PDA

Επιστροφή στο Forum : Κωλώνει ο (διπλοπύρηνος) Φούντας?



talaiporos
26-08-06, 12:47
Έχω ενα ντελλ 820, με core duo 2.0 και 1gb ram και δίσκο στις 5400 rpm και προς το παρόν υπάρχουν ανάμεικτα συναισθήματα από τη χρήση. Είναι μεν πολύ γρήγορος (δείτε και τα benchmarks) αλλά εκεί που περίμενα να πετάει, στις παράλληλες εργασίες, εκεί είναι που με έχει απογοητεύσει. Παραδείγματα:
Α) αντιγραφή αρχείου 400mb από φάκελο σε φάκελο. 1 αρχείο= 2-4 λεπτά. 2 αρχεία ταυτόχρονα, πάνω από 20-30 λεπτά!
Β) αντιγραφή δεδομένων από cd και παράλληλη προβολή ταινίας στο realplayer ή αλλού (που είναι στο σκληρό): αδύνατη. Η ταινία σκονταφτει, πηδάει, σταματάει κτλ
Γ) αντιγραφή δεδομένων από cd και ταυτόχρονο άκουσμα μουσικής από το σκληρό ή το cd, αδύνατο, κάνει ότι και στο β.
Σας φαίνονται φυσιολογικά αυτά? Μήπως κάνω κάτι λάθος ή παραλείπω κάτι? Μήπως περίμενα πολλά? Μπορώ να κάνω τίποτα?
Και κάτι άσχετο: σε εγγραφή cd/dvd οι ταχύτητες είναι τραγικές. Με ονομαστικές 24x/8x roxio creator plus (αυτό είχε, αυτό εμπιστεύτηκα...), ενώ είναι ρυθμισμένο στο μαξιμουμ, γράφει με 4x/1x (στην καλύτερη περίπτωση...). Τις πταίει?

Sofronis
26-08-06, 13:09
Οι εργασίες στις οποίες αναφέρεσαι, εξαρτώνται από την ταχύτητα του σκληρού δίσκου και όχι του επεξεργαστή. Όσο για την ταχύτητα του αντιγραφικού, δοκίμασε κάποιο άλλο πρόγραμμα εγγραφής.

dkarko
26-08-06, 13:15
D E F R A G M E N T!!!

Επίσης πόσα χίλια μύρια πραγματάκια έχεις εγκαταστήσει; Antivirus updates έχουμε;

Το ότι σέρνεται όταν αντιγράφεις 2 αρχεία από ένα μέρος του δίσκου σε ένα άλλο είναι λογικό σε σκληρό laptop πόσο μάλλον όταν αυτός είναι κατακερματισμένος!! Δηλαδή, για να πας το ποτήρι με το νερό όλόκληρο απο την κουζίνα μέχρι το δςμάτιο σου πρέπει να κάνεις 500 διαδρομές (και δύο εγκέφαλους να είχες η ταχύτητα των ποδιών σου είναι που μετράει) :p

Μπες στο My computer (Ο υπολογιστής μου) και δεξί click στο σκληρό. Μετα properties (ιδιότητες) -> Tools (εργαλεία) και defragment now!
Κάνε ένα analyze πρώτα. Θα σου πει το σύστημα αν θέλει defragment (που φαντάζομαι θα θέλει).

vagskarm
26-08-06, 13:20
Δεν έχει να κάνει μόνο με την ταχύτητα του σκληρού, αλλά κατά πόσον οι αιτήσεις για read/write επεξεργάζονται παράλληλα. Κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά γίνεται μόνο σε SCSI. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

talaiporos
26-08-06, 13:50
D E F R A G M E N T!!!

