PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Business Double Play. Αξίζει?



dino_sauro00
09-12-10, 14:11
Καλησπέρα σε όλους.

Στην (μικρή) εταιρία στην οποία είμαι, έχουμε ΟΤΕ με 2 ISDN που κουμπώνει πάνω σε ένα παλιό υβριδικό τηλεφωνικό κέντρο. Πριν από λίγες μέρες με ενημέρωσαν για την προσφορά HOL Business Double Play η οποία στα χαρτιά είναι πολύ καλή και θα μειωσεί αρκετά τα έξοδα τηλεφωνίας. Σας παραθέτω εδώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά

4 γραμμές
Εως 10 MSN
Εως 9 DDI
8 static IPs
Voice Router

Με βάση τα παραπάνω (συν το γεγονός οτι σκέφτομαι να αντικαταστήσω και το παλιό τηλεφωνικό με κάποιο asteriskοειδές), πιστευέτε οτι αξίζει το ρίσκο?
Επίσης ο πωλητής που μίλησε με συνεργάτες δεν είπε ξεκάθαρα τί είδους γραμμές θα είναι οι παραπάνω (pots/isdn/voip) αλλά από τη στιγμή που βλέπω voice router, μου φαίνεται ξεκάθαρο οτι μιλάμε για τηλεφωνία voip.
Όπως καταλαβαίνετε, η απόφαση είναι δύσκολη, αφενός γιατί μιλάμε για τηλέφωνο επιχείρησης (δεν μπορώ να μένω χωρίς τηλέφωνο κάθε τρεις και λίγο, ούτε και να υπάρχουν προβλήματα ποιότητας λόγω δικτύου) και αφετέρου γιατί και η αντικατάσταση του παλιού τηλεφωνικού με καινούργιο software based, είναι ένα project μακράς διαρκείας που δεν μπορεί να παρθεί ελαφρά.
Εσείς τί θα αποφασίζατε στη θέση μου (το κέρδος από τη μετάβαση σε HOL θα είναι γύρω στα 1000 ευρω το χρόνο)?

Vitruvian78
09-12-10, 15:29
Ναι, η γνώμη μου είναι αν θα κάνεις την κίνηση να την κάνεις μόνο σου μέσω της ιστοσελίδας της HOL για να επωφεληθείς και της προσφοράς 3 μηνών δωρεάν. Οι συνεργάτες δεν δίνουν την ίδια προσφορά Πάρε τηλέφωνο στο 13844 και κάνε όλες τις ερωτήσεις σου για το είδος τηλεφωνίας που θα σου δώσουν. Η γνώμη μου είναι να μείνεις στον ΟΤΕ γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που όλο και κάποιο μπέρδεμα γίνεται στην ενεργοποίηση ή κάτι δεν πάει καλά στη μετάβαση απο ΟΤΕ σε HOL και να ταλαιπωρηθείς κάμποσες μέρες χωρίς τηλέφωνο μέχρι να λυθεί το πρόβλημα. Διακοπές υπηρεσίας αφότου ενεργοποιηθείς δεν συνηθίζονται, αλλά κάποες φορές σε κάποιουσ συμβαίνουν. Είναι λαχείο η κατάσταση.

ramdox
09-12-10, 16:22
http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=121&ct=4&prd_st=1 για τις τιμες,

To Business δεν εχει 3 μηνες δωρο.

dino_sauro00
09-12-10, 20:08
Σ'ευχαριστώ πολύ Vitruvian78 και ramdox για τις απαντήσεις σας. Το HOL Business Double Play δεν είναι το ίδιο πακέτο με το "οικιακό" καθώς παροχές,τιμή και ανάγκες είναι διαφορετικές. Αν κάποιος το χρησιμοποιεί ελπίζω να ενημερώσει και εμένα και όλους μας φυσικά για το πώς του φαίνεται. Η αλήθεια πάντως είναι οτι η κατάσταση φαίνεται και εδώ λαχείο και γι αυτόν ακριβώς το λόγο το σκέφτομαι πολύ παραπάνω.

NoDsl
09-12-10, 21:12
Η αλήθεια είναι μία. Ότι πληρώνεις, παίρνεις.-

ενδέχεται βέβαια να κρύβεται και στους sex pistols

tdc
09-12-10, 22:28
Το ειχα βαλει στο μαγαζι και ειχα προβλημα με τον συναγερμο (το οποιο ανακαλυψα οτι εφταιγε το τοπικο dslam) και με το ενα μηχανημα για τις πιστωτικες..
Αυτα απο προσωπικη εμπειρια.

dino_sauro00
09-12-10, 22:54
Η αλήθεια είναι μία. Ότι πληρώνεις, παίρνεις.-

Όντως, αλλα για να λέμε και του στραβού το δίκιο τα 100 ευρώ που ζητάνε το μήνα δεν είναι και λίγα!


