PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι συμπιεσης αρχειων



zaranero
05-12-10, 02:30
Συνηθως οτι αρχεια εχω τα εχω ασυμπιεστα.
Λογω ελλειψης χωρου αποφασισα να συμπιεσω μερικα οπως καποια αρχεια με emulators που εχω που δεν νομιζω και να χρησιμοποιησω ποτε....

Χρησιμοποιω το winrar και ειναι μια διαδικασια επιπονη και χρονοβορα!!!!!!!!

Θα ηθελα να μαθω τι θα προτεινατε εσεις για λυσεις πανω στην συμπιεση αρχειων βασει συμπιεσης/ταχυτητας κλπ.

.zip,.daa,backup,7z και δεν ξερω τι...

x_user
05-12-10, 02:49
rar & 7z είναι από τα καλύτερα και γρηγορώτερα format συμπίεσης!!!

Όταν όμως τα πρωτογενή (ασυμπίεστα αρχεία) είναι πολύ μεγάλα, η συμπίεση θέλει κάποιο χρόνο.

deniSun
05-12-10, 10:15
Αν ο δίσκος είναι σε ntfs και έχεις αρχεία που τα δουλεύεις καθημερινά μπορείς να τον συμπιέσεις μέσα από τα εργαλεία των win ή να επιλέξεις συγκεκριμένους φακέλους που θέλεις να συμπιεστούν.
Αν έχεις αρχεία που δεν τα χρησιμοποιείς τόσο συχνά μπορείς να τα συμπιέσεις με rar ή 7z.
Το πόσο αποτελεσματική είναι η κάθε συμπίεση εξαρτάται από το είδος των αρχείων. Σε αρχεία τύπου Multimedia μην περιμένεις αποτελέσματα.
Όλα τα παραπάνω έχουν επιπτώσεις στην ταχύτητα του συστήματός σου.
Με την πτώση των τιμών ανά ΜΒ θα σου πρότεινα αγορά νέου δίσκου.

karetsos
05-12-10, 10:43
δεν έχει και τόσο νόημα η συμπίεση αρχείων που χρησιμοποιούνται συχνά. επιφέρει τεράστια καθυστέρηση στη λειτουργία του συστήματος. όπως γράφει και ο denisun, προσανατολίσου σε μια αγορά καινούργιου δίσκου (με πρόβλεψη για τις ανάγκες σου για τα επόμενα 2 χρόνια τουλάχιστον)

@ ADSLgr.com All rights reserved.