PDA

Επιστροφή στο Forum : Τίμια κάρτα ήχου;



Σελίδες : [1] 2

Xguru
24-08-06, 12:14
Καλησπέρα, επειδή η on-board ήχου μου (Realtek AC` 97) δεν αντέχεται άλλο (πιο θολό ήχο δεν είχα ποτέ) θα ήθελα να μου προτείνετε μια τίμια κάρτα ήχου για να ακούω τη μουσική στο pc μου σαν άνθρωπος-σε ακουστικά/ηχεία pc (2.1).

Σκέφτομαι να δώσω μέχρι 60 ευρώ αλλά αν κρίνεται απαραίτητο δίνω και παραπάνω (η αλήθεια είναι ότι 120 ευρώ m-audio 2496 που θεωρείται κορυφή μου φαίνονται πολλά αλλά αν είναι πραγματικά "ακουστή" η διαφορά μπορεί και να τα δώσω, οπότε θα ήθελα απόψεις).

Lionheart
24-08-06, 12:27
Γύρω στα 60Ε κάνει η Audigy4 ,αυτήν έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, με 7.1 ήχο
και ακουστικά...τωρά αν είναι να δώσεις παραπάνω πέρνεις σύγουρα κατι κορυφαίο,
αλλα απο την στιγμή που έχεις ηχεία 2.1 δέν ξέρω τι διαφορά θα ακούσεις...
Αν σε εναδιαφέρουν τα ακουστικά ειχα διαβάσει οτι οι καινούργιες οι X-FI κάνουν πολή καλή δουλιά
και έχουν αρκετές βελτιώσεις στο virtualization του ήχου.

WAntilles
24-08-06, 12:48
Σκέφτομαι να δώσω μέχρι 60 ευρώ αλλά αν κρίνεται απαραίτητο δίνω και παραπάνω (η αλήθεια είναι ότι 120 ευρώ m-audio 2496 που θεωρείται κορυφή μου φαίνονται πολλά αλλά αν είναι πραγματικά "ακουστή" η διαφορά μπορεί και να τα δώσω, οπότε θα ήθελα απόψεις).

Η συγκεκριμένη κάρτα είναι εξαιρετική - όπως και η αντίστοιχη λύση της Terratec με το ίδιο chip (την είχα για 1.5 χρόνο).

Ό,τι και να πάρεις όμως μείνε ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μακριά από οποιαδήποτε λύση PCI Creative.

Πέραν του ότι έχουν πανάθλια συμπεριφορά στο PCI bus με κολλήματα, τριξίματα, πηδήματα, μπλε οθόνες, τεράστιο latency, δεν βγάζουν ήχο αλλά φύσημα-θόρυβο.

sdikr
24-08-06, 12:50
Ειπά και έγω περάσαν 30 ολόκληρα λεπτά :p

yiapap
24-08-06, 12:54
Creative Rules.
Από την 8-bit Soundblaster και μετά δεν έχω κοιτάξει πίσω.

BlindG
24-08-06, 12:57
:rotfl:

Το θέμα έδειχνε.... :rotfl:

Mέχρι την Live! (μετέπειτα δεν έχω δοκιμάσει), δεν είχα παράπονο. Εξαρτάται όμως άμεσα απ'το τι απαιτήσεις έχεις.

haHa
24-08-06, 13:04
Η συγκεκριμένη κάρτα είναι εξαιρετική - όπως και η αντίστοιχη λύση της Terratec με το ίδιο chip (την είχα για 1.5 χρόνο).


Ειναι πραγματι εξαιρετικη!!



Ό,τι και να πάρεις όμως μείνε ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μακριά από οποιαδήποτε λύση PCI Creative.

Πέραν του ότι έχουν πανάθλια συμπεριφορά στο PCI bus με κολλήματα, τριξίματα, πηδήματα, μπλε οθόνες, τεράστιο latency, δεν βγάζουν ήχο αλλά φύσημα-θόρυβο.

