PDA

Επιστροφή στο Forum : ConnxTV - Pirelli wifi?



jason22
04-12-10, 17:27
Tην καλησπερα μου στο forum.

Xτες εκανα αιτηση για connexTV.
H υπηρεσια ενεργοποιηθηκε.
Παρελαβα εξοπλισμο απο τα κεντρικα του οτε χτες.

Εστησα το pirelli με hdmi στη Samsung led που εχω.
Κολλαει στο booting και λεει οτι θελει firmware update.
Ok αυτο θα το λυσω τηλεφωνικα.

Η απορια μου ομως ειναι αλλη.
Μπορει το pirelli να συνδεθει με wifi dongle ασυρματα με το linksys wag320n που εχω?
Υποστηριζει το linksys iptv?

Aυτα προς το παρων...

Ελπιζω σε απαντησεις. :)

........Auto merged post: jason22 πρόσθεσε 13 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εφαγα ακυρο απο την τηλεφωνικη υποστηριξη.
Λενε τα usb του pirelli ειναι αχρηστα!
Αν ειναι δυνατον συσκευες που μας πασαρει ο oτε...

Επισης το firmware update μου ειπαν θα γινει με το που συνδεθει το pirelli στο ιντερνετι.

karetsos
04-12-10, 18:51
δεν μπορείς να συνδέσεις το router με τον αποκωδικοποιητή ασύρματα, γιατί απλούστατα δεν επαρκεί το εύρος της ασύρματης σύνδεσης για να καλύψει την μετάδοση της iptv

emeliss
04-12-10, 20:31
δεν μπορείς να συνδέσεις το router με τον αποκωδικοποιητή ασύρματα, γιατί απλούστατα δεν επαρκεί το εύρος της ασύρματης σύνδεσης για να καλύψει την μετάδοση της iptv
???
:nono:

karetsos
04-12-10, 21:32
μπορείς; πώς;

emeliss
04-12-10, 22:05
Για αρχή με τις γέφυρες που δίνει το oteshop.
http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/ruckus-access-points/prodruckus_access_points.html

karetsos
04-12-10, 22:15
ναι, εδω μιλάμε για εξτρά εξοπλισμό, ο οποίος συνδέεται ενσύρματα αρχικά με το router και μετά στέλνει ασύρματο σήμα, όπως είπα η ταχύτητα του ασύρματου δικτύου που δημιουργεί το router δεν επαρκεί από μόνη της... (και επιπλεόν απ' ότι είδα το κόστος είναι 140 €, αν ο op είναι διατεθειμένος να τα δώσει....).

emeliss
04-12-10, 22:26
Ο jason22 ήθελε να συνδέσει το pirelli ασύρματα με το ρούτερ με ένα wifi stick. Θέμα bandwidth στο wifi για αυτό δεν υπάρχει. Η ένσταση μου είναι στο ότι "δεν επαρκεί το εύρος της ασύρματης σύνδεσης για να καλύψει την μετάδοση της iptv".
Στο εμπόριο υπάρχει εξοπλισμός που στέλνει με wifi 4 διαφορετικά κανάλια, έχει πολλαπλούς αποδέκτες για κάθε τηλεόραση στο σπίτι κλπ με το ταπεινό 802.11b/g.

Ότι βλέπουμε μία τρύπα και θέλουμε να χώσουμε εκεί ότι μας έρθει στο μυαλό (πχ wifi stick πονηρά μυαλά) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

karetsos
04-12-10, 22:39
προφανώς εννοούσα το εύρος της υπάρχουσας ασύρματης σύνδεσης... :)

jason22
05-12-10, 13:53
εχω παρει και ενα ασυρματο ρουτερ της tplink αλλα οσο και αν εχω δοκιμασει μισο μηνα ενω συνδεεται με το linksys και κανει bridge δε μπορει με τπτ να παρει ιντερνετι...

