PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για Network Storage ή Drive



ghostnik
26-08-06, 16:16
Είπα και γώ να κάνω μία ερώτηση για να με συμβουλέψετε ... :respekt:

Εδώ και καιρό έχω στο μυαλό μου να αγοράσω μία συσκευή για να αποθηκεύω τα αρχεία μου εκτός PC. Δέν το έκανα γιατι έχω συνολικά στα PC μου περίπου 500GB χωρητικότητα και η κατάσταση παλευόταν.
Δεν τη παλεύω άλλο όμως με το συνεχές κάψιμο σε DVD. Σε λίγο θα βάζω τα DVD στο δωμάτιο και θα βγαίνω εγώ έξω :p

Τώρα μετά απο λίγο ψάξιμο δεν μπορώ να αποφασίσω άν πρέπει να πάρω κάτι σε Network Storage όπως πχ αυτό της Netgear (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=778&Catalog_Id=1&Product_Id=313680&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=26)
ή απλώς ένα case για USB με ένα δίσκο

Το θέλω για home use οπότε και οι απαιτήσεις είναι οι ανάλογες ...

Μπορείτε να προτείνεται κάτι ή να μου δώσετε κάποια κατευθηντηρια γραμμή για το τί να προσέξω ή άν έχετε εμπειρία απο κάποια ανάλογα συστήματα ?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :worthy:

nickolas2005
26-08-06, 16:32
Αυτό της netgear ήθελα να το αγοράσω παλιά. Αλλα διάβασα σε ξένα reviews ότι είναι αργό υπερβολικά (στην εγραφή/ανάγνωση) και το άφησα.

Ενας ακόμη εσωτερικός δίσκος δεν σε καλύπτει?

ghostnik
26-08-06, 16:35
Ευχαριστώ κατ'αρχήν για την άμεση απάντηση
Το διάβασα και εγώ αυτό αλλά ήθελα να το επιβεβαιώσω ...
Το κακό είναι οτι δέν έχω πουθενά να βάλω τον νέο δίσκο
Είναι όλα πίτα :p

nickolas2005
26-08-06, 16:39
Ε πάρε τότε ένα εξωτερικό κουτί και βάλε εναν σκληρό ή καλύτερα πάρε ένα κουτί για τον υπολογιστή σου γιατί αν λες ότι είναι όλο πίτα φαντάζομαι τι θερμοκρασίες θα έχεις:p

ghostnik
26-08-06, 16:47
Εεε έψηνες αυγό άνετα μέχρι που τον ξεβράκωσα και έβαλα ένα εξωτερικό ανεμιστηρά(κι) 4 ιντσών :p

Λές να πάω σε κάτι απο USB ...
Εκείνο που με προβληματίζει είναι οτι πρέπει να είναι ανοιχτό το PC για να μπορώ να το δώ ... το οποίο δεν με βολεύει ιδιαίτερα (βέβαια βοηθάει στο portability)

Εάν πάρω κάτι ενδιάμεσο όπως αυτό (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.303840) ?

Το μόνο που με ανησυχεί είναι οτι η διευθυνσιοδότηση πρέπει να γίνεται οπωσδήποτε απο το DHCP του ρουτερ και δεν γίνεται μέσα απο το ίδιο ... (έτσι νομίζω τουλάχιστον)

Gix
26-08-06, 16:54
Εχω διαβάσει και ακούσει πολύ καλά λόγια γι' αυτό της WD.

WAntilles
26-08-06, 17:02
Το κακό είναι οτι δέν έχω πουθενά να βάλω τον νέο δίσκο
Είναι όλα πίτα :p

Ξεπίταρέ τα:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801113

nickolas2005
26-08-06, 17:04
Ξεπίταρέ τα:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801113

Εγώ νομιζα δεν έχεις χώρο στο κουτί. :p Αν δεν έχεις θυρες sata πάρε αυτό που σου προτίνει ο wan και έναν μεγάλο δίσκο.

ghostnik
26-08-06, 17:09
To μόνο κακό του είναι οτι υποστηρίζει μόνο ethernet οπότε το portability σε ένα μονό υπολογιστή χωρίς DHCP Server δεν είναι δυνατή

Δυστυχώς απο ότι βλέπω δεν υπάρχουν με dual interfaces με ethernet και USB
(δεν μπορείς να τα έχεις όλα :p )

Καλή ιδέα ... Wan δεν μου πέρασε απο το μυαλό :p
Το κακό είναι οτι όμως έτσι δεν θα μπορούν να το δούν όλοι οι υπολογιστές.
Θα τα πάρω και τα δύο λοιπόν (πάνε τα φράγκα πάλι :( )
Γιατι έτσι μου φαίνεται οτι είναι ο μόνος τρόπος να έχω και portability και να είναι online συνέχεια !!

