PDA

Επιστροφή στο Forum : iPhone 4 ή Android;



Σελίδες : [1] 2 3

thanos_p
13-12-10, 17:59
iPhone 4 ή Android; Είμαι σε δίλημμα! Help please!

Υ.Γ. Οι fans του Android παρακαλούνται να προτείνουν το καλύτερο -κατά τη γνώμη τους- μοντέλο (για κινητό μιλάμε πάντα ;)).

Νikosanagn
13-12-10, 18:04
Android... Htc desire...

ardi21
13-12-10, 19:00
Αν εισαι διατεθειμενος να σκασεις 650 ευρω για το iphone δωσε 540 για το Desire HD να δεις το φως το αληθινο και τα υπολοιπα τα τρως σουβλακια.

Αλλιως -για πιο οικονομικα- desire

esykas
14-12-10, 16:58
είμαι υπέρ του iphone για το ios!!!αλλά και 655 ευρά είναι πάρα πολλά τα λεφτά Άρη ηηηηηηηη

RyDeR
14-12-10, 18:25
Είναι οικονομικό το θέμα ΚΑΘΑΡΑ. Ο,τι δωσεις, αντιστοιχα θα παρεις. :)




Αν εισαι διατεθειμενος να σκασεις 650 ευρω για το iphone δωσε 540 για το Desire HD να δεις το φως το αληθινο και τα υπολοιπα τα τρως σουβλακια.

Αλλιως -για πιο οικονομικα- desire

:rofl:

Ωραία αστεία. :p

psyxakias
14-12-10, 18:33
Προσωπικά θεωρώ ότι δεν αξίζει να δώσεις πάνω από €200-250 για κινητό, εκτός και αν έχεις καμιά καλή επιδότηση. Εγώ μεταξύ android & iphone 4, εξαιρώντας τον οικονομικό παράγοντα (λόγω επιδότησης), επέλεξα android. Δεν το μετάνιωσα και θα το επέλεγα και πάλι. Από εκεί και πέρα, γούστα είναι αυτά.

Αν αγόραζα κινητό τώρα, ανεξαρτήτως κόστους, μάλλον θα έπαιρνα το desire HD.

ownagE_
14-12-10, 18:36
είμαι υπέρ του iphone για το ios!!!αλλά και 655 ευρά είναι πάρα πολλά τα λεφτά Άρη ηηηηηηηη

Ακριβώς αυτό θα έλεγα. :oneup:

Νikosanagn
14-12-10, 18:41
Ωραία αστεία Έ, όχι και αστεία... μια χαρά τα λέει... αν έχεις κάτι να πεις πρόσθεσε επιχειρήματα....

limit
14-12-10, 20:25
Έχω iPhone.
Ο μόνος λόγος που αγόραζα πάλι iPhone είναι για τα apps. Για κανένα άλλο λογο.. Ούτε για τη Retina, ούτε γιατί είναι apple..

Αν αυτή τη στιγμή το άλλαζα θα έπαιρνα HTC Desire / Desire HD!!

........Auto merged post: limit πρόσθεσε 2 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


655 ευρά είναι πάρα πολλά τα λεφτά Άρη ηηηηηηηη
+1. Και μάλιστα πολλά για κάτι που πρέπει να το κάνεις jailbreak για να αξιοποιήσεις πλήρως το κιν. Αλλά και αυτό το τελευταίο με τα update των εκδόσεων 2 φόρες το μήνα δε σε αφήνει!!

ardi21
14-12-10, 21:28
Είναι οικονομικό το θέμα ΚΑΘΑΡΑ. Ο,τι δωσεις, αντιστοιχα θα παρεις. :)

:rofl:

Ωραία αστεία. :p

Aστεια ειναι τα δικα σου που υποστηριζεις οτι το iphone αξιζει 650 ευρω;)

Τα χουμε χιλιοπει. Το marketing καλα κρατει. Και 900 ευρω να εκανε θα το επαιρναν, οποτε καλα κανει η Apple..

Παντως το απλο Desire -το οποιο το βρισκεις με 384 ευρω- φανταζει ως την πιο value for money προταση που υπαρχει αυτη την στιγμη.

RyDeR
14-12-10, 22:45
Aστεια ειναι τα δικα σου που υποστηριζεις οτι το iphone αξιζει 650 ευρω;)

Σαν συσκευή, όχι.

