PDA

Επιστροφή στο Forum : Έρχεται το iPad 2



Mouse Potato
08-12-10, 02:01
Η Apple θα ξεκινήσει την διαδικασία παραγωγής του iPad 2 στα τέλη του ερχόμενου Φεβρουαρίου και θα το διαθέσει επίσημα στην αγορά στις αρχές Απριλίου 2011, σύμφωνα με πηγές της DigiTimes από κατασκευαστές εξαρτημάτων στην Ταϊβάν. Η Foxconn, ένα συγκρότημα εργοστασίων στην Κίνα που είναι υπεύθυνη για την κατασκευή προϊόντων της Apple, πήρε εντολή να στείλει 400.000 με 600.000 μονάδες της συσκευής μέσα στις επόμενες 100 ημέρες. Από την πλευρά της η Apple, είχε αρχικά προγραμματίσει να ξεκινήσει την μαζική παραγωγή τον Ιανουάριο, αλλά λόγω καθυστερήσεων που προέκυψαν από ζητήματα με το firmware της συσκευής, το χρονοδιάγραμμα αναβλήθηκε.

Σύμφωνα με φήμες από το Macrumors, η επόμενη γενιά του δημοφιλούς tablet της Apple θα διαθέτει 4 νέα χαρακτηριστικά: γυροσκόπιο, facetime κάμερα, θύρα usb και νέα τεχνολογία απεικόνισης (Retina Display). Επίσης φαίνεται πως θα είναι μικρότερο αλλά και λεπτότερο. Αυτό που προκαλεί όμως εντύπωση, είναι η πιθανότητα ύπαρξης USB θύρας, κάτι που για πολλούς θα συμπεριλάβει η Apple στην νέα γενιά του iPad λόγω των νέων Ευρωπαϊκών κανονισμών για το universal πρότυπο (miniUSB) φόρτισης των φορητών συσκευών.

Οι αποστολές του iPad από την πλευρά του εφοδιασμού είναι περισσότερες από τις πωλήσεις που πραγματοποιούνται, κάτι που δείχνει πως η Apple προβλέπει πιθανά ζητήματα με το απόθεμα. Οι αποστολές αυτές θα πρέπει να μειωθούν δραματικά μετά το τέλος του Ιανουαρίου, καθώς η εταιρεία θα επιδιώξει την μείωση του αποθέματος στις αποθήκες κατά την διάρκεια του πρώτου τριμήνου ώστε να προετοιμαστεί για την επόμενη γενιά του iPad.

Πηγές: Techspot (http://www.techspot.com/news/41468-apple-to-release-ipad-2-in-april-2011.html), Macrumors (http://www.macrumors.com/2010/11/26/next-ipad-to-add-five-new-features-including-usb-port/)

sonic
08-12-10, 14:36
Αχ, γιατί ρε Αππλε δεν έχεις φλασ.... κατα τα άλλα πρέπει να είναι πολύ καλό. Άνετα έβλεπα την μάνα μου (και πολλούς άλλους δηλ.) με ένα τέτοιο.

furious99
08-12-10, 15:01
Απριλιο θα βγουν στην αγορα τα περισσοτερα Tegra2 tablets, με Android 3 πανω. Τρεχει και δε φτανει η Apple!!!
Θεωρω χλωμο να φορτιζει απο τη mini USB θυρα, καθως με τις μεγαλες μπαταριες που εχουν τα tablets, θα κανει μια μερα να φορτισει...

Mercyful_Fate_666
08-12-10, 15:27
Απριλιο θα βγουν στην αγορα τα περισσοτερα Tegra2 tablets, με Android 3 πανω. Τρεχει και δε φτανει η Apple!!!

Που το βλέπεις ότι τρέχει και δεν φτάνει? Αυτή πρώτη έσυρε τον χωρό στα tablets... Και μετά αρχίσανε βροχή και οι υπόλοιποι κατασκευαστές, χωρίς να έχει ξεχωρίσει και κανένας άλλος μέχρι τώρα.

arkara
09-12-10, 00:39
Πάντως εγώ συχνά με πιάνω να αράζω στον καναπέ και να σερφάρω. Ως εκεί καλά τα tablets από εκεί και μετά μάπα.

freemannnn
09-12-10, 00:43
Πάντως εγώ συχνά με πιάνω να αράζω στον καναπέ και να σερφάρω. Ως εκεί καλά τα tablets από εκεί και μετά μάπα.

