PDA

Επιστροφή στο Forum : Iphone 4 και βιντεοκλήση



yiannisbot
05-12-10, 15:02
Γεια σας κι από μένα παίδες.
Εμένα αυτό που με προβληματίζει για το iphone 4 είναι η λειτουργία του facetime.
Αυτή τη στιγμή με ένα σαφώς κατώτερο τηλέφωνο το lg gt505 και με 5 ευρώ το μήνα (whats up) μπορώ να κάνω 1200 λεπτά βιντεοκλήσεων σε όσους έχουν whats up (δωρεάν) και σε όσους δεν έχουν με χρέωση. Mέσω 3g. Όχι wifi ή ίντερνετ. Και το πιο σημαντικό: μπορώ να βιντεοκαλέσω σε οποιοδήποτε τηλέφωνο που έχει μπροστινή κάμερα.
Και γιατί το λέω αυτό; Γιατί με τα δύο προγραμματάκια που βγήκαν στο app stores και είναι δωρεάν, το frin και το tango, μπορείς να κάνεις βιντεοκλήσεις μέσω 3g και σε άλλα κινητά εκτός των iphone 3gs ή 4 όπως android, nokia, symbian.
Αλλά τι γίνεται με τα υπόλοιπα;
Θα μπορώ εγώ να καλώ τους φίλους μου βιντεοκλήση, άσχετα απ το κινητό που έχουν; Μόνο με την προυπόθεση ότι έχουν μπροστινή κάμερα;

Συγκεκριμένα λέει στο site του fring
τα παρακάτω
With the new fring for iPhone you get lots of fring goodies including 2 way video-calling where you want and with whom you want!

* Face-to-face video calls with friends on their Droids, Nokia (Symbian S60) and other iPhones
* Video calls over 3G or Wi-Fi (Performance over 3G is subject to mobile operators’ 3G coverage & quality)

Use that fancy new front-facing camera for video calls from the beach or from the mountain top (on 3G or Wifi) to your friends on whatever mobile phone they have.

Και γιαυτό αναρωτιέμαι. Όχι σε επίπεδο wifi αλλά σε επίπεδο 3g θα μπορώ να παίρνω βιντεοκλήση σε whatever mobile phone they have όπως λέει; Ή θα πρέπει να εγκαταστήσουν την εφαρμογή όλοι οι φίλοι μου, που σημαίνει να έχουν Droids, Nokia (Symbian S60) and other iPhones???
Να στε καλά.

Περιμένω τις απόψεις σας
Γιάννης

giantpow
07-12-10, 09:25
αυτο ειναι το Ιphone σιγουρα καποιος σε ειχε προειδοποιησει....

cmaniac
31-12-10, 03:01
http://blogs.skype.com/en/2010/12/iphone_video_calls.html?cm_mmc=PXFB|1034_B3-_-iphone_video_calling-20101230

Happy new year :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.