PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσύνδεση της dsl ή δεν ξερω πως αλλιως να το πω.



Seth13
26-08-06, 15:51
Γεια σας παιδια.Εδω και καμια βδομαδα εχω βαλει dsl με ενα router Copperjet 1612.Στην ιδια γραμμη εχω βαλει splitter και υποδοχη για δυο τηλεφωνικες συσκευες,χωρις φιλτρα ομως,αφου δεν ακουγεται θορυβος(τα αναφερω ολα γιατι δεν ξερω που μπορει να βρισκεται το προβλημα).Τις τελευταιες δυο μερες ομως ανα τακτα χρονικα διαστηματα αποσυνδεεται η γραμμη και σβηνει το led της adls απο το router.Σε κανα λεπτο ή θα συνδεθει παλι μονο του ή θα πρεπει να βγαλω και να ξαναβαλω το καλωδιο.Επισης,εχω προσεξει οτι τις τελευταιες δυο μερες σε μια αλλη γραμμη του σπιτιου,που απ οτι ξερω ειναι η κεντρικη,οταν εβαλα φιλτρο στο τηλεφωνο αρχισαν τα παραπανω προβληματα με την συνδεση μου.Μηπως ξερετε που μπορει να υπαρχει το προβλημα και πως μπορω να το φτιαξω?

MTS
26-08-06, 20:18
Τι γραμμη εχεις pstn ή isdn?

Aν εχεις pstn θες σε καθε συσκευη τηλεφωνου και ενα φιλτρο για να μην πεφτει η γραμμη dsl οταν μιλας στο τηλεφωνο.

Αν εχεις isdn απ'οσο ξερω θελεις ενα splitter στην κεντρικη γραμμη, απο τι μια θα συνδεσεις το τηλεφωνο (χωρις φιλτρο νομιζω) και στην αλλη εξοδο το router.

Seth13
26-08-06, 21:08
εχω pstn.ok θα το δοκιμασω,δεν εχω βαλει φιλτρα σε αυτες τις δυο συσκευες επειδη δεν ακουγοταν θορυβος.ευχαριστω.

manoulamou
28-08-06, 10:52
Διορθωθηκε το προβλημα της αποσυνδεσης?
Παντως για τη σωστη συνδεσμολογια κοιτα αυτο τον οδηγο
Εγκατάσταση εξοπλισμού adsl (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4)

viron
28-08-06, 11:22
Πάντοτα να βάζετε φίλτρα σε ΟΛΑ τα τηλέφωνα που συνδέετε στην ιδια γραμμή.

Βύρων.

Seth13
21-09-06, 17:06
Παιδια σας ευχαριστω,τελικα ηταν ενα προβλημα στο καλωδιο της συνδεσης,αν και οντως δεν ειχα βαλει φιλτρο στη συσκευη.ευχαριστω για την βοηθεια

@ ADSLgr.com All rights reserved.