PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Omnia κλεινει μόνο του



Hackerman
09-12-10, 14:41
Έχω το Samsung omnia i900 εδώ και δυο χρόνια. Εκτός από ένα θέμα με την οθόνη, δεν έχει παρουσιάσει κανένα σοβαρό πρόβλημα.

Πριν από κάποιες ημέρες το χρησιμοποίησα σαν access point για τον υπολογιστή με σύνδεση UMTS. Αυτό γίνονταν συχνά για 3-4 μερες, ώσπου χρησιμοποίησα ένα USB Modem. Έκτοτε το κινητό:

Είναι απίστευτα laggy
Κλειδώνει την λειτουργία τηλεφώνου συνέχεια, μετά την ανοίγει μόνο του και την ξανακλείνει!
Κάνει κλήσεις μόνο του, χωρίς να εμφανίζει αριθμό και τερματίζει μόνο του την κλήση.
Κάνει shutdown μόνο του ή κρασάρει.


Δοκίμασα να αλλάξω rom, έκανα hard reset, αλλαγή SIM, format στο internal storage και τίποτα από αυτά δεν πέτυχε.

Αυτή την στιγμή δουλεύει (αναγκαστικά) σε airplane mode, με PDA version i900DXIA5 και PHONE version την DXID1 και παρόλο που δεν έχει sim επάνω, ανοιγοκλείνει συνεχώς το phone κομμάτι!

Καμιά ιδέα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά:)

Agelos Rain
09-12-10, 14:52
καλησπερα, εχω το ιδιο κινητο και μου εκανε και μενα κατι τετοια κουλα αλλα μολις αλλαξα μπαταρια και πηρα καινουργια τα σταματησε!

Hackerman
09-12-10, 15:03
Η αλήθεια είναι ότι η μπαταρία ήταν πολύ ζεστή όταν δούλευε ως modem, αλλά οι χάλκινες επαφές ήταν πάντοτε καθαρές, ο χρόνος αποφόρτισής της είναι σχετικά καλός. Γενικά, σαν μπαταρία φαίνεται να λειτουργεί όπως πρέπει.

Τώρα, δεν ξέρω πως μπορώ να ανοίξω το κινητό παίρνοντας ρεύμα μόνο από τον μετασχηματιστή, για να δω αν όντως φταιει η μπαταρία...

Ποιος σε συμβούλεψε να αλλάξεις μπαταρία?

Ntalton
10-12-10, 00:16
Μαλλον δαιμονας εχει μπει στο κινητο σου.Κοιταξες αν στις κλησεις παιρνει το 666?:p
Σοβαρα τωρα, δεν βλεπω καποιο λογο να εχει προβλημα η μπαταρια, χωρις βεβαια να ειμαι σιγουρος. Το να ειναι ζεστη ειναι μαλλον φυσιολογικο, δεδομενου του οτι σαν μοντεμ θα τραβαει αρκετο ρευμα...:hmm:
Παρ'ολα αυτα, δεν μπορω να σου προτινω κατι αλλο. Για να εισαι σιγουρος, δοκιμασε με αλλη μπαταρια, περιμενε να ποσταρει και αλλος πιθανη λυση, και αναλογα πραττεις, γι'αυτο υπαρχει αλλωστε και το service.

Hackerman
10-12-10, 00:30
... γι'αυτο υπαρχει αλλωστε και το service.

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να το στείλω καπάκι στο service, ελα μου ντε που έχει custom rom επάνω και η οριτζιναλε δεν θελει να μπει με την καμία!

keysmith
13-12-10, 00:08
Μπαταρία μου μυρίζει.. Χτυπα μια νεα μαϊμού απο το ebay με 5€ :lock:

Hackerman
19-12-10, 21:38
Ωραία, πήραμε μια οριτζινάλε μπαταρία, την φορτίσαμε για 8 ώρες χωρίς να το ανοίξουμε και... δεν άνοιγε πάλι!

Καταφέραμε με hexadecimal editor να περάσουμε την επίσημη rom, μέχρι και Grand Prix δοκιμάσαμε (3 φορές, 2 επιτυχημένες και στην 3 μου πέταξε failure) αλλά η συσκευή είναι το ίδιο οκνηρή.

Καμμιά άλλη ιδέα, έστω και extreme πριν φάει οριστικά και αμετάκλητα σουτ?

gvenos
20-12-10, 16:46
Πήγαινε εδώ (http://omniacs.net/cmps_index.php), μήπως σου δώσουν λύση στο πρόβλημά σου!

keysmith
22-12-10, 11:43
Μαλλον καποιο ηλεκτρονικό ελάτωμα ειναι τότε. Σαν να κάνει καποιο βραχυκυκλομα τα πλήκτρα μου μυρίζει. Καποιες φορές λογικά πατιούνται μονα τους. Αυτό θα εξηγούσε το κλείδωμα (ειναι το ΟΧΙ παρατεταμένα πατημενο) και τις "τυχαίες" κλείσεις (δυο φορές το NAI είναι κλήση του τελευταίου αριθμού)...

Δεν εχω ανοίξει ομνια (αν και εχω ενα) γιατί δεν χριάστηκε. Συνήθως τα πλήκτρα έχουν ας πούμε μια υποπλακέτα που κουμπόνει συνήθως με καλόδιοτενία στη κυρίως πλαέτα (motherboard). Ισως λέω ισως, να μπλοκαρε κατι εκεί. Να επεσε νερό? να παραμορφώθηκε η μευμβρανι κατο από τα πλήκτρα από σκληρό πα΄τημα τι να πώ.. Εγώ θα το ΑΠΟΣΥΡΝΑΜΟΛΟΓΟΥΣΑ (teardown (http://www.formymobile.co.uk/omniadisassembly.php)) και θα καθαριζα επαφες καλόδια (ινοπνεαυματάκι και ελαφρί τρίψιμο) και θα το ξανασυρναμολογούσα.

Και ειδικά αυτό το εξάρτημα της φωτογραφίας
http://www.formymobile.co.uk/Dismantle/omnia14.jpg

Παιζει (στο μυαλό μου) να είναι εδώ η βλάβη

Hackerman
18-02-11, 03:28
Μη επισκευάσιμο (λόγω εγγύησης), PCB καπουτ...

Όταν στέλνουμε το κινητό (οποιοδήποτε) σε service και μας το φέρνουν επισκευασμένο, η χρονική διάρκεια της εγγύησης δεν ξαναξεκινά από την αρχή?

@ ADSLgr.com All rights reserved.