PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL- NetFaster or 3com router?



andreas72
04-12-10, 12:53
λοιπόν παιδιά όπως βλέπετε, σέρνομαι,μόλις έφυγα από την forthnet και πήγα στην χολ, δοκίμασα και το "ρουτερακι" τις HOL αλλα νομίζω ότι το 3com -3CRWDR101A-75, πάει καλύτερα, σας βάζο και φωτό να δείτε τα νούμερα....
τώρα εγώ τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την σύνδεση μου??? αν μπορώ φυσικά, τα νούμερα αν και δεν ξέρω τι σημαίνουν ,μπορούν να γίνουν καλύτερα, για να ανεβεί και η ταχύτητα? μου ??

http://www.3com.com/products/en_US/detail.jsp?tab=features&pathtype=purchase&sku=3CRWE754G72-A

Vitruvian78
04-12-10, 13:32
Έχεις μεγάλη απόσταση απο το κέντρο της hellas online στην περιοχή σου, γι αυτο και δεν πιάνεις υψηλότερο συγχρονισμό. Πριν πόσο έπιανες περίπου; Είσαι τυχερός που μπορείς να χρησιμοποιησείς και άλλα ρούτερ, μια και όσοι έχουμε VoIP τηλεφωνία, δεν μπορούμε να βάλουμε πάνω στη γραμμή άλλα ρούτερ.....κάτι ακόμη......στο ρούτερ αυτό δοκίμασες να αλλάξεις το προφίλ;

Dark-Side
04-12-10, 13:39
λοιπόν παιδιά όπως βλέπετε, σέρνομαι,μόλις έφυγα από την forthnet και πήγα στην χολ, δοκίμασα και το "ρουτερακι" τις HOL αλλα νομίζω ότι το 3com -3CRWDR101A-75, πάει καλύτερα, σας βάζο και φωτό να δείτε τα νούμερα....
τώρα εγώ τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την σύνδεση μου??? αν μπορώ φυσικά, τα νούμερα αν και δεν ξέρω τι σημαίνουν ,μπορούν να γίνουν καλύτερα, για να ανεβεί και η ταχύτητα? μου ??

http://www.3com.com/products/en_US/detail.jsp?tab=features&pathtype=purchase&sku=3CRWE754G72-A

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που σέρνεσαι; Συγχρονίζεις στα ~10,000 και κατεβάζεις με 1MB/s... Μάθαμε όλοι τώρα να λέμε σέρνομαι...

Vitruvian78
04-12-10, 13:43
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που σέρνεσαι; Συγχρονίζεις στα ~10,000 και κατεβάζεις με 1MB/s... Μάθαμε όλοι τώρα να λέμε σέρνομαι...

Πώς μπορόύμε να το ελέγξουμε με πόσο κατεβάζουμε;

matelas
04-12-10, 13:49
Εγώ θα έλεγα πως όχι απλά δεν σέρνεται αλλά πετάει. Αν σε βολεύει το 3com άσε αυτό.

Dark-Side
04-12-10, 14:03
Πώς μπορόύμε να το ελέγξουμε με πόσο κατεβάζουμε;

Στην δεύτερη φωτογραφία που ανέβασε δείχνει οτι κατεβάζει ένα αρχείο από την microsoft με 1MB/s...

ΠΑΝΟΣ69
04-12-10, 14:53
ρε παιδια στην voip τηλεφωνια,μπορουμε να βαλουμε αλλο ρουτερ?εχω ενα του οτε.μπορω να το βαλω για δοκιμη?και αν ναι θα εχω τηλεφωνο?

jkoukos
04-12-10, 15:08
Ναι μπορείς να το βάλεις για δοκιμή.
Και όχι δεν θα έχεις τηλεφωνία.

ΠΑΝΟΣ69
04-12-10, 15:25
Καταλαβα.Οποτε ειμαι εγκλωβισμενος στην voip τηλεφωνια.Και σε περιπτωση διακοπης ρευματος,παλι δεν εχω τηλεφωνο.Πικρα...

Vitruvian78
04-12-10, 16:38
Καταλαβα.Οποτε ειμαι εγκλωβισμενος στην voip τηλεφωνια.Και σε περιπτωση διακοπης ρευματος,παλι δεν εχω τηλεφωνο.Πικρα...