Πληρώνεις το OS ομως που αξίζει.

ardi21
14-12-10, 23:08
Σαν συσκευή, όχι.

Πληρώνεις το OS ομως που αξίζει.

Ενω το Android δεν αξιζει για παραδειγμα.:lol:

djuan1988
14-12-10, 23:18
Να πω και εγώ την γνώμη μου...

Είχα iPhone για 2 χρόνια. Πριν από 1,5 μήνα αγόρασα το Desire, από το οποίο και γράφω τώρα.

Ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από την πλατφόρμα της apple, απλά ήθελα κάτι διαφορετικό.

Δεν μου έχει λείψει κάτι μέχρι τώρα, εκτός από το πιο smooth scrolling του ios, το οποίο παραβλέπω όμως μπροστά στο εκπληκτικό notification system του Android. Είναι έτη φωτός μακρυά από το άθλιο σύστημα του ios. Επίσης μπορείς να φέρεις το κινητό πραγματικά στα μέτρα σου, το οποίο θεωρώ σημαντικό πλεονέκτημα.

Θα μπορούσα να πω πολλά πράγματα ακόμη, αλλά θα παραθέσω απλά το συμπερασμα μου.

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα χρήματα και σου αρέσει το γυαλί και το αλουμίνιο (δεν το λέω ειρωνικά) αγόρασε iPhone. Διαφορετικά με ένα HTC Desire θα είσαι εξίσου ευχαριστημένος, ειδικά αν δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει iPhone.

esykas
15-12-10, 17:11
αυτή τη ριμάδα την αμεσότητα στο scrolling και στην πρόσβαση στο ίντερνετ προσπάθησα να βρω αγοράζοντας το htc G1 όταν πρωτοβγήκε όπως και το 5800 και τελικά έμεινα σε iPhone

Νikosanagn
15-12-10, 17:29
Ενω το Android δεν αξιζει για παραδειγμα. Τι είναι android??? :p:oops:

euri
15-12-10, 18:13
αυτή τη ριμάδα την αμεσότητα στο scrolling και στην πρόσβαση στο ίντερνετ προσπάθησα να βρω αγοράζοντας το htc G1 όταν πρωτοβγήκε όπως και το 5800 και τελικά έμεινα σε iPhone

Τι εννοείς με το παραπάνω που υπογράμμισα; :hmm:

psyxakias
15-12-10, 18:20
Ειδικά στο 2ο και εγω είχα την απορία αλλά βαριόμουν να το πω. :lol:

Nikiforos
15-12-10, 19:08
Σαν iphone τίποτα!!!! μάλλον εννοεί ότι συμπεριφέρεται άψογα στο internet και πάνε όλα σφαιρα γενικά ειναι παρα πολύ εύχρηστο και στην οθόνη δλδ το scrolling απλά δεν υπάρχει τιποτα καλύτερο! δεν με εντυπωσίασε το android σαν το iphone πάντως! (οι συσκευές εννοώ).

psyxakias
15-12-10, 19:11
Αν συγκρίνεις μια high-end αndroid συσκευή με μια iphone4, δε νομίζω ότι θα δεις την android να μειονεκτεί. Αντίθετα η iphone4, εκτός και αν είναι jailbroken/patched, δε θα ανοίγει σωστά μεγάλο αριθμό sites που έχουν flash (το android 2.2 υποστηρίζει natively flash). Ρίξτε μια ματιά σε ένα video comparison: http://www.youtube.com/watch?v=zQl-8Tm9AoQ


Για να είμαστε δίκαιοι όμως, η απόδοση των flash sites δεν είναι και ότι καλύτερο σε κινητά.

Nikiforos
15-12-10, 19:17
Σε ταχυτητα οθόνης αφής υστερεί σίγουρα δεν είναι τόσο άμεση όσο του iphone. Επίσης από εφαρμογές νομίζω καμια σχέση. Εννοείτε ότι όποιος έχει iphone το κάνει j/b εκτος αν απλά θέλει να έχει iphone και δεν ασχολείτε! εγω προσωπικά όπως είπα δεν εντυπωσιάστικα καθολου με τις συσκευές και το Android OS και προτιμώ με τα 1000 iphone ακόμα και 3GS που έχω, αν και μάλλον ετοιμάζομαι κάποια στιγμή και για το 4. Γούστα είναι αυτά ότι νομίζει ο καθένας! για τα flash που λες γιατί ΠΟΤΕ δεν μου έτυχε κανένα site να μην ανοίγει? πες ενα να το δοκιμάσω!