Επίσης πόσα χίλια μύρια πραγματάκια έχεις εγκαταστήσει; Antivirus updates έχουμε;

defragmnet κάνω συνέχεια με το perfect disc και το diskeeper. είμαι καθαρός από ιούς-spyware και αυτά τα κάνει από την αρχή. Δέχομαι ότι είναι κυρίως θέμα σκληρού, αλλά αυτό ερμηνεύει την αργή ταχύτητα μόνο, την κακή απόδοση δεν την ερμηνεύει νομίζω. Αν πρέπει όταν αντιγράφω cd να μην μπορώ να μην δω/ακούσω τίποτα τι νόημα έχει ο διπλοπήρυνος? δηλαδή συμβαίνει και στους άλλους αυτό?
ευχαριστώ όλους

dkarko
26-08-06, 14:06
Αντιγράφεις τα δεδομένα από το cd στο δίσκο και βλέπεις την ταινλια από τον δίσκο.. Αν ο δίσκος σερνεται τότε ασ'τα να πάνε!! Π.χ εγώ με μονοπύρηνο και παλιό laptop μπορώ να αντιγράφω και να βλέπω ταινία ταυτόχρονα. Ξαναδοκίμασε π.χ. το test cd->hd και ταινία και άνοιξε τον taskmanager (ctrl - alt - del). Δες πόση ίσχύ σου τρώνε. Ο ένας τρόπος είναι να δοκιμάσουμε ένα ένα τι φταίει, ο άλλος να συμμαζέψεις τα δεδομένα σου κάπου αλλού και να του κάνεις ένα format και boot με το rescue cd του laptop σου. Πάντως 2-4 λεπτά για 400mb είναι πολλά τώρα που το ξανασκέφτομαι! Δεν ξέρω, ιδέες κανείς;

Για δοκίμασε Control Panel -> System -> Hardware -> Device Manager -> IDE ATA/ATAPI controllers -> Primary IDE Channel ->Advanced Settings
Στο Device 0 τί λέει στο κουτί Current Transfer Mode;;;

gallahant
26-08-06, 14:16
πρεπει να ειναι σε udma 5 αν ειμαι σωστος

talaiporos
26-08-06, 14:18
Για δοκίμασε Control Panel -> System -> Hardware -> Device Manager -> IDE ATA/ATAPI controllers -> Primary IDE Channel ->Advanced Settings
Στο Device 0 τί λέει στο κουτί Current Transfer Mode;;;


Ultra DMA mode 5


Αντιγράφεις τα δεδομένα από το cd στο δίσκο και βλέπεις την ταινλια από τον δίσκο.. Αν ο δίσκος σερνεται τότε ασ'τα να πάνε!! Π.χ εγώ με μονοπύρηνο και παλιό laptop μπορώ να αντιγράφω και να βλέπω ταινία ταυτόχρονα. Ξαναδοκίμασε π.χ. το test cd->hd και ταινία και άνοιξε τον taskmanager (ctrl - alt - del). Δες πόση ίσχύ σου τρώνε. Ο ένας τρόπος είναι να δοκιμάσουμε ένα ένα τι φταίει, ο άλλος να συμμαζέψεις τα δεδομένα σου κάπου αλλού και να του κάνεις ένα format και boot με το rescue cd του laptop σου. Πάντως 2-4 λεπτά για 400mb είναι πολλά τώρα που το ξανασκέφτομαι! Δεν ξέρω, ιδέες κανείς;

λίγο φοβάμαι φορματ και τέτοια γιατί δεν είμαι και τρομερός χρήστης όπως υποψιάζεστε... θα κοιτάξω με την ισχύ και θα σας πω

dkarko
26-08-06, 14:25
πρεπει να ειναι σε udma 5 αν ειμαι σωστος

:oneup:


Αυτό που είπες ότι κάνεις συνέχεια defrag... δηλαδή κάνουν defrag συνέχεια και ενώ δουλεύεις στον υπολογιστή;

talaiporos
26-08-06, 14:31
:oneup:


Αυτό που είπες ότι κάνεις συνέχεια defrag... δηλαδή κάνουν defrag συνέχεια και ενώ δουλεύεις στον υπολογιστή;

όχι, όχι, κατάλαβα τι λες, αλλά όχι.
το HDD health πάντως μου βγάζει κόκκινα το throughput perfomance seek time perfomance...

dkarko
26-08-06, 14:49
όχι, όχι, κατάλαβα τι λες, αλλά όχι.
το HDD health πάντως μου βγάζει κόκκινα το throughput perfomance seek time perfomance...