Το ειχα βαλει στο μαγαζι και ειχα προβλημα με τον συναγερμο (το οποιο ανακαλυψα οτι εφταιγε το τοπικο dslam) και με το ενα μηχανημα για τις πιστωτικες..
Αυτα απο προσωπικη εμπειρια.

Σ'ευχαριστώ πολύ tdc. Όπως καταλαβαίνεις έχω και εγω συναγερμό οπότε η εμπειρία σου μου είναι πολύ χρήσιμη. Τα προβλήματα λύθηκαν και αν ναι μετά από πόσον καιρό? Η εξυπηρέτηση ήταν καλή ή περίμενες καμιά 10αριά ώρες μέχρι να τους πιάσεις στο τηλέφωνο? (λένε οτι για τους πελάτες business ισχύει 24ωρη εξυπηρέτηση)
Επίσης, οι γραμμές είναι voip ή pots? Πες μου αν θες και τις εντυπώσεις γενικά από τη χρήση του πακέτου (ποιότητα internet, τηλεφώνου και ο,τι άλλο παρατήρησες). Συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά μιας που σε βρήκα.... :rofl:

Vitruvian78
09-12-10, 23:09
Αν θες να δεις η γραμμή που θα πάρεις αν θα είναι voip ή κανονική pots τότε πήγαινε στη σελίδα της ΧΟΛ και βάλε τον αριθμό που θέλεις να μεταφέρεις εκει που λέει "Καλύπτομαι απο το ιδιόκτητο δίκτυο της hellas online;" Aν ΔΕΝ σου βγάλει πακέτο hol telephony ανάμεσα σε όλα τα υπόλοιπα πακέτα, τότε αυτό είναι ενδεικτικό οτι pots τηλεφωνία στην περιοχή σου δεν υποστηρίζεται.

dino_sauro00
09-12-10, 23:16
Ωραία, το έκανα και το πακέτο hol telephony, υπάρχει όσον αφορά τους χρήστες home. Για χρήστες business δεν βγαίνει κάτι τέτοιο οπότε δεν ξέρω τί να υποθέσω. Το καλύτερο μάλλον είναι να τους πάρω τηλέφωνο (ή να μου πει ο tdc)

NoDsl
10-12-10, 12:20
Όντως, αλλα για να λέμε και του στραβού το δίκιο τα 100 ευρώ που ζητάνε το μήνα δεν είναι και λίγα!

Πατσίζεις με τα έξοδα ψυχολόγου. :p

Το θέμα είναι πως σε κόσμο ιδανικό, θα ηταν απο τις καλύτερες λύσεις. Στον πραγματικό όμως... Δεν :cool:

Vitruvian78
10-12-10, 12:34
Μείνε καλύτερα ΟΤΕ και κάνε περικοπές απο αλλού! :p
Εκτός κι αν κάνεις το βήμα το καλοκαίρι, Ιούλιο- Αυγουστο, ή μια εποχή που η επιχείρηση δεν λειτουργεί, ή τουλάχιστον δεν θα είναι μεγάλο πρόβλημα να μείνεις χωρίς τηλέφωνο, αν συμβεί η στραβή. Πάντως αν πρόκειται για επιχείρηση, μένεις ΟΤΕ κανονικά!

NoDsl
10-12-10, 12:36
Αυτό που λέει ο αποπάνος :p

dino_sauro00
10-12-10, 13:57
Νομίζω οτι μου απαντήσατε με απόλυτη σαφήνεια! Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας. Να 'στε καλά και καλές γιορτές!

tdc
10-12-10, 20:30
Κατι λιγα και απο μενα.. Για τον συναγερμο, οπως σου ειπα, ειχε θεμα το τοπικο dslam. Απο οσο ξερω, δουλευε κανονικα πριν εμφανιστει το προβλημα (περιπου 5-6 μερες πριν ενεργοποιηθω συμφωνα με την εταιρεια security). Οσο για το μηχανακι των πιστωτικων, μαλλον εχει να κανει και αυτο με το προβλημα που εμφανισε το dslam.
Το προβλημα ειχε να κανει με το γεγονος οτι η τηλεφωνια της hol γενικα ειναι pstn over voip.
Στο τερματικο δηλαδη ερχεται pstn, αλλα μεταξυ των κομβων τους ειναι voip (διορθωστε με αν κανω λαθος καπου). Οπως καταλαβαινεις γυρισα επι τοπου ΟΤΕ διοτι δεν με επαιρνε να μεινω χωρις πιστωτικες και συναγερμο ουτε μερα. Στο σπιτι ειμαι υπερ-ευχαριστημενος.