Σε διαφορα pc που εχω στησει και ειχα βαλει Pci Creative(κυριως την Live 5.1) δεν ειχα προβλημα με το PCI Bus.

Αλλα ειναι γεγονος οτι οι Creative εχουν τεραστιο-τεραστιο latency σε σχεση με terratec και m-audio 2496.
Και φυσικα εχουν πολυ πιο καθαρο ηχο οι terratec και οι m-audio 2496 απο τις Creative .

cakavera
24-08-06, 14:29
Εχω την εντυπωση οτι οι m-audio δεν εχουν drivers για τα vista.Αληθευει?

Xguru
24-08-06, 14:33
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Νομίζω ότι αποφάσισα, TerraTec Aureon 7.1 space που απ΄ ότι κατάλαβα αυτή είναι με το ίδιο chip με την m-audio. Από tests που διαβάζω φαίνεται πολύ καλή!

katafitos
24-08-06, 14:37
Εγω παντως εχω μια audigy και 3 τρια χρονια που την εχω δεν μου δημιουργησε ποτε προβλημα. Ουτε καν σε linux ( εδω και 2 μηνες σε φεντορα 5)

WAntilles
24-08-06, 16:08
Νομίζω ότι αποφάσισα, TerraTec Aureon 7.1 space που απ΄ ότι κατάλαβα αυτή είναι με το ίδιο chip με την m-audio. Από tests που διαβάζω φαίνεται πολύ καλή!

Εξαιρετική επιλογή. Εύγε.

Την πήρε πρόσφατα και φίλος που ασχολείται με μουσική, και είναι επίσης πολύ ευχαριστημένος.

Επίσης έχει άριστη υποστήριξη καί σε Windows καί σε Linux.

logan11
24-08-06, 16:09
Εγώ με Audigy 1 Player είχα κατά καιρούς διάφορα προβλήματα και BSOD. Ακόμα και τώρα αλλά πιο σπάνια.
Περιτό να αναφέρω ότι οι drivers της Creative γενικότερα είναι για τα ΜΠΑΖΑ.
--->Πρώτα έπρεπε να εγκαταστήσω τηα σουίτα από το CD (όπου υπήρχε η πιθανότητα να κολλήσει στο 97 % for no obvious reason) και μετά επανεκίνηση.
--->Μετά έτρεχα ένα Driver Update Package και ΠΑΛΙ επανεκίνηση.
--->Τέλος εναβάθμιση του Suround Mixer (χωρις επανεκίνηση αυτή τη φορά)

Τώρα τελευταία έβγαλε Unified Driver package για τις σειρές Audigy και χρησιμοποιώ αυτό μόνο. Έχει στρώσει η κατάσταση.

Πάντως η Μ-Audio 2496 και η TERRATEC AUREON 7.1 SPACE φαίνονται πολύ καλές. Από υποστίριξη στο Linux πώς πάνε αυτές?
Με πρόλαβε ο Wan.

Και επίσης σε χαρακτηριστικά όπως το EAX υπάρχει υποστίριξη στα Windows/Παιχνίδια?

Patentman
24-08-06, 19:15
Πέραν του ότι έχουν πανάθλια συμπεριφορά στο PCI bus με κολλήματα, τριξίματα, πηδήματα, μπλε οθόνες, τεράστιο latency, δεν βγάζουν ήχο αλλά φύσημα-θόρυβο.
ΠΟΤΕ μα ποτε σε intel chipsets.
Τα ιδια προβληματα που λες παρουσιαζονται και με καρτες τηλεορασης αλλά και με καρτες εκλεγκτων σκληρου δισκου. Μερικες φορες ακομα και σε καποιες 1000αρες καρτες δικτυου.
Οταν παρεις intel chipset βαλε οτι θελεις, δεν ευθυνεται η creative γι΄αυτο.
Καλα με VIA να δουλεψει ειναι σαν να λες οτι 15 Αυγουστου θα χιονιζε.