Εμένα μου αρέσει που έχω VoIP! Αν δεν την προτιμάς, πάρε τηλέφωνο τις πωλήσεις, ή την τεχνική υποστήριξη και ρώτησέ τους αν γίνεται να σου δώσουν POTS. Μέσα στην Αττική, και ειδικά στο λεκανοπέδιο, μέχρι πρόσφατα δίνανε POTS, και λογικά και στην δική σου περιοχή έπρεπε να υπάρχει διαθεσιμότητα σε αυτή την κατηγορία. Δεν καταλαβαίνω γιατί ξαφνικά η hol τον τελευταίο καιρό έχει επιστρέψει πάλι στο να δίνει VoIP. Ενδεχομένως δεν έχουν διαθέσιμες θύρες;; Αν σου πούνε όχι, τότε στείλε ενα γράμμα στην Εξυπηρέτηση Πελατών οτι δεν σε ικανοποιεί αυτός ο τύπος τηλεφωνίας και οτι επιθυμείς POTS και θα προβείς σε διακοπή αν δεν σου το αλλάξουν. Να δεις πώς θα ασχοληθούν μαζί σου...Βέβαια αν για κάποιο λόγο δεν μπορούνε να σε αλλάξουν, τότε δεν μπορούν όντως. Διαφορετικά γενικά η συγκεκριμένη εταιρεία θέλει να μένουν οι πελάτες της ευχαριστημένοι και να έχουν αυτο που ζητάνε...μπορείς να τσεκάρεις και μόνο σου πότε θα υπάρξει ξανά διαθεσιμότητα POTS στην περιοχή σου βάζοντας έναν γειτονικό αριθμό ΟΤΕ στην ιστοσελίδα της εταιρείας και να κάνεις έλεγχο για το αν καλύπτεται ο αριθμός αυτός......αν σου βγάζει ανάμεσα σε πακέτα double-play και πακέτα hol telephony σκέτα, τότε υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σου σε παραδοσιακή τηλεφωνία, διαφορετικά αν σου βγάζει μόνο πακέτα double-play τότε αυτό σημαίνει οτι για να έχεις τηλεφωνία θα πρέπει να έχεις ιντερνετ γιατί η τηλεφωνία σου υποστηρίζεται μόνο μέσω ιντερνετ.

valen_gr
04-12-10, 16:41
Γραμμη της HOL ειναι να μπαινει POTS με προτεραιοτητα οπου υπαρχει. Για να ενεργοποιήθηκε νεα γραμμη σε VOIP, σημαινει οτι πολυ απλα, δεν υπηρχε δυνατοτητα/διαθεσιμότητα για POTS. Γιατι εάν υπήρχε, θα το είχε πάρει ήδη.

ΠΑΝΟΣ69
04-12-10, 16:51
Ετσι μου ειπαν παιδια.Δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα στην περιοχη μου.Και οταν τους ειπα πως δεν μου αρεσει,ειπαν πως δυστυχως δεν μπορουν να κανουν τιποτα.

Vitruvian78
04-12-10, 17:05
Ετσι μου ειπαν παιδια.Δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα στην περιοχη μου.Και οταν τους ειπα πως δεν μου αρεσει,ειπαν πως δυστυχως δεν μπορουν να κανουν τιποτα.

Κάνε υπομονή, εμένα μου είπανε οτι συντομα θα υπάρξει διαθεσιμότητα σε όποιες περιοχές έχει εξαντληθεί η δυνατότητα για παραδοσιακή τηλεφωνία. Μου είπανε οτι γνωρίζουν οτι δεν είναι ευρέως επιθυμητή η VoIP και οτι προτεραιότητα τους είναι να δίνουν POTS. Όταν υπάρξει ξανά διαθεσιμότητα στην περιοχή σου, μπορείς να αιτηθείς για αλλαγή. Μην ανησυχείς, απλά να το τσεκάρεις συχνά.

ΠΑΝΟΣ69
04-12-10, 17:08
Το προβλημα μου δεν ειναι η voip τηλεφωνια.Το προβλημα ειναι πως εχω ολη μερα αποσυνδεσεις,με αποτελεσμα να κοβετε και το τηλεφωνο.Αυτο δεν μπορουν να φτιαξουν..

