PDA

Επιστροφή στο Forum : Μου ζητάνε χρήματα για προπληρωμένο πακέτο ADSL από το 2006!



m1halis
03-12-10, 14:05
Μου ήρθε ένα χαρτί από δικηγορικό γραφείο, για να με ενημερώσει για μια οφειλή μου στην Fortnet για το ποσό των 122 Euro.

Κάλεσα στην εταιρία, διότι είχα ξεχάσει και την περίπτωση, και με ενημέρωσαν ότι η οφειλή μου είναι από ένα προπληρωμένο, προσέξτε προπληρωμένο, πακέτο από τον Ιούλιο του 2006.

Μόλις έληξε μετατράπηκε σε αορίστου, το οποίο πλήρωνα κανονικά.
Σε ερώτηση μου για το πως βρέθηκε στα χέρια μου το προπληρωμένο πακέτο, χωρίς να το έχω πληρώσει, μου απάντησε ότι έχω τιμολογηθεί για το ποσόν από την εταιρία, και δεν αλλάζει, εκτός εάν βρω την απόδειξη πληρωμής.

Σιγά - σιγά άρχισα να θυμάμαι την περίπτωση, είχα αγοράσει κατά 99% από τον Γερμανό, ένα πακέτο σύνδεσης internet μαζί με modem διάρκειας 6 μηνών, πήρα στον Γερμανό και δεν μπορούν να βρουν στοιχεία για τόσο παλιά, την απόδειξη δεν την έχω.

Δεν είναι τόσο για το ποσόν, αν και τα χρήματα δεν μας τρέχουν από τα μπατζάκια, αλλά διότι δεν αφήνω ούτε ένα λεπτό χρέος απλήρωτο, ποιος θα μας προστατεύσει, και για ποιον λόγο να τρέχω στα δικαστήρια για κάτι που έχω πληρώσει, και μάλιστα προπληρώσει!

Seitman
03-12-10, 14:09
Α δεν είναι τίποτα... Δεν είσαι ο μόνος...

Δες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=436551\) και φρίξε...

billstamaniac
03-12-10, 16:42
οταν λες προπληρωμένο εννοεις καποιο adsl in a box ??

m1halis
03-12-10, 18:32
billstamaniac, ναι αυτό, 119 Euro για 6 μήνες, τώρα ζητάνε και 3 Euro τόκους, το αγόρασα, και μόλις έληξε συνέχισα κανονικά να πληρώνω, για αυτά έχουν πληρωμές, αλλά μου είπαν ότι έχω τιμολογηθεί για το πακέτο, πρώτον εγώ όμως δεν το πήρα από αυτούς, και δεύτερον όπως είναι αυτονόητο, δεν μπορείς να πάρεις ένα προπληρωμένο πακέτο χωρίς να το πληρώσεις!

Georgevtr
03-12-10, 19:24
Σε ερώτηση μου για το πως βρέθηκε στα χέρια μου το προπληρωμένο πακέτο, χωρίς να το έχω πληρώσει, μου απάντησε ότι έχω τιμολογηθεί για το ποσόν από την εταιρία, και δεν αλλάζει, εκτός εάν βρω την απόδειξη πληρωμής.



Η απάντηση τους είναι ανάλογη των κινήσεων τους.

Απαράδεκτη τακτική και πολιτική της 4νετ.

Γιατί ρίχνουν το μπαλάκι στον πελάτη να βρεί την απόδειξη και δέν κοιτάν να συμμαζέψουν τα χάλια του λογιστηρίου τους?:hmm:

Προτείνω να απευθυνθείς σε όλες τις υπηρεσίες,(πχ ΕΕΤΤ-συνήγορος του καταναλωτή) μέχρι να απαλλαγείς απο αυτό το καρκίνωμα που λέγετε forthnet.

DSLaManiaC
03-12-10, 19:27
Μου ήρθε ένα χαρτί από δικηγορικό γραφείο, για να με ενημερώσει για μια οφειλή μου στην Fortnet για το ποσό των 122 Euro.

Κάλεσα στην εταιρία, διότι είχα ξεχάσει και την περίπτωση, και με ενημέρωσαν ότι η οφειλή μου είναι από ένα προπληρωμένο, προσέξτε προπληρωμένο, πακέτο από τον Ιούλιο του 2006.