ετσι μαλλον θα τραβηξω 25μ cat6...

emeliss
05-12-10, 13:59
Η καλύτερη λύση είναι να πέσει utp. Λύσεις μέσω PowerPlug (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-/corinex-hd200-wall-mount/prodCorinex_HD200_Wall_Mount.html) ή wifi bridge (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-/ruckus-access-points/prodruckus_access_points.html) πρέπει να είναι οι τελευταίες μας επιλογές.

jason22
05-12-10, 14:01
ναι αλλα το να τραβαω καλωδιο μεσα στο σαλονι δεν ειναι και οτι καλυτερο...

emeliss
05-12-10, 14:03
Βάλε τότε powerplug.

jason22
05-12-10, 14:04
ποσο κανει το φτηνοτερο με καλη διαμεταγωγη?

emeliss
05-12-10, 14:32
Προσωπικά τα αποφεύγω, θα πρέπει να σου απαντήσει άλλος .

cmaniac
05-12-10, 18:24
Η καλύτερη λύση είναι να πέσει utp. Λύσεις μέσω PowerPlug (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-/corinex-hd200-wall-mount/prodCorinex_HD200_Wall_Mount.html) ή wifi bridge (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-/ruckus-access-points/prodruckus_access_points.html) πρέπει να είναι οι τελευταίες μας επιλογές.

Στου κουφού την πορτα..

johnsruro
06-12-10, 20:01
Εμένα το home plug δουλεύει τέλεια.(Netgear ΒΤW)

karetsos
07-12-10, 08:53
θεωρητικά να ρωτήσω, αν κάποιος αποφασίσει να περάσει καλωδίωση utp σε ένα σπίτι περίπου πόσο θα κοστίσει; (ας πούμε ένα σπίτι γύρω στα 100 τ.μ., με 3 δωμάτια)

iakoboss7
07-12-10, 08:59
δεν ξερω να σου απαντησω αλλα καλο θα ηταν να πεις τι καλωδιοση θες να περασεις γιατι αλλαζουν οι τιμες. το θες για τηλεφωνο? (cat5e? cat6?) η για μεγαλυτερες ταχυτητες? (σε μεγαλυτερο δεν υπαρχει υποστήριξη τηλεφωνου) μηπως και τα 2?

θωρακιση καλωδιου? απλο utp? stp? ftp? s/ftp? s/stp (το τελευταιο ειναι απο cat6e και πανω), μεγαλη θωρακιση θες αμα περναει κοντα απο πηγες ρευματος πχ.

karetsos
07-12-10, 09:37
μιλάμε για την πιο απλή λύση για να μπορείς να έχεις τοπικό δίκτυο στο σπίτι (χιλιάρι δίκτυο) σε όλα τα δωμάτια

AssVas
07-12-10, 12:04
ναι αλλα το να τραβαω καλωδιο μεσα στο σαλονι δεν ειναι και οτι καλυτερο...
Είναι μια ΠΟΛΥ καλή ευκαιρία να πάρεις πίσω τα χαμένα εδάφη στις παρελθοντικές μάχες με το ταίρι σου . Να δούν οι φίλες της ότι δεν είσαι το boy toy της που σε κάνει ότι θέλει , ότι έχεις ακόμα δύναμη και self respect μέσα σου να κάνεις αυτό που θές και πως θα υπερασπιστείς με πίστη και αφοσίωση τον πύργο της μπάλας μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματος σου.

jason22
07-12-10, 12:50
παιδες τελικα πηρα καλωδιο 30m upt cat6. το συνδεσα στο modem router linksys wag320n και στο pirelli.
τπτ το pirelli εχει κολλησει στο booting. απο οτενετ μου λενε οτι θελει το δικο του ρουτερ με θυρα stb.

δηλαδη σε σας δε τρεχει με αλλα ρουτερ? περιεργο...

sdikr
07-12-10, 12:57
παιδες τελικα πηρα καλωδιο 30m upt cat6. το συνδεσα στο modem router linksys wag320n και στο pirelli.
τπτ το pirelli εχει κολλησει στο booting. απο οτενετ μου λενε οτι θελει το δικο του ρουτερ με θυρα stb.

δηλαδη σε σας δε τρεχει με αλλα ρουτερ? περιεργο...