Dark-Side
04-12-10, 17:10
Το προβλημα μου δεν ειναι η voip τηλεφωνια.Το προβλημα ειναι πως εχω ολη μερα αποσυνδεσεις,με αποτελεσμα να κοβετε και το τηλεφωνο.Αυτο δεν μπορουν να φτιαξουν..

Να πάρεις τηλέφωνο την τηλεφωνική υποστήριξη και να δηλώσεις βλάβη. Από που κι ως που δεν μπορούν να το φτιάξουν;

ΠΑΝΟΣ69
04-12-10, 17:19
Τηλεφωνο?Ας γελασω.Συνεχεια τηλεφωνα παιρνω.Ναι κυριε θα το ρυθμισουμε,θα κανουμε κατι ενεργεις απο δω,μπες στις επιλογες ιντερνετ και βαλε στατικη διευθυνση που θα σου πουμε,και τετοια.Εννοειται βεβαια πως οι αποσυνδεσεις συνεχιζονται.Χτες μια ωρα παιδια.Τους παιρνω τηλεφωνο απο το κινητο,μιλαω με την κοπελλα,και μου λεει θα σε παρει ο τεχνικος.ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ..

andreas72
04-12-10, 19:34
δεν ξέρω τι είναι VoIP τηλεφωνία,, το τηλέφωνο μου πάντως το έχω σε άλλο δωμάτιο,
υποψιάζομαι ότι VoIP είναι, το παλιό σύστημα που είχε κάποτε η "τελεπασπορτ",όταν έπεφτε ,έπεφτε όλο το σύστημα μαζί και το τηλέφωνο???πω πω τι εφιάλτες ήταν εκείνος. ευτυχώς δεν έχω κάτι τέτοιο. με fortnet κατέβαζα με 13-14000kb/σ ,έχω μια απώλεια 3-4.000kb, ένταξη αν είναι σταθερά τα 10.000κβς, θα ζήσω και με αυτό...
τι άλλο προφίλ να κάνω στο router? δεν ξέρω.
ναι έβαλα και μια φωτό από microsoft,νομίζω ότι βλέπεις την αλήθεια εκεί.
το θέμα είναι αν μπορώ,να βελτιώσω την κατάσταση...και πως??

Dark-Side
04-12-10, 19:52
δεν ξέρω τι είναι VoIP τηλεφωνία,, το τηλέφωνο μου πάντως το έχω σε άλλο δωμάτιο,
υποψιάζομαι ότι VoIP είναι, το παλιό σύστημα που είχε κάποτε η "τελεπασπορτ",όταν έπεφτε ,έπεφτε όλο το σύστημα μαζί και το τηλέφωνο???πω πω τι εφιάλτες ήταν εκείνος. ευτυχώς δεν έχω κάτι τέτοιο. με fortnet κατέβαζα με 13-14000kb/σ ,έχω μια απώλεια 3-4.000kb, ένταξη αν είναι σταθερά τα 10.000κβς, θα ζήσω και με αυτό...
τι άλλο προφίλ να κάνω στο router? δεν ξέρω.
ναι έβαλα και μια φωτό από microsoft,νομίζω ότι βλέπεις την αλήθεια εκεί.
το θέμα είναι αν μπορώ,να βελτιώσω την κατάσταση...και πως??

Πρώτα από όλα το τηλέφωνο σου αν δεν είναι συνδεμένο στο router δεν έχεις voip τηλεφωνία... Δεύτερον αυτά τα 3-4000kbps τα έχασες επειδή το SNR στην Hellas On Line είναι 11 ενώ στην Forthnet 6. Αν θέλεις πάρε τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και ζήτα τους να σου το ρίξουν στο 9 για να κερδίσεις περίπου 1000kbps... Και τρίτον δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα στο router και στο προφίλ... Η γραμμή σου είναι μια χαρά απλά βρίσκεσε μακριά απο το κέντρο της Hol...

ΠΑΝΟΣ69
04-12-10, 20:01
Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 778 (Kbps.) 6954 (Kbps.)

