PDA

Επιστροφή στο Forum : Full LLU 2048/640@ Παγκρατι



firefox
27-08-06, 23:22
σκέφτομαι σοβαρά να κάνω το εξης.εχω dsl από οτε τώρα αλλα δεν θέλω να χάσω τηλεφωνία από ΟΤΕ. οποτε διακόπτω dsl από ΟΤΕ και κρατάω κανονικά την γραμμή πληρώνοντας πάγιο τις pstn. δηλαδή περίπου 15€ με φπα. για internet κάνω αίτηση full LLU 2048/640 αφού πρώτα έχω τραβήξει καλώδιο 2ης γραμμής από το καφάο στο σπίτι μου η οποια και θα χρησιμοποιηθεί μονο για internet.

δηλαδή κόστος/μηνα: 35.58€ εφάπαξ τέλος συνδεσης με βιβοντι και από εκεί και και μετά το πάγιο οτε στα 15€ +21.6€ ( με το πακέτο full llu 259€ για 12 μήνες) δηλαδή έχουμε και λέμε 15+ 21.6=36.6€ το μηνα για τηλεφωνία και 2048/640.
τα λέω καλά η κάνω κάποιο λάθος? χάνω κάποιο κόστος στους υπολογισμούς μου?

router έχω ένα 530 το οποιο μου κάνει.

1)το θέμα είναι πως αποδίδει μια 2048/640 και όσο αφορά το download και το upload. τι εμπειρίες έχετε όση έχετε 2Mbps από βιβοντι? παρακαλώ αναφέρεται και download και upload.
2) από pings πως πάει η 2mbps?

2) έχει κανένας 2Mbps στην περιοχή του παγκρατίου να πει αποψεις?

voithostyrempora2
27-08-06, 23:28
σκέφτομαι σοβαρά να κάνω το εξης.εχω dsl από οτε τώρα αλλα δεν θέλω να χάσω τηλεφωνία από ΟΤΕ. οποτε διακόπτω dsl από ΟΤΕ και κρατάω κανονικά την γραμμή πληρώνοντας πάγιο τις pstn. δηλαδή περίπου 15€ με φπα. για internet κάνω αίτηση full LLU 2048/640 αφού πρώτα έχω τραβήξει καλώδιο 2ης γραμμής από το καφάο στο σπίτι μου η οποια και θα χρησιμοποιηθεί μονο για internet.

δηλαδή κόστος/μηνα: 35.58€ εφάπαξ τέλος συνδεσης με βιβοντι και από εκεί και και μετά το πάγιο οτε στα 15€ +21.6€ ( με το πακέτο full llu 259€ για 12 μήνες) δηλαδή έχουμε και λέμε 15+ 21.6=36.6€ το μηνα για τηλεφωνία και 2048/640.
τα λέω καλά η κάνω κάποιο λάθος? χάνω κάποιο κόστος στους υπολογισμούς μου?

router έχω ένα 530 το οποιο μου κάνει.

1)το θέμα είναι πως αποδίδει μια 2048/640 και όσο αφορά το download και το upload. τι εμπειρίες έχετε όση έχετε 2Mbps από βιβοντι? παρακαλώ αναφέρεται και download και upload.
2) από pings πως πάει η 2mbps?

3) έχει κανένας 2Mbps στην περιοχή του παγκρατίου να πει αποψεις?


Μα γιατί να βάλεις full llu αφού δε σκέφτεσαι να βάλεις DSLphone? :hmm: Βάλε shared llu να σου'ρχεται φθηνότερα (19 ευρώ ο μήνας η 2048/640) .Το κόστος το υπολόγισες σωστά.

1)Σε μένα αποδίδει (σχεδόν) τέλεια .Κατεβάζω με 218-220 και ανεβάζω με 68-70.

