PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για α)wireless και β)UPS



MetalHeart
19-02-04, 03:05
Γεια χαρά παιδιά. Είμαι νέο αίμα στην παρέα.
Θα ήθελα την συμβουλή κάποιου για 2 θέματα.

(1) Μόλις χθες έβαλαν DSL στο σπίτι ενός φίλου μου. Είχε παραγγείλει το Siemens Speedstream 5400i αλλά δυστυχώς του είπαν από τον ΟΤΕ ότι αν θέλει άμεση εγκατάσταση θα πρέπει να βάλει το Alcatel speedtouch 530i, πράγμα που έκανε.
Το alcatel έχει όμως μόνο μια θύρα Ethernet. Το σύνδεσε λοιπόν στην ενσωματωμένη κάρτα δικτύου του motherboard. Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι θέλει να στήσει και ένα ασύρματο δίκτυο 802.11g (Το παλικάρι επείγεται γιατί έχει deadline πτυχιακής εργασίας …)
Το Access Point χρειάζεται και εκείνο θύρα Ethernet. Τι προτείνετε να κάνει;

α)Να βάλει μια επιπλέον κάρτα δικτύου (έχει μια level one) και να συνδέσει εκεί το AP; Μπορεί να το κάνει; Θα χρειαστεί straight καλώδιο ή crossover; (μάλλον straight ε;)

β)Να αγοράσει ένα hub;
Τι είναι πιο εύκολο; Αν προτιμήσει το hub θα δυσκολευτούμε πολύ να το σετάρουμε; Τι γίνεται;


(2) Έχω ένα MGE UPS ellipse premium με USB. Όταν είχα τα XP GR Pro (copy) χωρίς service pack τα WIN το έβλεπαν κανονικά από την USB. Μόλις συναρμολόγησα το νέο μου PC. Τώρα έχω original XP GR Pro (είχαν ενσωματωμένο το service pack). Όταν συνδέω το καλώδιο USB μου βγάζει μήνυμα ότι εντοπίστηκε άγνωστη συσκευή USB και έτσι στις επιλογές ενέργειας δεν φαίνεται τίποτα. Στο site της MGE δίνει μόνο software για έξτρα ρυθμίσεις και όχι driver. Το έβαλα αλλά δεν βρίσκει μέσω του USB το UPS. Καμιά πρόταση;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

maria
19-02-04, 10:40
Για το α) θα σε βοηθησει καποιος αλλος που τα ξερει καλα
Για το β) http://www.mgeups.com/download/soft/embedded/embedded.htm
Αυτο το πακετο software εχει και τους drivers. Ισως δεν το προσεξες...

MetalHeart
19-02-04, 11:51
Σ'ευχαριστώ, αλλά οι drivers δεν είναι για το ellipse premium.

nevian
19-02-04, 12:27
Έχω και εγώ το Ecllipse Premium USB και πιστεύω το πρόβλημμα δεν είναι στους drivers (εγώ χρησιμοποιώ αυτούς από το CD) αλλά στην 'τροφοδοσία' ρεύματος των USB ports.

Είχαν σπάσει και μένα τα νεύρα μου για λίγες μέρες όταν μου εμφάνιζε αυτό το μήνυμα στα Windows 2000 και μετά κάθισα και σκέφτηκα τί είχα αλλάξει από πριν που δούλευε τέλεια μέχρι που έγιναν όλα μαντάρα...

Το μόνο που είχα κάνει είναι να προσθέσω 2 USB συσκευές αρκετά 'ρευματοβόρες'! Πήγα στο BIOS της μητρικής μου και έβαλα την επιλογή που έχει για την τροφοδότηση των USB ports από Medium σε Max και μετά τα Windows το είδαν κανονικά το UPS!

thalis
19-02-04, 13:12
Αν έχει σκοπό να το κρατήσει το δίκτυο μόνιμο για να δίνει inet σε άλλους χρήστες θα πρέπει να αγοράσει hub (ή αντίστοιχη συσκευή) ώστε να λειτουργεί το inet sharing και με το pc κλειστό.Προσωπικά κάτι τέτοιο έχω κάνει και εγώ μιας και μετά το jetspeed έχω βάλει ένα wireless router της netgear με ενσωματομένο hub ώστε να δίνει inet ασύρματα και ενσύρματα.

maria
19-02-04, 14:27
Απο το Ellipse Premium πηγα στο related software και ειχε και αυτο...

XTCgr
19-02-04, 20:11
έχω το MGE ellipse premirum 500 USB και το μήνυμα ότι εντοπίστηκε άγνωστη συσκευή USB μου το έβγαλε όταν αντικατέστησα την παλιά μου οθόνη με την καινούργια :shock: ... αφου παιδεύτηκα για 3 ημέρες η λύση βρέθηκε όταν επανέφερα μια παλιότερη εγκατάσταση των windows με Ghost και φόρτωσα τους drivers της νέας οθόνης. Kατόπιν συνέδεσα το UPS

proxenos
19-02-04, 20:25
Αν βάλω Modem/Router και Wireless Router μαζί, θα έχω πρόβλημα;;;

Μπορώ να απενεργοποιήσω το routing στο Zyxel 650R/31;

MetalHeart
20-02-04, 00:27
Παιδιά τα δοκίμασα όλα για το UPS. Τίποτα. Πήγα στο πλαίσιο. Ένας πωλητής εκεί μου είπε πως είναι γνωστό πρόβλημα και μου έδωσε το τηλ της τεχν. υποστήριξης.
Βρήκα στο νετ το http://www.mgeups.gr/ (τηλ. 2102856750) αλλά δεν πήρα ακόμα.
Μόλις έχω νέα θα ενημερώσω μήπως ενδιαφέρει και άλλον το θέμα.

Όσο για το wireless. Το παλικάρι καίγεται και ο πωλητής του πλαισίου του είπε να βάλει ένα netgear switch το οποίο και πήρε. Το έβαλε στο pc του. Σύνδεσε στο switch το dsl modem, το pc και τέλος το Access Point. Όταν πληκτρολόγησε την IP για να βγει ο configuration του AP στον browser δεν έγινε τίποτα. Η μόνη λύση ήταν να ξεκουμπώσει το modem από το switch οπότε και έμπαινε. Εν συντομία για να παίζει σωστά το ένα πρέπει να μην παίζει το άλλο…

Καμιά ιδέα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.