PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στην εκκίνηση του υπολογιστή.



Alessandra
10-12-10, 22:00
Καλησπέρα σας.
Το πσ μου - είναι desktop- κόλλησε όταν έπαιζα ένα παιχνίδι -είχε μνήμη γυρω στα 500 ΜΒ και το παιχνίδι απαιτούσε περισσότερη για να τρέξει καλά. Έκλεισα τον υπολογιστή από το γενικό διακόπτη. Έπειτα πρόσθεσα μνήμη 1 GB. Όταν πήγα να ανοίξω πάλι το πσ, η οθόνη έμεινε μαύρη, δεν άνοιξε ο υπολογιστής και ακουγόταν ένα συνεχές "μπιπ-μπιπ-μπιπ", "μπιπ-μπιπ-μπιπ"...
Ο περίεργος αυτός ήχος προέρχεται από το σημείο του πύργου κάτω από τον σκληρό δίσκο, πίσω από τις υποδοχές USB- από ό,τι κατάλαβα.
Μήπως έχετε μια ιδέα περί του τι μπορεί να φταίει;;)
(Ο σκληρός δίσκος είναι καινουριος, 500 GB, δυο μήνες τον έχω. Τον έβγαλα από τον πύργο να τον ελέγξω, ο ήχος δεν προέρχεται από αυτόν. Να προσθέσω ότι προσπάθησα να παίξω ένα live linux cd, αλλά και πάλι, δεν άνοιξε ο υπολογιστής.)
Ευχαριστώ.

cranky
10-12-10, 22:07
Βγάλε το καλώδιο του τροφοδοτικού απο την πρίζα, και κράτα πατημένο το power on του πύργου, για 5-6 δευτερόλεπτα.
Άνοιξε το πλαϊνό καπάκι, βγάλε την μπαταρία της μητρικής για 1-2 λεπτά, ξαναβάλ' την, δώσε ρεύμα, και ξαναπροσπάθησε.

Alessandra
10-12-10, 22:13
Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω κάτι: Το καλώδιο του τροφοδοτικού είναι αυτό με το οποίο παίρνει ρεύμα το πσ, έτσι; Επίσης, επειδή τώρα είμαι σε ίντερνετ καφέ, και δεν είμαι στο πσ, η μπαταρία που ακριβώς εντοπίζεται; Δεν είμαι πολύ καλή γνώστρια του hardware, για αυτό ρωτάω.:p

ptoma
10-12-10, 22:15
Δεν αναγνωρίζει την μνήμη, αυτό είναι το συνεχές μπιπ που ακούς.

πιθανόν δεν δουλεύει με διαφορετικές μνήμες βγάλε την μια από τις δυο και θα διωρθωθεί.

........Auto merged post: ptoma πρόσθεσε 2 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ναι είναι αυτό που παίρνει ρεύμα (καλό θα είναι να κάνεις εργασίες στον υπολογιστή, με βγαλμένο αυτό το καλώδιο πάντα)

η μπαταρία είναι συνήθως στο κάτω μέρος της μητρικής, είναι ένα ασημένιο στρόγγυλο. Μοιάζει με τις μπαταρίες που πέρνουν τα ρολόγια αλλά λίγο πιο μεγάλη.

Alessandra
10-12-10, 23:43
Σας ευχαριστώ, παιδιά. Θα δοκιμάσω και θα σας πω. :oneup:

........Auto merged post: Alessandra πρόσθεσε 81 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έκανα όσα μου είπατε πιο πάνω. Ο περίεργος ήχος συνεχίζεται, ο υπολογιστής συνεχίζει να μην ανοίγει.
1) Άφησα μόνο την παλιά μου μνήμη επάνω, (την έβγαλα και την ξαναέβαλα) =>ακούγεται ο ήχος.
2) Έβαλα μόνο την καινούρια μνήμη επάνω => Ακούγεται ο ήχος.
3) Έβγαλα όλες τις μνήμες => ακούγεται ο ήχος... :/
Αny ideas? :p

STELIOS68
10-12-10, 23:55
Κάνε δοκιμές. Δηλ βάλε την παλιά μνήμη που είχες και άλλαζέ της θέσεις (slots).
Φυσιολογικά σε κάποιο απ' όλα τα slots πρέπει να λειτουργήσει.
Αν θυμάσαι βάλε την όπως την είχες πρώτα (πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή στο PC).

