PDA

Επιστροφή στο Forum : e-readers



maras00
05-12-10, 12:29
Θέλω να αγορασω Ηλεκτρονικο αναγνώστη 6 ΄΄ με δυνατοτητα σημειωσεων με γραφιδα
εχω δει καποιους οπως
SONY PRS 650 εχει γραφιδα
CYBOOK HORIZON δεν ξερω αν εχει γραφιδα
εχουν οθονες ηλεκτρονικου χαρτιου
δεν ξερω πως ειναι ο καθενας σε χρηση
οποιος εχει καποια εμπειρια ας βοηθηση νε υποδειξεις πλεονεκτηματα -μειονεκτηματα ...

καποια ADROID GOOGLE που διαφημισουν σαν αναγνωστες e-book με οθονες lcd 7΄΄
τι ευκολιες μπορει να εχουν οπως φαινονται σε δελεαστικες τιμες

ntopas
07-12-10, 14:52
Αν θέλεις e-reader πάρε κάτι με οθόνη e-ink (η οποία δεν έχει αντανακλάσεις κλπ) αν σε ενδιαφέρει να κρατάς σημειώσεις συνεχώς πάρε το νέο amazon kindle (http://www.amazon.com/Kindle-Wireless-Reader-Wifi-Graphite/dp/B002Y27P3M/ref=dp_cp_ob_kinh_title_0)

γιατί έχει και φυσικό πληκτρολόγιο..

Εγώ έχω το nook το οποίο έχει touch οθονούλα (κάτω από τη κύρια) μέσω της οποίας κρατώ σημειώσεις, αλλά εσένα λογικά θα σε βολεύει κάτι με φυσικό πληκτρολόγιο..

Ελπίζω να βοήθησα..
;)

ikar6
11-12-10, 02:38
Καλησπέρα και από μένα! Εγώ έχω εδώ και δύο μήνες περίπου το Sony PRS-650.
Πλεονεκτήματα: εξαιρετική οθόνη, κανένα πρόβλημα σε διάβασμα υπό έντονο φως, touch screen, ικανοποιητική διάρκεια μπαταρίας, μεγάλη εσωτερική μνήμη (στην ουσία δε χρειάζεται να αγοράσεις εξωτερική κάρτα SD εκτός και αν θέλεις να κουβαλάς όλη τη βιβλιοθήκη σου), ενσωματωμένα λεξικά (όχι όμως αγγλοελληνικό), φανταστική ποιότητα κατασκευής, mp3 player (μέσω ακουστικών)
Μειονεκτήματα: τιμή (συγκριτικά), έλλειψη wifi, όχι απόλυτη υποστήριξη ελληνικών.

Γενικά είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος από την αγορά μου. Σε σχέση με τις σημειώσεις που αναφέρεις, μπορείς να κάνεις είτε μέσω εικονικού πληκτρολογίου είτε μέσω γραφίδας. Και τα δύο δουλεύουν ικανοποιητικά. Η υποστήριξη για αρχεία pdf (π.χ επιστημονικά άρθρα) είναι αρκετά καλή και μάλλον καλύτερη από άλλα ebooks. Η έλλειψη wifi για μένα ήταν συνειδητή επιλογή που δε με προβλημάτισε. Τα ebooks από τη φύση τους δεν είναι φτιαγμένα για να κάνουν browsing στο ίντερνετ. Και σίγουρα το τελευταίο που θα κάνω είναι να ψάχνω να βρω wifi ή 3G για να κατεβάσω βιβλίο!
Να μείνω όμως λίγο στο τελευταίο μειονέκτημα, την προβληματική υποστήριξη ελληνικών, γιατί ήταν κάτι που παραλίγο να με αποτρέψει από την αγορά μου και το έψαξα αρκετά.... Κατ' αρχάς υποστηρίζονται όλα τα pdf αρχεία που έχουν ελληνικούς χαρακτήρες, διαβάζονται κανονικότατα. Για τα epub αρχεία, μπορεί θεωρητικά να υπάρξει ένα πρόβλημα με ορισμένα από αυτά (αν και ως τώρα όσα έχω αγοράσει διαβάζονται κανονικά). Σε περίπτωση που η κωδικοποίηση δεν εμφανίζεται σωστά, θα πρέπει να κάνεις μία μικρή αλλαγή του CSS αρχείου του κάθε epub, κάτι που γίνεται πολύ εύκολα μέσω του δωρεάν προγράμματος calibre. Στην πραγματικότητα, τις λίγες φορές που χρειάστηκε να το κάνω αφορούσε βιβλία που είχα κατεβάσει από το project Gutenberg. Το μόνο πράγμα που δε μπορείς να διορθώσεις είναι ότι στη λίστα με τα διαθέσιμα βιβλία στο reader σου, τα γράμματα των τίτλων των ελληνικών βιβλίων που είναι τονισμένα δε θα εμφανίζονται σωστά (π.χ Τ?τλος: Λυσιστρ?τη). Η λύση σε αυτό είναι να τροποποιήσεις τον τίτλο ώστε να μην περιέχει τόνους.Φαντάζομαι ότι για κάποιον που δεν έχει ιδέα τι είναι epub, CSS κτλ αυτά μοιάζουν βουνό (όπως και για μένα πριν 2 μήνες) όμως τελικά είναι αστεία δουλειά.
Ελπίζω να βοήθησα, αν χρειάζεσαι οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, εδώ είμαστε!

