υπηρχε καποια ασυμβατοτητα με το ups και αυτο να ειχε αποτελεσμα την "προωρη" φθορα του.Εχω ακουσει για παρενεργιες ups με τροφοδοτικα με ΑPFC.

cuprakatos
03-12-10, 11:21
Tί ζέστες, τι ΙΣ, τι σκόνες, τι εντός προδιαγραφών, ο λόγος είναι απλός: το τροφοδοτικό τα τίναξε μην μπορώντας να ανεχτεί την αποσταCIA του ιδιοκτήτη στο στρατόπεδο της INTEL:p

. . . +1:oneup:

BlindG
03-12-10, 12:59
Tί ζέστες, τι ΙΣ, τι σκόνες, τι εντός προδιαγραφών, ο λόγος είναι απλός: το τροφοδοτικό τα τίναξε μην μπορώντας να ανεχτεί την αποσταCIA του ιδιοκτήτη στο στρατόπεδο της INTEL:p

:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:
Πληροφορίες αναφέρουν οτι στο στρατόπεδο της ati κλαίνε ακόμα :p :p :p

zorz_skg
03-12-10, 20:38
Μπορει να υπηρχε καποια ασυμβατοτητα με το ups και αυτο να ειχε αποτελεσμα την "προωρη" φθορα του.Εχω ακουσει για παρενεργιες ups με τροφοδοτικα με ΑPFC.

+1. Τα τροφοδοτικά με Active PFC είναι πιο επιλεκτικά στη κυματομορφή εισόδου τους συγκριτικά με τα υπόλοιπα.
(αν και γενικώς τα SMPS δεν πολυχαμπαριάζουν από αλλαγές στην τάση εισόδου τους, ενώ συχνά μπορούν να δουλέψουν ακόμα και με συνεχές ρεύμα) :)

scarface
03-12-10, 22:27
Να ρωτησω απο περιεργεια οι 2 μπλε πυκνωτες που εσκασαν ποσα μF και Volt γραφουν πανω οτι ειναι? Γιατι μου σκασε και μενα σε ενα τροφοδοτικο ενας μικρος πυκνωτης 2200μF 10Volt 105 C προσφατα.

NiKapa
03-12-10, 22:50
Εχω κι εγω την εμπειρια ενος Ταγκαν 600αρι που πεθανε ευτυχως λιγο πριν την ληξη της 3ετης εγγυησης και ευτυχως δεν πηρε κατι αλλο μαζι του..
Να συμπληρωσω οτι στην περιπτωση μου με ειχε προειδοποιησει το Ταγκαν ..
Τυχαια εκει που χαζευα κι ανοιγοντας το View the UPS status ειδα το output load level στο 22% ,ενω κανονικα εδειχνε/τραβουσε 14+-% ..μου εκανε εντυπωση αλλα δεν εδωσα σημασια ,σκεφτηκα οτι το προγραμμα σφαλλει ..
Αυτο εγινε 2-3 μερες πριν το τσαφ ..

BlindG
04-12-10, 17:17
Να ρωτησω απο περιεργεια οι 2 μπλε πυκνωτες που εσκασαν ποσα μF και Volt γραφουν πανω οτι ειναι? Γιατι μου σκασε και μενα σε ενα τροφοδοτικο ενας μικρος πυκνωτης 2200μF 10Volt 105 C προσφατα.

Δυστυχώς το έχω πετάξει το κύκλωμα αλλά σε γενικές γραμμές δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο :) Πυκνωτές είναι και σκάνε.
Ο μόνος λόγος για να ξέρεις τα στοιχεία τους, είναι για να τους αντικαταστήσεις ;)

hemlock
04-12-10, 18:03
Δυστυχώς το έχω πετάξει το κύκλωμα αλλά σε γενικές γραμμές δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο :) Πυκνωτές είναι και σκάνε.
Ο μόνος λόγος για να ξέρεις τα στοιχεία τους, είναι για να τους αντικαταστήσεις ;)
Αχμμμμ σε λεω δεν εχεις καταλαβει καν τι ειναι ο σχεδιασμος κυκλωματος...;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.