PDA

Επιστροφή στο Forum : δημιουργία βίντεο από την οθόνη του pc



Roronoa
02-12-10, 03:24
Καλησπέρα,

θέλω να φτιάξω ένα βίντεο από την οθόνη του υπολογιστή που να περιλαμβάνει και ήχο. Με μια αναζήτηση βρήκα ότι αυτό μπορώ να το κάνω με το vlc. Το πρόβλημα είναι ότι ζητάει πολλές παραμέτρους και πως κάθε φορά που το δοκιμάζω, είτε με τις παραμέτρους που προτείνουν διάφοροι χρήστες, είτε με αυτοσχεδιασμό δικό μου, δεν πετυχαίνω κάτι καλό. Κυρίως δεν μου βγαίνει ήχος.
Κάνω:
Media->
Άνοιγμα Συσκευής σύλληψης->
Capture mode: DESKTOP->(εδώ παίζω λίγο με το frames/sec)
Stream(Αντί για play)->
Επόμενο->(επιλέγω μέρος για αποθήκευση+καποιες άλλες επιλογές επανακωδικοποίησης που συνήθως όπως είναι τις αφήνω)
Επόμενο->
Stream.

Καμία πρόταση; Το έχει κανείς δοκιμάσει;

55kouklos
03-12-10, 21:35
Λέγεται Screen Capture.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορα προγράμματα για παράδειγμα το Hypercam.
Αλλα το καλύτερο, με την καλυτερη ανάλυση και με ήχο είναι το Camtasia recorder (από το πρόγραμμα Camtasia). Δυστυχώς δεν είναι δωρεάν αλλα μπορείς να το βρεις και έτσι;)

........Auto merged post: 55kouklos πρόσθεσε 1 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν έχω δοκιμάσει αυτό που λες αλλά μου φαίνεται πιο περίπλοκο από τα προγράμματα που σου έγραψα πιο πρίν

skel
04-12-10, 17:24
μπορείς να δεις και το BSR Screen Recorder (http://www.bsrsoft.com/downloadbsr.asp) δεν το έχω δοκιμάσει αν και δεν είναι δωρεάν απλά πάρε την δοκιμαστική έκδοση και δοκίμασε

@ ADSLgr.com All rights reserved.