........Auto merged post: ikar6 πρόσθεσε 16 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επέτρεψέ μου και μία μικρή παρατήρηση σε σχέση με το kindle: η χαμηλή του τιμή με δελέασε και το είχα παραγγείλει αρχικά, ωστόσο λίγο πριν μου το στείλουν το ξανασκέφτηκα και ακύρωσα την παραγγελία.
Τα πλεονεκτήματα του kindle είναι η τεράστια μπαταρία του, ότι διαθέτει wifi, έχει και αυτό ενσωματωμένο λεξικό, υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες χωρίς ανάγκη περαιτέρω επεμβάσεων, έχει φυσικό πληκτρολόγιο.
Μειονεκτήματα: έχω διαβάσει παράπονα σε σχέση με την ποιότητα κατασκευής τους (τα πλήκτρα του πληκτρολογίου δίνουν την αίσθηση του "ψεύτικου"), είναι πιο ογκώδες από το sony, δεν έχει οθόνη αφής, ωστόσο το κυριότερο (αυτός ήταν ο λόγος που ακύρωσα) δεν υποστηρίζει epub και encrypted pdf. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Ότι είσαι εγκλωβισμένος στο ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο της Amazon για πάντα αν θέλεις να αγοράσεις περιεχόμενο, καθώς όλα τα άλλα βιβλιοπωλείο πωλούν σε ένα φορμά που δεν υποστηρίζεται από τη συσκευή σου. Θεωρητικά βέβαια και για αυτό υπάρχει λύση, να σπάσεις το κλείδωμα των αρχείων που έχεις αγοράσει από άλλα βιβλιοπωλεία και να τα μετατρέψεις σε mobi αρχεία που διαβάζονται από το kindle, αλλά αξίζει τον κόπο να μπεις σε αυτή τη διαδικασία; Σε συνέχεια του προηγούμενου, σημαίνει ότι δε θα μπορέσεις να αγοράσεις ελληνικό περιεχόμενο από πουθενά, από τη στιγμή που η amazon δε διαθέτει ελληνικά βιβλία και τα ελληνικά ψηφιακά βιβλιοπωλεία πωλούν κλειδωμένα epub και pdf που δεν διαβάζονται από το kindle. Τέλος (και ακόμα χειρότερα) σημαίνει ότι τα βιβλία που αγόρασες από την Amazon δε θα μπορείς να τα διαβάσεις αργότερα σε κάποιον άλλο ebook reader από τη στιγμή που το φορμά της Amazon δεν είναι ανοιχτό και δεν υποστηρίζεται από τους υπόλοιπους κατασκευαστές.

maras00
11-12-10, 23:26
Ευχαριστώ για την βοήθεια σας και ειδικά τον ikar6 για την ανάλυση του.
Δεν με ενδιαφέρει η έλλειψη wifi, τα Ελληνικά με προβληματίζουν γιατί θέλω να ανοίγω βιβλία σχολικά που έχει το Υπουρ. Παιδείας .σε pdf ή word με Ελληνικά με μετατροπή με Calibri
Είμαι προσανατολισμένος μεταξύ
1) SONY PRS 650
+έχει δυνατότητα (σημειώσεων σχεδίων με γραφίδα)
διαβάζει αρχεία epub , pdf,txt , doc .
-Τιμή 270 - 300 €
-Δεν έχει Ελληνικά

2) CYBOOK HORIZON
; δεν ξέρω αν έχει δυνατότητα (σημειώσεων σχεδίων με γραφίδα)
διαβάζει αρχεία epub , pdf,txt , doc .
+Τιμή 230 €
+Έχει Ελληνικά

Θα περιμένω την περίοδο των εορτών για προσφορές σε αυτά τα δυο.
Καλοδεχούμενες όποιες απόψεις και κριτικές ή εμπειρίες

