PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγχρονισμός Αρχείων



icsd08063
08-12-10, 15:17
Καλησπέρα σας,

Έχω το pc της υπογραφής μου με windows 7 pro x64 και ένα netbook με windows 7 pro x32.
Αυτό που αναζητώ είναι να έχω τα αρχεία μου συγχρονισμένα ανάμεσα στα 2 μηχανήματα.
Δηλαδή, συνήθως εργάζομαι στο desktop αλλά επειδή κάνω αλλαγές σε πολλά αρχεία, θέλω τα αρχεία αυτά με τις αλλαγές στο τέλος της ημέρας να αποθηκευτούν και στο netbook.
Αναφέρω ότι είμαι σε δίκτυο είναι με καρφωτές ip και στα 2 μηχανήματα.

Σκέφτομαι από την αλλη μεριά ότι τα Χριστούγεννα θα είμαι με το netbook και θα εργαστώ σε πολλά αρχεία. Όταν επιστρέψω home, πως θα κάνω τον συγχρονισμό; Γίνεται μήπως να γίνει απομακρυσμένα συγχρονισμός (πάιζει μήπως και teamviewer εδώ; );

Με μία πρόχειρη αναζήτηση, βρήκα το dropbox αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει την δουλεία που ζητάω.
Απαιτείται να είναι ανοικτό το pc για να τα στείλω από το netbook μέσω του dropbox;
Μπορώ να ανοίξω απομακρυσμένα το pc για να κάνω το συγχρονισμό και μετά να το ξανακλείσω (πάντα απομακρυσμένα);
Φαντάζομαι το dropbox πρέπει να είναι installed και στα δύο μηχανήματα ε;

Καμία ιδέα;

MichaelSE
08-12-10, 15:24
Καλησπέρα.

Εγώ θα σου σύστηνα να δεις το FreeFileSync. Είναι open source εφαρμογή και μπορεί να τρέχει unattended στα μηχανήματα για συγχρονισμό. Ρίξε αν θέλεις μια ματιά αν σου κάνει, είναι ακριβώς για την περίπτωση που θέλεις.

makisvo
08-12-10, 15:32
Το teamviewer (http://www.teamviewer.com/solutions/remoteaccess.aspx) δεν σε βολεύει;

icsd08063
08-12-10, 15:40
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τέτοια προγράμματα. Έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα το teamviewer και από όσο κατάλαβα, είναι μόνο για remote control του pc με την προϋπόθεση ότι το pc είναι ανοικτό και ότι δεν χρειάζεται να το ανοίξεις remotely. Όχι ότι κάτι τέτοιο μου χρειάζεται απραίτητα.

Κοίταξα λίγο το free file sync. Λογικά, δουλεύει μόνο όταν συνδέσεις το netbook στο δικό σου δίκτυο, αφού έχεις επιλέξει το ποια αρχεία/φακέλους θέλεις να συγχρονίζονται μόλις συνδεθεί ο υπολογιστής στο δίκτυο. Οπότε, τότε, είτε συγχρονίζονται από το desktop στο netbook είτε το ανάποδο, ανάλογο με το τι "λείπει". Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Φαίνεται αρκετά καλό πάντως.

MichaelSE
08-12-10, 15:48
Ναι, έτσι λειτουργεί το FreeFileSync. Είναι μόνο για τοπική λειτουργία. Έχει λειτουργία για mirroring (one-way) ή για sync όπως το περιγράφεις. Έτσι, μπορείς να συγχρονίζεις όποτε γυρνάς στο σπίτι με το χέρι, ή σε τακτά διαστήματα που θέλεις αυτόματα μέσω το task scheduler των Windows.

djuan1988
08-12-10, 16:16
Φίλε μου το dropbox κάνει αυτό που θέλεις. Το κάνεις install όπου θέλεις (windows, linux, android, iphone) και έχεις τα αρχεία σου όπου θέλεις και πάντα συγχρονισμένα.

Στην αρχή σου δίνει 2 Gb δωρεάν που μπορείς να αυξήσεις αν κάνεις invites και με διάφορους άλλους τρόπους. Δες εδώ https://www.dropbox.com/free

Αν θέλεις στείλε μου το email σου να σου στείλω invite και να πάρουμε και οι 2 από 250 MB.

enasdios
08-12-10, 17:51
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.
Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν προγράμματα για συγχρονισμό αρχείων, όχι μέσω διαδικτύου ή τοπικού δικτύου, αλλά με άμεση πρόσβαση.

Συγκεκριμένα, θέλω να τραβάω backup του εσωτερικού δίσκου, σε εξωτερικό σκληρό που θα συνδέω με USB.

Κάποια πρόταση? Το FreeFileSync μου κάνει ?

MichaelSE
08-12-10, 17:58
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.
Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν προγράμματα για συγχρονισμό αρχείων, όχι μέσω διαδικτύου ή τοπικού δικτύου, αλλά με άμεση πρόσβαση.

Συγκεκριμένα, θέλω να τραβάω backup του εσωτερικού δίσκου, σε εξωτερικό σκληρό που θα συνδέω με USB.

Κάποια πρόταση? Το FreeFileSync μου κάνει ?

Ναι σου κάνει. Δουλεύει απλά με δύο directories, είτε είναι σε τοπικό δίκτυο είτε στον ίδιο υπολογιστή.

yyy
08-12-10, 21:10
Υπάρχει επίσης και το Toucan για backup & Sync. Μπορείς να φτιάξεις και scripts και να αυτοματοποιήσεις αρκετά την όλη διαδικασία...

icsd08063
10-12-10, 19:05
Καλησπέρα.

Εγώ θα σου σύστηνα να δεις το FreeFileSync. Είναι open source εφαρμογή και μπορεί να τρέχει unattended στα μηχανήματα για συγχρονισμό. Ρίξε αν θέλεις μια ματιά αν σου κάνει, είναι ακριβώς για την περίπτωση που θέλεις.

Τελικά κάνει όντως πολύ καλή δουλειά το FreeFileSync :oneup:
Δεν επέλεξα το DropBox γιατί αρχικά έχω πολλά GB's αρχείων που θα χρειαζόταν να συγχρονίσω και αφετέρου, η λύση του να αποθηκεύονται ολά "κάπου" στο internet μου κάνει κάπως.

Thanks;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.