PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαζει η τιμη στο conn-x?



therock003
09-12-10, 19:30
Δεχτηκα ενα ακυρο τηλεφωνημα που μου ελεγε αν θελω να κλειδωσω την συνδρομη (δεσμευση) για ενα χρονο, ωστε να σε περιπτωση που αυξηθει η τιμη να μην με επηρεασει ως συνδρομητη. Ε? Τι προσπαθουν να κανουν? Να δεσμευσουν συνδρομοητες στην παροχη τους για ενα χρονο?

prodromosfan
09-12-10, 19:34
όχι, απλά να πάρουν τα μπόνους απο την πωληση.
εφόσον θα σε δεσμέυσουν για άλλο ένα χρόνο, θεωρείται πωληση.

therock003
09-12-10, 19:41
Οποτε δεν κανω τπτ...

xmperop1
09-12-10, 19:46
Και φυσικά δεν κάνεις τίποτα αν και θα έπρεπε να ξεχέσεις αυτόν-ην που λέει τέτοια ψέματα.
Εδώ κάνουν προσφορές ,δώρα,μετάνοιες για τους πελάτες και θα αυξήσουν τις τιμές?

therock003
09-12-10, 19:49
Πηγε να μου την παιξει δλδ. Και μενα μου ξινισε το θεμα, αφου οντως αυτον το καιρο ολο προσφορε ειναι, λεω και εγω, για ποια αυξηση μιλαει...

FuS
10-12-10, 01:42
Να σε δεσμεύσει ήθελε. Πράγματι άκυρο τηλεφώνημα μιας και όπου υπάρχει ανταγωνισμός το τελευταίο που θα ήθελε ο οτέ θα ήταν να αυξήσει τις τιμές.

johnsruro
12-12-10, 12:54
Εδώ ο ΟΤΕ προσπαθεί να αποδεσμευτεί από τις δεσμέυσεις της ΕΕΤΤ για να ρίξει τις τιμές και αυτοί μιλάνε για αύξηση τιμών?τι να πείς?

karetsos
12-12-10, 13:01
εντάξει, είπαμε στην Ελλάδα στις πωλήσεις μέσω τηλεφώνου μπορείς να ακούσεις ό,τι θέλεις... πραγματικά μπορείς να γράψεις βιβλίο επιστημονικής φαντασίας...

johnsruro
13-12-10, 22:24
Ναι οκ, αλλά όταν σε δεσμέυουν χωρίς να το καταλάβεις και μετά ψάχνεις 2 και 3 βδομάδες να βρεις την ηχογράφηση για να βρεις το δίκιο σου και να πείσεις ότι δεν είσαι γάιδαρος (σαν κάτι άλλα παλικάρια που έχω διαβάσει εδω μέσα) νομίζω ότι το best seller δε το γλυτώνεις.

silegav
14-12-10, 23:10
Οι τηλεπωλητές γενικά είναι εξαιρετικα εφευρετικά άτομα. Έχω ακούσει απίστευτα φίδια για μια περίοδο από HOL και μετά από Wind και γενικά είχε πλάκα το όλο θέμα. Βέβαια μερικές φορές πετυχαίνουν το σκοπό τους και μένουν οι συνδρομητές με τη γραμμή στο χέρι. Χαρακτηριστικό παράδειγμα συγγενικό πρόσωπο που του πούλησαν (κι αυτός αγόρασε βέβαια) μια συνδρομή για wind και δεν είχε καν pc!!!

Μην ιδρώνει το αυτί σου...ισχύει ότι υπογράφεις και τίποτε παραπάνω/λιγότερο.

jdtech
15-12-10, 00:51
Το κλασικό παράδειγμα είναι οι πλανόδιοι της hol και οι φανταστικές οπτικές είναι που έτυχε να περνάνε στο μπαλκόνι σου ..

karetsos
15-12-10, 07:21
ο χρυσος κανονας ειναι γενικα να μην αποδεχομαστε τιποτα προφορικα μεσω τηλεφωνου, ιδιως αν αυτο μας φαινεται απιστευτη προσφορα. αν θελουν ας μας στειλουν ενα email ή ένα fax, ή στην τελική ας κανουμε τον κόπο να πάμε στο τοπικό κατάστημα να υπογράψουμε κάποιο συμβόλαιο...