Θέλει το δικό του ρουτερ, ή ρουτερ ανάλογα ρυθμισμένο, τα Linksys δεν είναι απο αυτά

jason22
07-12-10, 12:58
κριμα... thanx sdikr.

emeliss
07-12-10, 13:11
Στο φόρουμ υπάρχουν οδηγοί για το πως σετάρονται κάποια ρούτερ της αγοράς. Αλλά για να λέει ο sdikr πως θα φας πόρτα με το συγκεκριμένο που έχεις, μάλλον θα την φας.

jason22
07-12-10, 14:02
λοιπον εβαλα το huawei.
το σεταρα και ολα καλα με το internet.
αλλα το pirelli εχει προβλημα και ο τεχνικος μου λεει οτι με 30μετρα καλωδιο δεν γινεται.
θα πρεπει να παρω power plugs...
πακετο. τσαμπα τα 16ευρω που εδωσα για καλωδιο.

μπορειτε τωρα να μου προτεινετε κανα φτηνο μοντελο power plugs?

karetsos
07-12-10, 14:05
μου φαίνεται περίεργο που μόνο 30 μέτρα καλώδιο και έχεις απώλειες..

αλλά ας απαντήσει και κάποιος πιο ειδικός

emeliss
07-12-10, 14:18
αλλα το pirelli εχει προβλημα και ο τεχνικος μου λεει οτι με 30μετρα καλωδιο δεν γινεται.
Απλά δεν παίζει κάτι τέτοιο. Βάλε το pirelli κοντά στο ρούτερ με ένα άλλο καλώδιο που δουλεύει σίγουρα. Λογικά θα συνδεθεί κανονικά. Αν όχι, τότε δεν φταίει το 30μετρο που πήρες.

Straight είναι καλώδιο σου, έτσι; Στην 4η πόρτα του ρούτερ το κουμπώνεις, έτσι; Το καλώδιο είναι εργοστασιακό ή το έφτιαξαν;

jason22
07-12-10, 16:01
παιδια το καλωδιο δουλευει σιγουρα ειναι checked.
o τεχνικος παντως ειπε οτι εχει δει τετοια προβληματα με μεγαλο καλωδιο
και συστηνει power plug επαναλαμβανω...
λετε να κανει λαθος?

το πιρελλι βγαζει σφαλμα error 001 στην πρωτη τελεια και error 021 στην 4η τελεια
και γυριζει στην οθονη booting set-top box needs fw upgrade.

........Auto merged post: jason22 πρόσθεσε 27 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

παιδια εχει δικιο ο τεχνικος δοκιμασα 2καλωδια ενωμενα με μουφα γυρω στα 6μετρα συνολο και φορτωσε.
τωρα ζηταει ταυτοτητα χρηστη και κωδικο pin που φυσικα δε ξερω αν καν τα εχω.
ξανα τηλεφωνικη υποστηριξη.
ευτυχως εχω βρει 210 αριθμο και ειναι δωρεαν πλεον αντι για 801 κλπ...

new edit:

ολα οκ παιδια εκανα και εγγραφη χρηστη και πλεον τρεχει μια χαρα.
βεβαια το καλωδιο τρεχει μεσα στη μεση και μονη λυση πλεον ειναι τα power plugs.
ελπιζω να δεχτουν το καλωδιο πισω μη πανε 15-16 ευρω τσαμπα.

emeliss
07-12-10, 16:36
Το μακρύ καλώδιο πως το τσέκαρες; Είναι φτιαγμένο με το χέρι ή από εργοστάσιο;

jason22
07-12-10, 16:45
ειναι φτιαγμενο με το χερι μεν, αλλα δουλευει σε απλες δικτυακες συνδεσεις.
δλδ ρουτερ>pc

emeliss
07-12-10, 16:49
Ξαναφτιάξε τους ακροδέκτες σύμφωνα με το 568Α ή 568Β. Αν το φτιάξεις σωστά θα παίζει και στα 100 μέτρα. Αλλιώς σκάστα για powerplug.

jason22
07-12-10, 16:55
φιλε μου οι ακροδεκτες ειναι φτιαγμενοι συμφωνα με το 568Α και δεν επαιζε με το connxTV.
lan οπως ειπα εχω κανονικοτατα.
επισης το 568Β ειναι για crossover αν δεν κανω λαθος.