2)Πες μας σάιτ να σου πούμε.Π.χ. με το σάιτ της Βιβόντι είναι (σε μένα) 11ms


3)Δε μένω στο ακριτικό Παγκράτι :p .

dchatz
28-08-06, 13:25
Σωστά τα είπε ο φίλος από πάνω και θα προσθέσω.
Να βάλεις shared αν έχεις αποφασίσει να κρατήσεις το ΟΤΕ νούμερό σου.
Να βάλεις full αν έχεις αποφασίσει να απαλλαγείς από τον ΟΤΕ (όπως εγώ). Σε αυτή την περίπτωση για τηλεφωνία ενδείκνυται το DSL-phone της VIVODI αλλά θα δουλέψουν και όλα τα άλλα voip (i-call κλπ).
Το να βάλεις και full και να κρατήσεις τον ΟΤΕ με διπλά καλώδια θα είχε νόημα αν θες να το κάνεις για κάνα μήνα ως διάστημα ελέχγου της full ότι δουλέυει καλά και μετά να κόψεις τον ΟΤΕ.
Από απόδοση είναι πολύ αξιόπιστο (Ηλιούπολη από κέντρο Δάφνης).

firefox
28-08-06, 13:46
ευχάριστο για απάντησης σας. αλλα δυσκολεύομαι να βάλω shared για τους εξής λόγους:

1) μέχρι να τροποποιηθεί η γραμμή μου θα να αναγκαστώ να υποστώ διαστήματα downtime τα οποια θα κυμανθούν από 15-30 μερες και κάτι τέτοιο δεν γίνετε δεκτό από μέρους μου. δυστυχώς δεν μπορώ να μείνω χωρίς dsl για πάνω από 2-3 μέρες γιατί το χρησιμοποιώ πολύ.
2) δεν θέλω VOIP μιας και το VOIP δεν υποστηρίζει νούμερα του τύπου 801xxx, όπως και 3-4-5 ψηφία νούμερα.

μένω σε παλιά πολυκατοικία και δυστυχώς δεν έχω 2 ζεύγη στο διαμέρισμα.που σημαίνει ότι πρέπει να τραβήξω καλώδιο από το καφάο στο διαμέρισμα το οποιο είναι κάπως πολύπλοκο μιας και μέσα σε όλα τα αλλα θα πρέπει να πάρο και άδεια από τους ιδιοκτητες αφού το καλώδιο θα πρέπει να περάσει από κοινοχρηστους χωρούς.

σε αυτό προστίθεται και η μεγάλη μανούρα να φτάσει το καλώδιο στο διαμέρισμα, θα πρέπει να αναρριχηθεί σε τοίχους, ίσος να τρυπήσουν και τοίχοι και εν πάση περίπτωση δεν το βλέπω καθόλου απλό το τράβηγμα νέου τηλεφωνικού καλωδίου. μεγάλη μανούρα και αναστάτωση δηλαδή.

να ρωτήσω όλη εσείς που εχετε shared LLU πως αντιμετωπίσατε το downtime στην σύνδεσης σας και poses μέρες μείνατε χωρίς dsl?

Bilbo1
28-08-06, 13:51
^ με dial up (omg)

και εμεινα 2 1/2 - 3 βδομαδες χωρις dsl

firefox
28-08-06, 14:03
^ με dial up (omg)

και εμεινα 2 1/2 - 3 βδομαδες χωρις dsl

....αν είναι να μου σπάσουν τα νεύρα και να πληρώσω ένα καρο λεφτά για dialup...όχι όχι όχι μένω και έτσι μου φαίνεται.

voithostyrempora2
28-08-06, 15:10
μένω σε παλιά πολυκατοικία και δυστυχώς δεν έχω 2 ζεύγη στο διαμέρισμα.που σημαίνει ότι πρέπει να τραβήξω καλώδιο από το καφάο στο διαμέρισμα το οποιο είναι κάπως πολύπλοκο μιας και μέσα σε όλα τα αλλα θα πρέπει να πάρο και άδεια από τους ιδιοκτητες αφού το καλώδιο θα πρέπει να περάσει από κοινοχρηστους χωρούς.




Εάν το διαμέρισμα είναι δικό σου (δλδ δεν είσαι σε νοίκι) ΚΑΙ η ελαχιστοποίηση του downtime σου είναι τόσο σημαντική ,καλό θα ήταν να περάσεις αυτή τη μανούρα τώρα , ώστε να παίζεις μεγάλη μπάλα μελλοντικά με τους άλλους llu (Tellas , HOL και σε καμια 50αριά χρόνια :p μπορεί και Forthnet πέρα από τη Βιβόντι που ΗΔΗ σε καλύπτει στο ακριτικό Παγκράτι).Θα αλλάζεις τους llu όποτε θες και με μεγάλη ευκολία ;) .


Όσο για το καλώδιο , συνήθως από τον φωταγωγό το περνάνε.Ούτε τρυπήματα ,ούτε σοβατίσματα-στοκαρίσματα ούτε τπτ...;)

BELL
28-08-06, 16:18
μπορω να ρωτησω κ γω ο ασχετος τι ειναι το LLU?

