PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ΟΤΕ απειλεί να χρεώσει πελάτη του για επαναλαμβανόμενες αναφορές βλαβών



nm96027
12-12-10, 11:11
Η παρακάτω ιστορία είναι απόλυτα αληθής αλλά ωστόσο ιδιαίτερα πρωτότυπη. Έτυχε σε φίλο μου και την μεταφέρω ως έχει:


"Έχω γραμμή PSTN και adsl στα 2Mbps από τον ΟΤΕ. Τον τελευταίο χρόνο αντιμετωπίζω προβλήματα μόνο με την τηλεφωνία, η οποία κόβεται για κάποιες ώρες. Η βλάβη αυτή εμφανίζεται περίπου μία φορά στο δίμηνο και το φαινόμενο αυτό έχει συμβεί 5-6 φορές. Όταν κοπεί το τηλέφωνο, παίρνω τηλέφωνο στην βλαβοληψία του ΟΤΕ, δηλώνω την βλάβη και μετά από λίγη ώρα (μισή ώρα, 1 ή 2 ή 3 ώρες) το τηλέφωνο επανέρχεται και όλα οκ. Ξαναπαίρνω στις βλάβες και δηλώνω πως η τηλεφωνία αποκαταστάθηκε. Να σημειωθεί πως ποτέ δεν έχω δεχθεί επίσκεψη συνεργείου του ΟΤΕ. Επίσης να σημειωθεί πως η οικοδομή είναι σχετικά καινούργια, η εσωτερική εγκατάσταση επίσης και πως το πρόβλημα εμφανίζεται μόλις το τελευταίο ένα χρόνο.

Σήμερα Κυριακή, πρωί-πρωί, με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και με απείλησαν πως αν συνεχιστεί η κατάσταση (!!!!) θα αρχίσουν να με χρεώνουν για άσκοπη δήλωση βλάβης (!!!!). Μου δήλωσαν πως πιστεύουν πως οι δηλώσεις βλαβών είναι φανταστικές, πως δεν γίνεται να έχω μία φορά το δίμηνο ή τον μήνα βλάβη και πως επίσης δεν γίνεται η βλάβη να διορθώνεται τόσο εύκολα μόνη της. Το ύφος του τηλεφωνητή ήταν απειλητικό και έχω σημειώσει το τηλέφωνο από όπου με κάλεσαν. Τέλος στην τηλεφωνική συνομιλία ομολόγησαν πως δεν έχουν διερευνήσει καμία βλάβη, ούτε έχουν ψάξει στην γραμμή μου αν έχει πρόβλημα ή όχι."

Η ιστορία μου κάνει εξαιρετική εντύπωση για την επιθετική συμπεριφορά του βλαβοληπτικού του ΟΤΕ. Χωρίς να ξέρουν αν υπάρχει βλάβη ή όχι, χωρίς να το έχουν εξετάσει καθόλου, παίρνουν έναν πελάτη τηλέφωνο (Κυριακή πρωί!!!) και του "τα χώνουν" γιατί δηλώνει πολλές βλάβες, οι οποίες όντως υπάρχουν (αν και δεν έχει σημασία, το επιβεβαιώνω και εγώ) και όντως έχουν εμφανιστεί μόλις τους τελευταίους μήνες/χρόνο.

Και πέρα από πιθανότητα καταγγελίας στην ΕΕΤΤ ή της μεταφοράς της γραμμής σε άλλο πάροχο, αναρωτιέμαι: την εποχή που ο ΟΤΕ διαμαρτύρεται για τις διαρροές πελατών είναι δυνατόν να κάνει τέτοια "απειλητικά" τηλεφωνήματα με πρακτικές Forthnet;

emeliss
12-12-10, 11:24
Έχει δίκιο ο φίλος σου που παραπονιέται.

Δεν υπάρχει χρέωση για άσκοπη δήλωση βλάβης. Υπάρχει για άσκοπη μετάβαση συνεργείου. Άρα τρίχες κατσαρές του είπαν, δεν μπορούν να τον χρεώσουν απολύτως τίποτα. Αυτό από μόνο του είναι απαράδεκτο, χωρίς να σχολιάσω καν το ύφος.