Εφοσον θες φθηνη καρτα παρε http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=28&Nav_Section_Id=28&Catalog_Id=1&Product_Id=291588&Merchant_Id=1&sts_cid=3 και περνα μονο τους drivers. Δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.
Εαν δε την συνδιασεις με χρηση SPDIF θα εισαι ετη φωτος μπροστα σε ποιοτητα.

WAntilles
24-08-06, 19:17
ΠΟΤΕ μα ποτε σε intel chipsets.

Intel 440BX έχει ο μικρός, και κάποτε είχε πάνω του μια Live 5.1. :haha

Τί είπες Patentman;

"Ποτέ";

Για διάβασε το παρακάτω:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=188105&postcount=7

Πολύ γέλιο λέμε.

:rotfl:

Gothic
24-08-06, 19:57
KX Drivers και ξερό ψωμί, λύνουν όλα τα ηλίθια Creativeοπροβλήματα.

augerinos
24-08-06, 23:20
Εγώ πάλι παλιότερα με μια Creative SoundBlaster 128 και πιο πρόσφατα με μια Audigy2 δεν είχα ποτέ πουθενά πρόβλημα. Μήπως έχουν προβλήματα συμβατότητας με συγκεκριμένες συσκευές/chipsets/μητρικές/whatever?
Ειδικά με την Audigy2 είμαι πολύ ευχαριστημένος (δεν δοκίμασα δα και με παλμογράφο) από την ποιότητα ήχου (συνδιασμένη με ηχεία πάλι της creative).

hpstg
25-08-06, 02:16
Ειναι πραγματι εξαιρετικη!!



Σε διαφορα pc που εχω στησει και ειχα βαλει Pci Creative(κυριως την Live 5.1) δεν ειχα προβλημα με το PCI Bus.

Αλλα ειναι γεγονος οτι οι Creative εχουν τεραστιο-τεραστιο latency σε σχεση με terratec και m-audio 2496.
Και φυσικα εχουν πολυ πιο καθαρο ηχο οι terratec και οι m-audio 2496 απο τις Creative .


Ώρες-ώρες έχω την αίσθηση ότι βλέπω διπλά :whistle::rofl:

kourampies
25-08-06, 09:46
Σκέφτομαι να δώσω μέχρι 60 ευρώ αλλά αν κρίνεται απαραίτητο δίνω και παραπάνω (η αλήθεια είναι ότι 120 ευρώ m-audio 2496 που θεωρείται κορυφή μου φαίνονται πολλά αλλά αν είναι πραγματικά "ακουστή" η διαφορά μπορεί και να τα δώσω, οπότε θα ήθελα απόψεις).

Αν και κοστίζει λίγο, η διαφορά είναι τραγική για να μη μιλήσω για latency, drivers κτλ.
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η ποίοτητα του ήχου που ακούς αγόρασέ την, σε συνδιασμό με οποιαδήποτε monitors (ούτε καν ακριβά) το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Θυμήσου όμως ότι δεν έχει 5.1, EAX κτλ.

Patentman
25-08-06, 18:02
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η ποίοτητα του ήχου που ακούς
Τοτε κανεις χρηση SPDIF αλλά ξεχνας το ΕΑΧ.

gallahant
26-08-06, 04:23
Αληθεια, το ΕΑΧ τι ακριβως κανει?:oops:

AddictedToChaos
26-08-06, 04:30
Το EAX ειναι μια πατεντα της Creative, που προσφερει extra effects. Εγω το γουσταρω τρελα το EAX.

Το εχει ενα mp3 player μου και ειναι τρομερο :)

gallahant
26-08-06, 04:33
Οταν λες εφφε τι ακριβως εφφε?

AddictedToChaos
26-08-06, 04:36
Πολλα πραγματα.

Equalizer, souround, slow motion, κλπ κλπ. Πολυ καλα ολα τους :oneup:

gallahant
26-08-06, 04:39
κατι σαν το incredible surround η το woox της philips?

AddictedToChaos
26-08-06, 04:41
Περιπου (για το πρωτο που λες, το δευτερο δεν το εχω δοκιμασει).