Alessandra
10-12-10, 23:58
Το έκανα το παραπάνω...:(
Αφαίρεσα όλες τις μνήμες και ακουγόταν εξίσου ο ήχος. Παρ'όλα αυτά, η μνήμη πιστεύεις πως ευθύνεται;

STELIOS68
11-12-10, 00:04
Και τότε πως λειτουργούσε πριν προσθέσεις την καινούργια μνήμη;
Δεν μπορεί σε κάποια απ' όλες τις θέσεις θα την αναγνωρίσει.
Προφανώς κάτι δεν κάνεις σωστά.
Ελπίζω κάθε φορά που δοκιμάζεις και μια καινούργια θέση να κάνεις και επανεκκίνηση το PC ε;
Ή να το σβήνεις και να το ξανά ανοίγεις.

Alessandra
11-12-10, 00:10
Σωστά, πριν λειτουργούσε.
Έσβηνα το πσ, δοκίμαζα μια καινούρια θέση και το ξανάνοιγα, ναι.
Ο ήχος ξεκίνησε να ακούγεται όταν έβαλα ΜΑΖΙ και τις δύο μνήμες. Έπειτα δοκίμασα την καθεμιά ξεχωριστά σε διαφορετικές θέσεις, και όπως προείπα, συνέχισε να μην ανοίγει το πσ ταυτόχρονα με τηνν εμφάνιση του ήχου. Την παλιά μνήμη την δοκίμασα και στην παλιά της θέση, έχω την εντύπωση πως την έβαλα σωστά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος. Φόρεσα και ελαστικά γάντια κατά την τοποθέτηση της μνήμης, για να μην υπάρχουν φορτία. Έβγαλα και την μπαταρία. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...:/

STELIOS68
11-12-10, 00:12
EDIT: Και πρόσεχε όταν τοποθετείς την μνήμη στην θέση της να την πιέζεις ώστε να "κουμπώσει" καλά. Να "πατήσει" κάλά μέσα στην υποδοχή της (slot).
Aν έχει και ασφάλεια (ένα μικρό άσπρο πλαστικό) αυτό πρέπει βάζοντας την μνήμη να πεταχτεί έξω και να ασφαλίσει.

Έχω μια δουλειά θα επιστρέψω σε κάνα δίωρο.

Alessandra
11-12-10, 00:16
Αυτό που δεν έγινε, ήταν να πεταχτεί από μόνο του το πλαστικό στο πλάι: το ανέβασα εγώ για να κλείσει πάνω από τις άκρες της μνήμης, να τις ασφαλίσει. Δηλαδή, όταν η μνήμη έχει μπει σωστά, αυτά τα πλαϊνά πλαστικά κλείνουν ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ; Αυτό δεν έγινε, όντως. Συμβαίνει σε όλες τις μητρικές;:p

ptoma
11-12-10, 00:17
Δεν βάζεις σωστα τις μνήμες αυτο είναι όλο... έχουν καλή και ανάποδη πλευρά και πρέπει να "κουμπώσουν" σωστά στην θέση τους, ένας πρακτικός τρόπος για να δεις αν μπήκαν σωστά είναι να προσέξεις αν φαίνονται οι χρυσές επαφές στην βάση όταν βάζεις τις μνήμες... αν φαίνονται δεν μπήκαν σωστά.

Χαλάρωσε και βάλτες ξανά... προτίμησε την θέση που είναι πιο κοντά στον επεξεργαστή.

cranky
11-12-10, 00:19
Δηλαδή, όταν η μνήμη έχει μπει σωστά, αυτά τα πλαϊνά πλαστικά κλείνουν ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ;
Ετσι, ακριβώς.

Alessandra
11-12-10, 01:58
Ευχαριστώ. Πάω να δω και βλέπουμε..:oneup:

........Auto merged post: Alessandra πρόσθεσε 99 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παιδιά, είχατε δίκιο. Το πρόβλημα ήταν πως δεν πίεζα καλά τις μνήμες στις υποδοχές τους/φοβόμουν μήπως τις σπάσω. Τελικά, χρειάστηκε να πιέσω ΑΡΚΕΤΑ μέχρι να δω τις ασφάλειες στο πλάι να κλείνουν.
Σας ευχαριστώ πολύ. Πολύτιμες οι συμβουλές σας για εμάς τους αρχάριους.;) :p
(Μετά την τοποθέτηση των μνημών, μου προέκυψε το εξής: μου ζητήθηκε, στην επανεκκίνηση, να ενεργοποιήσω το αντίγραφο των windows! Και μέσα σε όλα, είχε μπλοκάρει το router και είχε διακοπεί η σύνδεσή μου στο ίντερνετ!)