Seitman
12-12-10, 11:33
Τι άλλο θα ακούσουμε...
Μήπως ο φίλος σου να έλεγχε λίγο τις επαφές στις τηλεφωνικές πρίζες? Για να είναι σίγουρος ότι δεν είναι δικό του θέμα και να μπορεί άνετα μετά να τους κόψει τον (_|_) ;)

ubuntubu
12-12-10, 11:43
Χρέωση για δήλωση βλάβης δεν υπάρχει και δεν νομίζω πως χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση σ'αυτό.

Η επαναλαμβανόμενη αναφορά βλαβών απο συγκεκριμένο πελάτη,χτυπάει καμπανάκια στο σύστημα διαχείρισης βλαβών και χαλάει τα στατιστικά του Τεχνικού Τμήματος της περιοχής και όχι μόνο.

Η εικόνα της επιχείρησης ,η ικανότητα και αποτελεσματικότητα των τεχνικών ,η επάρκεια των προισταμένων,τα συνυφασμένα με την απόδοση πριμ,είναι κάποια πράγματα που εξαρτώνται άμεσα απο τους περιβόητους δείκτες.

Αυτό που οφείλει ο ΟΤΕ να κάνει ,είναι να εξετάσει την συγκεκριμένη βλάβη εξονυχιστικά ,με αυτονόητη την μετάβαση τεχνικών για επιτόπου έλεγχο.
Και μόνο σε περίπτωση που διαπιστωθεί πρόβλημα στο εσωτερικό δίκτυο του πελάτη και αυτός δεν φροντίσει για την αποκατάσταση,σε επόμενη αναγγελία και επιτόπου έλεγχο ,να χρεώσει άσκοπη μετάβαση συνεργείου.

mzaf
12-12-10, 11:53
Ακούγεται λιγάκι απίθανη η ιστορία:blink:...σίγουρα δεν κάναν φάρσα στον φίλο σου?

nm96027
12-12-10, 12:03
Ακούγεται λιγάκι απίθανη η ιστορία:blink:...σίγουρα δεν κάναν φάρσα στον φίλο σου?

Σίγουρα δεν είναι φάρσα, γιατί τους κάλεσε ξανά στο τηλέφωνο που έβγαλε η αναγνώριση και του είπαν τα ίδια.

ipo
12-12-10, 12:28
Η επαναλαμβανόμενη αναφορά βλαβών απο συγκεκριμένο πελάτη,χτυπάει καμπανάκια στο σύστημα διαχείρισης βλαβών και χαλάει τα στατιστικά του Τεχνικού Τμήματος της περιοχής και όχι μόνο.

Η εικόνα της επιχείρησης ,η ικανότητα και αποτελεσματικότητα των τεχνικών ,η επάρκεια των προισταμένων,τα συνυφασμένα με την απόδοση πριμ,είναι κάποια πράγματα που εξαρτώνται άμεσα απο τους περιβόητους δείκτες.
Τότε ο συγκεκριμένος προϊστάμενος καλά θα κάνει να προβεί στη λύση που παραθέτεις πιο κάτω, παρά να απειλεί τους πελάτες του ΟΤΕ με χρεώσεις για να βελτιώσει τα στατιστικά. Ένα από τα χειρότερα αγκάθια για τις επιχειρήσεις είναι οι manager που "μαγειρεύουν" στατιστικά, αντί να τα βελτιώνουν ουσιαστικά με το έργο τους. Αν δεν τους αφαιρέσουν από τις υπεύθυνες θέσεις, αργά ή γρήγορα η τακτική τους θα αναδειχθεί σε μείζον πρόβλημα για την περιοχή ευθύνης τους.