FuS
18-12-10, 18:17
Aυτό ακριβώς.

Kαι πάντα ζητάμε ονοματεπώνυμο υπαλλήλου, τηλέφωνο στην υπηρεσία του και ονοματεπώνυμο επόπτη και τον καλούμε πίσω πρώτα για επιβεβαίωση (αν κάποιος θέλει να προχωρήσει σε σύμβαση από απόσταση).

Δεν δίνουμε σημασία και ρίχνουμε άκυρο σε κλήσεις από απόρρητο (νομίζω πως εξυπακούεται κιόλας).

Δεν απαντούμε και δεν δίνουμε καμία σημασία σε κλήσεις όπου δεν μπορούμε να καλέσουμε πίσω να μιλήσουμε με τον ίδιο τον υπάλληλο.
(όπως οι κλήσεις από το ΤΛΜ του παρόχου με τους νεάντερταλ)

therock003
23-12-10, 15:55
Παιδια με ξαναπηρανε. Σημερα το πρωι. Αυτη τη φορα ηταν γυναικα ομως.

-"Ναι καλημερα βλεπω εδω πως ειχατε μιλησει με εναν συναδελφο μου, περι της δεσμευσης τιμης. Μηπως τελικα αποφασισατε κατι?"

-"Ναι, δεν με απασχολει."

-"Α οκ αφου δεν σας απασχολει, τοτε γεια σας."

Μα καλα τι πραμα ειναι αυτο?

Ημουν απασχολημενος την στιγμη εκεινη, οποτε δεν μπηκα σε διαδικασιες να ζηταω ονοματα, και περι τινος προκειται. Απλως το ξεκοψα να τελιωνουμε.

prodromosfan
23-12-10, 16:18
μπορει να ειναι και κολπο το ΟΤΕ
για να κλείνει πελάτες να μην του φυγουνε.

teodgeor
23-12-10, 16:42
Για να μην φευγουν οι πελατες,ετσι ειναι και εμενα με πηραν τηλ. χτες επειδη ειδαν οτι περασε πριν καμια 10μερες ο ενας χρονος συμβολαιου που ειχα και μου ειπαν με 0,50 λεπτα το μηνα να μου προσθεσουν μια ωρα κινητα το μηνα.καλη προσφορα αλλα σε κλειδωναν για ενα ακομη χρονο, δεν το εκανα προς το παρων γιατι δεν ξερω αν θα συνεχισω στον οτε

zxcv
23-12-10, 17:22
Απο οτι φενεται εχουν επιδοθει σε αγωνα δεσμευσης-συγκρατησης πελατων...
Ολοι ,οχι μονο ο οτε...καθοριστικη χρονια το 11 για την επιβιωση τους

customer
23-12-10, 19:35
Τηλεφωνικα απο το 13888, αποδεχτηκα 6μηνη παραταση με την προσθηκη μιας ωρας κινητων.

gcf
23-12-10, 19:45
Τηλεφωνικα απο το 13888, αποδεχτηκα 6μηνη παραταση με την προσθηκη μιας ωρας κινητων.
Είχες τη μια ώρα και σου έδωσαν δεύτερη, ή δεν είχες καθόλου;

customer
23-12-10, 23:47
Δεν ειχα καθολου.

johnsruro
29-12-10, 16:57
6μηνο? Οποιαδήποτε παράταση δε σημαίνει και αναννέωση-δεσμευση για ένα χρονο?