ZackNV
26-08-06, 17:13
Κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό είχα πριν κάτι μήνες και έβγαλα άκρη με τον εξωτερικό σκληρό, όπως πρότεινε συμφορουμίτης. Μάλιστα, αν δεν έχεις λεφτά για πέταμα, μην πάρεις έτοιμο εξωτερικό αλλά καλύτερα το κουτί και τον σκληρό ξεχωριστά. Έτοιμα πακέτα σαν αυτά που ανέφερες φαίνονται οκ, όμως μάλλον απευθύνονται σε άσχετους μια και με 1-2 εξωτερικούς (που τους συναρμολογείς ο ίδιος) κάνεις την δουλειά σου εξίσου καλά, και πολύ πιο οικονομικά. Επίσης, η συναρμολόγηση είναι πολύ απλή υπόθεση.

ghostnik
26-08-06, 17:21
Δηλαδή άν κατάλαβα εννοείς να πάρω USB Case και κάποιο δίσκο της αρεσκείας μου και να το συναρμολογήσω ?

nickolas2005
26-08-06, 17:24
Δηλαδή άν κατάλαβα εννοείς να πάρω USB Case και κάποιο δίσκο της αρεσκείας μου και να το συναρμολογήσω ?

Ναι!:)

WAntilles
26-08-06, 17:27
Καλή ιδέα ... Wan δεν μου πέρασε απο το μυαλό :p
Το κακό είναι οτι όμως έτσι δεν θα μπορούν να το δούν όλοι οι υπολογιστές.
Θα τα πάρω και τα δύο λοιπόν (πάνε τα φράγκα πάλι :( )
Γιατι έτσι μου φαίνεται οτι είναι ο μόνος τρόπος να έχω και portability και να είναι online συνέχεια !!


Ο καλύτερος τρόπος για να έχεις τα πάντα, είναι να πάρεις ένα παλιό υπολογιστή και να τον κάνεις file server + κατεβαστήρι.

Χώσε του μέσα όσους τέτοιους 4-κάναλους SATA controllers θες, με τους αντίστοιχους δίσκους, μία gigabit ethernet, ένα linux χωρίς GUI, και κάνε παιχνίδι.

Patentman
26-08-06, 17:29
Αν προκειται για χρηση αποθηκης ή backup τοτε παρε εναν εξωτερικο USB και σβηνε τον οταν δεν χρησιμοποιειται. Οτι αλλο ισον πεταμενα λεφτα. Αν θες πιο καλο παρε σε firewire.

Τωρα αν θες να ειναι μονιμα ανοικτο παρε μια καρτα ελεγκτη δισκου σαν αυτη που ειπε ο WAntilles.
Αν εχεις προβλημα χωρου δισκων τοτε κανε κινηση ματ και δυο σε ενα:
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=302065&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Τελειο σε ολα του κουτι και παιρνει 8 δισκους χωρις αυτοι να επιβαρυνουν το υπολοιπο συστημα σε θερμοκρασια. Αν βολευεσε με 6 δισκους τοτε: http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=212655&Merchant_Id=1&sts_cid=3
Αν βαλεις οτι μπορεις να τοποθετησεις και στις 5.25" θεσεις δισκους τοτε εχεις μελλον ακομα...

ghostnik
26-08-06, 17:30
Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγώ προτού μου μπεί το σαράκι του NAS... :oops:
βλέπεις θέλω να μπορώ να το πάρω όπου θέλω (άρα USB) αλλά όταν το έχω στο σπίτι να μπορώ να το δώ άνετα απο όλα τα μηχανάκια στο LAN χωρίς να πρέπει να το μετακινώ και να έχω τα μηχανάκια ανοιχτά (άρα Ethernet)
Έλα μου ντε που δεν βρίσκω τίποτα που να κάνει και τα δύο (εδώ ο καλός πλεονέκτης :cool: )

Σίγουρα το USB αποτελεί την πιό απλή και φθηνή λύση...

Patentman
26-08-06, 17:39
Αν εχεις πολλα μηχανακια (καμικαζι) τοτε σιγουρα καποιο θα ειναι παντα ανοικτο. Ε σε αυτο θα βαλεις τον ελεγκτη δισκων ;) Πιο σωστη λυση δεν υπαρχει.