Ειναι ενα καλο πακετακι για καλυτερευση του ηχου παντως το EAX.

gallahant
26-08-06, 04:44
wOOx (http://www.deoindia.com/philips/start.htm)

;)

Patentman
26-08-06, 07:49
Στα παιχνιδια ειναι χρησιμο, αλλιως αμα εχεις SPDIF-out=πεντακαθαρο σημα χωρις αλλοιωσεις στο φασμα (βασικα περναει οπως ειναι ψηφιακα γραμμενο, δεν αλλοιωνεται καθολου) και το περνας σε ενισχυτη που εχει καλη D/A μετατροπη τοτε ακους παπαδες.

gallahant
26-08-06, 08:04
Mαλλον για δωρο των χριστουγεννων θα παρω μια καρτα m-audio και εναν ενισχυτη:p

Θα θελω την γνωμη σου για ενισχυτη Πατεντ, οταν το αποφασισω

Patentman
26-08-06, 08:16
Οτι λεφτα δωσεις στην καρτα θα ειναι αχρηστα, εντελως πεταμενα λεφτα. Δεν εχουν διαφορα στην αποδοση SPDIF. Ολα τα λεφτα θα τα δωσεις στον ενισχυτη, αυτος θα κανει ολη την δουλεια.
Και ποτε οπτικη συνδεση, παντα ομοαξονικη. Η οπτικη εχει μεγαλυτερο latency και διπλο μετατροπεα.
Ασχετο οτι καποιοι (λεγε με ΣΩΝΥ) επειδη ειναι παιδια της οπτικης δεν βαζουν (επιτηδες κιολας) καλους μετατροπεις σε ομοαξονικη.
Παρε σοβαρο ενισχυτη Yamaha.

gallahant
26-08-06, 09:17
Μα καλα απο που θα παιρνει σημα ο ενισχυτης? Δεν χρειαζεται καρτα?:hmm:

Σορρυ για την ασχετοσυνη μου σε αυτο

manoulamou
26-08-06, 11:20
Ο μαθουσαλας υπολογιστης μου,
που εχει μητρικη asus με VIA chip και AMD cpu
γιατι δεν εχει παρουσιασει καθολου προβληματα με την SBlive 5.1?
Εμφανιζονται μονο σε περιπλοκες εφαρμογες?

Patentman
26-08-06, 11:40
Προφανως εισαι τυχερη. Και στην θυρα PCI που εχεις τοποθετησει την καρτα αλλά και στους drivers. Να μην σου πω οτι αν δεν εχεις 4in1 drivers (ειναι παλιο VIA) και σε ειχαν υποστηριξει τα windows εχεις σταθεροτερο συστημα.

Xguru
26-08-06, 12:36
H διαφορά ενός συστήματος με καλή κάρτα ήχου+ενισχυτή+ηχεία με ίδια κάρτα ήχου+αυτοενισχυόμενα studio ηχεία (ίδιας αξίας με τα πρώτα) είναι μεγάλη;

Patentman
26-08-06, 13:08
Ιδιας αξιας αποκλειεται. Οι ενισχυτες μονο κοστιζουν. Βαλε και ενα ζευγαρι καλα ηχεια.
Τι ηχεια εχεις; Και με τι ενισχυτη τα συγκρινεις; Μαλλον με τι αξια σαν μετρο;

WAntilles
26-08-06, 15:33
Ο μαθουσαλας υπολογιστης μου,
που εχει μητρικη asus με VIA chip και AMD cpu
γιατι δεν εχει παρουσιασει καθολου προβληματα με την SBlive 5.1?
Εμφανιζονται μονο σε περιπλοκες εφαρμογες?

Καθαρά από θέμα τύχης.

Και αυτό διότι υπολογιστής με κύκλωμα ήχου PCI Creative έχει ήδη χοντρή προδιάθεση για θρομβώσεις και εγκεφαλικά (100% PCI bus utilisation) στις αρτηρίες (PCI bus) γύρω από το αυτί.