Εγγύηση έχεις ακόμα ε; Μάλλον θα χρειαστεί.. αν και δεν ξέρω να σου πω, περίμενε και λογικά θα σου απαντήσουν και άλλοι που ξέρουν τι παίζει από κει και πέρα.

vosk
26-08-06, 15:45
παιδια, το ζητημα ειναι οτι η CPU μπορει να εκτελει δυο εργασεις παραλληλα, οχι ο σκληρος, ουτε το cd rom ουτε το chipset ουτε τιποτα αλλο. Ολα τα τα μεσα αποθηκευσης περιοριζονται σε αυτο ακριβως. Για να δεις τι πραγματικα αποδιδει ο διπλος πυρηνας , πρεπει να βρεις καποιο προγραμμα που να χρειαζεται λιγη μνημη και καθολου σκληρο. βαλε πχ το SuperPI [ενα προγραμματακι που υπολογιζει δεκαδικα ψηφια του π (3,14157 κλπ) ]και τρεξτο μια φορα , και μετα δυο ταυτοχρονα. θα δεις οτι οι χρονοι που κανει ειναι σχεδον αμεταβλητοι.

dkarko
26-08-06, 16:12
παιδια, το ζητημα ειναι οτι η CPU μπορει να εκτελει δυο εργασεις παραλληλα, οχι ο σκληρος, ουτε το cd rom ουτε το chipset ουτε τιποτα αλλο. Ολα τα τα μεσα αποθηκευσης περιοριζονται σε αυτο ακριβως. Για να δεις τι πραγματικα αποδιδει ο διπλος πυρηνας , πρεπει να βρεις καποιο προγραμμα που να χρειαζεται λιγη μνημη και καθολου σκληρο. βαλε πχ το SuperPI [ενα προγραμματακι που υπολογιζει δεκαδικα ψηφια του π (3,14157 κλπ) ]και τρεξτο μια φορα , και μετα δυο ταυτοχρονα. θα δεις οτι οι χρονοι που κανει ειναι σχεδον αμεταβλητοι.

ναι ..., αλλά από ότι φαίνεται ο δίσκος τα έχει παίξει Ή ήταν παιγμένος εξ'αρχής

Άμα είναι στην εγγύηση πάντως πήγαινε το μία και καλή να σου αλλάξουν τον δίσκο

talaiporos
26-08-06, 17:11
το λαπ είναι 3 μηνών, αλλά αρκούν αυτά για να μου τον αλλάξουν? χλωμό το βρίσκω...

dkarko
26-08-06, 17:23
Κοίτα αν το s.m.a.r.t. σου λέει πρόβλημα, τότε έχει πρόβλημα. Είναι υποχρωμένοι να σου αλλάξουν τον δίσκο τοθλάχιστον. Δεν είναι δυνατόν 3 μηνών δίσκος να έχει πρόβλημα.

gallahant
27-08-06, 10:59
Για τι μαρκας δισκο μιλαμε? Φουτζι-τοσιμπο-σαμσουνγκ?:p

Για κατεβασε αυτο (http://www.simplisoftware.com/Public/index.php?request=HdTach) και τρεξε ενα τεστ το δισκο σου

talaiporos
27-08-06, 17:58
Για τι μαρκας δισκο μιλαμε? Φουτζι-τοσιμπο-σαμσουνγκ?:p

Για κατεβασε αυτο (http://www.simplisoftware.com/Public/index.php?request=HdTach) και τρεξε ενα τεστ το δισκο σου

τα αποτελέσματα φαίνονται φυσιολογικά, οπότε το πρόβλημα παραμένει στην πράξη και όχι στην θεωρία νομίζω...

Hitachi ειναι ο δίσκος
random access: 19 ms
cpu utilisation: 4%
average read: 28.3 Mb/s

το HDD health παραμένουν κόκκινα τα throughput (-5)/seek time (-18) kai Gsense errors...
ο δίσκος παραμένει καθαρός και ανασυγκροτημένος

@ ADSLgr.com All rights reserved.