PDA

Επιστροφή στο Forum : επίλυση προβλήματος



nikolaelf
05-12-10, 00:06
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Μια ερώτηση.

Υπάρχουν φορές που ανοίγοντας τον υπολογιστή ενώ στο ρούτερ της HOL φαίνεται να υπάρχει ιντερνετ, το εικονίδιο κάτω δεξιά στην επιφάνεια εργασίας γίνεται κίτρινο λέγοντάς μου ότι δεν έχω πρόσβαση στο ίντερνετ. Κάνω επανακίννηση το ρούτερ αλλά το κίτρινο εικονίδιο παραμένει με αποτέλεσμα να κάνω επανεκκίνηση του υπολογιστή για να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ. Τι μπορεί να συμβαίνει;

dkmaster
05-12-10, 09:44
Δοκίμασε να βάλεις καρφωτές ip/dns στον Η/Υ σου.

Vitruvian78
05-12-10, 10:25
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Μια ερώτηση.

Υπάρχουν φορές που ανοίγοντας τον υπολογιστή ενώ στο ρούτερ της HOL φαίνεται να υπάρχει ιντερνετ, το εικονίδιο κάτω δεξιά στην επιφάνεια εργασίας γίνεται κίτρινο λέγοντάς μου ότι δεν έχω πρόσβαση στο ίντερνετ. Κάνω επανακίννηση το ρούτερ αλλά το κίτρινο εικονίδιο παραμένει με αποτέλεσμα να κάνω επανεκκίνηση του υπολογιστή για να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ. Τι μπορεί να συμβαίνει;

Το είχα κι εγώ αυτο το θέμα με το λαπτοπ μου. Δεν είναι θέμα του ρούτερ ή της σύνδεσής σου. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν για κάποιο λόγο (επείδή έχει κολλήσει π.χ.) σβήνεις τον υπολογιστή βεβιασμένα, δηλαδή δεν τον αφήνεις να σβήσει μόνος του πατώντας απενεργοποίηση. Όταν δεν έχει σβήσει σωστά ο υπολογιστής δημιουργούνται κάποια λάθη κατα την επανακίνησή του, και η λειτουργία του ασύρματου δικτύου είναι μια απο τις λειτουργίες που επιρρεάζονται. Όπως σωστά είπες, μόνο με την επανακίνηση επανέρχεται. Για παρατήρησέ το και πες μας.

nikolaelf
06-12-10, 15:33
@Vitruvian

Μα κανονικά σβήνει ο υπολογιστής.

Avyway, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

tdc
06-12-10, 15:37
Vista εχεις?

@ ADSLgr.com All rights reserved.