Αυτό δεν σημαίνει ότι σίγουρα θα πάθει το εγκεφαλικό με ένα απλό περπάτημα (απλό playback MP3 με τριξίματα, πηδήματα, κολλήματα).

Αλλά για βάλτονε να τρέξει μαραθώνιο (full PAL lossless video capture) -> έχεις εγγυημένο εγκεφαλικό Creative (χάσιμο 100άδων καρέ, καθυστέρηση ήχου κλπ.) εντός δευτερολέπτων.

Το παραπάνω αποτελεί ένα πολύ καλό βιολογικό ανάλογο της πανάθλιας σχεδίασης - εκτός PCI bus specifications - όλων ανεξαιρέτως των κυκλωμάτων ήχου PCI της Creative.

Patentman
26-08-06, 16:13
Καθαρά από θέμα τύχης.

Και αυτό διότι υπολογιστής με κύκλωμα ήχου PCI Creative έχει ήδη χοντρή προδιάθεση για θρομβώσεις και εγκεφαλικά (100% PCI bus utilisation) στις αρτηρίες (PCI bus) γύρω από το αυτί.
Αυτο *ειναι προνομοιο της VIA (ειτε σε AMD ειτε σε Intel) και μερικες φορες της AMD. Μην μειωνεις την προσπαθεια αποτυχιας - που εχουν κανει τοσο κοπο να το καταφερουν.


*ενα απο τα πολλα.

WAntilles
26-08-06, 17:04
Αυτο *ειναι προνομοιο της VIA (ειτε σε AMD ειτε σε Intel) και μερικες φορες της AMD. Μην μειωνεις την προσπαθεια αποτυχιας - που εχουν κανει τοσο κοπο να το καταφερουν.

Την ίδια πανάθλια συμπεριφορά έχει καί σε Intel 440BX.

Έλα Αλέκο, τί είπες;

sdikr
26-08-06, 18:17
Την ίδια πανάθλια συμπεριφορά έχει καί σε Intel 440BX.

Έλα Αλέκο, τί είπες;

Εμένα σε 3 μηχανάκια που ακόμα δουλέυει γιατί δεν έχει πρόβλημα;


save Αλέκος!! :oneup:

Patentman
26-08-06, 18:35
Εμένα σε 3 μηχανάκια που ακόμα δουλέυει γιατί δεν έχει πρόβλημα;


save Αλέκος!! :oneup:
Ποιος του ειπε οτι η 5.1 ειναι σοβαρη καρτα; Απλα βγηκε με 5.1 οταν οι αλλες επαιρναν δυο ηχεια, ουτε καν τεσσερα (που λεει ο λογος). Εχει το ιδιο τσιπακι με την SB Live (emu10K) και η επεξεργασια γινεται ολη απο τους drivers. Αν εβαζε τους drivers της SB Live ή τους νεους που εβγαλε μετα (διορθωμενους) για την 5.1 τοτε δεν θα ειχε προβλημα.

Τωρα εχω την SB Live! retail -παρακαλω- και την SB Live 24bit. Η SB Live! ειναι στον P4 και δουλευει με SPDIF και η SB Live 24bit ειναι στον PIII και δουλευει με αναλογικη εξοδο σαν analog DVD/LD input στον ενισχυτη.

Απλα με την αγορα του υπολογιστη εγινε αγορα ενος Yamaha DD/DTS decoder amplifier.
Με μια φθηνη καρτα και ενα DVDrom εβλεπα τα DVD μου με ποιοτητα (και εξακολουθω να βλεπω).
Πρωτη φορα που συνδεσα αναλογικα την καρτα ηταν με την αγορα της δευτερης που αναγκαστικα επρεπε να το κανω. Η ποιοτητα ειναι αριστη και με την αναλογικη (δικαναλη) εξοδο.

Alekos is poniros.