Αυτό που οφείλει ο ΟΤΕ να κάνει ,είναι να εξετάσει την συγκεκριμένη βλάβη εξονυχιστικά ,με αυτονόητη την μετάβαση τεχνικών για επιτόπου έλεγχο.
Και μόνο σε περίπτωση που διαπιστωθεί πρόβλημα στο εσωτερικό δίκτυο του πελάτη και αυτός δεν φροντίσει για την αποκατάσταση,σε επόμενη αναγγελία και επιτόπου έλεγχο ,να χρεώσει άσκοπη μετάβαση συνεργείου.



Και πέρα από πιθανότητα καταγγελίας στην ΕΕΤΤ ή της μεταφοράς της γραμμής σε άλλο πάροχο, αναρωτιέμαι: την εποχή που ο ΟΤΕ διαμαρτύρεται για τις διαρροές πελατών είναι δυνατόν να κάνει τέτοια "απειλητικά" τηλεφωνήματα με πρακτικές Forthnet;
Σε ποια περιοχή βρίσκεται η γραμμή του φίλου σου, nm96027; Για πες τα 6 πρώτα ψηφία του 10ψήφιου αριθμού.

Εκτός από ΕΕΤΤ, θα πρέπει να ενημερωθεί και ο τομεάρχης του ΟΤΕ για τις πρακτικές του συγκεκριμένου τεχνικού τμήματος.

psyxakias
12-12-10, 12:32
Ενδιαφέρουσα η απορία σου και ο γενικότερος προβληματισμός αλλά..


Και πέρα από πιθανότητα καταγγελίας στην ΕΕΤΤΔε πρέπει να τίθεται θέμα πιθανότητας σε τέτοιες περιπτώσεις. Να κινηθεί άμεσα με όσα περισσότερα στοιχεία έχει.

nm96027
12-12-10, 12:35
Σε ποια περιοχή βρίσκεται η γραμμή του φίλου σου, nm96027; Για πες τα 6 πρώτα ψηφία του 10ψήφιου αριθμού.

A/K Γηροκομείου.;)

ipo
12-12-10, 12:37
Δε πρέπει να τίθεται θέμα πιθανότητας σε τέτοιες περιπτώσεις. Να κινηθεί άμεσα με όσα περισσότερα στοιχεία έχει.
Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη πρακτική είναι ενάντια στην "γραμμή" του ΟΤΕ για πελατοκεντρική πολιτική. Ο ΟΤΕ έχει περίσσεια τεχνικών και δεν προσπαθεί να μειώσει με νύχια και με δόντια το λειτουργικό κόστος του τεχνικού τμήματος, αλλά αντιθέτως να ανεβάσει τον πήχη της υπηρεσίας.

Επομένως κάποιος από τους υπεύθυνους στο τεχνικό τμήμα, κινείται σε αντίθετη κατεύθυνση από τις εντολές που έχει από τα ανώτερα κλιμάκια. Θα πρέπει λοιπόν να ενημερωθούν πρωτίστως οι σχετικοί διευθυντές, για να επιληφθούν της κατάστασης.

emeliss
12-12-10, 12:40
Ο ΟΤΕ έχει περίσσεια τεχνικών και δεν προσπαθεί να μειώσει με νύχια και με δόντια το λειτουργικό κόστος του τεχνικού τμήματος
Με έκανες και γέλασα, σε ευχαριστώ.

xmperop1
12-12-10, 20:55
Κατ αρχήν σήμερα Κυριακή το πιθανότερο είναι να τον έχουν καλέσει από κάποιο κέντρο βλαβοληψίας και όχι από το A/K Γηροκομείου η την Τεχνικό τμήμα που υπάγεται και ηλιθιωδώς να είπανε ότι είπανε γιατί δεν υπάρχει χρέωση για δήλωση βλάβης αλλά μόνο για άσκοπη μετάβαση και αυτή σπάνια ενεργοποιείται.
Ναι μπορεί να συμβαίνει αυτό που περιγράφεται δηλ. να "κολλάει" κάποια διάταξη στο Ψ/Κ που υπάγεται το νούμερο του είτε από θέμα hardware είτε από θέμα software και δηλώνοντας την βλάβη αυτός που κάνει τον πρώτο έλεγχο κάνοντας reset στο κομμάτι του hardware που ανήκει (δηλ. στην κάτρα του Ψ/Κ που έχει επάνω της 4 line interface ) ( για ISDN περίπου το ίδιο) να το επαναφέρει σε λειτουργική κατάσταση και να αποκαθίσταται η βλάβη.

