PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΓΡΑΜΜΗΣ ΑΠΟ ISDN ΣΕ PSTN ΚΑΙ NETFASTER IAD 2



ioannis8828
10-12-10, 01:40
Καλησπέρα..
Να σας πω τι εχω παθει τις τελευταιες ημερες και να μου πειτε αν μπορειτε να μου απαντησετε στις ερωτησεις μου και να με βοηθησετε.
Ειχα γραμμη ISDN με συνδεση ΟΤΕ KAI INTERNET εως 24 Mbps απο την HOL..
Ολα καλα και κανενα προβλημα εδω και 2 χρονια...ΜΕ Fritzbox router...
Αποφασισα να κοψω το ISDN ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ PSTN και να αναβαθμισω την συνδεση μου στην HOL βαζοντας και το τηλεφωνο,κανοντας το προγραμμα DOUBLE PLAY και την γραμμη μου σε PSTN...
Την Δευτερα 6/12 εγινε η συνδεση του τηλεφωνου και τοποθετησα το NETFASTER IAD2...
Αποτελεσμα::Οποτε ανοιγω το desktop δεν εχω ΙΝΤΕΡΝΕΤ,απλως κανοντας συνεχομενες συνδεσεις /αποσυνδεσεις την Τοπικης συνδεσης η' μεσω windows η' βγαζοντας το καλωδιο του ETHERNET η' με συνεχομενα RESTART του Router να ερχεται το ΙΝΤΕΡΝΕΤ..
Για το ασυρματο wi-fi δεν το συζηταμε,συνδεεται το φορητο κανονικα με το router αλλα ποτε δεν εχει INTERNET..η' αν το συνδεσω με την δευτερη LAN ,παλι δεν εχει ΙΝΤΕΡΝΕΤ..
Μετα απο κυνηγι 38 Ωρων και πολλαπλα τηλεφωνα ,tickets και μια καταγγελια στην EETT,καταφερα να επικοινωνησω με τεχνικο.!!!
Μου εστειλε αλλο ROUTER ,το ιδιο μοντελο,NETFASTER IAD2 .....ΤΑ ΙΔΙΑ....!!!!!
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΜΟΙΑ ΙΔΕΑ ΑΣ ΤΗΝ ΠΕΙ...
Η αλλη ερωτηση μου ειναι η εξης..........
Υπαρχει καμοια περιπτωση και πως γινεται να μετατρεψω το FRITZ BOX απο ISDN σε PSTN....???????
Δηλαδη απο ANNEX B να το κανω ANNEX A ...?????
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:worthy::worthy:

ioannis8828
10-12-10, 12:23
Καλησπέρα..
Να σας πω τι εχω παθει τις τελευταιες ημερες και να μου πειτε αν μπορειτε να μου απαντησετε στις ερωτησεις μου και να με βοηθησετε.
Ειχα γραμμη ISDN με συνδεση ΟΤΕ KAI INTERNET εως 24 Mbps απο την HOL..
Ολα καλα και κανενα προβλημα εδω και 2 χρονια...ΜΕ Fritzbox router...
Αποφασισα να κοψω το ISDN ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ PSTN και να αναβαθμισω την συνδεση μου στην HOL βαζοντας και το τηλεφωνο,κανοντας το προγραμμα DOUBLE PLAY και την γραμμη μου σε PSTN...
Την Δευτερα 6/12 εγινε η συνδεση του τηλεφωνου και τοποθετησα το NETFASTER IAD2...
Αποτελεσμα::Οποτε ανοιγω το desktop δεν εχω ΙΝΤΕΡΝΕΤ,απλως κανοντας συνεχομενες συνδεσεις /αποσυνδεσεις την Τοπικης συνδεσης η' μεσω windows η' βγαζοντας το καλωδιο του ETHERNET η' με συνεχομενα RESTART του Router να ερχεται το ΙΝΤΕΡΝΕΤ..
Για το ασυρματο wi-fi δεν το συζηταμε,συνδεεται το φορητο κανονικα με το router αλλα ποτε δεν εχει INTERNET..η' αν το συνδεσω με την δευτερη LAN ,παλι δεν εχει ΙΝΤΕΡΝΕΤ..
Μετα απο κυνηγι 38 Ωρων και πολλαπλα τηλεφωνα ,tickets και μια καταγγελια στην EETT,καταφερα να επικοινωνησω με τεχνικο.!!!
Μου εστειλε αλλο ROUTER ,το ιδιο μοντελο,NETFASTER IAD2 .....ΤΑ ΙΔΙΑ....!!!!!
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΜΟΙΑ ΙΔΕΑ ΑΣ ΤΗΝ ΠΕΙ...
Η αλλη ερωτηση μου ειναι η εξης..........
Υπαρχει καμοια περιπτωση και πως γινεται να μετατρεψω το FRITZ BOX απο ISDN σε PSTN....???????
Δηλαδη απο ANNEX B να το κανω ANNEX A ...?????
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:worthy::worthy:

10/12/ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Σημερα μιλησα με τεχνικο της HOL και με εβαλε να δωσω στο μεν φορητο αλλες διευθυνσεις DNS ,ΕΧΕΙ WINDOWS VISTA και να απενεργοποιησω το TCP/IP V6..
Αποτελεσμα συνδεθηκε με το δικτυο ασυρματα,αλλα οχι με το δικο του το wi-fi αλλα με ενα CRYPTO WI-FI που εχω και συνδεεται στην LAN2...
Αποτελεσμα,λειτουργει το ιντερνετ στο φορητο,ΑΛΛΑ οταν ειναι επανω στο router το CRYPTO και ανοιξω το desktop η' κανω απενεργοποιηση και ξανα ενεργοποιηση δικτυου ,ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟΥ CRYPTO WI-FI..
Για την HOL αυτο ειναι προβλημα της καρτας δικτυου μου του PC και πρεπει και να κανω KAI FORMAT.....
Γιαυτους το θεμα εχει ληξει μιας και εχω INTERNET εστω και στο ενα PC...
Ο ΝΟΩΝ ,ΝΟΕΙΤΟ................!!!!!!!!!!!!!!!

ioannis8828
11-12-10, 16:00
10/12/ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Σημερα μιλησα με τεχνικο της HOL και με εβαλε να δωσω στο μεν φορητο αλλες διευθυνσεις DNS ,ΕΧΕΙ WINDOWS VISTA και να απενεργοποιησω το TCP/IP V6..
Αποτελεσμα συνδεθηκε με το δικτυο ασυρματα,αλλα οχι με το δικο του το wi-fi αλλα με ενα CRYPTO WI-FI που εχω και συνδεεται στην LAN2...
Αποτελεσμα,λειτουργει το ιντερνετ στο φορητο,ΑΛΛΑ οταν ειναι επανω στο router το CRYPTO και ανοιξω το desktop η' κανω απενεργοποιηση και ξανα ενεργοποιηση δικτυου ,ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟΥ CRYPTO WI-FI..
Για την HOL αυτο ειναι προβλημα της καρτας δικτυου μου του PC και πρεπει και να κανω KAI FORMAT.....
Γιαυτους το θεμα εχει ληξει μιας και εχω INTERNET εστω και στο ενα PC...
Ο ΝΟΩΝ ,ΝΟΕΙΤΟ................!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΝΕΝΑΣ....ΚΑΜΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....ΦΩΝΗ ΒΟΩΝΤΟΣ ΕΝ ΤΗ ΕΡΗΜΩ!!!!!!!

jkoukos
11-12-10, 18:10
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πιθανόν το Netfaster δουλεύει σε άλλο εύρος διευθύνσεων απ' ότι το Fritz και/ή έχεις ενεργοποιημένα και τα 2 DHCP σε Netfaster και Crypto.
Βάλε στο Netfaster τις ίδιες ρυθμίσεις που είχες στο Fritz και δοκίμασε πάλι.

Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με bold γιατί είναι κουραστικό στην ανάγνωση, καθώς και σε κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις.
Τέλος καλά σου είπαν από τη HOL (και οποιοδήποτε άλλο πάροχο). Αυτό που υπέγραψες είναι η παροχή υπηρεσιών μέχρι το router. Η καλή λειτουργία των συσκευών που συνδέονται πάνω του, είναι ευθύνη του χρήστη. Εξάλλου εσύ γράφεις ότι αποσυνδέοντας το Crypto έχεις κανονικά internet.

Όσον αφορά τη μετατροπή του Fritz από Annex B σε A, αν και δεν έγραψες ποιο μοντέλο έχεις, μπορείς να διαβάσεις σχετικά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=229394) και ιδιαίτερα στο μήνυμα #6.

ioannis8828
12-12-10, 01:42
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πιθανόν το Netfaster δουλεύει σε άλλο εύρος διευθύνσεων απ' ότι το Fritz και/ή έχεις ενεργοποιημένα και τα 2 DHCP σε Netfaster και Crypto.
Βάλε στο Netfaster τις ίδιες ρυθμίσεις που είχες στο Fritz και δοκίμασε πάλι.

Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με bold γιατί είναι κουραστικό στην ανάγνωση, καθώς και σε κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις.
Τέλος καλά σου είπαν από τη HOL (και οποιοδήποτε άλλο πάροχο). Αυτό που υπέγραψες είναι η παροχή υπηρεσιών μέχρι το router. Η καλή λειτουργία των συσκευών που συνδέονται πάνω του, είναι ευθύνη του χρήστη. Εξάλλου εσύ γράφεις ότι αποσυνδέοντας το Crypto έχεις κανονικά internet.

Όσον αφορά τη μετατροπή του Fritz από Annex B σε A, αν και δεν έγραψες ποιο μοντέλο έχεις, μπορείς να διαβάσεις σχετικά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=229394) και ιδιαίτερα στο μήνυμα #6.

Το frtzbox που εχω ειναι το fritzbox fon ,απλο αλλα 2 χρονια τωρα δεν κολλησε πουθενα,οι ρυθμισεις που ειχα ηταν στα dhcp στο αυτοματο χωρις να χρειαστει ποτε να βαλω διευθυνσεις dns για να δουλεψει....μιλησα επανειλημενως με hol δεν εχουμε βρει ακρη,Μηπως ξερεις κανα καλο μοντελο εμποριου ,αριστο ως προιον να παω να το παρω να ειναι ευκολα παραμετροποιησιμο να βρω την ησυχια μου???
Θα δοκιμασω να κανω και το fritzbox μετατροπη μπας και το καταφερω...
Παντως με την τεχνικη υποστηριξη δεν βρισκω ακρη,οταν το WLAN του netfaster iad ειναι ενεργοποιημενο δεν συνδεεται κανεις υπολογιστης στις Lan ,δοκιμασα 3 ,1 desktop και 2 φορηττα,οταν ειναι συνδεδεμενος στο lan το desktop pc δεν μπορω να συνδεσω αλλη lan,μου ειπανε να κανω ping στην διευθυνση του netfaster kai ανταποκριθηκε,εκανα
ping στην διευθυνση της hol και δεν ανταποκριθηκε...η απαντηση της κυριας τεχνικου ηταν οτι ειναι χαλασμενο το desktop,βγαζοντας και βαζοντας το καλωδιο στο netfaster καποια στιγμη συνδεθηκε το desktop ,ενωσα το φορητο με καλωδιο ethernet,εκανα ping ,τα ιδια με το desktop,tipota,να πεταξω και το φορητο.....και το τριτο τα ιδια...
Γελαω μονο που το σκεφτομαι,δεν ξερω πως να το αντιμετωπησω....
Μαλλον ,μου ερχεται να τα παρω και τα δυο να παω απο εκει και να γινει της πουτ@ν@ς !!!!!:evil::evil::evil::evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.