ikar6
12-12-10, 00:41
Επέτρεψέ μου να επαναλάβω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με ανάγνωση Ελληνικών βιβλίων στο Sony. Τα pdf ελληνικά κείμενα διαβάζονται κανονικότατα, το ίδιο και τα word αν τα σώσεις ως pdf. Με τα αρχεία epub πιθανόν να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, το οποίο όμως λύνεται αν τροποποιήσεις το CSS αρχείο του epub που γίνεται πολύ εύκολα μέσω calibre.
Για να σε πείσω σου δίνω μερικές φωτογραφίες:
1. Οθόνη περιεχομένων με μερικά ελληνικά βιβλία
81040
2. Βιβλίο σε μορφή pdf
81041
3. Ελληνικό βιβλίο σε μορφή epub αγορασμένο από ελληνικό ψηφιακό βιβλιοπωλείο (δε χρειάστηκε να του κάνω καμία μετατροπή)
81042
4. Κόμικ του Αρκά
81043
5. Ελληνικό κείμενο word το οποίο το έσωσα ως pdf και το ανέβασα στο Sony
81044
Αυτά για να σε καθησυχάσω γιατί και εμένα ο μεγαλύτερος φόβος μου πριν προχωρήσω στην αγορά ήταν μήπως δεν μπορώ να διαβάσω ελληνικά βιβλία.

maras00
12-12-10, 03:23
Ευχαριστώ πάλι τον ikar6
Αν ήθελες να μου πεις από πού, πως και πόσο το πήρες;
Για το CYBOOK HORIZON έχει κανένας άποψη , γνώμη , σχόλια …

ikar6
12-12-10, 12:20
Το πήρα €229 από το εξωτερικό (βρίσκομαι εκτός Ελλάδας τον τελευταίο καιρό).

ntopas
12-12-10, 22:54
Επέτρεψέ μου να επαναλάβω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με ανάγνωση Ελληνικών βιβλίων στο Sony. Τα pdf ελληνικά κείμενα διαβάζονται κανονικότατα, το ίδιο και τα word αν τα σώσεις ως pdf. Με τα αρχεία epub πιθανόν να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, το οποίο όμως λύνεται αν τροποποιήσεις το CSS αρχείο του epub που γίνεται πολύ εύκολα μέσω calibre.
Για να σε πείσω σου δίνω μερικές φωτογραφίες:
1. Οθόνη περιεχομένων με μερικά ελληνικά βιβλία
81040
2. Βιβλίο σε μορφή pdf
81041
3. Ελληνικό βιβλίο σε μορφή epub αγορασμένο από ελληνικό ψηφιακό βιβλιοπωλείο (δε χρειάστηκε να του κάνω καμία μετατροπή)
81042
4. Κόμικ του Αρκά
81043
5. Ελληνικό κείμενο word το οποίο το έσωσα ως pdf και το ανέβασα στο Sony
81044
Αυτά για να σε καθησυχάσω γιατί και εμένα ο μεγαλύτερος φόβος μου πριν προχωρήσω στην αγορά ήταν μήπως δεν μπορώ να διαβάσω ελληνικά βιβλία.

Μπράβο στο Sony...
Σε άλλα οι ελληνικοί τίτλοι βγαίνουν :oops::oops::oops::oops:

ikar6
12-12-10, 23:38
Να δώσω και μερικές πληροφορίες για το Cybook Orizon γιατί πριν αγοράσω το Sony το είχα στα υπόψιν και είχα επικοινωνήσει με το support τους, ενώ είχα μαζέψει και ότι πληροφορίες μπόρεσα από μερικά ξένα φόρουμ.
Η οθόνη του είναι touch screen και μάλιστα πρέπει να είναι πιο "προχωρημένη" από του sony από τη στιγμή που λένε ότι υποστηρίζει multitouch. Η μπαταρία είναι συγκρίσιμη ή ίσως λίγο καλύτερη σε διάρκεια. Έχει σαφέστατα καλύτερη υποστήριξη των ελληνικών. Έχει wifi. Η τιμή του είναι κάπως φθηνότερη από το Sony. Έχει δυνατότητα λήψεως σημειώσεων αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχει γραφίδα, μάλλον πρέπει να γίνεται από on screen πληκτρολόγιο.
Στα μειονεκτήματά του, ότι η οθόνη είναι της SiPix σε αντίθεση με την e-ink Pearl του Sony. Πρόκειται για ανταγωνίστρια εταιρεία της e-ink, είναι πιο φθηνή αλλά μάλλον και χειρότερη σε ποιότητα (αν κάνεις μια μικρή έρευνα στο φίλο μας το γούγλη θα διαβάσεις εντυπώσεις, φαίνεται ότι οι χαρακτήρες εμφανίζονται λιγότερο crispy συγκριτικά πάντα). Επίσης πολύ σημαντικό για μένα ότι δεν έχουν ενσωματωμένα λεξικά (μου το επιβεβαίωσε το support τους) τα οποία τα βρίσκω πολύ εύχρηστα όταν διαβάζω ξένη λογοτεχνία και θέλω να δω το νόημα μιας λέξης. Εντάξει, είναι βέβαια αγγλο-αγγλικά αλλά καταλαβαίνεις απόλυτα το νόημα της λέξης. Τέλος, αν και μάλλον είναι το λιγότερο που μέτρησε στην επιλογή μου, άκουσα μερικές φτωχές κριτικές για την ποιότητα κατασκευής τους.