ipo
Δυστιχώς αυτό που λείπει από τον ΟΤΕ εδώ και πολύ καιρό είναι τεχνικοί και ναι μεν σκιζόμαστε για την ποιότητα όπου και που μπορεί να υπάρξει αλλά ξεσκιζόμαστε για τους αριθμούς και τα κουτάκια.
Και "περισεύουμε" κιόλας.

jdtech
15-12-10, 01:01
Απλά θα πέτυχε τον υπάλληλο που ήταν στραβοξυπνημένος και οριακά πριν την σύνταξη και αβέβαιος σχετικά με το αν θα την πάρει, οπότε ακολούθησε την παλιά πρακτική του "θα του δείξω εγώ" και θα τον τρομάξω, χωρίς να σκέφτεί ένα κλικ παραπάνω. Είναι αυτές οι νοοτροπίες που πρέπει σιγά σιγά να εξαφανιστούν.

Ingenius
15-12-10, 03:14
Κατ αρχήν σήμερα Κυριακή το πιθανότερο είναι να τον έχουν καλέσει από κάποιο κέντρο βλαβοληψίας και όχι από το A/K Γηροκομείου η την Τεχνικό τμήμα που υπάγεται και ηλιθιωδώς να είπανε ότι είπανε γιατί δεν υπάρχει χρέωση για δήλωση βλάβης αλλά μόνο για άσκοπη μετάβαση και αυτή σπάνια ενεργοποιείται.
Ναι μπορεί να συμβαίνει αυτό που περιγράφεται δηλ. να "κολλάει" κάποια διάταξη στο Ψ/Κ που υπάγεται το νούμερο του είτε από θέμα hardware είτε από θέμα software και δηλώνοντας την βλάβη αυτός που κάνει τον πρώτο έλεγχο κάνοντας reset στο κομμάτι του hardware που ανήκει (δηλ. στην κάτρα του Ψ/Κ που έχει επάνω της 4 line interface ) ( για ISDN περίπου το ίδιο) να το επαναφέρει σε λειτουργική κατάσταση και να αποκαθίσταται η βλάβη.

ipo
Δυστιχώς αυτό που λείπει από τον ΟΤΕ εδώ και πολύ καιρό είναι τεχνικοί και ναι μεν σκιζόμαστε για την ποιότητα όπου και που μπορεί να υπάρξει αλλά ξεσκιζόμαστε για τους αριθμούς και τα κουτάκια.
Και "περισεύουμε" κιόλας.

Κλασσικό φαινόμενο όπου κατά τη διαδικασία ελέγχου ένα block/unblock επαναφέρει την πόρτα σε working state. :oneup:

papakos
28-12-10, 03:56
Παρουσιαζει εξαιρετικο ενδιαφερον αυτη η ιστορια και ειναι δυσκολο να προερχεται απο υπαλληλο του ΟΤΕ.

Μηπως θα μπορουσε ο φιλος σου να μας δωσει τα τρια πρωτα (μετα το 210) ψηφια του τηλεφωνου απο το οποιο τον καλεσαν?

touristas0
28-12-10, 04:04
Σύνταξη καταγγελίας προς ΕΕΤΤ και ενημέρωση ΟΤΕ....με τον ΟΤΕ να παρακαλάει για επαναλαμβανόμενες αναφορές.

papakos
28-12-10, 04:41
Δεν ειναι λυση αυτη.
Ο καθε ΟΤΕ μπορει καλλιστα να αρνηθει οτι εγινε κατι τετοιο και να βγαλει ευκολα τρελλο τον καταγγελοντα.

Μπορουμε να βρουμε την πηγη που προηρθε το τηλεφωνημα και μετα θα βγαλουμε τα συμπερασματα μας...

mpetou
30-12-10, 22:09
εχω κανει επανειλημενες αναφορες βλαβων απλως με αγνοουνε
και δεν κοιτανε καθολου τις βλαβες...
Μεχρι στιγμης δεν με εχουνε απειλησει με εξτρα χρεωση...