STELIOS68
11-12-10, 02:14
Τώρα λειτουργεί με την παλιά μνήμη;
Δοκίμασε στην θέση της παλιάς να τοποθετήσεις την καινούργια (πρόσεξε αυτή την φορά να "κουμπώσει"). Αν δεν λειτουργεί τότε προφανώς έχεις αγοράσει λάθος μνήμη.
Δυστυχώς δεν μας έχεις πει τα πλήρη στοιχεία της καινούργιας μνήμης και τα στοιχεία του υπολογιστή σου (επεξεργαστής, κάρτα γραφικών, μητρική κάρτα) για να δούμε αν η καινούργια μνήμη ταιριάζει στο σύστημά σου.

Alessandra
11-12-10, 02:42
Όταν πήγα στο κατάστημα για να αγοράσω την καινούρια μνήμη, είχα μαζί μου το φυλλάδιο της μητρικής και ο υπάλληλος είδε τι είδους μνήμη παίρνει το σύστημά μου, οπότε μου έδωσε την αντίστοιχη. (Εν τω μεταξύ, μην τύχει να τους ρωτήσεις πώς θα την τοποθετήσεις, σου απαντάνε με το ζόρι. Λες και πρέπει οπωσδήποτε να καλέσεις εκείνους για να σου την τοποθετήσουν...) Έβαλα την παλιά μου μνήμη στην αρχική της θέση, έβαλα και την καινούρια πιο δίπλα. Κούμπωσαν και οι δύο. Έλεγξα μέσω του εικονιδίου ---> "ο υπολογιστής μου=>Ιδιότητες " πόση μνήμη υπάρχει τώρα στο σύστημα και , όντως, έχει γίνει η αναβάθμισή της - η μνήμη του πσ είναι τώρα 1,45 GB. Να πω ακόμα πως πριν γράψω εδώ την απορία μου, τηλεφώνησα στο κατάστημα όπου έκανα την αγορά -πρόκειται για μια πολύ γνωστή αλυσίδα καταστημάτων-, περιέγραψα στον υπάλληλο το πρόβλημα, που από ό, τι κατάλαβα από τα λεγόμενά σας, ηταν ξεκάθαρο τι έφταιγε, δε χρειαζόταν πολλή ανάλυση=δεν είχα τοποθετήσει σωστά τη μνήμη. Εκείνος αμέσως μου πρότεινε να στείλουν τεχνικό να ελέγξει το πσ. Εντάξει, καταλαβαίνω πως θέλουν να βγάζουν λεφτά, και στο παρελθόν είχα ανάλογη εμπειρία με τους συγκεκριμένους,- σχετικά με ένα πρόβλημα στο σκληρό- αλλά, ρε παιδί μου, αν έρχονταν εδώ κι έβλεπα πως τελικά το πρόβλημα ήταν η λάθος τοποθέτηση, δε θα έχαναν την αξιοπιστία τους; Θα μου έπαιρναν 50 ευρώ- το λιγότερο- απλά και μόνο για να σπρώξουν λίγο πιο δυνατά τη μνήμη, να μπει στη θέση της; Νομίζω ότι μας περνάνε για πολύ κορόιδα. Αποζητούν πολύ το εύκολο, άδικο, κέρδος. Τι να πω. Δεν είναι θέμα μόνο τα χρήματα. Εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι πολλοί από εμάς έχουν μικρή γνώση σχετικά με τους υπολογιστές και χρεώνουν απίστευτα. Για αυτό, καλύτερα να ρωτάω εδώ.:p
Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.

STELIOS68
11-12-10, 05:52
Πράγματι λίγο να καταλάβουν ότι δεν ξέρει κάποιος από τεχνικά θέματα πάνω στους υπολογιστές, είναι ικανοί να του πάρουν και τα σώβρακα. Γι' αυτό πάντα η επίσκεψη σ' αυτούς πρέπει να' ναι η έσχατη λύση.
Δηλαδή τώρα ουπολογιστής σου λειτουργεί έτσι;
Τέλος καλό όλα καλά!

ptoma
11-12-10, 12:38
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...