ntopas
13-12-10, 11:42
Να δώσω και μερικές πληροφορίες για το Cybook Orizon γιατί πριν αγοράσω το Sony το είχα στα υπόψιν και είχα επικοινωνήσει με το support τους, ενώ είχα μαζέψει και ότι πληροφορίες μπόρεσα από μερικά ξένα φόρουμ.
Η οθόνη του είναι touch screen και μάλιστα πρέπει να είναι πιο "προχωρημένη" από του sony από τη στιγμή που λένε ότι υποστηρίζει multitouch. Η μπαταρία είναι συγκρίσιμη ή ίσως λίγο καλύτερη σε διάρκεια. Έχει σαφέστατα καλύτερη υποστήριξη των ελληνικών. Έχει wifi. Η τιμή του είναι κάπως φθηνότερη από το Sony. Έχει δυνατότητα λήψεως σημειώσεων αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχει γραφίδα, μάλλον πρέπει να γίνεται από on screen πληκτρολόγιο.
Στα μειονεκτήματά του, ότι η οθόνη είναι της SiPix σε αντίθεση με την e-ink Pearl του Sony. Πρόκειται για ανταγωνίστρια εταιρεία της e-ink, είναι πιο φθηνή αλλά μάλλον και χειρότερη σε ποιότητα (αν κάνεις μια μικρή έρευνα στο φίλο μας το γούγλη θα διαβάσεις εντυπώσεις, φαίνεται ότι οι χαρακτήρες εμφανίζονται λιγότερο crispy συγκριτικά πάντα). Επίσης πολύ σημαντικό για μένα ότι δεν έχουν ενσωματωμένα λεξικά (μου το επιβεβαίωσε το support τους) τα οποία τα βρίσκω πολύ εύχρηστα όταν διαβάζω ξένη λογοτεχνία και θέλω να δω το νόημα μιας λέξης. Εντάξει, είναι βέβαια αγγλο-αγγλικά αλλά καταλαβαίνεις απόλυτα το νόημα της λέξης. Τέλος, αν και μάλλον είναι το λιγότερο που μέτρησε στην επιλογή μου, άκουσα μερικές φτωχές κριτικές για την ποιότητα κατασκευής τους.


"η οθόνη είναι της SiPix "

Ώπα, δεν γνώριζα την ύπαρξη της...
Από κατανάλωση τι παίζει?

ikar6
13-12-10, 13:30
Αυτό μόνο κάποιος χρήστης της συγκεκριμένης συσκευής μπορεί να στο πει καθώς οι προηγούμενες συσκευές της εταιρείας (π.χ το Opus) χρησιμοποιούσαν την οθόνη vizplex της e-ink (προηγούμενη γενιά από την pearl που έχει το sony). Πάντως ονομαστικά, με βάση τα specifications της εταιρείας, η διάρκεια της μπαταρίας φαίνεται ικανοποιητική.

exartiblog
16-12-10, 23:03
Έχω κάνει μια πρώτη παρουσίαση (http://elektronikosanagnostis.blogspot.com/2010/12/unboxing-cybook-orizon-ellada-greece.html) του Cybook Orizon αν σας ενδιαφέρει.

ikar6
17-12-10, 01:30
Έχω κάνει μια πρώτη παρουσίαση (http://elektronikosanagnostis.blogspot.com/2010/12/unboxing-cybook-orizon-ellada-greece.html) του Cybook Orizon αν σας ενδιαφέρει.

Αν είναι δικό σου το blog πρέπει να σου δώσω συγχαρητήρια! Πολύ καλή δουλειά! Επιπλέον μου φάνηκε εξαιρετικά χρήσιμο όταν ψαχνόμουν για αγορά ebook reader. Από το βίντεο που παρουσιάζεις στο blog πάντως μου φαίνεται λίγο αχνό το contrast... Ίσως δεν αποδίδεται πολύ καλά στο βίντεο. Η δική σου εντύπωση ποια είναι; (συγκριτικά με τα kindle ή sony);

exartiblog
17-12-10, 13:44
Αν είναι δικό σου το blog πρέπει να σου δώσω συγχαρητήρια! Πολύ καλή δουλειά! Επιπλέον μου φάνηκε εξαιρετικά χρήσιμο όταν ψαχνόμουν για αγορά ebook reader. Από το βίντεο που παρουσιάζεις στο blog πάντως μου φαίνεται λίγο αχνό το contrast... Ίσως δεν αποδίδεται πολύ καλά στο βίντεο. Η δική σου εντύπωση ποια είναι; (συγκριτικά με τα kindle ή sony);

Το blog είναι δικό μου. Σε ευχαριστώ.