Τους ειπα να ερθει δικος τους τεχνικος στο χωρο μου για να διαπιστωσει το προβλημα
και αν φταιω εγω θα του δωσω διπλα χρηματα απο αυτα που ειναι να παρει.
Αν ομως δεν φταιω εγω τους ειπα οτι δεν πληρωνω τιποτα.
Φυσικα δεν ειρθε κανεις και ουτε το φτιαξανε....

Πληρης αγνοηση ......

johnsruro
04-01-11, 12:12
Κι εμένα με ψιλοαγνόησε αλλά είπα μήπως και φταίνεα οι μέρες γιορτών. Από την άλλη εβδομάδα θα ξαναπροσπαθήσω, αλλά αυτή τη φορά θα τους πρήξω, και δε θα έχουν και δικαολογία.

nm96027
27-06-11, 15:11
Παίδες

Το φαινόμενο των διακοπών της τηλεφωνίας (όχι ευτυχώς των απειλών), συνεχίζεται στο εν λόγω φίλο μου με συχνότητα 1 φορά περίπου τον μήνα. Η διαδικασία είναι η ίδια (κόβεται το τηλέφωνο, το adsl δουλεύει κανονικά), δηλώνεται η βλάβη και μετά από λίγο φτιάχνει.

Η ερώτηση που θέλω να απευθύνω είναι η εξής: υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι από την δική του πλευρά; Υπάρχει splitter όπως υπάρχει και φίλτρο σε τηλεφωνική συσκευή.

Μπορείτε να σκεφτείτε κάτι που υπάρχει στον δικό του χαλκό και δημιουργεί την βλάβη;

psyxakias
27-06-11, 15:22
Μήπως υπάρχει κάποιο βραχυκύκλωμα (πραγματικό βραχυκύκλωμα, όχι τα γνωστά "βραχυκυκλώματα" που λένε κάποιοι πάροχοι με το παραμικρό) στη γραμμή ή σε κάποια χαλασμένη συσκευή; Λογικά όμως θα επηρέαζε και το ADSL. Καλού κακού εγώ θα άλλαζα splitter/φίλτρο και προσωρινά τη συσκευή.

nm96027
27-06-11, 15:33
Μήπως υπάρχει κάποιο βραχυκύκλωμα (πραγματικό βραχυκύκλωμα, όχι τα γνωστά "βραχυκυκλώματα" που λένε κάποιοι πάροχοι με το παραμικρό) στη γραμμή ή σε κάποια χαλασμένη συσκευή; Λογικά όμως θα επηρέαζε και το ADSL. Καλού κακού εγώ θα άλλαζα splitter/φίλτρο και προσωρινά τη συσκευή.

Και εγώ συνέστησα να αλλαχθεί το splitter. Αυτό έγινε, αλλά ατυχώς αγοράστηκε το ίδιο splitter (Crypto), με αυτό που υπήρχε πριν. Κάτι το οποίο σημαίνει πως αν φταίει το splitter, απλώς φταίνε όλα splitter της crypto. :hmm:

Θα δω την λύση και των τηλεφωνικών συσκευών. ;)

yiapap
27-06-11, 15:35
Η διαδικασία είναι η ίδια (κόβεται το τηλέφωνο, το adsl δουλεύει κανονικά), δηλώνεται η βλάβη και μετά από λίγο φτιάχνει. Αν δεν τη δηλώσει θα φτιάξει; Αν δεν φτιάξει σταμάτα να ψάχνεις στη δική του πλευρά ;)

nm96027
27-06-11, 15:44
Αν δεν τη δηλώσει θα φτιάξει; Αν δεν φτιάξει σταμάτα να ψάχνεις στη δική του πλευρά ;)

Όχι αν δεν την δηλώσει δεν φτιάχνει. Τουλάχιστον σε επίπεδο 2 ημερών. Επίσης δεν φτιάχνει αν αποσυνδέσει όλα τα τηλέφωνα και τα φίλτρα που έχει πάνω στην γραμμή.