Μόλις έληξε μετατράπηκε σε αορίστου, το οποίο πλήρωνα κανονικά.
Σε ερώτηση μου για το πως βρέθηκε στα χέρια μου το προπληρωμένο πακέτο, χωρίς να το έχω πληρώσει, μου απάντησε ότι έχω τιμολογηθεί για το ποσόν από την εταιρία, και δεν αλλάζει, εκτός εάν βρω την απόδειξη πληρωμής.

Σιγά - σιγά άρχισα να θυμάμαι την περίπτωση, είχα αγοράσει κατά 99% από τον Γερμανό, ένα πακέτο σύνδεσης internet μαζί με modem διάρκειας 6 μηνών, πήρα στον Γερμανό και δεν μπορούν να βρουν στοιχεία για τόσο παλιά, την απόδειξη δεν την έχω.

Δεν είναι τόσο για το ποσόν, αν και τα χρήματα δεν μας τρέχουν από τα μπατζάκια, αλλά διότι δεν αφήνω ούτε ένα λεπτό χρέος απλήρωτο, ποιος θα μας προστατεύσει, και για ποιον λόγο να τρέχω στα δικαστήρια για κάτι που έχω πληρώσει, και μάλιστα προπληρώσει!

Γνωστή απάτη της ForthNet. Το έχει κάνει σε 10δες άτομα.
Μη το πληρώσεις.
Προφανώς και δε χρωστάς σε προπληρωμένο.

Banditgr
03-12-10, 20:05
Μου ήρθε ένα χαρτί από δικηγορικό γραφείο, για να με ενημερώσει για μια οφειλή μου στην Fortnet για το ποσό των 122 Euro.

Κάλεσα στην εταιρία, διότι είχα ξεχάσει και την περίπτωση, και με ενημέρωσαν ότι η οφειλή μου είναι από ένα προπληρωμένο, προσέξτε προπληρωμένο, πακέτο από τον Ιούλιο του 2006.

Μόλις έληξε μετατράπηκε σε αορίστου, το οποίο πλήρωνα κανονικά.
Σε ερώτηση μου για το πως βρέθηκε στα χέρια μου το προπληρωμένο πακέτο, χωρίς να το έχω πληρώσει, μου απάντησε ότι έχω τιμολογηθεί για το ποσόν από την εταιρία, και δεν αλλάζει, εκτός εάν βρω την απόδειξη πληρωμής.

Σιγά - σιγά άρχισα να θυμάμαι την περίπτωση, είχα αγοράσει κατά 99% από τον Γερμανό, ένα πακέτο σύνδεσης internet μαζί με modem διάρκειας 6 μηνών, πήρα στον Γερμανό και δεν μπορούν να βρουν στοιχεία για τόσο παλιά, την απόδειξη δεν την έχω.

Δεν είναι τόσο για το ποσόν, αν και τα χρήματα δεν μας τρέχουν από τα μπατζάκια, αλλά διότι δεν αφήνω ούτε ένα λεπτό χρέος απλήρωτο, ποιος θα μας προστατεύσει, και για ποιον λόγο να τρέχω στα δικαστήρια για κάτι που έχω πληρώσει, και μάλιστα προπληρώσει!

Πρόκειται περί στυγνού εκβιασμού. Τον έχουν κάνει και σε άλλους. Άποψή μου, μην πληρώσεις cent. Πρέπει να λήξει κάποια στιγμή αυτό το κακόγουστο αστείο/πρακτική του στυλ "Θυμηθήκαμε μετά από 5, 6, 7, 10, 110, n... χρόνια ότι μας χρωστούσες κάτι ψιλά επειδή δεν μας βγαίνουν τα νούμερα και κόψε τον σβέρκο σου να αποδείξεις ότι δεν τα χρωστάς".

spsomas
04-12-10, 01:59
Συνήθως αυτό συμβαίνει όταν από το προπληρωμένο γίνεται η μετάβαση σε σύνδεση. Εκεί στην μετατροπή υπάρχουν κάτι χρεώσεις. Έτσι είχε γίνει και με μένα. Ευτυχώς όμως είχα πληρώσει με κάρτα και βρήκα την απόδειξη από την τράπεζα. Πλήρωσα βέβαια κάποια ψιλά αλλά όχι και τα 119€ που ήθελαν.

billstamaniac
05-12-10, 00:55
billstamaniac, ναι αυτό, 119 Euro για 6 μήνες, τώρα ζητάνε και 3 Euro τόκους, το αγόρασα, και μόλις έληξε συνέχισα κανονικά να πληρώνω, για αυτά έχουν πληρωμές, αλλά μου είπαν ότι έχω τιμολογηθεί για το πακέτο, πρώτον εγώ όμως δεν το πήρα από αυτούς, και δεύτερον όπως είναι αυτονόητο, δεν μπορείς να πάρεις ένα προπληρωμένο πακέτο χωρίς να το πληρώσεις!