papagios79
31-12-10, 02:20
προς ολους τους φιλους που δεχτηκαν τηλεφωνο απο το 13888 για την προσφορα για δωρεαν χρονο ομιλιας προς κινητα.καντε εναν κοπο να πατε μεχρι το διπλανο καταστημα οτε να δειτε μηπως "κατα λαθος" ανανεωθηκε το συμβολαιο σας για αλλο ενα χρονο παρα τη θεληση σας γιατι αυτο συνεβη και σε μενα και ευτυχως το ανακαλυψα κατα λαθος και ευτυχως ειχα γνωστο στον οτε και δεν φορτωθηκα 1 χρονο συμβολαιο μια βδομαδα πριν μετακομισω

karetsos
31-12-10, 02:23
προς ολους τους φιλους που δεχτηκαν τηλεφωνο απο το 13888 για την προσφορα για δωρεαν χρονο ομιλιας προς κινητα.καντε εναν κοπο να πατε μεχρι το διπλανο καταστημα οτε να δειτε μηπως "κατα λαθος" ανανεωθηκε το συμβολαιο σας για αλλο ενα χρονο παρα τη θεληση σας γιατι αυτο συνεβη και σε μενα και ευτυχως το ανακαλυψα κατα λαθος και ευτυχως ειχα γνωστο στον οτε και δεν φορτωθηκα 1 χρονο συμβολαιο μια βδομαδα πριν μετακομισω

μα αυτή η προσφορά σημαίνει αυτόματα και δέσμευση ενός χρόνου...

johnsruro
31-12-10, 11:35
Ο φίλος πιο πάνω είπε 6μήνο και με μπέρδεψε. Μήπως κι αυτό είναι μια "κακή" πρακτική πωλήσεων?:hmm:

karetsos
31-12-10, 12:10
δεν υπάρχει 6η δέσμευση πλέον σε κανένα πακέτο. όλα είναι ετήσια

johnsruro
31-12-10, 12:13
Τότε ο φίλος customer πρέπει να ψαχτεί λίγο και να το κηνυγήσει γιατί μάλλον άλλα κατάλαβε και άλλα θα γίνουν!

customer
11-01-11, 19:59
Τότε ο φίλος customer πρέπει να ψαχτεί λίγο και να το κηνυγήσει γιατί μάλλον άλλα κατάλαβε και άλλα θα γίνουν!

Τελικα ρωτησα στον ΟΤΕ για την συνδεση μου και πραγματι η ανανεωση ειναι για ενα χρονο. (θα ορκιζομουνα οτι ακουσα εξαμηνο απο το τηλεφωνο, μπορει να κανω και λαθος)
Παντως και με ενα χρονο ειναι οκ, γιατι αφ' ενος δεν με ενδιαφερουν οι εναλλακτικοι παροχοι και αφ'ετερου ο ΟΤΕ επρεπε καποια στιγμη να κανει την προσθηκη της 1 ωρας κινητων.
Κεντρικο διδαγμα παντως, αυτο που γραψανε οι φιλοι πιο πανω, οτι τηλεφωνικα δεν δεχομαστε τιποτα. Οτι καινουργια συνδεση η ανανεωση χρειαζομαστε την υπογραφουμε στο καταστημα της περιοχης μας.

johnsruro
12-01-11, 16:33
φίλε μου ιατί δε ζητάς την ηχογράφηση σου να δεις αν όντως έχεις δίκιο γιατί κάπως έτσι το κουκουλώνουν και συνεχίζεται αυτό το νταχτιρντι με τη 12μηνη δέσμευση.

customer
13-01-11, 14:44
φίλε μου ιατί δε ζητάς την ηχογράφηση σου να δεις αν όντως έχεις δίκιο .

Αν οντως ηταν λαθος η ενημερωση, αυτο ηταν λαθος του πωλητη και οχι του οργανισμου.
Και οπως σου ειπα φιλε μου μια χαρα ειναι και το 12μηνο, καθοτι δεν προκειται να προβω σε αλλαγη παροχου αφου ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον ΟΤΕ.

therock003
28-07-11, 13:03
Παιδια, ξεχαστε τα προηγουμενα μυνηματα, ξαναποσταρω στο παλιο μου αυτο τοπικ για να μην ανοιγω τωρα καινουριο, για να αναφερω πολις μολις ξανα-δεχτηκα ενα αντιστοιχο τηλεφωνημα, μονο που αυτη την φορα μου προταθηκε μειωση 10 ευρω για ενα εξαμηνο με την δεσμευση ενος χρονου.