Ναι, έχεις δίκιο, το contrast δεν είναι τόσο καλό όσο στα Sony και το Kindle, αλλά από την άλλη χρησιμοποιώντας το Orizon για να διαβάσω ένα βιβλίο (γιατί κάνω δοκιμή) δεν μπορώ να πω ότι προβληματίζει τελικά αυτό, δε με δυσκολεύει κάπου ούτε με κουράζει. Πάντως, είναι φτηνότερο από το Sony 650 και έχει και ίντερνετ. Τώρα αναλυτικότερα δεν μπαίνω, θέλω να ολοκληρώσω τη δοκιμή, να βάλω και διάφορα PDF και τις επόμενες μέρες θα έχω αναλυτικό review με βίντεο.

ikar6
17-12-10, 19:32
Εύγε!:oneup:

maras00
09-03-11, 10:54
Επανέρχομαι αφού έχω πλέον αποκτήσει τον SONY PRS 650 , για βοήθεια χειρισμού του και μετατροπής ή ενσωμάτωσης γραμματοσειρών σε Ελληνικά αρχείων epud ;
Ακόμη θέλω να ρωτήσω για Κόμικς αν γίνεται και αν έχει νόημα η μετατροπή σε μορφή epud από pdf για να μεγαλώνουν αι να διαβάζονται ευκολότερα ;
Βιβλία σε μορφή mobi τα αναγνωρίζει ή θέλουν , και « αν γίνεται» μετατροπή σε epud;

maras00
09-03-11, 16:56
Επανέρχομαι αφού έχω πλέον αποκτήσει τον SONY PRS 650 , για βοήθεια χειρισμού του και μετατροπής ή ενσωμάτωσης γραμματοσειρών σε Ελληνικά αρχείων epud ;
Ακόμη θέλω να ρωτήσω για Κόμικς αν γίνεται και αν έχει νόημα η μετατροπή σε μορφή epud από pdf για να μεγαλώνουν αι να διαβάζονται ευκολότερα ;
Βιβλία σε μορφή mobi τα αναγνωρίζει ή θέλουν , και « αν γίνεται» μετατροπή σε epud;

ikar6
11-03-11, 12:50
Επανέρχομαι αφού έχω πλέον αποκτήσει τον SONY PRS 650 , για βοήθεια χειρισμού του και μετατροπής ή ενσωμάτωσης γραμματοσειρών σε Ελληνικά αρχείων epud ;
Ακόμη θέλω να ρωτήσω για Κόμικς αν γίνεται και αν έχει νόημα η μετατροπή σε μορφή epud από pdf για να μεγαλώνουν αι να διαβάζονται ευκολότερα ;
Βιβλία σε μορφή mobi τα αναγνωρίζει ή θέλουν , και « αν γίνεται» μετατροπή σε epud;

Δυστυχώς τα κόμικς είναι σαν φωτογραφίες "εκτυπωμένες" σε μορφή pdf. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις μετατροπή σε epub.
Τώρα για την ενσωμάτωση ελληνικών γραμματοσειρών σε epub δες αυτούς τους θαυμάσιους οδηγούς εδώ (http://blog.the-ebook-reader.com/2010/09/22/sony-font-hack-how-to-change-fonts-on-a-sony-reader/)και εδώ (http://www.iol.ie/~stuartneilson/Articles/Linux%20tips/Reading%20Greek%20ePub%20books%20on%20the%20Sony%20Reader.htm).
Τα mobi αρχεία μετατρέπονται πολύ εύκολα (και αξιόπιστα) σε epub με Calibre και διαβάζονται μια χαρά. Για οτιδήποτε άλλο μπορώ να βοηθήσω, ενημέρωσε...
Επίσης μπορώ να σου στείλω πληροφορίες για το πως να αφαιρέσεις το DRM πανεύκολα μέσω Calibre αν σε ενδιαφέρει, απλά θα πρέπει να το κάνω μέσω του υπολογιστή του σπιτιού μου όπου έχω το link.;)

maras00
11-03-11, 13:46
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου
1) Δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι το DRM αν μπορούσες να μου πεις;
2) Τι είναι το ξεκλείδωμα του e-reader ;
3) Το πρόβλημα των ερωτηματικών λύνεται με τις εισαγόμενες γραμματοσειρές σε όλα ή κάθε ένα θέλει την ιδία διαδικασία ;
4) Μπορώ να κρατήσω backup στην αρχική κατάσταση την συσκευή ώστε σε περίπτωση αποτυχίας σε κάτι να την επαναφέρω;
5) Αρχεία txt με Ελληνικά βγάζουν μη αναγνώσιμους χαρακτήρες οφείλεται στις γραμματοσειρές; Δηλ και σε αυτά μπορώ να το διορθώσω
6) Μπορώ με κάποιο τρόπο να έχω ομαδοποιήσει τα βιβλία που φορτώνω σε καταλόγους ώστε να είναι όσο το δυνατόν του ιδίου τύπου μαζί πχ Λογοτεχνικά , Επιστημονικά ,κλπ

