PDA

Επιστροφή στο Forum : Έρευνα αγοράς



Dimitris
27-08-06, 14:15
Κατ'αρχάς να πω πως έχω DSL 384 από την Tellas. Η γραμμή είναι δική μου και πρόσφατα αναβαθμίστηκε σε 768. H Tellas φυσικά κοιμάται και δεν έχει κάνει καμμιά αναβάθμιση.
Εγώ μένω Ζωγράφου και η HOL δίνει 4Mbit εδώ, αλλά με όσα διαβάζω ότι κάνει διακοπές η σύνδεση για αρκετή ώρα, σκέφτομαι να μην το βάλω μια και θα μου σπάσει τα νεύρα. Αν κάποιος μένει Ζωγράφου βέβαια και έχει αντίθετη άποψη ας μου το πει :)
Μπένω στο ψητό λοιπόν. Επειδή η γραμμή είναι δική μου, δεν θέλω να αγοράσω κάποιο πακέτο γιατί θα περιμένω κανά μήνα να ελευθερωθεί port στο dslam. Αν τη μετατρέψω σε 1Mbit θα αναβαθμιστεί αυτόματα σε 2Mbit ? Επίσης αν κάνω σύνδεση αορίστου χρόνου στην OTEnet για σύνδεση 1Mbit θα αναβαθμιστεί πλέον κι αυτή στα 2Mbit ? Και η τιμή θα είναι γύρω στα 26 ευρώ/μήνα που διαφημίζει ? (Κι αν πάει 30-32 επειδή δεν θα έχω πακέτο δεν πειράζει).
Αν ισχύουν αυτά για την OTEnet ισχύουν τα ίδια και για την Forthnet ?
Και το τελευταίο. Ξέρει κανείς σε ποιό νούμερο πρέπει να τηλεφωνήσω για να μάθω τι χρειάζεται για να μετατρέψω τη γραμμή σε 1Mbit ?

Dimitris
04-09-06, 18:00
Τελικά μετά από κάποιες μέρες ψαξίματος στις σελίδες των ISP και διαβάζωντας τις απόψεις των μελών του forum, αποφάσισα να κρατήσω τη γραμμή μου και απλά να αλλάξω provider. Απ'ό,τι είδα η Forthnet πρέπει να έχει την πιο μικρή τιμή στις συνδέσεις αορίστου χρόνου (20,11 ευρώ/μήνα) και ακολουθεί η Otenet (γύρω στα 22). Θα πάρω την Tellas και θα τους πω ότι είναι ο τελευταίος μήνας που είμαι συνδρομητής, μετά 2 μήνες θα κρατήσω τη συνδρομή που δίνει το περιοδικό, κι αν δεν έχει αλλάξει κάτι στις τιμές ως τότε θα βάλω Forthnet :)

Τελικά το κόστος ακόμα και για 1Mbit είναι πολύ υψηλό αν θέλεις σύνδεση αορίστου χρόνου (32+23=55) κι αυτό θα πρέπει να κοιτάνε όλοι και όχι να μας λέει ο ΟΤΕ και οι υπόλοιποι για τις προσφορές :mad:

sdikr
04-09-06, 22:40
Τελικά μετά από κάποιες μέρες ψαξίματος στις σελίδες των ISP και διαβάζωντας τις απόψεις των μελών του forum, αποφάσισα να κρατήσω τη γραμμή μου και απλά να αλλάξω provider. Απ'ό,τι είδα η Forthnet πρέπει να έχει την πιο μικρή τιμή στις συνδέσεις αορίστου χρόνου (20,11 ευρώ/μήνα) και ακολουθεί η Otenet (γύρω στα 22). Θα πάρω την Tellas και θα τους πω ότι είναι ο τελευταίος μήνας που είμαι συνδρομητής, μετά 2 μήνες θα κρατήσω τη συνδρομή που δίνει το περιοδικό, κι αν δεν έχει αλλάξει κάτι στις τιμές ως τότε θα βάλω Forthnet :)

Τελικά το κόστος ακόμα και για 1Mbit είναι πολύ υψηλό αν θέλεις σύνδεση αορίστου χρόνου (32+23=55) κι αυτό θα πρέπει να κοιτάνε όλοι και όχι να μας λέει ο ΟΤΕ και οι υπόλοιποι για τις προσφορές :mad:

η forthnet για τα 1024 ειναι στα 55.69 η τελλας στα 33.81

εκτός αν πας με την προσφορά οπότε η Οτενετ ειναι φθηνότερη

miv
04-09-06, 22:59
Οι ΟΤΕνετ συνδεσεις εχουν αναβαθμιστει και θα μπορεσεις να κανεις τη δουλεια σου.

Dimitris
06-09-06, 14:21
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007885

Η Forthnet είναι στα 32.01 με ΦΠΑ για 1Mbit. Αλλά αν προσθέσουμε και το πάγιο στον ΟΤΕ βγαίνει ακριβά.
Ό,τι πλεονεκτήματα κι αν έχει η αγορά ενός πακέτου, προτιμώ να έχω τη γραμμή στο όνομα μου, πάρα να διακόψω, να περιμένω 2 μήνες να ξαναενεργοποιηθεί και να μην την έχω στο όνομα μου μετά ;)
Σε κάποιο θέμα κάποιος είχε αναφέρει ότι στην Tellas μόνο οι νέοι συνδρομητές πληρώνουν 17.90 την 768 κι ότι αυτός πλήρωνε 26. Εγώ είμαι σχεδόν 2 χρόνια συνδρομητής κι απ' ό,τι είδα στον τελευταίο λογαριασμό πλήρωσα 17.70 που με το ΦΠΑ πήγε στα 21.

Η Forthnet που λέει 20 ευρώ με ΦΠΑ για την 768 είναι 1 ευρώ φθηνότερη δηλαδή :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.