yiapap
27-06-11, 15:48
Όχι αν δεν την δηλώσει δεν φτιάχνει. Τουλάχιστον σε επίπεδο 2 ημερών. Επίσης δεν φτιάχνει αν αποσυνδέσει όλα τα τηλέφωνα και τα φίλτρα που έχει πάνω στην γραμμή.Τότε ψηφίζω αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3862131&postcount=14). Να ζητήσει γραπτά αλλαγή πόρτας/κάρτας!

antipages
27-06-11, 16:03
Ναι μπορεί να συμβαίνει αυτό που περιγράφεται δηλ. να "κολλάει" κάποια διάταξη στο Ψ/Κ που υπάγεται το νούμερο του είτε από θέμα hardware είτε από θέμα software και δηλώνοντας την βλάβη αυτός που κάνει τον πρώτο έλεγχο κάνοντας reset στο κομμάτι του hardware που ανήκει (δηλ. στην κάτρα του Ψ/Κ που έχει επάνω της 4 line interface ) ( για ISDN περίπου το ίδιο) να το επαναφέρει σε λειτουργική κατάσταση και να αποκαθίσταται η βλάβη.

Τα ιδια ακριβώς συμπτωματα ειχα και εγω το 2006. Τότε με βγάζαν τρελο οι τεχνικοι. Το προβλημα λύθηκε με την αναχωρηση μου για τη Forthnet.

Papados
27-06-11, 17:03
Είχα πριν πολλά χρόνια το ίδιο πρόβλημα, αλλά με μεγαλύτερη συχνότητα σε γραμμή ISDN. Η λύση τελικά ήταν αλλαγή κάρτας. Τότε όμως το έκαναν μόνοι τους μετά από μια επι τόπου επίσκεψή μου στην τεχνική υπηρεσια τους.

Nikiforos
27-06-11, 17:32
Τι να πω περίεργα πράγματα! μάλλον πέσατε σε υπαλλήλους "περίπτωση" δε ξερω πως αλλιώς να το πω! προσωπικά επειδή έχω καλωδιακό πρόβλημα στην εσωτερικη καλωδίωση της πολυκατοικίας μου και επειδή εδώ ειναι ολα ξενοικιαστα και μενω εγώ και από πάνω από τα 7 διαμερισματα που είμαστε στην πολυκατοικια μου, δεν μπορουμε να το φτιαξουμε επειδή είναι δαπάνη που θέλει ηλεκτρολογο, να μπει στα κοινοχρηστα και να υπογραψουν ολοι οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων! Ε λοιπον τους εχω ταραξει στις δοκιμες! τι πορτα αλλαξαμε, τι ζευγος στο κατανεμητη και ΚΑΦΑΟ, αλλαγες σε ταχυτητες κτλ. Βεβαια και συνεργειο εχει ερθει εδω πανω από 4-5 φορες και παλιοτερα αλλες τοσες, αλλα παντα εκαναν καποια δουλεια δλδ δεν είχαν ερθει ασκοπα, αλλα ποτε δεν ειπαν για χρεωση και δεν μου ειπαν τπτ, και παντα ήταν ευγενικοι και κατατοπιστικοι και καταλαβαιναν απολυτα κάθε τι που τους έλεγα. Και ενας μεγαλος λογος που πηγα σε ΟΤΕ ήταν αυτός! :oneup:

Υ.Γ επειδη εχω ατομα γνωστους μου στον ΟΤΕ ξερω πως μπορει να χρεωθεί ασκοπη επισκεψη συνεργειου ΜΟΝΟ σε περίπτωση που πανε τσαμπα τελείως! στην περίπτωση του φιλου παραπανω, μαλλον καποιοι βαριουνται να κανουν την δουλεια τους πιστεύω!