Ich_Baboulen
28-08-06, 17:45
μπορω να ρωτησω κ γω ο ασχετος τι ειναι το LLU?

Ρίξε μία ματιά στο παρακάτω link (περιέχει και σχηματικό διάγραμμα)

http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=46

BELL
28-08-06, 17:53
ειναι γνωστο οτι ο οτε μπλοκαρει τις voip επικοινωνιες. μπαινοντας στο ιδιωκτητο δικτυο της vivodi θα αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα?;)

firefox
28-08-06, 18:03
ειναι γνωστο οτι ο οτε μπλοκαρει τις voip επικοινωνιες. μπαινοντας στο ιδιωκτητο δικτυο της vivodi θα αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα?;)

όχι βεβαια. αφού η βιβοdi βγαίνει έξω μέσο δικού τους δικτύου δεν μπλέκει με οτε. άλλωστε το dslphone VOIP είναι.

firefox
28-08-06, 18:10
@tyremporas2: μπορείς να μας πεις ακριβώς τα βήματα που έκανες για να μετατραπείς σε shared LLU? το τονίζω ακριβώς γιατί τελευταία φορα που μίλησα με vivo μου είπαν ότι για πιο γρήγορα καλο είναι να διακόψω μονο το ΑΡΥΣ μου και μετά να κάνω αίτηση στην vivo για shared. άλλος υπάλληλος δεν μου το είχε επισημάνει αυτό. έτσι για να αποφεύγουμε άδικες και ανούσιες καθυστέρησης στην αίτηση.

BELL
28-08-06, 18:10
:oneup:

lewton
28-08-06, 20:49
Αν δε θέλεις να μείνεις χωρίς internet, βάλε μια full.
Δεδομένου ότι το shared δεν παίζει σαν επιλογή για να μη μείνεις χωρίς net, μεταξύ full και ΑΡΥΣ συμφέρει προφανέστατα το δεύτερο και οικονομικά και ποιοτικά.

voithostyrempora2
28-08-06, 21:29
@tyremporas2: μπορείς να μας πεις ακριβώς τα βήματα που έκανες για να μετατραπείς σε shared LLU? .


Ο πιο γρήγορος τρόπος είναι (αφού διαπιστώσεις ότι υπάρχουν πόρτες στο DSLAM της Βιβόντι) είναι να κάνεις αίτηση διακοπής στον ΟΤΕ για τη γραμμή DSL και στον ISP για Ιντερνετ.Με το που δεις ότι θα κοπεί (θα πάρει κάμποσες βδομάδες),φεύγεις τρέχοντας από το ακριτικό Παγκράτι στο μακρινό και αφιλόξενο Χαλάνδρι και καταθέτεις επί τόπου την αίτηση.Παίρνεις κάθε μερα τηλ. και τους πρήζεις.Αλλά δε νομίζω να πετύχεις downtime μικρότερο των 2 εβδομάδων (αν πετύχεις 2 εβδομάδες θα έχεις το νέο παγκοσμιο ρεκόρ :rofl: ).

Επίσης σκέφτηκα ένα τρόπο να βάλεις shared llu με 0 μέρες downtime ,αλλά με αρκετά έξοδα και με δεύτερη γραμμή.Εάν σε ενδιαφέρει , θα το ποστάρω ;) .

lewton
28-08-06, 22:11
Ο πιο γρήγορος τρόπος είναι (αφού διαπιστώσεις ότι υπάρχουν πόρτες στο DSLAM της Βιβόντι) είναι να κάνεις αίτηση διακοπής στον ΟΤΕ για τη γραμμή DSL και στον ISP για Ιντερνετ.Με το που δεις ότι θα κοπεί (θα πάρει κάμποσες βδομάδες),φεύγεις τρέχοντας από το ακριτικό Παγκράτι στο μακρινό και αφιλόξενο Χαλάνδρι και καταθέτεις επί τόπου την αίτηση.Παίρνεις κάθε μερα τηλ. και τους πρήζεις.Αλλά δε νομίζω να πετύχεις downtime μικρότερο των 2 εβδομάδων (αν πετύχεις 2 εβδομάδες θα έχεις το νέο παγκοσμιο ρεκόρ :rofl: ).