Η αλυσίδα καταστημάτων που λες είναι μια επιχείρηση που πρέπει για να συντηρηθεί να έχει κέρδη, εσείς το βλέπετε από την πλευρά του χρήστη, ως μεμονωμένη περίπτωση (και έχετε δίκιο να το βλέπετε έτσι), σκεφτήτε όμως σε μια επιχείρηση, όπως η εν λόγω αναφερόμενη, πως έχουν καθημερινά πάρα πολλές κλήσεις από χρήστες, που δεν γνωρίζουν πως να κάνουν κάτι, γιατί δεν είναι κατάληλα εκπαιδευμένοι στο αντικείμενο, δεν θα έπρεπε να κάνουν τίποτα άλλο από το να απαντάνε σε αντίστοιχες ερωτήσεις, από που θα πληρωνόταν αυτοί οι υπάλληλοι?

Επόμενο σημαντικό είναι πως κάποιος με έλλειψη κατάλληλης εκπαίδευσης, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε διάφορα υλικά του υπολογιστή και στην χειρότερη περίπτωση να τραυματήσει τον εαυτό του. Τώρα θα μου πείτε, αλλάζοντας 1 dimm μνήμης να τραυματιστώ? θα σας πω το απλό ότι η φίλη μας η Alessandra δεν ήξερε ούτε ποιό είναι το καλώδιο του ρεύματος, ούτε ότι έπρεπε να το βγάζει για οποιαδήποτε εργασία κάνει στο εσωτερικό του υπολογιστή, πόσο δύσκολο θα ήταν να την "χτυπήσει" το ρεύμα κάνοντας αυτές τις εργασίες, αν είχε ένα απλό βραχυκύκλωμα στον υπολογιστή της? έχω δει πολλές περιπτώσεις αντίστοιχες ακόμα και από επαγγελματίες.

Ένα άλλο θέμα είναι η απλοποιημένη παρουσίαση των υπολογιστών, δηλαδή ότι είναι κάτι πάρα πολύ απλό να τους διωρθωσουμε ακόμα και μόνοι μας. Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, οι υπολογιστές είναι υψιλής τεχνολογίας ευαίσθητα μηχανήματα, που χρειάζονται την κατάληλη εκπαίδευση και αντιμετώπιση για να αποφευχθούν προβλήματα και τραυματισμοί. Λέτε ότι ήταν απλό να βρεθεί το πρόβλημα με τις μνήμες και θα έπρεπε ο υπάλληλος να δώσει την λύση από το τηλέφωνο, σκεφτήτε ότι απάντησαν αρκετά άτομα (όπως σε κάθε ερώτηση στο forum) και κάποιο έκαναν και λάθος πρόταση επίλυσης η οποία κάλιστα θα μπορούσε να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από το ένα που προσπαθούσαμε να λύσουμε.

Τώρα θα μου πείτε, για κάθε τι που θέλουμε να κάνουμε στον υπολογιστή μας να φωνάζουμε τεχνικό? όχι δεν είμαι αυτής της άποψης, αλλά είμαι σίγουρα της άποψης ότι καλό θα ήταν να ενημερωθούμε όσο γίνεται περισσότερο και μετά να κάνουμε οτιδήποτε, περισσότερο για την δική μας ασφάλεια και την ασφάλεια του υπολογιστή μας και από την άλλη καλό θα ήταν να σεβόμαστε τους επαγγελματίες οι οποίοι έχουν ξοδέψει ώρες και χρήμα για να μάθουν όλα αυτά που εμείς θεωρούμε απλά.

Υπάρχουν βέβαια και οι "κακοί" επαγγελματίες που προσπαθούν να εκμεταλευτουν την άγνοια των χρηστών αλλά θέλω να ελπίζω ότι αυτοί είναι λίγοι και δεν χαρακτηρίζουν το σύνολο των τεχνικών.

STELIOS68
11-12-10, 13:30
@ptoma:
Είδες τελικά ποιό ήταν το πρόβλημα στην περίπτωση της @Alessandra;
Το ότι ούτε καν ήξερε ότι οι μνήμες "κουμπώνουν" και φυσικά τις τοποθέτησε έτσι ώστε δεν έκαναν επαφή στην βάση τους.
Το κατάλαβα και της το είπα (βλ. 10ο post).
Αν δεν είχε ρωτήσει καθόλου εδώ στο forum και πήγαινε το PC στο τεχνικό ξέρεις τι θα γινόνταν;
Ο τεχνικός θα έκανε ένα "κλακ" (κούμπωμα) και γι' αυτό το "κλακ" θα πλήρωνε 20-30€ γιατί όπως πολύ σωστά είπες η επιχείρηση έχει εργαζόμενους που στο τέλος του μήνα πρέπει να πάρουν τον μισθό τους.
Χρόνος του "κλακ" (μαζί) με το άνοιγμα και κλείσιμο του καπακιού του PC = 2-3 λεπτά. Και για να δικαιολογηθούν αυτά τα 20-30€ και "για να δέσει καλύτερα το γλυκό" θα της έλεγαν και "θα είναι έτοιμο αύριο - μεθαύριο (στην καλύτερη περίπτωση).
Ε όχι λοιπόν!
Να πληρώσω 20-30€ και για να δικαιολογηθούν αυτά τα χρήματα, να πρέπει να μείνω 1-2 μέρες χωρίς PC......με τίποτα!
Εσύ το βρίσκεις σωστό αυτό;

