PDA

Επιστροφή στο Forum : Το καλώδιο του ανεμιστήρα έλιωσε.



Overweight
03-12-10, 21:55
Γεια σας,

Έχω έναν υπολογιστή τον οποίο χρησιμοποιώ χρονιά γύρω στα 8 χρόνια περίπου. Προχθές αποφάσισα να του αλλάξω κουτί μιας και είδα ενα σε καλή τιμή το οποίο μ άρεσε. Έκανα την αλλαγή και όλα καλά για 2 μέρες μέχρι σήμερα το μεσημέρι που κάτι μύριζε στο σπιτι και δεν ήταν το φαγητό. Πήγα στο δωμάτιο το οποίο είχε μια κάπνα η οποία ερχόταν μέσα από το καινούργιο κουτί. Αφού τα έσβησα όλα είδα ότι το καλώδιο του ανεμιστήρα στο πίσω μέρος του κουτιού που είναι για την εξαγωγή του αέρα είχε γίνει μπούκλα και ήταν λιωμένο. Στο προηγούμενο κουτί δεν είχα ανεμιστήρες πέρα από του επεξεργαστή, αυτό το κουτί έχει τρεις, μπροστά πίσω και στο πλάι. Γιατί μπορεί να έλιωσε το καλώδιο του πίσω ανεμιστήρα και μονό αυτό? Ενώ ακουμπούσε αυτό το καλώδιο και άλλα τα οποία δεν πάθανε τίποτα και το να ακουμπούσε στην ψήκτρα δεν ισχύει γιατί αν έπιανε τέτοια θερμοκρασία η ψήκτρα δεν θα δούλευε ούτε ο επεξεργαστής μου τώρα. Επίσης στο κουτί αναγράφεται η θερμοκρασία σε δυο σημεία οι οποίες ήταν 24-25 βαθμούς και της δυο ήμερες εκείνη την ώρα δεν της κοίταξα όμως να δω αν έχει ανεβεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Seitman
04-12-10, 11:37
Για αστοχία υλικού μου κάνει εμένα. Το κουτί παραμάσχαλα και επιστροφή προς αντικατάσταση ;)

esquellot
04-12-10, 11:50
Το πιο πιθανό είναι να φρέναρε κάτι τον ανεμιστήρα και αναπτύχθηκε υψηλή θερμοκρασία κι έτσι έλιωσε το καλώδιο. Είμαι σίγουρος ότι ο ανεμιστήρας αυτός δε γυρίζει.

Overweight
04-12-10, 15:07
Εννοεις τωρα αν τον φυσηξω για παραδειγμα δεν γυριζει η οταν ανοιξα το κουτι με ανοιχτο τον υπολογιστη? Τωρα που τον εβγαλα απο τον υπολιγιστη γυρναει ο ελικας χωρις να κολλαει αλλα ναι μεσα στον υπολογιστη με αυτον σε λειτουργια δεν γυρνουσε αφου δεν επερνε ρευμα. Στην ουσια το προβλημα μου ειναι, τωρα αν το αντικαταστησω υπαρχει φοβος να δημιουργηθει το ιδιο προβλημα σε καινουργιο ανεμιστηρακι? Μην τον αφησω ανοιχτο και παρει φωτια κανα σπιτι. Ηταν ελαττωματικο το ανεμιστηρακι η υπαρχει καποιο προβλημα στις τασεις η στη συνδεσμολογια το υπολιγιστη?

esquellot
04-12-10, 16:25
H καλύτερη λύση είναι να αντικαταστήσεις τον ανεμιστήρα και να ελέγξεις σχολαστικά αν έχει συνδεθεί στην κατάλληλη υποδοχή και σωστά πριν ανάψεις το μηχάνημα.
Βαλτο να δουλέψει και παρακολούθα τον για κάπιο χρονικό διάστημα να δεις πως συμπεριφέρεται.

s3nsit
04-12-10, 16:58
H καλύτερη λύση είναι να αντικαταστήσεις τον ανεμιστήρα και να ελέγξεις σχολαστικά αν έχει συνδεθεί στην κατάλληλη υποδοχή και σωστά πριν ανάψεις το μηχάνημα.
Βαλτο να δουλέψει και παρακολούθα τον για κάπιο χρονικό διάστημα να δεις πως συμπεριφέρεται.

δεν αξιζει να κανεις αλλαγη του κουτιου αν το μαγαζι δεν ειναι κοντα σου οποτε θα πρεπει να το στειλεις εσυ κτλ κτλ. αν ειναι κοντα σου και μπορεις να το πας να το δουν ολα οκ. αν το πιο πιθανο ειναι σου αντικαταστησουν τον ανεμιστηρα με αλλον δωρεαν. (ολο το κουτι δε νομιζω...)
αυτο θα πρεπει να κανεις και εσυ αν δεν ειναι κοντα σου το καταστημα αγορας. το εξοδο για ενα ανεμιστηρα δεν ειναι μεγαλο. και με 6 ευρω εισαι καλυμενος. το γτ ελιωσε ο ανεμιστηρας πιστευω σε κατασκευαστικο σφαλμα του ανεμιστηρα που τον μπλοκαρε και ελιωσε το καλωδιο απο υπερθερμανση ή να μπλοκαρε απο καποιο αλλο καλωδιο που μπερδευτηκε στη φτερωτη του

@ ADSLgr.com All rights reserved.