την αιτηση για να ενεργοποιησεις το πακετο ποιος την εστειλε εσυ ή το μαγαζι απο οπου το αγορασες ( Γερμανό ) ??

m1halis
05-12-10, 03:43
billstamaniac, νομίζω το κατάστημα, αλλά δεν θυμάμαι και καλά, 4,5 χρόνια πέρασαν.

billstamaniac
05-12-10, 14:20
billstamaniac, νομίζω το κατάστημα, αλλά δεν θυμάμαι και καλά, 4,5 χρόνια πέρασαν.

οποτε το λαθος εχει γινει απο το καταστημα που εστειλε την αιτηση
ακου ακριβως η ιδια περιπτωση ειχε τυχη σε φιλο μου ο οποιος ειχε αγορασει ενa adsl in a box απο το πλαισιο αλλά ειχε στειλει την αιτηση ο ιδιος .
Η αιτηση που εχει μεσα το adsl in box ειναι ακριβως η ιδια με την απλη του forthnet adsl το οποιο ειναι αοριστου με την μονη διαφορα οτι εχει εναν σειριακο, ενα κωδικο κατι τετοιο που να δειχνει οτι ειναι προπληρωμενο αμα θυμαμαι καλα ειναι πανω δεξια .
ο φίλος μου επειδη του σκιστηκε η αιτηση αντι να παρει να ρωτησει τι να κανει σε αυτη την περιπτωση ειχε δει την αιτηση στο site τους κ ειχε στειλει την απλη με αποτελεσμα να μην δουν οτι ειναι προπληρωμενο.
Οποτε του ειχαν στειλει περσι κ σε αυτον επιστολη αλλα ηταν τυχερός γιατι ειχε κρατησει την αποδειξη απο το πλαισιο την εστειλε κ ολα οκ τελικα.
Τωρα αν δεν εχεις την αποδειξη το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μιλησεις με γερμανο μπας κ βρουν τπτ μιας κ εχουν κανει αυτοι το λαθος φανταζομαι

vampira
05-12-10, 15:07
Ακριβώς το ίδιο έγινε και με μένα πέρισυ (προπληρωμένο του 2006). Επειδή ήξερα τις βλακείες της forthnet είχα κρατήσει την απόδειξη πληρωμής αλλά μιας και δεν μου είχαν στείλει ειδοποίηση τόσα χρόνια την πέταξα.



Όταν επικοινώνησα μαζί τους, πολύ ευγενικά ζήτησα να μιλήσω με κάποιον προϊστάμενο γιατί τους ανέφερα ότι θα δούμε στο δικαστήριο ποιος χρωστάει και ποιος όχι. Μετά από κάποιες ώρες με πήρε κάποια κοπελίτσα, που αν ήταν προϊστάμενος εγώ είμαι αστροναύτης, και της εξήγησα ότι προπληρωμένο πακέτο είναι άτοπο να το χρωστάω και μιας και πλήρωσα με την πιστωτική μου δεν είναι δύσκολο να αποδειχτεί το οτιδήποτε. Σε αυτό απάντησε ότι φταίει η τράπεζά μου που δεν έδωσε τα χρήματα. Τους ανέφερα τότε ότι η μηνυτήρια αναφορά μου προς την forthnet θα είναι κοινοποιημένη κ στην τράπεζά μου με τους ισχυρισμούς τους ότι φταίνε αυτοί.

Μετά από κανένα μισάωρο με ξαναπήρε τηλέφωνο ζητώντας συγγνώμη για το λάθος και ότι το λογιστήριο βρήκε ότι τελικά δεν τους χρωστάω.


Δεν τους έστειλα καμία απόδειξη (έχω από την τράπεζα την πληρωμή προς αυτούς) και είχα σκοπό να το τραβήξω το θέμα αλλά τελικά βαρέθηκα να σπαταλήσω χρόνο. Αν όμως ξαναγίνει κάποια ενόχληση από την πλευρά τους δεν πρόκειται να μείνει εκεί το θέμα. Και πραγματικά λυπάμαι που κάποια παιδιά εδώ μέσα πλήρωσαν γιατί δεν είχαν την απόδειξη ενώ είχαν τόσους τρόπους να προστατευτούν.



