PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικα με τα modem του ποτε[ποιο ειναι το καταλληλο]



Vadur
19-02-04, 17:07
Το πΟΤΕonline-shop μου συνιστα για adsl over isdn στην περιοχη μου τα εξης modems:
1.ADSL MODEM SIEMENS NTi XPRESSLINKD ISDN
2.ADSL MODEM ALCATEL SPEEDTOUCH 510i MULTI USER

Kαταρχην να σας πω οτι βαζω DSL κυριως για να χρησιμοποιω DC++ .Ποιο ειναι το καλυτερο?
Θα χρησιμοποιω ενα pc,το οποιο δεν γνωριζω αν δεχεται ethernet..μιας και τα 2 μοδεμ εχουν συνδεση με ethernet..Τι χρειαζεται να αγορασω επιπλεον για να συνδεσω το μοντεμ,καρτα δικτυου?ποσο κανει?
Το πισι ειναι σχετικα καλο,1.7 GHZ,512 DDR ram,δεν γνωριζω αν εχει ethernet..Ομως τα USB ports ειναι φορτωμενα ασχημα,οπως και το πισι με 3 HDDs..ktlp
Ποιο να παρω απο τα δυο καλυτερο στις αναγκες μου κατα τη γνωμη σας?Και τι χρειαζεται επιπλεον να αγορασω για να το συνδεσω με το πισι?Αν μπορειται και ποσο θα μου κοστισει..
Να ειστε καλα παιδια,ειλικρινα χωρις αυτο το φορουμ ακομα δεν θα ηξερα τι ειναι Full LLU,kai ti Share LLU και θα χρειαζοταν να σκασω 200+εθρο να ανεβασω γραμμες ενω με adsl over isdn ολα οκ!
Αν θελετε απαντηστε γρηγορα,γιατι με την μια παιρνω τηλ 134 να παραγγειλω,ADSL over ISDN ειναι αυτη δεν ξερεις τι γινεται μεσα σε 10 λεπτα..σσσστ! :lol:

Evris
20-02-04, 05:13
Το σύστημά σου είναι μια χαρά. Εγώ έχω P4 1.8/512DDR, 5-6 δίσκους και καμιά δεκαριά εξωτερικές συσκευές και δουλεύει ρολόι (με 2000 SP3 βέβαια). Γιατί δεν προτιμάς το SpeedTouch 530i που έχει και USB;

Vadur
20-02-04, 20:28
Πηγα το πρωι και πηρα το SpeedTouch 530i..
και περιμενω να αναψει το πρασινο λαμπακι.. :wink:
Μου ειπαν 7 μερες λετε να κανει πιο νωρις?Εχει περασει κιολας μονο μια μερα!

PReD
20-02-04, 20:55
530i????

Δηλαδή υπάρχει και 530 για ISDN?? Που το βρήκατε???

στην επίσημη σελίδα www.speedtouch.com λέει οτι το 530 βγαίνει μόνο για POTS

Μπορείτε να δώσετε κανένα link απο ιστοσελίδα του προιόντος ή ακόμη και του πΟΤΕ???

Vadur
21-02-04, 03:32
Ναι ειναι το Speedtouch 530i [Base T Ethernet + USB 1.1 ISDN - ROW].
To αγορασα το πρωι απο το Οτε 60 ευρω περιπου.Ειχε και ISDN spliter μεσα!
Οσο για τη συνδεση,
συνδεω το σπλιτερακι εκει που λεει line με τη κεντρικη πριζα του οτε στο διαμερισμα και επειτα συνδεω το νετμοντ με τη θυρα isdn του σπλιτερ καθως και το μοντεμ στην αναλογη θυρα..τοσο απλα ετσι?
Το σπλιτερ πριν απο ολα σαν κανονας..

Evris
22-02-04, 07:12
Εχει και αεροδυναμική εμφάνιση μπλε χρώματος και εξαιρετικό software. Καλύτερα να το βάλεις σε Ethernet. Σε USB 1.1 το βλέπω θολό να δουλεύει στο μέγιστο. Εμένα, πάντως, μου το εγκατέστησε ο υπάλληλος του ΟΤΕ, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω στα της συνδεσμολογίας. Splitter φυσικά και είχε μέσα. Γιατί εντυπωσιάστηκες;

GP
22-02-04, 08:27
Σε USB 1.1 το βλέπω θολό να δουλεύει στο μέγιστο.

Γιατι, τα 12Mbit/s δεν ειναι αρκετα?

jimmylee
22-02-04, 17:43
Vadur, 60 ευρώ το αγόρασες με το ΦΠΑ? To 510 που είχα δει ήταν ακριβότερο...

Και κάτι άλλο.. είναι self powered μέσω usb ή με μετασχηματιστή?

GnG
24-02-04, 11:13
Πράγματι το 510ι είναι ακριβότερο απο το 530ι.Το πρώτο έχει μόνο ethernet ενώ το δεύτερο ethernet και usb.Που οφείλετε η διαφορά στην τιμή.Τι καλύτερο έχει το 510ι?

Vadur
26-02-04, 08:08
Vadur, 60 ευρώ το αγόρασες με το ΦΠΑ? To 510 που είχα δει ήταν ακριβότερο...

Και κάτι άλλο.. είναι self powered μέσω usb ή με μετασχηματιστή?

Πληρωσα 58.90 ευρω και ειναι με μετασχηματιστη.
Ακομα περιμενω το πρασινο λαμπακι,πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι θα παρει ακριβως 11 ημερες να συγχρονιστει η γραμμη μου λογω υπερβολικης ζητησης DSL γραμμων..και οτι ειναι πολλοι στην αναμονη..
Παραμυθια..

GnG
26-02-04, 10:40
Φίλε δεν ξέρω αν λένε παραμύθια.Πάντως η αίτηση μου έγινε στις 16/2,περάστηκε στις 17/2 και ακόμα δεν έχει ανάψει το λαμπάκι.
Πήρα τηλέφωνο στον οτε και μου είπαν οτι μέχρι τέλος της εβδομάδας θα έχω συνδεθεί.Εντωμεταξύ εχω αγοράσει την 3μηνη forthnet μου η οποία περιμένει να την ενεργοποιήσω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.