PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις παρά τη χαμηλή ταχύτητα



pcxp
10-12-10, 14:26
Με αυτά τα χαρακτηριστικά είναι λογικό να έχω συνεχείς αποσυνδέσεις και, αν ναι, τί μπορεί να φταίει;

Bandwidth 509/2047 kbps
OutputPower (dBm): 12,0 / 18,0
Line Attenuation (dB): 23,0 / 35,0
SN Margin (dB): 18,0 / 21,0
Loss of framing (l/r) : 0/0
Loss of Signal (local/remote): 1/0
Loss of Power (l/r): 0/0
Loss of link (l/r): 0/0
Error Seconds (l/r): 506/0
FEC errors (up/down): 2537/0
CRC errors (u/d): 302/66
HEC errors (u/d): 54471/23

Από τον οτε μου είπαν ότι η γραμμή "σηκώνει" μέχρι 8ΜΒ. Παλιά που είχαμε δοκιμάσει σε αυτήν την ταχύτητα και είχα αποσυνδέσεις ανά 5λεπτο μου είχαν πει ότι είμαι μακριά από το κέντρο και την κατέβασαν στα 4 και (αφού δεν βελτιώθηκε η κατάσταση) μετά στα 2. Στον ίδιο χώρο όμως έχω δεύτερη γραμμή DSL (από άλλο πάροχο) και "πιάνει" 8... ενώ γείτονας έχει connex και επίσης πιάνει 8.

Ευχαριστώ

emeliss
10-12-10, 20:46
τί μπορεί να φταίει;
Εσύ (κάποιο φίλτρο, πρίζα, τηλέφωνο, ρούτερ, οξειδωμένη σύνδεση, κακή καλωδίωση) ή ο ΟΤΕ. Ξεκινάς αποσυνδέοντας τα πάντα από συσκευές, φίλτρα κλπ και βάζοντας μόνο το ρούτερ. Ιδανικά θα έπρεπε να απομονώσεις όλο το εσωτερικό σου δίκτυο και να βάλεις το ρούτερ απευθείας στην εισαγωγή του ΟΤΕ.

septagram
11-12-10, 01:42
Splitter στο Modem και αν υπαρχουν αλλες πριζες τηλεφωνου τοτε φιλτρο στην τηλεφωνικη συσκευη ( αν τα εχεις κανει ηδη τοτε δες αυτο που λεει ο emeliss ).

pcxp
11-12-10, 12:59
Ευχαριστώ septagram. Τα έχω κάνει ήδη, οπότε πάω στην πρόταση του emeliss.

Να βάλω το ρούτερ απευθείας στην εισαγωγή του ΟΤΕ θα είναι κομμάτι δύσκολο, αν εννοείς "εισαγωγή του ΟΤΕ" αυτό το κουτί που είναι στην είσοδο της πολυκατοικίας. Αν εννοείς την κεντρική πρίζα του ΟΤΕ μέσα στο διαμέρισμα, τότε ΟΚ. Εκεί είναι το ρούτερ, απλώς παρεμβάλλεται το νετμοντ κτλ.

Τα νούμερα δείχνουν; Ξέρει κανένας;

ptoma
11-12-10, 13:07
Δείχνουν πολλά λάθη στην γραμμή και αν έχεις συχνές αποσυνδέσεις προφανώς αυτά τα λάθη είναι σε σύντομο χρονικό διάστημα, εγώ θα πόνταρα σε πρόβλημα του καλωδίου του οτε, αλλά θα πρέπει να τους ζορίσεις πολύ για να παραδεχτούν κάτι τέτοιο.

Μια 2η πιθανή περίπτωση είναι να έχει πρόβλημα ο router σου, μια που βλέπω υψηλή κατανάλωση για να κρατήσει την γραμμή, υποθέτω όμως ότι έχεις δοκιμάσει να βάλεις άλλο router σε αυτή την γραμμή, αν όχι κάντο, ένας router που δείχνει να λειτουργεί σωστά πολλές φορές δεν το κάνει.

emeliss
11-12-10, 13:23
εγώ θα πόνταρα σε πρόβλημα του καλωδίου του οτε, αλλά θα πρέπει να τους ζορίσεις πολύ για να παραδεχτούν κάτι τέτοιο.
Καθόλου δεν πρέπει να τους ζορίσει. Ας ψαχτεί πρώτα από την δική του μεριά και αν δει πως τα προβλήματα συνεχίζονται απλά δηλώνει βλάβη.


Να βάλω το ρούτερ απευθείας στην εισαγωγή του ΟΤΕ θα είναι κομμάτι δύσκολο, αν εννοείς "εισαγωγή του ΟΤΕ" αυτό το κουτί που είναι στην είσοδο της πολυκατοικίας. Αν εννοείς την κεντρική πρίζα του ΟΤΕ μέσα στο διαμέρισμα, τότε ΟΚ. Εκεί είναι το ρούτερ, απλώς παρεμβάλλεται το νετμοντ κτλ.
Στο κουτί στην είσοδο εννοώ. Αν είναι δύσκολο πήγαινε στην κεντρική πρίζα. Όμως θα βγάλεις εκτός όλη την υπόλοιπη καλωδίωση και τις συσκευές του σπιτιού. Άνοιξε την πρίζα και βεβαιώσου ότι δεν παραλληλίζονται καλώδια προς τις άλλες πρίζες. Βγάλε εκτός το σπλίτερ και το netmod και δες αν βελτιώνεται η κατάσταση. Αν είναι δυνατόν βάλε και άλλο ρούτερ.