dino_sauro00
10-12-10, 20:57
Φίλε tdc σ'ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Νομίζω οτι είναι έτσι όπως τα λες με τις γραμμες (pstn over voip) και το πρόβλημα που δημιουργείται με τους συναγερμούς και τα συναφή τους είναι επίσης γνωστό. Αυτό το λέω γιατί ο πωλητής τους μας είπε οτι θα στήσουν πρώτα όλο το σύστημα και μόνο όταν σιγουρευτούν οτι όλα δουλεύουν θα μας περάσουν κανονικά στη HOL (πράγμα το οποίο οφείλω να ομολογήσω οτι ακούγεται αρκετά επαγγελματικό).
Επίσης να αναφέρω οτι από ό,τι μας είπε ο πωλητής τους, οι συνδέσεις business έχουν χαμηλότερο ratio χρηστών ανά dslam (πιο συγκεκριμένα είπε οτι αν σε ένα κανονικό "οικιακό" dslam είναι επάνω 100 χρήστες, σε ένα business είναι μέχρι 50)
Τώρα θα μου πείτε στα λόγια όλα ωραία αλλά πιος μπορεί να εγγυηθεί αν αυτά τα νούμερα είναι αληθινά και βεβαίως αν είναι όντως αληθινά ποιός μπορεί να εγγυηθεί οτι θα παραμείνουν και έτσι.
Δεν ξέρω, ειλικρινά κλίνω προς το να παραμείνω στον ΟΤΕ αλλά ομολογώ οτι δεν είμαι και 100% σίγουρος.

NoDsl
10-12-10, 22:23
....Στο τερματικο δηλαδη ερχεται pstn, αλλα μεταξυ των κομβων τους ειναι voip (διορθωστε με αν κανω λαθος καπου)

είναι voip μέχρι το fxs. Στο FXS σου βγαίνει αναλογικό. Ουσιαστικά το router τρέχει έναν μικρό αστερίσκο.;)

Vitruvian78
11-12-10, 00:05
Φίλε tdc σ'ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Νομίζω οτι είναι έτσι όπως τα λες με τις γραμμες (pstn over voip) και το πρόβλημα που δημιουργείται με τους συναγερμούς και τα συναφή τους είναι επίσης γνωστό. Αυτό το λέω γιατί ο πωλητής τους μας είπε οτι θα στήσουν πρώτα όλο το σύστημα και μόνο όταν σιγουρευτούν οτι όλα δουλεύουν θα μας περάσουν κανονικά στη HOL (πράγμα το οποίο οφείλω να ομολογήσω οτι ακούγεται αρκετά επαγγελματικό).
Επίσης να αναφέρω οτι από ό,τι μας είπε ο πωλητής τους, οι συνδέσεις business έχουν χαμηλότερο ratio χρηστών ανά dslam (πιο συγκεκριμένα είπε οτι αν σε ένα κανονικό "οικιακό" dslam είναι επάνω 100 χρήστες, σε ένα business είναι μέχρι 50)
Τώρα θα μου πείτε στα λόγια όλα ωραία αλλά πιος μπορεί να εγγυηθεί αν αυτά τα νούμερα είναι αληθινά και βεβαίως αν είναι όντως αληθινά ποιός μπορεί να εγγυηθεί οτι θα παραμείνουν και έτσι.
Δεν ξέρω, ειλικρινά κλίνω προς το να παραμείνω στον ΟΤΕ αλλά ομολογώ οτι δεν είμαι και 100% σίγουρος.