Alessandra
11-12-10, 19:04
Στέλιο, ναι, τώρα το πσ λειτουργεί κανονικά.
Ήξερα ποιο είναι το καλώδιο του υπολογιστή, αλλά επειδή οι γνώσεις μου είναι ελλειπείς, ρώτησα για να επιβεβαιωθώ., μήπως, μήπως επρόκειτο για κάτι άλλο. Επίσης όλες τις εργασίες στο εσωτερικό του υπολογιστή τις έκανα με κλειστό τον διακόπτη του πολύπριζου, δηλαδή χωρίς να παίρνει ρεύμα ο υπολογιστής. Είναι σημαντικό να σου μεταδίδει τις γνώσεις του κάποιος που ήδη έχει "καεί" και για αυτό γνωρίζει. Πχ, έχω ένα βιβλίο-οδηγό που λέει πώς να συναρμολογείς ένα πσ από μόνος σου=εκεί λέει αυτό που είπατε κι εσείς, ότι οι πλαϊνές ασφάλειες κλείνουν μόνες τους όταν μπει σωστά η μνήμη. αυτό βέβαια δεν ηταν απολυτα ακριβές στο δικό μου πσ τουλάχιστον: έπρεπε να καθοδηγήσω τη μνήμη ώστε να κλεισουν τα πλαϊνά.Επίσης, χρειάζόταν ισχυρή πίεση, ενώ είχα ακόυσει πως χρειάζεται προσεκτικός χειρισμός για να μην σπάσει η μνήμη. Να πω ακόμα ότι, ως επαγγελματίες, όλοι μας έχει χρειαστεί να δώσουμε κάποιες οδηγίες από το τηλέφωνο. Ptoma, ρώτησες από πού θα βγουν οι μισθοί των υπαλλήλων ενός αντίστοιχου καταστήματος..Μα, από τις πωλήσεις θα βγουν, για εμπορικό κατάστημα μιλάμε.:) Κι εν πάση περιπτώσει, θεωρώ απαράδεκτο να εκμεταλλεύονται την άγνοια μας για να χρεώνουν για τέτοια μικροπράγματα.
Για αυτό λοιπόν, παρ'όλο που το θέμα "υπολογιστής" μπορεί να γίνει πολύ εκνευριστικό (όταν έχεις να αντιμετωπίσεις προβλήματα με αυτόν) μπαίνουμε στη διαδικασία να ενημερωθούμε μόνοι μας, ακόμα και με το ρίσκο να χαλάσουμε ένα πσ, έτσι ώστε να γνωρίζουμε τι να κάνουμε την επόμενη φορά. Με την πολύτιμη συνδρομή ατόμων όπως εσείς , βέβαια, που έχετε οι ίδιοι προσωπική εμπειρία καθώς και τη διάθεση για να μας βοηθήσετε. Αυτό που συμβαίνει με τους τεχνικούς υπολογιστών δεν το έχω παρατηρήσει σε κανέναν άλλο επαγγελματικό τεχνικό κλάδο, μέχρι στιγμής. Το καλοκαίρι είχα ένα πρόβλημα με το σκληρό δίσκο, πήγα στο ίδιο κατάστημα και μου είπε ο υπάλληλος πράγματα που δεν ισχύουν - τα ανέφερα εδώ σε κάποιο άλλο νήμα (και σε άλλους γνωστούς) και μου εξήγησαν ότι επροκειτο για ανακρίβειες. Ο τεχνικός τότε μου ζήτησε 100 ευρώ για να έρθει να ελέγξει τον υπολογιστή στο χώρο μου (αν κατέληγε στο ότι ευθυνόταν ο δίσκος θα πλήρωνα και για την αγορά ενός καινούριου δίσκου, φυσικά). Είναι δύσκολες εποχές για να δίνουμε τόσα χρήματα για αέρα. :p. Αγόρασα καινούριο σκληρό με 50 και είμαι εντάξει. Είναι απαράδεκτο να σε περνάνε για κορόιδο, νέα παιδιά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.