ikar6
11-03-11, 23:55
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου
1) Δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι το DRM αν μπορούσες να μου πεις;
2) Τι είναι το ξεκλείδωμα του e-reader ;
3) Το πρόβλημα των ερωτηματικών λύνεται με τις εισαγόμενες γραμματοσειρές σε όλα ή κάθε ένα θέλει την ιδία διαδικασία ;
4) Μπορώ να κρατήσω backup στην αρχική κατάσταση την συσκευή ώστε σε περίπτωση αποτυχίας σε κάτι να την επαναφέρω;
5) Αρχεία txt με Ελληνικά βγάζουν μη αναγνώσιμους χαρακτήρες οφείλεται στις γραμματοσειρές; Δηλ και σε αυτά μπορώ να το διορθώσω
6) Μπορώ με κάποιο τρόπο να έχω ομαδοποιήσει τα βιβλία που φορτώνω σε καταλόγους ώστε να είναι όσο το δυνατόν του ιδίου τύπου μαζί πχ Λογοτεχνικά , Επιστημονικά ,κλπ

Φοβάμαι ότι με βάση αυτά που με ρωτάς, χρειάζεσαι αρκετό διάβασμα και ψάξιμο! Ωστόσο μην απογοητεύεσαι, λίγη όρεξη και διάθεση για ψάξιμο και θα τη βρεις την άκρη.
1) Να αρχίσω από τα εύκολα: το DRM είναι το κλείδωμα που διαθέτουν τα περισσότερα ψηφιακά βιβλία που πωλούνται από ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία (στην ουσία όλα, το άλλο που υπάρχει είναι αυτό της Amazon που αφορά όμως μόνο το δικό της ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο). Διατίθεται στους εκδότες από την Adobe και για να μπορέσεις να κατεβάσεις, να διαβάσεις στον υπολογιστή σου και να περάσεις στον ψηφιακό σου αναγνώστη ένα βιβλίο που αγόρασες από κάπου κλειδωμένο, θα πρέπει να εγκαταστήσεις στο pc το Adobe Digital Editions (ADE) που διατίθεται δωρεάν από το site της Adobe.
2) Δε μίλησα για ξεκλείδωμα του e-reader αλλά για αφαίρεση του κλειδώματος (DRM) των ψηφιακών βιβλίων. Το πλεονέκτημα του να το ξεκλειδώσεις σου είναι ότι πλέον είσαι ο πραγματικός κάτοχος του βιβλίου που αγόρασες, μπορείς να το μετατρέψεις σε άλλη μορφή (πχ από epub σε mobi) ανάλογα με τη συσκευή που διαθέτεις (για παράδειγμα το kindle της Amazon δε διαβάζει epub), μπορείς να το δανείσεις σε κάποιο φίλο, όπως θα έκανες με ένα κανονικό βιβλίο (ΠΡΟΣΟΧΗ, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΣΕ SITE ΔΙΑΜΟΙΡΑΣΜΟΥ, ΠΟΥ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ).
3) Κοίταξες καθόλου τα λινκ που σου έδωσα; Περιγράφεται πολύ απλά ότι το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να προσθέσεις ένα φάκελο με το όνομα "fonts" στο root folder του Sony reader. Νομίζω ότι εδώ (http://blog.the-ebook-reader.com/2010/09/22/sony-font-hack-how-to-change-fonts-on-a-sony-reader/)οι οδηγίες είναι ξεκάθαρες. Μπορείς να βάλεις ότι γραμματοσειρά θέλεις, εγώ έψαξα και κατέβασα τη γραμματοσειρά του Android (droid fonts) που προτείνει το δεύτερο λινκ που σου έδωσα (είναι open source). Για δική σου ευκολία στην ανεβάζω ως συννημένο. Από τη στιγμή που θα το κάνεις αυτό, για τα βιβλία που τυχόν δε σου εμφανίζονται σωστά οι γραμματοσειρές, θα πρέπει να αλλάξεις το CSS αρχείο τους μέσω Calibre (περιγράφεται πως θα το κάνεις στο ένα από τα λινκ που σου δίνω). Εγώ απλά κάνω copy paste στο πεδίο CSS του calibre το περιεχόμενο του αρχείου pgepub.css που επίσης σου επισυνάπτω (μπορείς να το ανοίξεις με το Notepad). Στην ουσία παραπέμπεις κάθε βιβλίο (τροποποιώντας το αρχείο CSS) να κοιτάξει στον φάκελο fonts του Sony για να διαλέξει τη σωστή γραμματοσειρά με την οποία θα εμφανίσει το κείμενο. Άρα, αυτή τη διαδικασία θα πρέπει να την κάνεις για κάθε βιβλίο (που δε σου εμφανίζεται σωστά) χωριστά. Για τα αγορασμένα βιβλία συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα, έχουν φροντίσει οι εκδότες να ενσωματώσουν τις σωστές γραμματοσειρές στο βιβλίο ήδη. Να σημειώσω ότι ακόμα και έτσι, οι τόνοι δεν εμφανίζονται σωστά στη λίστα των διαθέσιμων βιβλίων της συσκευής (αν πρόσεξες τις φώτο που είχα ανεβάσει οι τίτλοι των βιβλίων μου δεν είχαν τόνους για αυτόν ακριβώς το λόγο). Φυσικά το κείμενο του βιβλίου έχει τόνους κανονικότατα.
4) Δεν χρειάζεται backup, δεν κάνεις τίποτα στη συσκευή σου, απλά προσθέτεις το φάκελο fonts. Όποτε θες τον διαγράφεις και τέλος.
5) Δεν έχω δοκιμάσει αρχεία txt. Στη θέση σου θα τα έσωζα ως pdf και θα τα περνούσα στη συσκευή. Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει άψογα.
6) Φυσικά. Κατεβάζοντας και εγκαθιστώντας το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ και ΔΩΡΕΑΝ προγραμματάκι-πολυεργαλείο Calibre. Ρίχνεις όλα τα βιβλία σου μέσα εκεί και δημιουργείς μία τέλεια ψηφιακή βιβλιοθήκη. Προσθέτεις τα κατάλληλα tags στα βιβλία σου, και στη συνέχεια κάθε tag εμφανίζεται στο Sony ως διαφορετικός φάκελος (με τα αντίστοιχα βιβλία μέσα). Φυσικά, αν ένα βιβλίο έχει πάνω από ένα tags θα εμφανίζεται σε πάνω από ένα φακέλους στο Sony (αλλά δε σε ενοχλεί αυτό φαντάζομαι). Εγώ για παράδειγμα έχω φτιάξει tags "Greek", "English", "Novels", "Science Fiction", "Comics" και μπορείς να βάλεις ότι άλλο θέλεις.
Να σημειώσω ότι κλειδωμένα ebooks δεν μπορείς να τα πετάξεις μέσα στο Calibre. Από τη στιγμή όμως που τα έχεις ήδη κατεβάσει στον υπολογιστή σου (μέσω του ADE), αν έχεις εγκαταστήσει τα plugins του Calibre όπως περιγράφεται εδώ (http://apprenticealf.wordpress.com/2011/01/13/ebooks-formats-drm-and-you-%E2%80%94-a-guide-for-the-perplexed/), τότε αυτόματα "ξεκλειδώνουν" τα βιβλία σου, προστίθενται κανονικά στη βάση βιβλίων του Calibre και πλέον μπορείς να τους κάνεις ότι θέλεις (να αλλάξεις τα tags π.χ ή να αφαιρέσεις τους τόνους από τον τίτλο του βιβλίου και το όνομα του συγγραφέα που δεν εμφανίζονται σωστά στο Sony μου και με εκνευρίζει να το βλέπω).
Ορίστε λοιπόν, σου έδωσα συμπυκνωμένα όσα μου πήρε περίπου 15 μέρες να βρω στο διαδίκτυο. Σου εύχομαι καλή αρχή στο ψηφιακό διάβασμα!:oneup:

[Insomniac]
02-05-11, 00:00
@ikar6, αν και έχει περάσει καιρός από τότε που έκανες τα παραπάνω posts, προσωπικά έπεσα πάνω τους τώρα ψάχνοντας πληροφορίας για τα e-reader. Θα ήθελα λοιπόν να σου πω ένα μπράβο για τις εξαιρετικές πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας. :oneup:

ikar6
04-05-11, 20:51
;4113231']@ikar6, αν και έχει περάσει καιρός από τότε που έκανες τα παραπάνω posts, προσωπικά έπεσα πάνω τους τώρα ψάχνοντας πληροφορίας για τα e-reader. Θα ήθελα λοιπόν να σου πω ένα μπράβο για τις εξαιρετικές πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας. :oneup:

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, απλά ήθελα να επιστρέψω κάτι πίσω την κοινότητα. Έχω βρει απίστευτες πληροφορίες σε φόρουμ τα τελευταία χρόνια που με έχουν ξελασπώσει πραγματικά και θεωρώ ότι δεν υπάρχει πολυτιμότερο πράγμα από τη συμπυκνωμένη εμπειρία άλλων χρηστών (με την προϋπόθεση της στοιχειώδους αντικειμενικότητας, fanboys excluded!!!).:p

Χαίρομαι που βοήθησα λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου!

kontinos
12-06-11, 18:56
Λοιπον, ειχα κανει νημα για αγορα στους φορητους κτλ, ευχαριστω τον ινσομνιακ που με κατευθυνε σε αυτο. Λοιπον, ειχα καταληξει στο sony PRS950, το οποιο δεν βρισκω καπου διαθεσιμο. Βεβαια το κοστος ειναι υψηλο, αλλα το προτιμησα λογω του πολυ κλειδωμενου kindle, πραγμα που βρισκω εκνευριστικο, και της 1" παραπανω.. Δυστυχως δεν το βρισκω διαθεσιμο. Τι να κανω? :(

ikar6
14-06-11, 09:56
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου απαντήσω... Έκανα και εγώ μία πρόχειρη έρευνα και δεν το βλέπω διαθέσιμο πουθενά! Είναι χαρακτηριστικό ότι το δικό μου (prs-650) το είχα αγοράσει από το ολλανδικό Sony store αλλα ακόμα και εκεί που κοίταξα τώρα πάλι δεν βλέπω το 950...