[Go Top]


Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 15.5 dB 16.0 dB
Attenuation 16.3 dB 31.0 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 17137 0
CRC Error 571 0
HEC Error 3870 0
εμενα με κλειδωσαν εδω μπας και στρωσω..Πως τα βλεπετε?

andreas72
04-12-10, 20:21
η hol και η forthnet ,βρίσκονται στο ίδιο κτίριο... απλά η forthnet είναι σαφώς καλύτερη, θα κάνω το τηλεφωνάκι από εβδομάδα για το SNR... και υπομονή 12 μήνες...
είχα conn- x.. 13-14000 kbps αλλα βράχος...
forthnet 13-14000kbps ..σχετικά σταθερό
χολ τώρα το βραδυ..... πικρα............
.........................

μόλις με πήρε ένας φίλος τηλέφωνο στο κινητό μου...twra..δεν δουλεύει ούτε το σταθερό τηλέφωνο,
τα χρήματα που δίνουν για διαφήμισης στην TV και να παραμυθιάζουν τον κόσμο
εάν τα δίνανε για εξοπλισμό ίσος έφταναν τις επίδοσης τις forthnet.
είμαι θυμωμένος:mad::mad:

MaFiOzOs_GR
04-12-10, 20:46
η hol και η forthnet ,βρίσκονται στο ίδιο κτίριο... απλά η forthnet είναι σαφώς καλύτερη, θα κάνω το τηλεφωνάκι από εβδομάδα για το SNR... και υπομονή 12 μήνες...
είχα conn- x.. 13-14000 kbps αλλα βράχος...
forthnet 13-14000kbps ..σχετικά σταθερό
χολ τώρα το βραδυ..... πικρα............
.........................

μόλις με πήρε ένας φίλος τηλέφωνο στο κινητό μου...twra..δεν δουλεύει ούτε το σταθερό τηλέφωνο,
τα χρήματα που δίνουν για διαφήμισης στην TV και να παραμυθιάζουν τον κόσμο
εάν τα δίνανε για εξοπλισμό ίσος έφταναν τις επίδοσης τις forthnet.
είμαι θυμωμένος:mad::mad:

Στο άλλο νήμα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3842232&postcount=158) έγραψα αυτό:


Μιας που είσαι φρέσκοενεργοποιημένος και βλέπεις ότι δεν είσαι ικανοποιημένος απο την hol χρησιμοποίησε το δικαίωμα υπαναχώρησης για να φύγεις... ;)

Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις ένα χρόνο λοιπόν....

andreas72
06-12-10, 10:49
μετά από ένα τηλέφωνο στην HOL, βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση, όσο για το τηλέφωνο, είναι μονο σε αυτούς που έχουν forthnet (με κάνανε φράγη ) γιατί άραγε?? :hmm:

Vitruvian78
06-12-10, 12:34
μετά από ένα τηλέφωνο στην HOL, βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση, όσο για το τηλέφωνο, είναι μονο σε αυτούς που έχουν forthnet (με κάνανε φράγη ) γιατί άραγε?? :hmm:

Μήπως έτυχε και για κάποιο άσχετο λόγο να μην μπορείς να επικοινωνήσεις με κάποιον που έτυχε να έχει forthnet; Aν για οποιοδήποτε λόγο δεν είστε ευχαριστημένοι απο το νέο σας παροχο, συμφωνώ κι εγώ, κάντε υπαναχώρηση.........αυτά όμως συμβαίνουν......όταν είσαι βολεμενος κάπου, το καινούριο σε ξεβολεύει......έχουμε καλομάθει στις πολλές επιλογές και δεν μας ικανοποιεί τίποτε πλέον......με συγχωρείτε αλλά το βρίσκω λίγο πλεονεξία αυτό!! Όταν κάποτε ήμασταν μόνο με τον ΟΤΕ, με άθλιες υπηρεσίες και πανάκριβα τιμολόγια, ήταν καλύτερα τότε;;

jdtech
07-12-10, 00:20
Μήπως επειδή ήσουν στην forthnet δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα οι πίνακες δρομολόγησης? Εγώ όταν πήγα από ote σε hol το τηλέφωνο έκανε να δουλέψει πλήρως (εισερχόμενες και εξερχόμενες προς όλους) κανά δυο μέρες.

johnsruro
10-12-10, 00:05
Αυτο με τη δορμολόγηση δεν ήξερα ότι δουλεύει και στην τηλεφωνία. Έχει να κάνει με το οτι Hol είναι σε Voip?

@ ADSLgr.com All rights reserved.