Επίσης σκέφτηκα ένα τρόπο να βάλεις shared llu με 0 μέρες downtime ,αλλά με αρκετά έξοδα και με δεύτερη γραμμή.Εάν σε ενδιαφέρει , θα το ποστάρω ;) .
Σε βρίσκω λάθος.
Με το που κάνεις αίτηση διακοπής της προηγούμενης DSL θα πας στη Vivodi με την αίτηση.
Θέλουνε και 2 μέρες για να την καταχωρήσουνε, οπότε κάντο προκαταβολικά και με το που θα πάψει να δουλεύει η παλιά γραμμή, τηλέφωνο στο 13880 (να εύχεσαι να μην είναι τέλος/αρχή μήνα γιατί έχουν πολλές κλήσεις για λάθη στους λογαριασμούς) και τους λες να τη στείλουν στον ΟΤΕ.

voithostyrempora2
28-08-06, 23:01
Σε βρίσκω λάθος.
Με το που κάνεις αίτηση διακοπής της προηγούμενης DSL θα πας στη Vivodi με την αίτηση.
Θέλουνε και 2 μέρες για να την καταχωρήσουνε, οπότε κάντο προκαταβολικά και με το που θα πάψει να δουλεύει η παλιά γραμμή, τηλέφωνο στο 13880 (να εύχεσαι να μην είναι τέλος/αρχή μήνα γιατί έχουν πολλές κλήσεις για λάθη στους λογαριασμούς) και τους λες να τη στείλουν στον ΟΤΕ.


Και άμα εξετάσουνε τηn περίπτωση σου p.x. μια μέρα πριν να κοπεί η DSL σου? θα δούνε ότι είναι δεσμευμένη η γραμμή,θα μπει στην άκρη η αίτησή σου και περίμενε μετά να την ξαναελέγξουν μετά από κάποιες μέρες.Εάν δουν την αίτηση αφού σου κοπεί η DSL έχεις δίκιο.Οπότε αν αυτό που προτείνω δεν είναι 'the fastest way' , είναι 'the safest way' ;) .

firefox
28-08-06, 23:19
Επίσης σκέφτηκα ένα τρόπο να βάλεις shared llu με 0 μέρες downtime ,αλλά με αρκετά έξοδα και με δεύτερη γραμμή.Εάν σε ενδιαφέρει , θα το ποστάρω ;) .

για pesto και αυτό να το δούμε τι και πως. εκτος αν πεις να κάνω αίτηση στον οτε για δεύτερη γραμμή και μόλις γίνει αυτή shared τότε να κόψω την οτε dsl. αν αυτό σκέφτηκες το πρόβλημα εδώ πέρα είναι το δεύτερο ζεύγος καλωδίων. δεν έχω άλλο εδώ στο σπίτι. οποτε αν είναι να τραβηχτεί καινούριο τότε παο και για full LLU.

lewton
28-08-06, 23:23
Και άμα εξετάσουνε τηn περίπτωση σου p.x. μια μέρα πριν να κοπεί η DSL σου? θα δούνε ότι είναι δεσμευμένη η γραμμή,θα μπει στην άκρη η αίτησή σου και περίμενε μετά να την ξαναελέγξουν μετά από κάποιες μέρες.Εάν δουν την αίτηση αφού σου κοπεί η DSL έχεις δίκιο.Οπότε αν αυτό που προτείνω δεν είναι 'the fastest way' , είναι 'the safest way' ;) .
Θα τη δουν δεσμευμένη, θα σε καλέσουν για να στο πουν και θα σου ζητήσουν όταν αποδεσμευτεί να καλέσεις για να την ξαναστείλουν.
Έτσι, με το που θα δεις ότι έχει αποδεσμευτεί καλείς και στέλνεται επιτόπου.
Αν αντίθετα πας την αίτηση αφού αποδεσμευτεί η γραμμή, έχεις χάσει σίγουρα 2 μέρες.
Ειδικά σε αυτό άκουσε με, ξέρω κάτι παραπάνω αλλά δε μπορώ να επεκταθώ πολύ.

voithostyrempora2
28-08-06, 23:35
Θα τη δουν δεσμευμένη, θα σε καλέσουν για να στο πουν και θα σου ζητήσουν όταν αποδεσμευτεί να καλέσεις για να την ξαναστείλουν.
Έτσι, με το που θα δεις ότι έχει αποδεσμευτεί καλείς και στέλνεται επιτόπου.
Αν αντίθετα πας την αίτηση αφού αποδεσμευτεί η γραμμή, έχεις χάσει σίγουρα 2 μέρες.
Ειδικά σε αυτό άκουσε με, ξέρω κάτι παραπάνω αλλά δε μπορώ να επεκταθώ πολύ.