Εγω π.χ χρησιμοποιω βασικα το ιντερνετομηχανημα/κατεβαστηρι/ολα τα κανει και τον P4 τον εχω μονο για ειδικες αποστολες. Απο τα τοσα χρονια που τον εχω ζητημα να εχει μερικες ωρες λειτουργιας (ενταξει τα παραλεω).

Σιγα να μην εβαζα το *τερας να σερφαρει.

*http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=506619&postcount=1

ghostnik
26-08-06, 17:40
Δυστυχώς Wan δεν μου περισσεύει κανένας υπολογιστής. Ο μόνος που περισσεύει και είναι εκτός είναι ένας Celeron 333 παμπάλαιος που για file server ακόμα και με ένα console Linux θα έχει πιστεύω προβληματάκια (άσε που έχει 64 ΜΒ RAM και η κάρτα γραφικών AGP x 1 παρακαλώ πέθανε ενώ περναγα Ubuntu alternative)


@Patentman
Επειδή σε λίγο ετοιμάζομαι να πάρω νέο PC (οπότε ετοιμαστείτε για νέο γύρο ηλίθιων ερωτήσεων :p ) είναι λίγο extreme να αλλάξω κουτί τώρα.
Το πρώτο κουτάκι το έχω μπανίσει και εγώ ... και θα το τσεκάρω για το νέο pc

Επομένως μου φαίνεται οτι μέχρι να πάρω το καινούργιο PC θα κάνω τη δουλειά μου με ένα USB Drive και το ένα απο τα PC (P4 1,8 GHz) θα στηθεί σε Linux ώς file server ... με την καρτούλα που πρότεινε ο Wan

Νομίζω οτι όλοι είστε υπέρ αυτής της άποψης κάνω λάθος ?

Patentman
26-08-06, 17:53
Επειδή σε λίγο ετοιμάζομαι να πάρω νέο PC
Καντο πολυ. Την τεχνολογια δεν την προλαβαινεις. Στην αρχη βγαινουν προχειρα προχειρα ωστε να πουλησουν, αργοτερα βελτιωνονται και πεφτει και η τιμη τους. Οχι μονο αλλά και το software ακολουθει. Οπως και τωρα, καλυτερα Pentium D και χαμηλη τιμη (οσοι προλαβαν μητρικες με 69 ευρω και επεξεργαστες με 140 ->D915) παρα ασταθες/στο ψαξιμο/μια περιουσια σε Core2 duo.
Οσοι πηραν την P5LD2 (προσφορα πλαισιο απο 125 ευρω στα 69 λογω μη υποστηριξης Core 2 duo, κατα τα αλλα μαματη μητρικη) και τον D915 εφτιαξαν με 209 ευρω συστημα που μαμαει, ειναι απροβληματιστο και αν εκαναν σωστη επιλογη και πηραν (εδωσαν τα παραπανω λεφτα) PC6400 low CAS και πανω τοτε θα χαιρονται ενα συστημα με @@ και οχι @@ συστημα.

Αν λοιπον σκοπευεις να παρεις ειτε παρε αυτον τον συνδιασμο τωρα που μπορεις (αν προλαβαινεις) ή παρε σε ενα 6μηνο Core2 duo.

Ετσι και εγω προτιμησα στην αλλαγη απο s478 σε 775 να παρω σοβαρη αξιολογη μητρικη (και μαλιστα πηρα τελευταιο revision ->ολα διορθωμενα/αψογα) που ειχε/εχει μεινει στην ιστορια σαν η σταθεροτερη και καλυτερη παρα να παιξω ρωσικη ρουλετα με ακριβες μνημες (που ηταν πατος οι 533) και μητρικες μολις ειχαν ξεφυτρωσει. Παιχνιδια δεν επαιζα να πω οτι ηθελα PCI-e και ετσι να΄μαι με την P4C800-E Deluxe.

Ετσι και αλλιως σε 6 μηνες θα ειναι παλιο ;) Ποτε δεν την προλαβαινεις και ποτε δεν (πρεπει να) αγοραζεις φρεσκια τεχνολογια.

gegeor
26-08-06, 17:59
Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγώ προτού μου μπεί το σαράκι του NAS... :oops:
βλέπεις θέλω να μπορώ να το πάρω όπου θέλω (άρα USB) αλλά όταν το έχω στο σπίτι να μπορώ να το δώ άνετα απο όλα τα μηχανάκια στο LAN χωρίς να πρέπει να το μετακινώ και να έχω τα μηχανάκια ανοιχτά (άρα Ethernet)
Έλα μου ντε που δεν βρίσκω τίποτα που να κάνει και τα δύο (εδώ ο καλός πλεονέκτης :cool: )

Σίγουρα το USB αποτελεί την πιό απλή και φθηνή λύση...