Υπάρχουν πολλά ζητήματα που δεν είναι ποτέ ξεκάθαρα, και το πρόβλημα είναι οτι αν σου βγούνε τα προβλήματα στην ενεργοποίηση, μην περιμένεις τον πωλητή τους να έρθει να σου τα λύσει. Ο μόνος αρμόδιος είναι ο ΟΤΕ εκεί. Οι πωλητές απλά έχουν μάθει ένα ποιηματάκι, οι περισσότεροι απο αυτούς είναι πανάσχετοι απο την τεχνολογία, απλά συμβόλαια προσπαθούν να πουλήσουν. Εμείς που είμαστε οικιακοί πελάτες, δεν πειράζει (που λέει ο λόγος) να μείνουμε και για λίγες μέρες χωρίς τηλέφωνο. Η επιχείρηση όμως μπορεί;. Στο σπίτι σου τί έχεις. Δοκίμασε στο σπίτι να δείς πώς θα πάει και μετά αν είναι κάνεις το βήμα.

dino_sauro00
11-12-10, 02:12
Vitruvian78 είναι ακριβώς όπως τα λες και εννοείται οτι μια επιχείρηση δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να μείνει χωρίς τηλέφωνο.
Στο σπίτι έχω HOL (ούτε επίτηδες να το 'κανα :)) εδώ και 1 χρόνο. Η γραμμή τώρα είναι σταθερή αλλά πριν από κάποιο διάστημα είχα τα γνωστά προβλήματα με υψηλά ping, απίστευτο buffering (σου 'βγαινε η πίστη για να δεις ένα βιντεάκι στο youtube) και οι ταχύτητες γενικά ασταθείς (πότε 3Mbps, πότε 5Mbps ενώ καποιες φορές και κάτω από 3). Και εδώ τονίζω οτι ήταν καθαρά θέμα HOL καθώς τα στατιστικά της γραμμής ήταν πάρα πολύ καλά.

Στο τηλέφωνο είχαμε πρόβλημα 1 φορά από ο,τι θυμάμαι αλλά ήταν γενικό (πρόβλημα όλων των εναλλακτικών, ενω ο ΟΤΕ ήταν μια χαρά -- τι περίεργο :whistle:)

Τί να πω?! Η αλήθεια είναι πως σε περίπτωση προβλήματος, έτσι και αρχίσουν το μπαλάκι HOL-ΟΤΕ ζήτω που καήκαμε!

Vitruvian78
11-12-10, 14:09
Vitruvian78 είναι ακριβώς όπως τα λες και εννοείται οτι μια επιχείρηση δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να μείνει χωρίς τηλέφωνο.
Στο σπίτι έχω HOL (ούτε επίτηδες να το 'κανα :)) εδώ και 1 χρόνο. Η γραμμή τώρα είναι σταθερή αλλά πριν από κάποιο διάστημα είχα τα γνωστά προβλήματα με υψηλά ping, απίστευτο buffering (σου 'βγαινε η πίστη για να δεις ένα βιντεάκι στο youtube) και οι ταχύτητες γενικά ασταθείς (πότε 3Mbps, πότε 5Mbps ενώ καποιες φορές και κάτω από 3). Και εδώ τονίζω οτι ήταν καθαρά θέμα HOL καθώς τα στατιστικά της γραμμής ήταν πάρα πολύ καλά.

Στο τηλέφωνο είχαμε πρόβλημα 1 φορά από ο,τι θυμάμαι αλλά ήταν γενικό (πρόβλημα όλων των εναλλακτικών, ενω ο ΟΤΕ ήταν μια χαρά -- τι περίεργο :whistle:)

Τί να πω?! Η αλήθεια είναι πως σε περίπτωση προβλήματος, έτσι και αρχίσουν το μπαλάκι HOL-ΟΤΕ ζήτω που καήκαμε!

Γι αυτό, επειδή άκρη δεν θα βγάζεις και θα έχεις φορτωθεί και το πρόβλημα, κάτσε ΟΤΕ, που όταν έχεις κάποιο πρόβλημα θα μπορείς να βρίζεις τον ΟΤΕ απλά και όχι να ακούς τα γνωστά, φταίει ο ΟΤΕ, όχι δεν φταίει ο ΟΤΕ φταίει η ΧΟΛ κ.τ.λ!

dino_sauro00
12-12-10, 19:01
Σ'ευχαριστώ πολύ και εσένα Vitruvian78 καθώς και όλους τους φίλους που με βοήθησαν με τις απαντήσεις τους. Θα μεταφέρω όλο το 3d στη διεύθυνση και από 'κει και πέρα θα δούμε τί θα αποφασιστεί!
Να 'στε και πάλι όλοι καλά!

Lovehacker
21-12-10, 11:15
Παιδιά, μιας και μιλάμε για το Business, στην εταιρεία έχουμε τρία διαφορετικά netmod με τρία ανεξάρτητα νούμερα (ISDN με ΟΤΕ αυτή τη στιγμή). Yπάρχει δυνατότητα να έχουμε δύο διαφορετικές (ανεξάρτητες) γραμμές internet αν πάμε στα Business πακέτα της HOL? Μίλησα με μια κοπέλα στο τμήμα πελατών της HOL και μου είπε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να προσθέσουμε δεύτερη (ήταν κάθετη)... Όντως ισχύει?