WAntilles
26-08-06, 18:40
Εμένα σε 3 μηχανάκια που ακόμα δουλέυει γιατί δεν έχει πρόβλημα;

Γιατί δεν έκανες ποτέ full PAL lossless video capture να δεις τις θρομβώσεις και τα εγκεφαλικά Αλέκο.

sdikr
26-08-06, 18:44
Γιατί δεν έκανες ποτέ full PAL lossless video capture να δεις τις θρομβώσεις και τα εγκεφαλικά Αλέκο.


Και πως το γνωρίζεις εσυ αυτό;
απλά υποθέτεις, και εγώ με υποθέσεις πολλά μπορώ να κάνω ;)

Παω τώρα να πετάξω το media center :evil:

Patentman
26-08-06, 18:54
Γιατί δεν έκανες ποτέ full PAL lossless video capture να δεις τις θρομβώσεις και τα εγκεφαλικά Αλέκο.
Εκανα εγω.
Και avi capture αλλά και mpeg2 realtime με PIII600@800 επεξεργαστη. Ειπες τιποτα;
0% απωλεια καρε, 0% απωλεια αποσυχρονισμου ειτε στο ενα φορμα ειτε στο αλλο.
Και οχι μονο αλλά θα σου πω και το αλλο.

Βαζω το τερας (P4 3.2E HT) και προσεξε τι κανω ->γραφω (προγραμματιζω) TV σε realtime mpeg2 (χρησιμοποιειται το audio in της καρτας) και παραλληλα βλεπω την ταινιαρα μου σε DVD απο το WinDVD (γινεται χρηση της SPDIF). Αμα λαχει του βαζω και κανει και καμια αλλη εργασια να μην καθεται ο επεξεργαστης και πιαστει ο κωλος του. ;) 0% απωλεια καρε, 0% απωλεια αποσυχρονισμου, κανενα σπασιμο. Και αυτο οχι με την Ati all in wonder που εχει και iDCT αλλά το rage theater τσιπακι αλλά με μια AverMedia AverTVstudio 303 (φυσικα μακρια απο 848/878).

Α και ολα αυτα με SB Live! και μονοπυρηνο (κατι ελεγες παλια για το ΗΤ του Ρ4). Βαλε τους δηθεν γρηγορους Athlion 64 να το κανουν αυτο.

ΥΓ. αλλα ποτε δεν εκανες τελειο, αψογο, αψεγαδιαστο realtime mpeg2 encoding (αν το υλικο ειναι καλο). Εφοσον το μεσον που εκανες συληψη ειναι αναλογικο τοτε θα ειχες και καλυτερο αποτελεσμα αφου φιλτραρει τις ατελειες. Ακομα και απο DV σε αναλογικη εισοδο και συγκριση με ψηφ. εγγραφη/συληψη DV και μετα μετατροπη του σε mpeg2 το αποτελεσμα ειναι σχεδον ιδιο. Απο αναλογικη πηγη (βιντεο, τηλεοραση) εχει πολυ καλυτερη ποιοτητα το αποτελεσμα.

WAntilles
26-08-06, 19:01
Δεν μίλησα για real-time MPEG-2 που έχει ελάχιστη κυκλοφορία στο bus.

Μίλησα για lossless που έχει μεγάλη κυκλοφορία στο bus.

Patentman
26-08-06, 20:10
Εχω κανει και τετοια με την SB live. Καμια δολιοφθορα απο μερους της SB.

Μονο με την QDI Advance9 VIA Apollo pro133 + VIA 686B (γουαου) ειχα προβληματα. Τα ειχα λυσει και εκει με χειροκινητα τα IRQ στο bios και προσεκτικη επιλογη θυρων PCI σε ολες τις καρτες.
Ουδεποτε περασα αλλων πλην drivers (εννοω στην καρτα ηχου).
Η QDI ηταν το μονο υλικο που υπεστηκα για 6μηνες (μεχρι να βγει η CUSL2), οτι αλλο προβληματικο το σουταρω κατευθειαν.

