PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση άλλης υφιστάμενης τηλ. καλωδίωσης από τη χρησιμοποιούμενη



ad_infinitum
05-12-10, 18:43
Γεια σας.
Sorry για οποιαδήποτε ασάφεια/ παραπλάνηση του τίτλου, ήταν το καλύτερο που μπόρεσα να σκεφτώ.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι που με ρώτησε ένας φίλος και δεν ξέρω να του απαντήσω.

Μέχρι πριν τρία περίπου χρόνια είχε δύο ξεχωριστές τηλεφωνικές γραμμές (αριθμοί ΟΤΕ) στο σπίτι του. Κατήργησε τη μία και από τότε χρησιμοποιεί τη δεύτερη για τηλέφωνο και Internet. Υπάρχουν δηλ. δύο ανεξάρτητες καλωδιώσεις (σωστά το λέω?) με τα καλώδια της πρώτης να μη συνδέονται πουθενά στον κατανεμητή της οικοδομής (ή όχι?).

Ρωτάει εάν μπορεί να χρησιμοποιήσει την άλλη αντί γι' αυτή που έχει τώρα. Γίνεται αυτό; Εάν ναι, καλεί ηλεκτρολόγο και την κουμπώνει στον κατανεμητή;
Δεν είναι πλέον στον ΟΤΕ.

Απορία δική μου: πως θα βρουν ποια καλώδια είναι εκείνης της πρίζας;

xmperop1
05-12-10, 19:49
Γίνεται.
Θα τα βρεί ο ηλεκτρολόγος,απλή διαδικασία.

cranky
05-12-10, 19:56
Απορία δική μου: πως θα βρουν ποια καλώδια είναι εκείνης της πρίζας;
Με μπαταρία + πολύμετρο, ή με γεννήτρια σήματος.

ad_infinitum
06-12-10, 23:42
Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια. Έχω ήδη ενημερώσει το φίλο.


Με μπαταρία + πολύμετρο, ή με γεννήτρια σήματος.
Επειδή δεν το κατέχω το άθλημα αλλά θά 'θελα να καταλάβω, μήπως μπορείς να μου πεις δυο λόγια για τη διαδικασία;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

cranky
06-12-10, 23:49
9βολτη μπαταρία στο ελεύθερο ζεύγος στο διαμέρισμα, και ψάξιμο με το πολύμετρο για 9 βολτ, στα ελεύθερα ζεύγη στην ρεγκλέτα του ΟΤΕ.

artshadows
06-12-10, 23:53
εκτος αμα τους ειχε σε ενα isdn

ad_infinitum
07-12-10, 00:21
9βολτη μπαταρία στο ελεύθερο ζεύγος στο διαμέρισμα, και ψάξιμο με το πολύμετρο για 9 βολτ, στα ελεύθερα ζεύγη στην ρεγκλέτα του ΟΤΕ.
Ευχαριστώ, Cranky.


εκτος αμα τους ειχε σε ενα isdn
Τι διαφορά κάνει αυτό (είπα, δεν το κατέχω το άθλημα);
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.