ΟΚ :oneup: .Απλά με το λογιστήριο (το ποιο?:lol: ) και τη μηχανοργάνωση της Βιβόντι πρέπει να σταυρώσεις τα δάχτυλα για να δουλέψουν σωστά αυτά που είπες (που σε μια εταιρία με πιο καλή οργάνωση θα ήταν αυτονόητα :whistle: ).


για pesto και αυτό να το δούμε τι και πως. εκτος αν πεις να κάνω αίτηση στον οτε για δεύτερη γραμμή και μόλις γίνει αυτή shared τότε να κόψω την οτε dsl. αν αυτό σκέφτηκες το πρόβλημα εδώ πέρα είναι το δεύτερο ζεύγος καλωδίων. δεν έχω άλλο εδώ στο σπίτι. οποτε αν είναι να τραβηχτεί καινούριο τότε παο και για full LLU. ;)


Βασικά σκέφτηκα να τραβήξεις δεύτερη γραμμή , να βάλεις full llu αορίστου .Με το που σου ενεργοποιείται , κόβεις τη DSL από τον ΟΤΕ στην παλιά σου γραμμή .Όταν αποδεσμευθεί η παλιά σου γραμμή , κάνεις αίτηση για παράλληλη μεταφορά του llu σου στην παλιά γραμμή και μετατροπή του full llu αορίστου σε shared llu αορίστου.Με το που ολοκληρώνεται αυτό ,παίρνεις ένα πακετάκι shared llu και κάνεις απόσβεση για όλη αυτή την ιστορία (όπου ουσιαστικά πληρώνεις το μηδενικό downtime) από τη διαφορά στην τιμή shared llu και full llu.

firefox
28-08-06, 23:56
Βασικά σκέφτηκα να τραβήξεις δεύτερη γραμμή , να βάλεις full llu αορίστου .Με το που σου ενεργοποιείται , κόβεις τη DSL από τον ΟΤΕ στην παλιά σου γραμμή .Όταν αποδεσμευθεί η παλιά σου γραμμή , κάνεις αίτηση για παράλληλη μεταφορά του llu σου στην παλιά γραμμή και μετατροπή του full llu αορίστου σε shared llu αορίστου.Με το που ολοκληρώνεται αυτό ,παίρνεις ένα πακετάκι shared llu και κάνεις απόσβεση για όλη αυτή την ιστορία (όπου ουσιαστικά πληρώνεις το μηδενικό downtime) από τη διαφορά στην τιμή shared llu και full llu.

ok όχι άσχημη σκέψη. αλλα πολύ μπέρδεμα και θα μπερδευτούν στο τέλος και οι ίδιοι μεταξύ τους και άντε να βγάλεις άκρη μετά. βασικά το πρόβλημα μου είναι η δεύτερη γραμμή. αν τραβήξω δεύτερη γραμμή τελειωσε παο με full LLU και κόβω dsl από οτε όπως είχα πει στο πρώτο post.

ξέρετε αν αναλαμβάνει ο οτε να σoυ τραβήξει δεύτερη γραμμή η σoυ λένε κάντο μονος σου?

lewton
29-08-06, 00:01
ΟΚ :oneup: .Απλά με το λογιστήριο (το ποιο?:lol: ) και τη μηχανοργάνωση της Βιβόντι πρέπει να σταυρώσεις τα δάχτυλα για να δουλέψουν σωστά αυτά που είπες (που σε μια εταιρία με πιο καλή οργάνωση θα ήταν αυτονόητα :whistle: ).
Mα για αυτό ακριβώς λέω να έχει σταλεί η αίτηση εκεί πέρα το συντομότερο δυνατόν, ώστε ότι πιθανά προκύψει να έχει αντιμετωπιστεί μέχρι να αποδεσμευτεί η γραμμή από τον προηγούμενο πάροχο. ;)

firefox
29-08-06, 00:07
δυστυχώς συνειδητοποιώ πως το τράβηγμα δεύτερης γραμμής δεν είναι καθολου απλή απόφαση. δεν γίνετε να τραβήξεις καλώδιο μέσα από κοινοχρηστους χωρούς πολυκατοικίας. και μονο αυτό να βάλεις μπλέκει το θέμα γιατί πρέπει να paris έγκριση από όλους. δυστυχώς το full LLU το ξεχνάω δηλαδή το τράβηγμα δεύτερης γραμμής.