exartiblog
19-06-11, 21:10
To 950 και γενικώς τα Sony έχουν εξαντληθεί. Μπορεί να βρει κανείς κομμάτια στο eBay π.χ. αλλά οι τιμές είναι (συνήθως) λες και πρόκειται για ...συλλεκτικά κομμάτια.

maras00
29-01-12, 14:13
Αν παρακολουθειται ακομη το θεμα σχετικα με τον reader SONY PRS 650
Θελω να μαθω αν υπαρχει καποια αναβαθμιση στο λογισμικο του ειδικα προς τα Ελληνικα
στο πληκτρολογιο για σημειωσεις ή αν υπηρξε απο αλλους (ειχα δει παλια απο Ρωσους ειχε

διημιουργηθει καποια εφαρμογη )αν υπαρχουν καποιες μελετες πανω σε αυτες και μπορουσατε να τις

διαμοιραστειτε μαζι μας
Ο ikar6 ηταν παντα αμεσως σε απαντησεις και με βαθειες γνωσεις επι του θεματος αν ασχολειται ακομη
θα εχει σιγουρα πολλες νεοτερες γνωσεις

ευχαριστω εκ των προτερων

........Auto merged post: maras00 πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

[QUOTE=maras00;4534370]Αν παρακολουθειται ακομη το θεμα σχετικα με τον reader SONY PRS 650
Θελω να μαθω αν υπαρχει καποια αναβαθμιση στο λογισμικο του ειδικα προς τα Ελληνικα
στο πληκτρολογιο για σημειωσεις ή αν υπηρξε απο αλλους (ειχα δει παλια απο Ρωσους ειχε

διημιουργηθει καποια εφαρμογη )αν υπαρχουν καποιες μελετες πανω σε αυτες και μπορουσατε να τις

διαμοιραστειτε μαζι μας
Ο ikar6 ηταν παντα αμεσως σε απαντησεις και με βαθειες γνωσεις επι του θεματος αν ασχολειται ακομη
θα εχει σιγουρα πολλες νεοτερες γνωσεις

ευχαριστω εκ των προτερων

exartiblog
29-01-12, 23:22
Όχι, δεν υπάρχει επίσημη ή ανεπίσημη αναβάθμιση του 650 με ελληνικά.

ikar6
03-02-12, 02:06
Οχι, δυστυχώς δεν υπάρχει βελτίωση στην υποστήριξη ελληνικών. Και ούτε πρόκειται να υπάρξει πιστεύω, η sony είναι παροιμιώδης για την πλημμελή υποστήριξη των παλαιότερων συσκευών της

exartiblog
03-02-12, 21:43
Να σας ενημερώσω ότι πλέον είναι διαθέσιμο για παραγγελία από Ελλάδα και Κύπρο και το Kindle Touch (http://goo.gl/KscRa).

maras00
18-12-12, 16:10
Μετά από αρκετό χρονικό διάστημα βρήκα αναβάθμιση για τον SONY PRS-650 αλλά και για άλλα μοντέλα
Την δοκίμασα , είναι εύκολη έχει αρκετά θετικά .
Ειδικά για αρχεία epub δεν χρειάζεται πλέον να βάζεις fonts για να μην έχεις πρόβλημα στα τονισμένα φωνήεντα
αλλάζεις γραμματοσειρά , μέγεθος ,
Έχει μερικά παιχνίδια -σκάκι -σουντοκου -κλπ
έχει ένα πολύ καλό επιστημονικό κομπιουτεράκι
Αλλά και αρνητικά στα pdf .
Δεν γίνεται ανακατανομή στις λέξεις αλλά μεγεθυσμένη (zoom)ακόμη και σε αυτά που δεν ήταν εικόνα αλλά επεξεργάσιμα πρέπει να πηγαίνεις δεξιά αριστερά με πολύ αργό ρυθμό
Δεν έχει καθόλου την δυνατότητα σχεδιασεις με την γραφίδα
θα το βρείτε στην
http://ebookapplications.com/2011/11/release-of-new-firmware-for-sony-readers-prs-350650950-with-touch-screen-support/#comments
λέει οτι επανέρχεται στην προηγούμενη έκδοση απλά με σβήσιμο από την εσωτερική μνήμη που μπορείς να γράφεις -σβήνεις.
Προσπαθώ να βρω και λεξικά γιατί έχει μόνο ένα Αγγλο ρωσσικο

@ ADSLgr.com All rights reserved.