ipo
27-06-11, 17:40
προσωπικά επειδή έχω καλωδιακό πρόβλημα στην εσωτερικη καλωδίωση της πολυκατοικίας μου και επειδή εδώ ειναι ολα ξενοικιαστα και μενω εγώ και από πάνω από τα 7 διαμερισματα που είμαστε στην πολυκατοικια μου, δεν μπορουμε να το φτιαξουμε επειδή είναι δαπάνη που θέλει ηλεκτρολογο, να μπει στα κοινοχρηστα και να υπογραψουν ολοι οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων! Ε λοιπον τους εχω ταραξει στις δοκιμες! τι πορτα αλλαξαμε, τι ζευγος στο κατανεμητη και ΚΑΦΑΟ, αλλαγες σε ταχυτητες κτλ. Βεβαια και συνεργειο εχει ερθει εδω πανω από 4-5 φορες και παλιοτερα αλλες τοσες, αλλα παντα εκαναν καποια δουλεια δλδ δεν είχαν ερθει ασκοπα, αλλα ποτε δεν ειπαν για χρεωση και δεν μου ειπαν τπτ, και παντα ήταν ευγενικοι και κατατοπιστικοι και καταλαβαιναν απολυτα κάθε τι που τους έλεγα.
Δε θα ένιωθα περήφανος στη θέση σου, που επιβαρύνεις με κόστος τεχνικού ελέγχου τον ΟΤΕ, ενώ γνωρίζεις ότι το πρόβλημα είναι στην καλωδίωση της πολυκατοικίας σου.

Nikiforos
27-06-11, 18:44
Πλακα μας κάνεις? τι επιβαρύνω? επειδή κοιτάω το καλύτερο για τα χρηματα που δίνω? και στο κατω κάτω ο ΟΤΕ λεει για το καλωδιο, 3-4 χρονια που ειχα NETONE 12-11mbps γιατι δεν την χαλουσε το καλωδιο? με το που εβαλα ΟΤΕ ξαφνικα το καλωδιο έγινε χρέπι? με δεδομενου οπως ειπα για να αλλαχτει το καλωδιο πρεπει να υπρογραψουν ΟΛΟΙ οι ιδιοκτητες των διαμερισματων (6 ειναι στο συνολο) και θελει δικο μας ηλεκτρολογο να τραβηξει γραμμη από τον κατανεμητη μεχρι σε ενα κουτι απεξω απο την πολυκατοικια και μετα ο ΟΤΕ να σκαψει και να ενώσει το καλωδιο που ερχετε απο το ΚΑΦΑΟ, εδω ειμαστε 2 οκ, τους αλλους 4 ακομα τους κυνηγαμε για τα κοινοχρηστα μηνων!!! εσυ τι θα εκανες στην θεση μου? δεν θα κοιτουσες τι καλυτερο μπορει να γινει? εγώ ΟΤΕ δεν πληρωνω? παγια δεν δινω? εξαλου οι περισσοτερες δοκιμες ειναι στο κεντρο δεν ερχονται εδώ. Στην αρχη ειχαν ερθει μονο για εντοπισμο της βλαβης και να φερουν το netmod κτλ, δεν εχω κανει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ασκοπη μεταβαση, οποτε ήρθαν ήταν γιατι την μια ηρθαν να βαλουν το netmod και ΔΕΝ εφεραν!!! εκανε δουλεια ομως με την γραμμη και την επομενη μου εφεραν. Μια αλλη φορα ακομα για ελεγχο του καφαο και της γραμμης γιατι ειχε πολλες αποσυνδεσεις, λογικο αφου δεν ξεραμε γιατι το κανει, και αλλη μια που μου αλλαξαν ζευγος στο κατανεμητη και οντως ειδα σημαντικη βελτιωση. Η αλλαγη πορτας, αλλαγη προφιλ απο 24 σε 12αρι και σε 2αρι και ξανα σε 12αρι εγιναν απο το κεντρο, το ιδιο και οι αλλαγες interleaved σε fast path και το αναποδο που δοκιμαζουμε τωρα. Συνεπως δεν επιβαρυνα κανεναν και δεν καταλαβαινω το σχολιο σου περι περηφανου που ειπες! μια φορα ηρθε τεχνικος ασκοπα και εφταιγε αυτος γιατι δεν ειχε μαζι του NETMOD!!!! και παλιοτερα που αναφερθηκα ηταν πριν πολλα χρονια που ειχα ξανα ISDN δλδ πριν ακομα υπαρξει ADSL στην Ελλάδα!!! Τα εξηγησα τωρα καλυτερα για να αποφυγουμε τυχον παρεξηγησεις, τουλαχιστον αν ειμαι 1000% σιγουρος πως θα εχω παλι πολλες αποσυνδεσεις, να το παμε σε 2mbps fast path που δοκιμασμενα πλεον δεν κανει καθολου αποσυνδεσεις να πληρωνω και λιγοτερα να τελειώνει το θεμα!