Btw κάπου διάβασα ότι μπαίνει Android και σε iphone! :p:p:p

daywalker06
15-12-10, 19:17
Χρησιμοποιώ και τα δυο, για το scrolling ποιο πολύ με βολεύει το android οσο για την συμπεριφορά στο internet το μονο που θα πω ειναι οτι ο safari ειναι για πολλά :shoot::shoot::2guns::2guns:

psyxakias
15-12-10, 19:20
@Nikiforos: Δεν εννοείται τίποτα (όσον αφορά το jailbreak), διότι παίζει ρόλο στη σύγκριση δύο συσκευών (ειδικά των ακριβών) αν μπορείς να έχεις και εγγύησή χωρίς προβλήματα. Αντίστοιχα με το jailbreak, υπάρχει και το root σε android. Και στις 2 περιπτώσεις μπορεί να έχεις σοβαρά προβλήματα με την εγγύηση (σε περίπτωση που δε μπορείς να κάνεις αφαίρεση του jailbreak/root). Η διαφορά είναι ότι το jailbreak χρειάζεται στο iphone για να κάνεις δεκάδες αυτονόητα πράγματα ενώ στο android για πολύ συγκεκριμένα (πχ screenshots σε οποιαδήποτε εφαρμογή ή κανά fix/patch).

Nikiforos
15-12-10, 19:23
Τι να πω εγώ όσα δοκίμασα παλι το iphone μου φαίνεται καλύτερο σε αυτά που είπα ακόμα και αν αυτό ειναι το 3GS! δεν θα το άλλαζα με τιποτα! τώρα ότι νομίζει ο καθένας! εμενα ο safari μου φαίνεται τέλειος, ταχύτατος και ποτέ δεν μου αρνηθηκε να μου ανοιξει καποια σελίδα!

psyxakias
15-12-10, 19:24
Επιπλέον, το θέμα ανταπόκρισης της οθόνης δεν είναι πιστεύω τόσο θέμα λειτουργικού αλλά οθόνης κινητού. Λογικό είναι να έχει το iphone4 καλύτερη ανταπόκριση από low-end android κινητά, αλλά σε high-end έχεις δει τόσο μεγάλη διαφορά;

ΥΓ. Γενικότερα η σύγκριση android vs iphone4 είναι δύσκολη διότι υπάρχουν δεκάδες android συσκευές και ένα καλό/κακό που μπορεί να έχει η μία συσκευή, πιθανόν να μη το έχει η άλλη.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι να πω εγώ όσα δοκίμασα παλι το iphone μου φαίνεται καλύτερο σε αυτά που είπα ακόμα και αν αυτό ειναι το 3GS! δεν θα το άλλαζα με τιποτα! τώρα ότι νομίζει ο καθένας! εμενα ο safari μου φαίνεται τέλειος, ταχύτατος και ποτέ δεν μου αρνηθηκε να μου ανοιξει καποια σελίδα!Ποιες android συσκευές έχεις χρησιμοποιήσει; Και τι κάνει ο safari για τα flash sites; :hmm:

Nikiforos
15-12-10, 19:27
Συσκευες σε μαγαζια εχω δοκιμάσει δεν ξερω ακριβώς τα μοντέλα ήταν και HTC μέσα και το iphone 4 μου φαίνεται πολύ καλύτερο! τώρα εχω 3GS και παλι το προτιμώ απλά με επιδότηση θα το δώσω να πάρω το 4! για τα sites είπα ότι όσα ανοιγω παίζουν? ποια είναι flash sites? πες μου έστω ένα να δοκιμάσω τώρα!