BlindG
27-08-06, 15:29
Ε, κύριε, η QDI 10E Advance, ΟΥΔΕΠΟΠΟΤΕ είχε πρόβλημα με την SB Live! μου, και ας είχε το Apollo 133a !! Όχι απλώς δεν είχε, αλλά δουλεύει ακόμα για ότι θέλεις !! Μέχρι και video capture έκανα σ'αυτό το μηχάνημα!

zavaras
27-08-06, 16:01
Κοίτα σ' αυτό το σάητ: http://www.head-fi.org/

Η emu 0404 λένε ότι είναι πολύ καλή.

bill2003
01-09-06, 11:39
Λέω να ρίξω και εγώ κανένα 100 - 130Ε (κουβαρντά...) για ηχεία-κάρτα ήχου. Χειμώνας έρχεται, κανένα DVD, γενικά περισσότερες σπιτοκαταστάσεις...

Το pc βρίσκεται σε σοφίτα, όλο ξύλο γύρω στα 45 - 50 τμ.

Για αυτό το χώρο τι μου προτείνεται:

- Μία καλή κάρτα ήχου (TERRATEC AUREON 7.1 DOLBY DIGITAL PCI) και κάποια καλά 2.1 ηχεία (ποια?)

- Μια μέτρια (με βάση όσα εγράφησαν παραπάνω) κάρτα ήχου (Creative Audigy SE Bulk: 27Ε) και κάποια ηχεία 5.1. Ο προβληματισμός μου είναι ότι σε τέτοιο μεγάλο (?) χώρο τα 5.1 θα αποδίδουν σαν 5.1? Για παράδειγμα αν εκτίνω τα καλώδια ώστε να βάλω τα ηχεία στα άκρα του δωματίου θα ακούγεται τίποτα μετά ή το χάος?

Τέλος, αυτή τη στιγμή έχω την on board AC97 και ηχεία του μούτσου (αγορασμένα το 97) που έχουν πέσει κάτω ίσως και τριψήφιο αριθμό φορών :p

Patentman
01-09-06, 17:29
Αφου θα πας στην λυση ηχεια υπολογιστη (αυτοενισχυομενα) τοτε δωσε βαρος στα ηχεια (και στον ενσωματωμενο ενισχυτακο που εχουν). Απο κει θα δεις διαφορα.
Το οικονομικο που εχεις ειναι περιορισμενο και δεν σε παιρνει ουτως ή αλλως να σπαταλησεις χρηματα σε καρτα.

bill2003
01-09-06, 20:41
Tnx για την απάντηση.

Επομένως κάρτα ήχου την Creative Audigy (κρίμα να αφήσω την ίδια ή μήπως όχι)

Έχεις να προτίνεις κάποια καλά ηχεία? 2.1, 5.1?

Για το οικονομικό όντως δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσω πάνω από 130Ε για τις απαιτήσεις που έχω από τον ήχο (DVD, DivX, mp3 και αραιά και που κανένα GTA San Andreas) :)

Patentman
01-09-06, 21:18
Επομένως κάρτα ήχου την Creative Audigy (κρίμα να αφήσω την ίδια ή μήπως όχι)

Έχεις να προτίνεις κάποια καλά ηχεία? 2.1, 5.1?
Κρατα την καρτα.
Ηχεια δεν θα επαιρνα με τιποτα 2.1
Δεν ειναι θεμα εντασης αλλά γεμισματος του χωρου. Επειδη τα ηχεια ειναι κατευθυντικα (ο ηχος δηλαδη) και επειδη καθεσε κοντα τους με δυο (μικρα ηχεια -> μικρη διασπαση) ηχεια δεν γεμιζει ο χωρος. Θελεις τουλαχιστον 4 να πεις οτι κατι ακους και δεν ακους ενα τρανζιστορακι...

Αναγκαστικα λοιπον πανω απο 4 ηχεια (+ subwoofer) και τοτε γιατι οχι 5.1
Δεν εχω ριξει πολλες ματιες στα ηχεια και προπαντως δεν τα εχω ακουσει για να σου πω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.