PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΡΙ Line is dropped



ZT2000
19-02-04, 04:49
Έχω DSL σύνδεση με SIEMENS XPRESSLINK modem και USR8000 broadband router.
Παρατηρώ ότι από τις 23.00 κάθε μέρα τό μόντεμ ρίχνει την γραμμή 2 και 3 και 4 φορές καμμιά φορά και μετα ο router ξανασυνδέεται.
Είναι πρόβλημα δικτύου DSL του ΟΤΕ ή πρόβλημα HW πού έχω?

nnn
20-02-04, 00:37
ίσως αλλάζει η IP σου από τον ISP,αν έχεις dynamic σύνδεση.
τσέκαρε την πριν τις 23.00 και μετά και δες.

ZT2000
20-02-04, 18:22
ίσως αλλάζει η IP σου από τον ISP,αν έχεις dynamic σύνδεση.
τσέκαρε την πριν τις 23.00 και μετά και δες.
Αυτό όντως ισχύει.
Θυμήθηκα και κάτι άλλο.
Όταν είχα PSTN γραμμή η ποιότητα της γραμμής ήταν χάλια διότι εμπλεκόταν και άλλη γραμμή, κοινώς μπέρδρμα γραμμών και οι ταχύτητες με το ζόρι να έφταναν τα 40kbps με καλό μοντεμάκι (USR54k).
Αν εκείνη την στιγμή είχα INTERNET, η σύνδεση τότε έπεφτε.
Με την μετατροπή σε ISDN, έπαψα να έχω τέτοιες χαμηλές ταχύτητες στο μοντεμάκι (USR54k) - πάντα ήταν στα 54kbps και με την ISDN πρόσβαση στο INTERNET πάντα οι ονομαστικές ταχύτητες ανταποκρινόντουσαν όσο το δυνατόν στη πραγματικότητα.
Αλλά και στην περίπτωση του ISDN είχα πάλι το πρόβλημα της τυχαίας αποσύνδεσης.
Σήμερα το πρωί είδα στο xpresslink να κοκκινίζει προς στιγμή το λαμπάκι του SYNC και να ξαναγίνεται πράσινο χωρίς να είναι κανένας υπολογιστής αναμένος.
Μήπως φταίει η κακή ποιότητα της γραμμής και να δημιουργεί προβλήματα στο DSL και να ζητούσα ποιοτικο έλεγχο γραμμής από τον ΟΤΕ?

GeorgeH
21-02-04, 09:02
Το λαμπακι ουτως ή αλλιως ειναι αναμμενο ανεξαρτητα της καταστασης του υπολογιστη... Εχω κι εγω το ιδιο μοντεμ, με με τρελανεις.Δεν εχει να κανει η ποιοτητα της γραμμης με αυτο σου το προβλημα... Οπως ανεφερες αυτο γινεται καθε βραδυ μετα τις 11.Μηπως καποια τηλεφωνικη συσκευη ειναι μη συνδεδεμενη με φιλτρο και προσπαθει να καλεσει καπου?Ή μηπως γενικοτερα καποια συσκευη με προσβαση στην τηλεφωνικη σου γραμμη ζητα να καλεσει εναν αριθμο?Ο συναγερμος πχ.... Οτιδηποτε μπαινει στην γραμμη σου πρεπει να μπαινει μετα το διαχωριστη ή το φιλτρο....

pipitop@pi
21-02-04, 12:19
Φιλε ελεγξε τον συναγερμο αν εχεις,εμενα καλουσε αυτοματα και δεν μπορουσε να συγχρονισει το μοδεμ με τιποτα μεχρι που τον απενεργοποιησα και ησυχασα! 8)

npats
21-02-04, 12:51
Γιά το θέμα του συναγερμού(επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα τά βράδια)η λύση είναι ένα φίλτρο πρίν το modem του συναγερμού.Οπως ακριβώς είπε και
ο GeorgeH:"Οτιδηποτε μπαινει στην γραμμη σου πρεπει να μπαινει μετα το διαχωριστη ή το φιλτρο.... "

@ ADSLgr.com All rights reserved.