Υ.Γ επειδή δεν το εξηγησα καλα μαλλον, το καλωδιο που λεω ειναι το πολυκλονο απο ΚΑΦΑΟ μεχρι πολυκατοικια, επειδη ειναι παλια δεν εχει boxaki απεξω και στο υπογειο καποιοι εξυπνοι εδω περα εβαλαν μαρμαρα και καλυψαν τα φρεατια του ΟΤΕ!!!.

Βρηκα τωρα και αυτο : http://oteshop.ote.gr/storefront/-/pstn-/-/prodtechnical_support_2.html

Χρέωση
Τέλος άσκοπης μετάβασης συνεργείου στο χώρο του συνδρομητή 64,64 €

valen_gr
27-06-11, 20:53
Παίδες

Το φαινόμενο των διακοπών της τηλεφωνίας (όχι ευτυχώς των απειλών), συνεχίζεται στο εν λόγω φίλο μου με συχνότητα 1 φορά περίπου τον μήνα. Η διαδικασία είναι η ίδια (κόβεται το τηλέφωνο, το adsl δουλεύει κανονικά), δηλώνεται η βλάβη και μετά από λίγο φτιάχνει.

Η ερώτηση που θέλω να απευθύνω είναι η εξής: υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι από την δική του πλευρά; Υπάρχει splitter όπως υπάρχει και φίλτρο σε τηλεφωνική συσκευή.

Μπορείτε να σκεφτείτε κάτι που υπάρχει στον δικό του χαλκό και δημιουργεί την βλάβη;

Ναι, υπάρχουν περιπτώσεις και συνθήκες που εσωτερικό πρόβλημα μπορεί να οδηγήσει σε νεκρό τηλέφωνο , αλλά το δίκτυο να λειτουργεί κανονικά.
Ο απλούστερος τρόπος να διαπιστωθεί εάν το πρόβλημα είναι εσωτερικό ή όχι, είναι να κοπεί η γραμμή στην εισαγωγή (να βγει εκτός κυκλώματος η εσωτερική καλωδίωση) και να συνδεθεί συσκευή απευθείας στην γραμμή . Προφανώς εάν επανέλθει το σήμα, τότε το πρόβλημα είναι εσωτερικό. Εάν παραμένει νεκρό, τότε κάτι από τον ΟΤΕ φταίει, είτε από το κέντρο, είτε στην γραμμή.
Επειδή το πρόβλημα επιμένει για μεγάλο χρονικό διάστημα, θεωρώ πως πρέπει να γίνει αυτός ο έλεγχος, ώστε είτε να διορθωθεί κάποιο εσωτερικό πρόβλημα, είτε να μπορεί ο φίλος σου με μπόλικη σιγουριά να πιέσει τον ΟΤΕ για αποκατάσταση


...Μία σημείωση, είναι δυνατόν, εσωτερικό πρόβλημα να δημιουργεί πρόβλημα στην γραμμή στο κέντρο. Δεν γνωρίζω ακριβείς λεπτομέρειες για την λειτουργία του εξοπλισμού που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ, αλλά είναι κοινή πρακτική σε κατασκευαστές τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού, η γραμμή από το κέντρο είτε να μπλοκάρει ή να κλείνει για λογούς αυτοπροστασίας όταν εντοπίζεται πρόβλημα στο δίκτυο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.