Καλησπέρα
Δες αυτό: http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=8262
Εγω το πηρα και ειμαι μια χαρα..Εχω βαλει και το προγραμματακι της DYNDNS για να ενημερωνει το ιΡ και εχω προσβαση εφοσον το θελω απο παντου...
Γ.

Patentman
26-08-06, 18:13
Ακριβο, πολυ ακριβο. Στηνεις ενα παλιο μηχανακι για fileserver οπως ειπε ο WAntilles και κανεις την δουλεια σου εξαιρετικα αλλά και με επεκτασιμοτητα. Οχι μονο, αν το θελεις κανεις και software firewall το μηχανακι αυτο για ολα τα μηχανηματα.
Ειχα πουλησει ενα τετοιο μηχανακι για 120 ευρω με εναν Tualatin 1463Mhz επανω και ενσωματωμενη καρτα γραφικων. Δεν εκαιγε απολυτως τιποτα.

ghostnik
26-08-06, 18:24
Βασικά ο λόγος που περίμενω είναι αυτός που λές Patent δηλαδή δοκιμασμένα κομμάτια ...
(Για αυτό κατέληξα να έχω 3 παμπάλαια PC που λειτουργούν ακόμα άψογα)
Δυστυχώς δεν νομίζω να έχει μείνει τίποτα απο τα κομμάτια αυτά ...
(Άν και η μητρική P5LD2 λέει οτι είναι διαθέσιμη η δε CPU άφαντη και τα 130 ευρώ της D945 πολλά ..,)

WAntilles
26-08-06, 18:51
Δυστυχώς Wan δεν μου περισσεύει κανένας υπολογιστής. Ο μόνος που περισσεύει και είναι εκτός είναι ένας Celeron 333 παμπάλαιος που για file server ακόμα και με ένα console Linux θα έχει πιστεύω προβληματάκια (άσε που έχει 64 ΜΒ RAM και η κάρτα γραφικών AGP x 1 παρακαλώ πέθανε ενώ περναγα Ubuntu alternative)

Δεν θα έχεις πρόβλημα.

Βρες και βάλτου συνολική RAM 128MB - ή ακόμα καλύτερα 256MB - και είσαι τζετ.

Patentman
26-08-06, 19:03
Βασικά ο λόγος που περίμενω είναι αυτός που λές Patent δηλαδή δοκιμασμένα κομμάτια ...
(Για αυτό κατέληξα να έχω 3 παμπάλαια PC που λειτουργούν ακόμα άψογα)
Δυστυχώς δεν νομίζω να έχει μείνει τίποτα απο τα κομμάτια αυτά ...
(Άν και η μητρική P5LD2 λέει οτι είναι διαθέσιμη η δε CPU άφαντη και τα 130 ευρώ της D945 πολλά ..,)
Μην με τρελανεις και παω να τα αγορασω σημερα (οχι εκλεισαν).
130 ευρω ο 945? Παντως δεν μου κανει, θελω τον 915 ή 920 (χαμηλο πολλαπλασιαστη).

ghostnik
26-08-06, 19:10
@Wan λές να το δοκιμάσω :hmm:
γιατι όχι τι έχω να χάσω ... καμμία ώρα απο τη ζωή μου μόνο :p
Φωτιές μου άναψες τώρα (άντε να δούμε που θα βρώ AGP Κάρτα τώρα ..)

@Patentman
Μόνο στο eshop βρήκα 915 και δεν το εμπιστεύομαι ώς προς την διαθεσιμότητα γιατι και απο προσωπική εμπειρία αλλά και απο ότι διαβάζω στο forum το site ανανεώνεται κάθε πάσχα !

Patentman
26-08-06, 19:17
Skroutzαρε τον, τουλαχιστον υπαρχει listed σε πολλα μαγαζια (και τον εχουν στην λιστα και αλλα που δεν εμφανιζει το Skroutz->http://www.ram-shop.gr/showsubcateg.jsp?arxi=0&id=11).

http://www.skroutz.gr/search.php?sp_keyword=915+pentium&sp_catcode=SKROUTZ

ΥΓ. καρτα AGP2X και μνημες εχω εγω αν θες.

WAntilles
26-08-06, 20:32
@Wan λές να το δοκιμάσω :hmm:
γιατι όχι τι έχω να χάσω ... καμμία ώρα απο τη ζωή μου μόνο :p
Φωτιές μου άναψες τώρα (άντε να δούμε που θα βρώ AGP Κάρτα τώρα ..)

Και PCI κάρτα σου κάνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.