Έτσι το μόνο δικό σου κομμάτι που δεν θα έχεις ελέγξει θα είναι από την εισαγωγή μέχρι την κεντρική πρίζα. Δεν μπορούμε να ξέρουμε που είναι το πρόβλημα βρισκόμενοι πίσω από την οθόνη του υπολογιστή μας. Το σωστό είναι να ελέγξουμε το κομμάτι στο οποίο η ευθύνη είναι δική μας και αν δεν βρούμε εκεί πρόβλημα να δηλώσουμε βλάβη. Το εύκολο είναι να δηλώσουμε απευθείας βλάβη.

pcxp
11-12-10, 16:07
Μια 2η πιθανή περίπτωση είναι να έχει πρόβλημα ο router σου, μια που βλέπω υψηλή κατανάλωση για να κρατήσει την γραμμή, υποθέτω όμως ότι έχεις δοκιμάσει να βάλεις άλλο router σε αυτή την γραμμή, αν όχι κάντο, ένας router που δείχνει να λειτουργεί σωστά πολλές φορές δεν το κάνει.

Πριν αρχίσω το ξήλωμα καλωδίων και συσκευών θα κάνω όντως δοκιμή με άλλο ρούτερ - γιατί εδώ που τα λέμε τα έχει φάει τα χρονάκια του και έχει φάει άπειρες διακοπές ρεύματος.
Το επόμενο βήμα θα είναι η πρόταση του emeliss, γιατί κι εγώ προσπαθώ πρώτα να αποκλείσω την περίπτωση προβλήματος σε μένα. Τις βλάβες τις πήρα ούτως ή άλλως 2-3 φορές και μου είπαν ότι είναι όλα εντάξει.

weather1967
11-12-10, 19:36
Και επισης τσεκάρισε τις ενωσεις των καλωδιων με τις ροζετες του τοιχου ,μηπως ειναι παλιά καμια ροζετα ,και εχει οξειδωθη εξωτερικα ο χαλκος και δεν παταει καλα στην ροζετα.(η οπου αλλου εχεις ενωσεις )

pcxp
12-12-10, 14:08
Τελικά άλλαξα το ρούτερ. Δυστυχώς δεν είχα κάποιο ISDN στο σπίτι και πήγα αγόρασα ένα καινούργιο. Από χθες το απόγευμα όλα δουλεύουν ρολόι. Θα το παρακολουθήσω μερικές μέρες και αν όντως σταματήσουν οι αποσυνδέσεις θα ζητήσω μεγαλύτερη ταχύτητα.
Τα νούμερα τώρα είναι:
Downstream Upstream
SNR Margin : 15.2 15.9 db
Line Attenuation : 46.0 23.9 db
Data Rate : 2048 509 kbps
Max Rate : 7560 833 kbps
POWER : 17.0 11.3 dbm
CRC : 3580 0
Δεν μου φαίνονται καλύτερα, αλλά αφού είναι σταθερή η σύνδεση δεν με απασχολεί.
Ευχαριστώ για τον κόπο σας!

ptoma
12-12-10, 23:25
όπως το βλέπω δεν θα πάρεις και πολύ έξτρα ταχύτητα το snr σου είναι χαμηλό, διευκρύνησε ποιό είναι το down και ποιό το up σε παρακαλώ... στο snr και στο line attenuation....

emeliss
12-12-10, 23:30
46db είναι στο down και το ρούτερ του δίνει max rate 7560/833. Αν τα πιάσει θα είναι εξαιρετικά.

pcxp
13-12-10, 00:45
όπως το βλέπω δεν θα πάρεις και πολύ έξτρα ταχύτητα το snr σου είναι χαμηλό, διευκρύνησε ποιό είναι το down και ποιό το up σε παρακαλώ... στο snr και στο line attenuation....

down η πρώτη τιμή, up η δεύτερη.

Θα κάνω μια δοκιμή.

ptoma
13-12-10, 10:48
Δοκίμασε το, αλλά προσωπικά πιστεύω πως θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για πολλές διακοπές της σύνδεσης σου, αν και είναι μια σχετική ευκαιρία να βάλεις τον ΟΤΕ να μετρήσει προσεχτικά την γραμμή σου.

johnsruro
13-12-10, 22:36
Θα κάνω μια δοκιμή.
Τι δοκιμή θα κάνεις? δεν έστρωσες με το νέο ρούτερ?

γιατί ομως δε τα πιάνεις τα 7Mbps? 2αρα γραμμή έχεις?

emeliss
13-12-10, 22:57
2άρα έχει και η δοκιμή θα είναι να πάει σε 24άρι πακέτο.

johnsruro
17-12-10, 16:39
αν αυτο ειναι το ιδεατό δεν νομίζω να το πιάσει. Λογικά καπου στο 6 θα παει, οπότε δεν ξέρω αν συμφέρει η αλλαγή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.