Xouzouris
15-12-10, 19:36
http://www.bestradio.gr/ :cool:

Nikiforos
15-12-10, 20:02
http://www.bestradio.gr/iphone/

Collective_Soul
15-12-10, 20:05
Ευκολη η ερωτηση σου για μενα κινητο με android

psyxakias
15-12-10, 20:06
http://www.bestradio.gr/iphone/Πέρα ότι υπάρχουν άπειρα sites που έχουν flash υλικό, χωρίς να διαθέτουν mobile site, και πάλι είσαι περιορισμένος να βλέπεις μόνο το minimal μέρος ενός site. Παρεπιμπτόντως, στην ουσία το URL είναι /mobile/ και πιθανόν λόγω της διάδοσης του iphone το έχουν ονομάσει έτσι, καθώς λειτουργεί μια χαρά και σε android. ;)

ΥΓ. Δεν λέω όχι στο iphone, αλλά σίγουρα δεν είναι μονόδρομος.

Xouzouris
15-12-10, 20:23
http://www.bestradio.gr/iphone/

Ζαβολια. :p

Περαν της πλακας ομως, αυτο δεν λεγεται "βλεπω flash", αλλα "βλεπω την μη-flash εκδοση μιας σελιδας".

Υπεραρκετο τις περισσοτερες (σιγουρα οχι ολες) φορες, αλλες φορες παλι εκνευριστικοτατo (πχ δες το www.villagecinemas.gr, δεν εχουν mobile site και εχουν κοτσαρει στην θεση της αρχικης ενα flash animation-διαφημιση με το "skip intro" ΜΕΣΑ στο flash). ;)

Nikiforos
15-12-10, 20:32
Δεν είπε κανείς ότι κάποιο κινητό είναι μονόδρομος! ότι αρέσει στον καθένα παίρνει! γιαυτό υπάρχουν πολλά μοντέλα και λειτουργικά για να διαλέγουμε! εγω προτιμώ iphone και δεν το αλλάζω με τίποτα, άλλος προτιμά symbian OS, άλλος Android και άλλοι windows mobiles, γούστα είναι αυτά! μόνοδρομος υπάρχει σε μερικούς δρόμους, στα κινητά έχουμε επιλογές και εγώ έκανα ήδη την δική μου...:whistle::whistle::whistle:

Υ.Γ και τα flash sites ποτέ δεν με απασχόλησαν! να φανταστείτε δεν ήξερα και κάποιο! LOL!!!

Tiven
15-12-10, 20:48
ήξερες

αυτό που δεν ήξερες είναι πως το site ήταν flash

psyxakias
15-12-10, 21:07
Δεν είπε κανείς ότι κάποιο κινητό είναι μονόδρομος! ότι αρέσει στον καθένα παίρνει! γιαυτό υπάρχουν πολλά μοντέλα και λειτουργικά για να διαλέγουμε! εγω προτιμώ iphone και δεν το αλλάζω με τίποτα, άλλος προτιμά symbian OS, άλλος Android και άλλοι windows mobiles, γούστα είναι αυτά! μόνοδρομος υπάρχει σε μερικούς δρόμους, στα κινητά έχουμε επιλογές και εγώ έκανα ήδη την δική μου...:whistle::whistle::whistle:Σύμφωνοι αλλά οι επιλογές μας, αν θέλουμε να είμαστε λίγο αντικειμενικοί χωρίς παροπίδες, θα πρέπει να μπορεί και να αλλάξουν αναλόγως τα γεγονότα. Δηλαδή ΟΚ και εγώ windows mobile και symbian δεν έχω τις καλύτερες εμπειρίες (ακόμα έχω 2 συσκευές), αλλά αν σταδιακά πάρουν τα πάνω τους και βελτιωθούν... μπορεί να τους προτιμήσω. Δεν πάει να πει ότι επειδή έχω σήμερα android, θα έχω για πάντα. ;)


Υ.Γ και τα flash sites ποτέ δεν με απασχόλησαν! να φανταστείτε δεν ήξερα και κάποιο! LOL!!!Σίγουρα έχεις επανειλημμένα επισκεφθεί sites που έχουν και flash, διότι αρκετά sites έχουν κάποιο flash applet. Ακόμα και το ADSLgr, έχει flash διαφημίσεις (ασχέτως αν αυτό προφανώς κάποιοι θα θεωρούν ατού να μη τις βλέπουν στο κινητό). Αν και σιγά-σιγά περνάνε σε HTML5, αρκετά sites έχουν flash videos (non-youtube) τα οποία δεν μπορείς να παίξεις χωρίς υποστήριξη flash.