και κάτι άλλο που ίσος ενδιαφέρει και άλλους. πριν μίλησα με vivo και μου είπαν ότι πλέον boris να κανεις 3-4-5ψηφία τηλεφωνήματα μέσο του VOIP τους. είναι αλήθεια αυτό?

lewton
29-08-06, 00:32
11888 και 11880 καλώ κανονικά και με χρέωση 0 (ακόμα και για το 11880)!
Το ίδιο και για τα πενταψήφια νούμερα εξυπηρέτησης πελατών άλλων εταιριών που αρχίζουν από 13 και έχουν χρέωση (πχ της Cosmote, της Telepassport).
Το 141 επίσης δουλεύει.

metsam
29-08-06, 00:45
@firefox Μα γιατί δε λες σε ένα ηλεκτρολόγο, (μπορεί να έχεις και κάποιον γνωστό σου), να σου περάσει ένα δισύρματο καλώδιο από τον κατανεμητή στο σπίτι; Δεν χρειάζετε τα καλώδια να είναι εξωτερικά οπότε ούτε έγκριση θες από τους ιδιοκτήτες και ένοικους ούτε τίποτα.

Απλά νομίζω ότι θα χρειαστείς (ο ηλεκτρολόγος μάλλον) και λίγη τύχη για να περάσει το καλώδιο all the way!!! Και θα χρειαστείς και μια ατσαλίνα!!!

firefox
29-08-06, 00:58
@lewton: με τα 801xxx τι γίνετε?

@metsam: μίλησα με κάποιον και μου είπε για εξωτερικό καλώδιο. για πέσμου περισσότερα για αυτό που λες πως γίνετε? εννοώ πως είναι δυνατόν να περάσει καλώδιο από το ισόγειο που είναι ο κατανεμητής σε άλλο όροφο? πως θα καταφέρει το καλώδιο να περάσει μέσα από τα περάσματα που είναι να περάσει χωρίς να εxής επαφή μαζί του? τι είναι η ατσάλινα? για πες γιατί μου κίνησες το ενδιαφέρον....

lewton
29-08-06, 01:02
@lewton: με τα 801xxx τι γίνετε?

@metsam: μίλησα με κάποιον και μου είπε για εξωτερικό καλώδιο. για πέσμου περισσότερα για αυτό που λες πως γίνετε? εννοώ πως είναι δυνατόν να περάσει καλώδιο από το ισόγειο που είναι ο κατανεμητής σε άλλο όροφο? πως θα καταφέρει το καλώδιο να περάσει μέσα από τα περάσματα που είναι να περάσει χωρίς να εxής επαφή μαζί του? τι είναι η ατσάλινα? για πες γιατί μου κίνησες το ενδιαφέρον....
Όσα 800 και 801 έχω δοκιμάσει, τα κάλεσα κανονικά.
Και νούμερα του ΟΤΕ αλλά και άλλων εταιριών (πχ το 801802803804 της Τράπεζας Πειραιώς).

WandereR
29-08-06, 01:06
Δεν έχει κάποιον αριθμο η βιβόντι για να καλούνται αυτα τα νούμερα απο κει, κάποιος το είχε ποστάρει κάπου.


Απο κινητα με ποιές υπάρχει πρόβλημα με dslphone

firefox
29-08-06, 01:07
μάλιστα και αυτά τα 801xxx τι χρέωση έχουν?
τα 5ψηφία τι χρέωση έχουν?

lewton
29-08-06, 01:12
μάλιστα και αυτά τα 801xxx τι χρέωση έχουν?
τα 5ψηφία τι χρέωση έχουν?
Όπως είπα, όλα τα μη δωρεάν (ακόμη και το 11880) αφαιρούνται από τα 500.
Τα δωρεάν (13880, 800xx κλπ) είναι δωρεάν.

lewton
29-08-06, 01:13
Δεν έχει κάποιον αριθμο η βιβόντι για να καλούνται αυτα τα νούμερα απο κει, κάποιος το είχε ποστάρει κάπου.Τι θέλεις να πεις;

Απο κινητα με ποιές υπάρχει πρόβλημα με dslphone
Με καμία φυσικά.

sdn
29-08-06, 01:14
Με τα 5 ψηφία τι γίνεται?