Δεν πρέπει να αποδείξεις εσύ ότι δεν είσαι ελέφαντας αλλά αυτοί που σε κατηγορούν για αυτό...

bilirius
05-12-10, 22:18
Δεν μπορουν να απαιτισουν χρηματα μετα απο 4 χρονια,ειναι παρανομο νομιζω.

orck
05-12-10, 22:26
Νομικα μετα απο ποσα χρονια πρεπει εμεις να αποδειξουμε οτι πληρωσαμε, δηλαδη ποσα χρονια μετα θα πρεπει να εχουμε αποδειξεις; Επισης δεν υπαρχει καποιος κανονισμος/νομος που να τους υποχρεωνει σε καθε λογαριασμο να αναγραφουν τυχον οφειλες;

m1halis
06-12-10, 03:27
billstamaniac ευχαριστώ.

Κάτι άλλο πρέπει να παίζει, δεν μπορεί να είναι τόσο αφελείς και να μην καταλαβαίνουν ότι οι απαιτήσεις τους είναι παράλογες.

Θα έχουν καμιά τρυπάρα λογιστική, διότι τα άρπαξαν, και προσπαθούν να την καλύψουν με απαιτήσεις οφειλών.

FSHOPAXD
10-12-10, 04:39
Απέστειλε ένα e-mail προς forthnet και ζήτα μια ανάλυση του λογαριασμού σου και για ποιον λόγο έχεις το παραπάνω υπόλοιπο, όλα τα άλλα είναι παραφιλολογία. Δες πρώτα γιατι χρωστάς κάτι και μετά συζητησέ το παραπέρα.

gsenso
10-12-10, 05:56
Ε δεν χρωστάει απλά η φορτνετ προσπαθεί να τον κλέψει.

neo2.0
11-01-11, 17:35
Γεια σας,

Ψάχνοντας βρήκα το συγκεκριμένο θέμα το οποίο είναι παρόμοιο με την δικιά μου περίπτωση.
Αγόρασα προπληρωμένο πακέτο adsl in a box 3 + 3 μήνες δώρο στις 1/2006 το όποιο δεν θυμάμαι καν ότι το πήρα πλέον. Έλαβα από την νομική ομάδα Αθηνών πριν από μια εβδομάδα ειδοποίηση ότι χρωστάω ~62 ευρώ. Το πακέτο ήτανε προπληρωμένο και τότε κόστιζε 99 + ΦΠΑ. Αυτή η χρέωση δεν ξέρω καν τι είναι αλλά δεν θυμάμαι εάν έχω την απόδειξη πληρωμής από τότε. Τι μου προτείνετε να κάνω; Φυσικά και θα ζητήσω αντίγραφο σύμβασης που αναφέρουν, ανάλυση της χρέωσης αλλά επίσης και αντίτυπο πού εξέδωσε το λογιστήριο τους για αυτήν την οφειλή εκείνην την περίοδο.

Ευχαριστώ.

ChaniaMania
19-01-11, 03:16
Έλαβα και εγώ ένα ραβασάκι!
Από το 2005 έβαζα 6μηνα πακέτα forthnet 256 (internet μόνο) και φυσικά τα προ-πλήρωνα γιατί άμα δεν πλήρωνες, internet δεν είχε.

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι στο σύνολο είχα κάτσει στην υπηρεσία 3 6μηνα και ότι δεν είχα πληρώσει το δεύτερο!

Πως είναι δυνατόν
α) να μη πλήρωσα ένα ολόκληρο 6μηνο υπηρεσιών και να είχα net κανονικότατα. Δεν θα έπρεπε να το κόψουν σε 1-2 μήνες το πολύ?

β) αν όντως δεν πλήρωσα το δεύτερο εξάμηνο πως είναι δυνατόν έτσι απλά να πήγα να πλήρωσα το 3ο και όλα καλά? Πάντα ο επόμενος λογαριασμός δεν πρέπει να γράφει και τις εκκρεμότητες του προηγούμενου και να βγαίνει ένα σύνολο?

Edit: το ποσό που ζητάνε τώρα είναι 62.31 + τόκους 64.18
Αν θυμάμαι καλά τότε, το εξάμηνο 256/128 ήταν πάνω από 100 :-/
Αν είναι έτσι θα τους το βουλώσω μια και καλή!
Θα ψάξω για τιμές σε θέματα του 2006

@ ADSLgr.com All rights reserved.