το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι το connX TV κανει συχνα σπασιματα.
ο τεχνικος ειπε ισως λογω της μουφας συνδετηρα.
πρεπει να δοκιμασω με 6-7μετρα ενιαιο καλωδιο.
θα ψαξω μηπως και εχω αλλα δε νομιζω.

cmaniac
07-12-10, 19:16
και συστηνει power plug επαναλαμβανω...
λετε να κανει λαθος?

Εγω λεω να παει να γινει σουβλατζης μ' αυτα που λεει. :mad:

........Auto merged post: cmaniac πρόσθεσε 6 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


φιλε μου οι ακροδεκτες ειναι φτιαγμενοι συμφωνα με το 568Α και δεν επαιζε με το connxTV.
lan οπως ειπα εχω κανονικοτατα.
επισης το 568Β ειναι για crossover αν δεν κανω λαθος.


http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=309940

http://en.wikipedia.org/wiki/TIA/EIA-568#Wiring

jason22
07-12-10, 23:00
τι να πω ενας φιλος μου τα εφτιαξε δειχνουν νορμαλ.
εχω κ γω πρεσσα, δυσκολευομαι αρκετα αλλα θα δοκιμασω να φτιαξω.
τωρα που δεν μου δεχονται το καλωδιο για αλλαγη θα εχω μπολικα μετρα για πειραματισμους...

ο τεχνικος παντως μου φανηκε καλος. με μικροτερο καλωδιο το iptv δουλεψε μια χαρα.
για powerplug προτεινε καποιο οπωσδηποτε multicast.

λεω για tp-link που ειναι φτηνα και ευρωπαικα.
http://www.tplink.com/common/subject/powerline/201010/

jason22
08-12-10, 04:34
αυτο βλεπω να παιρνω...
http://www.tplink.com/en/products/prodetail.aspx?mid=0103030601&id=250

tasoulas
25-01-11, 01:39
Tην καλησπερα μου στο forum.

Xτες εκανα αιτηση για connexTV.
H υπηρεσια ενεργοποιηθηκε.
Παρελαβα εξοπλισμο απο τα κεντρικα του οτε χτες.

Εστησα το pirelli με hdmi στη Samsung led που εχω.
Κολλαει στο booting και λεει οτι θελει firmware update.
Ok αυτο θα το λυσω τηλεφωνικα.

Η απορια μου ομως ειναι αλλη.
Μπορει το pirelli να συνδεθει με wifi dongle ασυρματα με το linksys wag320n που εχω?
Υποστηριζει το linksys iptv?

Aυτα προς το παρων...

Ελπιζω σε απαντησεις. :)

........Auto merged post: jason22 πρόσθεσε 13 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εφαγα ακυρο απο την τηλεφωνικη υποστηριξη.
Λενε τα usb του pirelli ειναι αχρηστα!
Αν ειναι δυνατον συσκευες που μας πασαρει ο oτε...

Επισης το firmware update μου ειπαν θα γινει με το που συνδεθει το pirelli στο ιντερνετι.

φιλε καλησπερα, εχω το ιδιο προβλημα με σενα, error 001 και 021 και μετα το μυνημα για το firmware upgrade. το δηλωσα βλαβη, μπορεις να μου πεις τελικα αν εσυ το ελυσες το προβλημα και ποσο χρονο τους πηρε να το φτιαξουν? τι εφταιγε τελικα?

ευχαριστω!

goet36
25-01-11, 12:17
Η καλύτερη λύση είναι να πέσει utp. Λύσεις μέσω PowerPlug (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-/corinex-hd200-wall-mount/prodCorinex_HD200_Wall_Mount.html) ή wifi bridge (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-/ruckus-access-points/prodruckus_access_points.html) πρέπει να είναι οι τελευταίες μας επιλογές.

μεχρι πόσα μετρα καλώδιο μπορείς να εχεις απο τον αποκωδικοποιητη στο router???

emeliss
25-01-11, 16:49
Στο ehernet το max είναι πάντα 100m.

@ ADSLgr.com All rights reserved.