Αν και λίγη σημασία έχουν αυτά. Με 2046 και οι σελίδες αλλάζουν λες και δουλεύω με pstn. Πλήρης απογοήτευση. Downloads ικανοποιητικά αλλά σίγουρα κάτι παίζει με dns ή κάτι άλλο που δεν ξέρω.

Όταν ήμουν με forthnet + OTE μπορεί να μην είχα voip αλλά το browsing πέταγε... Δεν καταλαβαίνω. Άσε που νομίζω ότι μετά την αναβάθμιση από 256 η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη.... Μα τι κάνουν επιτέλους???

lewton
29-08-06, 01:16
Με τα 5 ψηφία τι γίνεται?Λύσσα με τα πενταψήφια.
Από το πρώτο σχετικό μου post διευκρίνησα ότι δε χρεώνονται: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=735713&postcount=24


Αν και λίγη σημασία έχουν αυτά. Με 2046 και οι σελίδες αλλάζουν λες και δουλεύω με pstn. Πλήρης απογοήτευση. Downloads ικανοποιητικά αλλά σίγουρα κάτι παίζει με dns ή κάτι άλλο που δεν ξέρω.

Όταν ήμουν με forthnet + OTE μπορεί να μην είχα voip αλλά το browsing πέταγε... Δεν καταλαβαίνω. Άσε που νομίζω ότι μετά την αναβάθμιση από 256 η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη.... Μα τι κάνουν επιτέλους???Όταν ήσουν OTE και Forthnet δεν είχε παροδικά προβλήματα;
Έλεος με τη γκρίνια. Όλη αυτή η αρνητική ενέργεια που βγάζεις από όταν έβαλες τη γραμμή θα πρέπει να σε προβληματίσει. Μήπως να επιστρέψεις στον ΟΤΕ να βρεις την ψυχική σου υγεία;

WandereR
29-08-06, 01:22
Τι θέλεις να πεις;

Καποιος είχε αναφέρει παλιότερα οτι έπαιρνες έναν αριθμο σαν προθεμα και προσθετες και τα ψηφθια του αριθμού που δεν μπορέσεις να κάλεσεις. Μάλλον ήταν προσωρινή λύση, αν και δεν θυμάμαι και καλά επειδη τότε δεν καλυπτόμουνα απο βιβο



Με καμία φυσικά.

οκ, thanks

lewton
29-08-06, 01:24
Καποιος είχε αναφέρει παλιότερα οτι έπαιρνες έναν αριθμο σαν προθεμα και προσθετες και τα ψηφθια του αριθμού που δεν μπορέσεις να κάλεσεις. Μάλλον ήταν προσωρινή λύση, αν και δεν θυμάμαι και καλά επειδη τότε δεν καλυπτόμουνα απο βιβο
Αυτό αποκλείται για το Phone.
Ή υπάρχει ή δεν υπάρχει διασύνδεση.
Αυτό το κάνουν κάποιοι στην τηλεφωνία μέσω ΟΤΕ, αν και όχι η Vivodi. Αν έχεις Q-Telecom για παράδειγμα, που έχει πλέον διασύνδεση με τα 800 και 801, τότε μπορείς να βάζεις 176580.. για να τα καλέσεις μέσω Q, γιατί ακόμα δεν υπάρχει σχετική προεπιλογή.

BoGe
29-08-06, 01:31
.....Αν και λίγη σημασία έχουν αυτά. Με 2046 και οι σελίδες αλλάζουν λες και δουλεύω με pstn. Πλήρης απογοήτευση. Downloads ικανοποιητικά αλλά σίγουρα κάτι παίζει με dns ή κάτι άλλο που δεν ξέρω.

Μια χαρά είναι οι ταχύτητες, στο full όπως ήταν πάντα.
Όως για συγουριά θα το κοιτάξω και αύριο, αφού η ώρα τώρα περασμένη για μετρήσεις σωστές.

sdn
29-08-06, 02:23
Λύσσα με τα πενταψήφια.
Από το πρώτο σχετικό μου post διευκρίνησα ότι δε χρεώνονται: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=735713&postcount=24

Όταν ήσουν OTE και Forthnet δεν είχε παροδικά προβλήματα;
Έλεος με τη γκρίνια. Όλη αυτή η αρνητική ενέργεια που βγάζεις από όταν έβαλες τη γραμμή θα πρέπει να σε προβληματίσει. Μήπως να επιστρέψεις στον ΟΤΕ να βρεις την ψυχική σου υγεία;

Οκ συγνώμη που διαπιστώνω προβλήματα στην σούπερ-ντουπο εταιρεία...
Θα μείνω εδώ για όσο καιρό νομίζω ότι με συμφέρει (δηλαδή έως ότου δεν έχει πρόβλημα voip o ΟΤΕ και μετά την κάνω μια και καλή. Όχι με μικρό διάλειμμα στην forthnet :) και επιστροφές).