Επίσης, για τις τρεις ISDN γραμμές μας, μας ενημέρωσαν ότι θα μας καλύψει το πακέτο με τα 6 κανάλια φωνής.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν θα συνεχίσουν να είναι ISDN οι γραμμές, διότι στις σημειώσεις της προσφοράς λέει:

Απαραίτητη προϋπόθεση για τη λειτουργία της υπηρεσίας είναι η αδιάλειπτη παροχή ηλεκτρικού ρεύματος.

Άρα μήπως σημαίνει ότι θα περνάν πάνω από κάποιο rooter?

Vitruvian78
21-12-10, 23:50
Παιδιά, μιας και μιλάμε για το Business, στην εταιρεία έχουμε τρία διαφορετικά netmod με τρία ανεξάρτητα νούμερα (ISDN με ΟΤΕ αυτή τη στιγμή). Yπάρχει δυνατότητα να έχουμε δύο διαφορετικές (ανεξάρτητες) γραμμές internet αν πάμε στα Business πακέτα της HOL? Μίλησα με μια κοπέλα στο τμήμα πελατών της HOL και μου είπε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να προσθέσουμε δεύτερη (ήταν κάθετη)... Όντως ισχύει?

Επίσης, για τις τρεις ISDN γραμμές μας, μας ενημέρωσαν ότι θα μας καλύψει το πακέτο με τα 6 κανάλια φωνής.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν θα συνεχίσουν να είναι ISDN οι γραμμές, διότι στις σημειώσεις της προσφοράς λέει:

Απαραίτητη προϋπόθεση για τη λειτουργία της υπηρεσίας είναι η αδιάλειπτη παροχή ηλεκτρικού ρεύματος.

Άρα μήπως σημαίνει ότι θα περνάν πάνω από κάποιο rooter?

Μάλλον πρόκειται για VoIP τηλεφωνία, υποψιάζομαι....

Aias
22-12-10, 03:02
voip ειναι και πιστευω σε εταιρια ειναι καλυτερα ΟΤΕ να εισαι σιγουρος.

rav3n
24-12-10, 20:47
Εαν εχεις 2 η 3ις γραμμες οι οποιες ειναι ΟΤΕ, γυρνα την μια στο BDP και δες εαν δουλευει ο συναγερμος η οχι και εαν σε εξυπηρετει σαν τεχνολογια και τα λοιπα.
Οπως και να εχει απο την στιγμη που μιλας για επαγγελματικο χωρο για μενα ειναι αυτονοητο οτι πρεπει να εχεις τουλαχιστον 2 γραμμες απο 2 παροχους και ας χρησιμοποιεις μονο την μια.Γιατι αμα σου χαλασει και οτε να ναι.. τα λεγαμε..
Βαλε το BDP στην μια, δες πως παει και εαν ειναι κρατα τη, επειτα γυρνα την μια ISDN σε PSTN οτε (λιγοτερο παγειο, backup γραμμη).


Η μονη πραγματικη διαφορα απο τις οτε και τις Ηol γραμμες ειναι στο voltage, ενδεχομενος να χρειαστει να ρυθμιστει χαμηλητερο transfer rate στην μεταφορα δεδομενων του συναγερμου.Αλλα αντε τωρα βγαλε ακρη με τον τεχνικο του συναγερμου, πριν δυο μηνες δούλευε στον σκλαβενιτη (No offence there).
Παντως εγω εχω δει οτι και τα 2 συστηματα Pos/alarm παιζουν μια χαρα σε Hol γραμμες.. και voip Και pots.

dino_sauro00
25-12-10, 22:13
Παιδιά, αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτήσω και εγώ γιατί όπως είπα και πριν στην εταιρία έχουμε 2 ISDN, και από τη HOL μας είπαν οτι θα μας φέρουν 2 καλώδια για 4 γραμμές (για γραμμές ζητήσαμε PSTN). Τώρα το ερώτημα είναι, βάζοντας asterisk, τί στην ευχή κάρτα θα πρέπει να πάρω, 2 πόρτες ή 4 πόρτες? (λογικά υποθέτω με 2 αλλά και πάλι η κάρτα θα πρέπει λογικά να είναι PSTN οπότε πώς θα μου βγάλει 4 νούμερα? Θα πρέπει να κάνω κάποια ειδική ρύθμιση στο asterisk?)

@ ADSLgr.com All rights reserved.