PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με οθόνη LG-207WT



plasmaleak
02-12-10, 17:25
καλησπέρα,

έχω το εξής πρόβλημα, όταν κάνω boot η οθόνη δεν ανταποκρίνεται, παραμένει μαύρη και αναβοσβήνει το power ενω το pc κάνει κανονικά boot. Κατά την κατάσταση αυτή ούτε μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις της ούτε καν να την σβήσω.

H οθόνη τελικά λειτουργεί κανονικά είτε με απο κάμποσα pc resets είτε και κατά περίπτωση απο μονή της μετά από κάποια λεπτά αναμονής (όχι όμως πάντα. Το ίδιο συμβαίνει και εάν μπει σε power save mode για να επανέλθει μάλλον θα πρέπει να γίνει reboot. Δεν έχω παρατηρήσει κανένα άλλο πρόβλημα σε παιγνίδια, ταινίες, κτλ.

έχω περάσει τους updated drivers και πλέον και το utilitaki της LG που είναι στην ουσία τα ίδια πράγματα με το in-build setting. Άλλαξα και τρόπο σύνδεσης από DVI σε VGA με τα ίδια σχεδόν πράγματα να συμβαίνουν

το pc είναι ένας Ε8500 @3.16 2GB ram, WinXP 32bit με GeForce 8800 GTS 512.

Mouse Potato
02-12-10, 17:29
Δοκίμασες με άλλη οθόνη σε ίδια σύνδεση (DVI);

plasmaleak
02-12-10, 17:36
δυστυχώς δεν έχω κάποια αλλη ο8ονη να το δοκιμάσω. Στην ουσία προσπαθώ να καταλάβω εάν είναι πρόβλημα οθόνης, κάρτας γραφικών η κάτι άλλο πχ mobo.

Mouse Potato
02-12-10, 17:39
Προσπάθησε να βρεις/δανειστείς μια άλλη οθόνη να δεις αν έχει την ίδια συμπεριφορά.

Συνήθως τέτοια συμπεριφορά οφείλεται σε πρόβλημα στην GPU αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις.

plasmaleak
02-12-10, 17:50
όμορφα.... :( οκ στην περίπτωση αυτή δηλ. οτι δεν είναι η οθόνη υπάρχει κάποιος διαγνωστικός τρόπος να "βεβαιωθεί" ότι είναι η GPU ώστε άπλα να πάρω μια καινούργια?

btw ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

G.F.D
02-12-10, 20:22
όμορφα.... :( οκ στην περίπτωση αυτή δηλ. οτι δεν είναι η οθόνη υπάρχει κάποιος διαγνωστικός τρόπος να "βεβαιωθεί" ότι είναι η GPU ώστε άπλα να πάρω μια καινούργια?


Το προφανές,η να κάνεις τράμπα την gpu σου με μία άλλη ή να δοκιμάσεις την δικιά σου σε κάποιο σύστημα φίλου για να δείς αν έχει ίδια συμπεριφορά.

pyautg
07-12-10, 03:51
Δοκίμασε ότι σου είπαν τα παιδιά, αλλά εγώ σε ακριβώς ίδιο πρόβλημα αποδείχτηκε ότι ήταν το mobo.

@ ADSLgr.com All rights reserved.