Όσο για την αρνητική ενέργεια :) τι να πω!!! :)

Κάθε πρωί όταν ξυπνάμε να κάνουμε τον σταυρό μας και να την φτύνουμε την εταιρεία (για να μην την ματιάσουμε :p :) )

sdn
29-08-06, 02:30
Καποιος είχε αναφέρει παλιότερα οτι έπαιρνες έναν αριθμο σαν προθεμα και προσθετες και τα ψηφθια του αριθμού που δεν μπορέσεις να κάλεσεις. Μάλλον ήταν προσωρινή λύση, αν και δεν θυμάμαι και καλά επειδη τότε δεν καλυπτόμουνα απο βιβο



οκ, thanks

Σε voip αυτό δεν γίνεται (άρα ούτε στο dslphone). Αν δεν κάνω λάθος κάτι παρεμφερές έκανε η hol αλλά για να καλέσεις με το evoice από σταθερό.

Αν θέλεις να μάθεις πως λειτουργεί το dslphone πήγαινε στην ενότητα του voip (αν και δεν τα κάνει και όλα μιας και είναι σε ένα παλαιολιθικό πρωτόκολλο επικοινωνίας Η323 - αν και κάπου διάβασα ότι το γύρισε σε sip)

sdn
29-08-06, 02:33
Μια χαρά είναι οι ταχύτητες, στο full όπως ήταν πάντα.
Όως για συγουριά θα το κοιτάξω και αύριο, αφού η ώρα τώρα περασμένη για μετρήσεις σωστές.

Από ταχύτητες (download-upload-pings) δεν έχω πρόβλημα... To περίεργο πρόβλημα είναι ότι όταν πας από σελίδα σε σελίδα αργεί πολύ...

Διαπιστωμένο πρόβλημα από πολλούς... απλός δεν περίμενα να το έχω και στην 2048..

firefox
14-09-06, 10:22
να ρωτησω και κατι αλλο: αν αποφασισω να μετατραπει η γραμμη που εχω απο οτε σε full llu, θα εχω downtime? σε αυτη την περιπτωση τι διαδικασια ακριβως ακολουθειται οσο αφορα την μετατροπη γραμμης? η μεταβαση ειναι ομαλη η μενεις παλι χωρις νετ για καιρο?

επισης με το dslphone παιρνεις 2 νουμερα του τυπου? φαξ περναει κανονικα μεσα απο το δικτυο?

pan.nl
14-09-06, 18:41
να ρωτησω και κατι αλλο: αν αποφασισω να μετατραπει η γραμμη που εχω απο οτε σε full llu, θα εχω downtime? σε αυτη την περιπτωση τι διαδικασια ακριβως ακολουθειται οσο αφορα την μετατροπη γραμμης? η μεταβαση ειναι ομαλη η μενεις παλι χωρις νετ για καιρο?

επισης με το dslphone παιρνεις 2 νουμερα του τυπου? φαξ περναει κανονικα μεσα απο το δικτυο?

Για να μετατραπεί η γραμμή που έχεις από ΟΤΕ (ΑΡΥΣ) σε Full LLU, απλά κόβεις τον ΟΤΕ για να αποδεσμευτεί η γραμμή αλλά θα έχεις αρκετό downtime. Για να μην έχεις καθόλου downtime, δες αν το σπίτι έχει δεύτερη ελεύθερη γραμμή (οι οικοδομές μετά το 1980 έχουν οι περισσότερες). Τότε απλά κάνε αίτηση για Full LLU από την ελεύθερη γραμμή και όταν ενεργοποιηθεί ακυρώνεις την πρόσβαση από ΟΤΕ. Αυτό έκανα κι εγώ, χωρίς να μείνω καθόλου χωρίς DSL.

Οι της Vivodi ισχυρίζονται πως είναι δυνατή η αποστολή φαξ. Νομίζω΄ πως σε μερικούς δούλεψε, σε άλλους όχι, θα σε γελάσω. Τα νούμερα είναι της μορφής 211xxxxxxx.

@ ADSLgr.com All rights reserved.