και εγω συχνα αραζω στο καναπε και σερφαρω με το iphone (διαβασμα forums, email κτλ) απο το να ανοιξω το pc, φανταζομαι την ανεση με το IPAD.

ipo
09-12-10, 01:05
και εγω συχνα αραζω στο καναπε και σερφαρω με το iphone (διαβασμα forums, email κτλ) απο το να ανοιξω το pc, φανταζομαι την ανεση με το IPAD.
Ναι με 10" μπορείς να σερφάρεις άνετα στον καναπέ με tablet. Με 12" ακόμα καλύτερα. Βολεύει γενικότερα σε χώρους που θέλεις άμεσα έναν browser, χωρίς να πιάνει χώρο η συσκευή, να αποθηκεύεται εύκολα. Ακόμα και στο αυτοκίνητο μπορεί να μπει.

Μπορεί να αξιοποιηθεί σε κάθε χώρο που δεν υπάρχει ο συνδυασμός καρέκλα-τραπέζι, ώστε να κάνεις δουλειά με desktop ή notebook και βέβαια, αν δε θέλεις να γράψεις κείμενο ή να επεξεργαστείς κάτι. Εκεί χρειάζεσαι πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Tigran
09-12-10, 02:09
Εγώ ως καλό πρόβατο πούλησα το iPad μου και περιμένω το iPad2. Είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει και με είχε βολέψει πολύ, αλλά το πούλησα γιατί ήθελα να κάνω laser στα μάτια και χρειαζόμουν άμεσα λεφτά :P
Η συσκευή τα σπάει και γενικά την ποιότητα και την αξιοπιστία των προϊόντων της Apple δύσκολο να την πιάσουν οι άλλες εταιρείες. Το λέω αυτό ως κάτοχος Galaxy S(μετάνιωσα) που παλαιότερα είχα iPhone. Άμα δεν είχε κάνει και την γκάφα με την κεραία του iPhone4, πιστεύω θα είχε περισσότερους φαν και υποστηρικτές.
Δε ξέρω άτομο που να έχει δοκιμάσει διεξοδικά προϊόν της Apple και να προτίμησε στο τέλος κάποιο άλλο ανταγωνιστικό. Κι εγώ που είπα να πειραματιστώ με άλλη εταιρεία εμπιστευόμενος τα διάφορα forum για το Galaxy S, έφαγα τα μούτρα μ.
Μην κράζετε άμα δεν έχετε κάνει μια αναλυτική έρευνα αγοράς και δεν έχετε δουλέψει τις διάφορες συσκευές. Στα χαρτιά μπορεί όλες να φαίνονται ίδιες, στην ουσία όμως το χάος.

dantouan
09-12-10, 02:59
αντε να βγει γρηγορα το ipad 2 να το παρουμε :)

apok
09-12-10, 10:27
Όσοι ψάχνετε για μια ευκαρία να ξεκινήσει άλλο ένα flame θα πρέπει να το ξανασκεφτείτε.

Ήδη έχουν σβηστεί κάποια offtopic μηνυματα και θα συνεχίσουν να σβηνονται..
Κρατήστε το topic καθαρό και αν μη τι άλλο σεβαστείτε τον κοπο του άλλου που δαπάνησε χρόνο για να φτιάξει αυτή την είδηση!!

Eaglos
09-12-10, 10:33
"θύρα usb"

Θα μπορείς να συνδέεις sticks και σκληρούς ή θα είναι μόνο για φόρτιση;

Tigran
09-12-10, 11:39
Μάλλον μόνο για το δεύτερο. Σύμφωνα με ένα άρθρο που διάβασα το Engadget, με το 4.2 update για το iPad1 θα "κλειδώσουν" το camera kit, ώστε να μην μπορείς να συνδέσεις 3rd party συσκευές όπως πριν. Προφανώς για να το κυνηγάνε ακόμα το θέμα με τις usb στο iPad1, σιγά μην το αφήσουν ελεύθερο στο καινούριο.

LateAdopter
09-12-10, 12:13
Θυμίστε μου: το jailbreak έχει να κάνει με την έκδοση του iOS, όχι του μοντέλου (hardware) σωστά?

Mouse Potato
09-12-10, 12:33
Θυμίστε μου: το jailbreak έχει να κάνει με την έκδοση του iOS, όχι του μοντέλου (hardware) σωστά?

To Jailbreak έχει να κάνει με την έκδοση του λειτουργικού αλλά σε παλιές συσκευές η Apple δεν προσφέρει τις τελευταίες αναβαθμίσεις του iOS.

arkara
09-12-10, 14:16
"θύρα usb"

Θα μπορείς να συνδέεις sticks και σκληρούς ή θα είναι μόνο για φόρτιση;

Το αστείο με αυτό είναι ότι θα αρχίσουν να κυκλοφορούν Linux και Android διανομές
οι οποίες θα φορμάρονται μέσα από το flash.

ownagE_
09-12-10, 15:32
Θυμίστε μου: το jailbreak έχει να κάνει με την έκδοση του iOS, όχι του μοντέλου (hardware) σωστά?

Και τα 2 έχουν σημασία.

LateAdopter
13-12-10, 09:18
Ok thx!

@ ADSLgr.com All rights reserved.