PDA

Επιστροφή στο Forum : Σέρνεται το conn-x μου.



Domveo
13-12-10, 12:01
Παίδες γειά σας έχω μία 2αρα γραμμή και αν και μέχρι χτες σέρφαρα πολύ καλά και δεν είχα κανένα παράπονο έχει απο χτές το βράδυ μέχρι και σήμερα το πρωί που ψιλοσέρνεται.Μέχρι τώρα γενικότερα δεν είχα κανένα πρόβλημα εδώ και μήνες.Έχετε υπόψη σας κάποιον λόγο?

ShadowReaper
13-12-10, 12:37
Αν ξαφνικά άρχισε να σέρνεται ενώ δούλευε καλά παίζει να είναι βλάβη ή να κάνουν συντήρηση, οπότε λογικά θα διορθωθεί σύντομα.

Ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής που σου δίνει το router.

karetsos
13-12-10, 12:38
πάρε 121 (από σταθερό) και δήλωσε βλάβη

Domveo
13-12-10, 12:53
Αν ξαφνικά άρχισε να σέρνεται ενώ δούλευε καλά παίζει να είναι βλάβη ή να κάνουν συντήρηση, οπότε λογικά θα διορθωθεί σύντομα.

Ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής που σου δίνει το router.

Λοιπόν αυτά είναι στη σελίδα του router μου δε ξέρω αν βοηθάνε(επίσης παρατήρησα σήμερα ότι το upload μου είναι 512 νόμιζα ότι είναι 256 λέτε να το άλλαξαν και να φταίει αυτο;):
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 1:01:50
DSL Type: ANSI T1.413
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 512 / 2.048
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 9,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3,5 / 5,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 25,0 / 30,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB /
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

matelas
13-12-10, 13:11
Η γραμμή είναι πολύ καλή. Το upload ανέβηκε λόγο αναβάθμισης που έκανε ο ΟΤΕ πανελλαδικά. Άρχισε να ψάχνεις τον υπολογιστή σου, για ιούς...

Domveo
13-12-10, 14:00
Η γραμμή είναι πολύ καλή. Το upload ανέβηκε λόγο αναβάθμισης που έκανε ο ΟΤΕ πανελλαδικά. Άρχισε να ψάχνεις τον υπολογιστή σου, για ιούς...

Ναι συμφωνώ για τη γραμμή.Φίλε μου έχω 2 υπολγιστές στο σπίτι και τον έναν δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου.Και σαυτόν μου σέρνεται.Στον άλλο μάλιστα έκανα full system scan με norton internet security για ιούς και είναι καθαρό.Παρόλα αυτά πάλι τα ίδια.Οπότε θα το δηλώσω βλάβη μάλλον.

matelas
13-12-10, 14:21
Χμ... αν δοκίμαζες με ένα άλλο router; Άν έχεις φυσικά, αλλά ας δούμε τι θα πούνε και από τον οτε. Προσωπική άποψη είναι πως κάτι φταίει στο τοπικό σου δίκτυο (υπολογιστές/router).

Domveo
13-12-10, 14:30
Δίκτυο μεταξύ των υπολογιστών δεν έχω.Εκανα speedtest από τον ΟΤΕ και κατέβαζε κανονικότατα.Μόνο στις σελίδες σέρνει.Θα δοκιμάσω και με άλλο ρούτερ γιατί τώρα έχω πάνω το thompson κι όχι το baudtec που μου είχανε δώσει.Και βλέπουμε.Πάντως βλάβη δηλώθηκε.

Domveo
15-12-10, 21:45
Δίκτυο μεταξύ των υπολογιστών δεν έχω.Εκανα speedtest από τον ΟΤΕ και κατέβαζε κανονικότατα.Μόνο στις σελίδες σέρνει.Θα δοκιμάσω και με άλλο ρούτερ γιατί τώρα έχω πάνω το thompson κι όχι το baudtec που μου είχανε δώσει.Και βλέπουμε.Πάντως βλάβη δηλώθηκε.
Τελικώς έφταιγε το router.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

johnsruro
17-12-10, 17:05
τι εφταιγε με το ρούτερ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.