Τι λετε αξιζει? Πιστευωπως ειναι λιγο το ποσο, για να με δεσμευσει σε περιπτωση που μελλοντικα θελω να φυγω ή να διακοψω, τι θα με συμβουλευατε?

prodromosfan
28-07-11, 14:04
μη μασας
προσφορα του οτε ειναι
http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/conn-x/prodconnx_super_offer.html

esquellot
28-07-11, 15:51
Ναι κι εμενα σήμερα μου τηλεφώνησαν από το 13888 και μου ανέφεραν για την εν λογω προσφορά.
Μείωση τιμης για 6 μήνες από 23,26€ στα 14,90€ το μήνα, με την προϋπόθεση 12μηνης παραμονής.
Παρόλα αυτά δεν παρέλειψαν να μου ξεφουρνίσουν για πολλοστή φορά, πρόταση για Conn-x TV.

therock003
28-07-11, 16:30
Α εσενα σου ειπαν 2 χρονια? Τοσο θελαν να σε δεσμευσουνε? Παντως δεν ειναι και κατι τρομερο, τι λετε?

Απο την μια καλυτερο και απο το τπτ, αλλα αμα μετα θες να αλλαξεις? Διαπραγματευσεις για μεγαλυτερη μειωση παιζουν, ή οι τηλεφωνητες δεν εχουν καν αρμοδιοτητα? Αμα ειναι μην χαλαω τσαμπα το σαλιο μου...

gcf
28-07-11, 16:34
12 μήνες είναι η δέσμευση.

esquellot
28-07-11, 16:36
Α εσενα σου ειπαν 2 χρονια? Τοσο θελαν να σε δεσμευσουνε? Παντως δεν ειναι και κατι τρομερο, τι λετε?

Απο την μια καλυτερο και απο το τπτ, αλλα αμα μετα θες να αλλαξεις? Διαπραγματευσεις για μεγαλυτερη μειωση παιζουν, ή οι τηλεφωνητες δεν εχουν καν αρμοδιοτητα? Αμα ειναι μην χαλαω τσαμπα το σαλιο μου...


12 μήνες είναι η δέσμευση.

Ναι παιδιά συγνώμη έκανα λάθος 12 μηνες είναι και το διόρθωσα και στο ποστ παραπάνω.:oops:

lunatic323
02-08-11, 11:47
εγω την εχω τσιμπησα τη προσφορα.ετσι και αλλιως απο οτε δεν φευγω αρα οποια μείωση ειναι δεκτη.βεβαια οταν ειχα παει να παρω τη προσφορα δεν μου λεγανε για 12μηνη δευσμευση ολο λεγαν πετοντας απο χαρα οτι κοψαμε 10 ευρω για 6 μηνες και ολα ροδινα.:shifty:
τωρα αν γινει κανα θαυμα και τα χριστούγεννα σκασει μυτη το vdsl δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα στη μεταφορα μου στη νεα υπηρεσια...αλλα βασικα αυτα ειναι λογια αερα so ολα καλα.

cpapas
02-08-11, 13:07
Μήπως είσαι και συνδρομητής CONNX-TV? Γιατί εκεί οντως θα αλλάξουν οι τιμές. Πήραν το Europa League και ακούγεται συγχώνευση με τη NOVA

therock003
02-08-11, 16:52
εγω την εχω τσιμπησα τη προσφορα.ετσι και αλλιως απο οτε δεν φευγω αρα οποια μείωση ειναι δεκτη.βεβαια οταν ειχα παει να παρω τη προσφορα δεν μου λεγανε για 12μηνη δευσμευση ολο λεγαν πετοντας απο χαρα οτι κοψαμε 10 ευρω για 6 μηνες και ολα ροδινα.:shifty:
τωρα αν γινει κανα θαυμα και τα χριστούγεννα σκασει μυτη το vdsl δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα στη μεταφορα μου στη νεα υπηρεσια...αλλα βασικα αυτα ειναι λογια αερα so ολα καλα.

Με VDSL τι θα παιζει δλδ? Μεγαλυτερες ταχυττηες και σταθεροτερες γραμμες?

lunatic323
02-08-11, 19:05
Με VDSL τι θα παιζει δλδ? Μεγαλυτερες ταχυττηες και σταθεροτερες γραμμες?

λογικα ναι...αλλα απο οτι βλεπω δεν παει γρηγορα το θεμα για να το βγαλουν επισημα στην αγορα.

emeliss
02-08-11, 20:51
Το Σεπτέμβριο λήγουν τα προσωρινά μέτρα που έχει επιβάλει η ΕΕΤΤ.

xmperop1
02-08-11, 21:36
Το Σεπτέμβριο λήγουν τα προσωρινά μέτρα που έχει επιβάλει η ΕΕΤΤ.

Μην είσαι τόσο σίγουρος πίσω έχει η ΕΕΤΤ την ουρά και σίγουρα δεν έχει διάθεση για VDSL.

FSHOPAXD
04-08-11, 02:04
Ισχύει ότι εαν σπάσεις το συμβόλαιο 12μηνης δεσμευσης πριν το τέλος πληρώνεις όλα τα πάγια που υπολείπονται και όχι ενα απλό τέλος διακοπής ? . Π.χ. 10 μηνες Χ 25€ = 250€ ?

sharky21
04-08-11, 07:13
Επειδή μόλις χθές έκανά αίτηση αλλαγής απο Forthnet (ΜΑΚΡΥΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!) σε Conn-x. Με ενημέρωσαν πως αν διακόψω πρίν τους δώδεκα μήνες υπάρχει μια χρέωση 100 euro περίπου.

karetsos
04-08-11, 10:20
αν έχεις σκέτο Conn-X (όχι πακέτο DP) χρεώνεσαι τα υπόλοιπα πάγια

το ίδιο ισχύει για το Conn-X TV

αν έχεις πακέτο (Mixed 200. DP2, DP24) χρεώνεσαι περίπιου 52 ευρώ...

therock003
06-08-11, 17:04
Επειδη αποφασισα οτι ειναι λιγο καλυτερο απο το τπτ, λεω να το κανω. Στο 13888 πρεπει να παρω?

Δεν πιστευω να εχει ληξει η προσφορα?
Η χρεωση του 13888 ξερει κανεις ποια ειναι?

gcf
06-08-11, 18:32
το 13888 καλείται δωρεάν από σταθερά ΟΤΕ

bond
26-08-11, 12:54
Τα έχει παίξει ο ΟΤΕ με τις προσφορες του?
Μου λενε προχτες στο 13888 οτι υπαρχει προσφορά αν ανανεωσω για 12 μηνο, -15% για τους πρωτους 4 μηνες. Λεω οκ θα το σκεφτω. Τελικα διαπιστώνω οτι στην πραγματικοτητα η προσφορα ειναι 48,21 για τους 4 πρωτους μηνες, αντι για 49,81, δηλαδη 3%. Αυτό είναι προσφορά για να δεσμευτείς? Και φυσικά ουτε καινουριο modem για τους υφιστάμενους πελάτες, ασχετα αν εχω να παρω εδώ και 4 χρόνια.
Ας εχουν χάρη που φοβαμαι τις μεταβολες στη γραμμη λόγω απόστασης και θορυβου και την αξιοπιστια των εναλλακτικών, γιατι η εμπορική πολιτική τους είναι για κλάμματα. Δεν ξερω αν εχουν περιθωρια για μεγαλύτερες εκπτώσεις λόγω ΕΕΤΤ, αλλα το 1,5 ευρω για 4 μήνες είναι τουλαχιστον αστείο αν οχι προσβλητικό. Και δεν νομίζω οτι τους απαγορευει η ΕΕΤΤ τουλαχιστον να δινουν κανενα ρουτερ και οχι να προτρεπουν τους πελατες τους, να το κοψουν και να το ξαναβαλουν. Εκτος αν πια στα στατιστικά οι νεες συνδεσεις, εστω και αν προηγειται αποσυνδεση φαινεται καλυτερη από ενα σταθερο πελατη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.