Nikiforos
15-12-10, 22:10
ήξερες

αυτό που δεν ήξερες είναι πως το site ήταν flash

Δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς! ειπα δεν με αποσχολούν τα sites με flash! στο iphone όσα sites ανοιγω επειδή αυτά χρειάζομαι εκεί ΠΑΝΤΑ παιζουν μια χαρά και δεν είχα το παραμικρό προβλημα, οποτε για εμενα δεν ειναι μειονέκτημα το ότι δεν παιζει flash, αν και διάβασα ότι έβγαλαν πρόγραμμα και παίζει και στο iphone!

Για το θέμα της επιλογής αλλο πράγμα το να έχεις παροπίδες που σημαίνει ότι δεν κοιτάς τιποτα γύρω σου παρα μόνο μπροστα σου και άλλο να έχεις δοκιμάσει όλες τις επιλογες σου και για διαλέγεις την καλύτερη για σενα και για αυτά που ζητας! εμένα με καλύπτει το iphone και δεν με εντυπωσιάζει το android ουτε και οι συσκευες, αλλά οπως είπα πριν γουστα ειναι αυτά! όπως και να έχει είτε android είτε IOs παντού κρύβεται το linux απο πίσω! :oneup::oneup::respekt::respekt::worthy::worthy: LInux power λοιπόν και windows mobile να μην είναι! :p:p

psyxakias
15-12-10, 22:21
Δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς! ειπα δεν με αποσχολούν τα sites με flash! στο iphone όσα sites ανοιγω επειδή αυτά χρειάζομαι εκεί ΠΑΝΤΑ παιζουν μια χαρά και δεν είχα το παραμικρό προβλημα, οποτε για εμενα δεν ειναι μειονέκτημα το ότι δεν παιζει flash, αν και διάβασα ότι έβγαλαν πρόγραμμα και παίζει και στο iphone!Άλλο το "όσα ανοίγω εγώ", άλλο το "όσα ανοίγει το iphone" και άλλο "ανοίγουν τα πάντα" ;)


Για το θέμα της επιλογής αλλο πράγμα το να έχεις παροπίδες που σημαίνει ότι δεν κοιτάς τιποτα γύρω σου παρα μόνο μπροστα σου και άλλο να έχεις δοκιμάσει όλες τις επιλογες σου και για διαλέγεις την καλύτερη για σενα και για αυτά που ζητας!Οι άλλες επιλογές σου όμως είπες ότι ήταν 2-3 HTC συσκευές, που ούτε καν θυμάσαι, σε δοκιμή (προφανώς) λίγων λεπτών σε ένα κατάστημα. Αυτή είναι η πρώτη εντύπωση από έναν περιορισμένο αριθμό συσκευών, όχι δοκιμή όλων των επιλογών. ;)


όπως και να έχει είτε android είτε IOs παντού κρύβεται το linux απο πίσω! :oneup::oneup::respekt::respekt::worthy::worthy: LInux power λοιπόν και windows mobile να μην είναι! :p:pΤο IOS έχει κάποιες βάσεις σε MAC OSX, που είναι Unix λειτουργικό αλλά όχι Linux. Προσωπικά με αφήνει αδιάφορο πάντως αν είναι linux από πίσω ή windows, τη δουλειά σου είναι το θέμα να κάνεις. Για παράδειγμα στα WM6.5 όντως δεν ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος, τα 7 δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα.

ΥΓ. Δεν ξέρω αν έχει τύχει να το ξαναναφέρω αλλά η συχνή χρήση θαυμαστικών δίνει μια εικόνα έντασης στα μηνύματά σου. Υποθέτω ότι είναι συνήθεια, απλώς στο αναφέρω.

Το κακό είναι ότι βγήκαμε πολύ off-topic από το αρχικό ερώτημα. :rolleyes:

ardi21
15-12-10, 22:33
Το αντιστοιχο του iPhone χρηματικα αυτην την στιγμη ειναι το Desire HD. Με αυτο πρεπει να συγκρινεται. Τελος. Και νομιζω οτι συγκριση δεν υπαρχει...

Ασχετα που και το απλο Desire -το οποιο εχει 250 ευρω λιγοτερο- εχει να ζηλεψει μονο στην ομορφια και το στυλ. Σε ολα τα αλλα ειναι ισαξιο και ανωτερο. Επισης υπαρχει και το Galaxy το οποιο και φθηνοτερο ειναι και καλυπτει το θεμα της ομορφιας και του στυλ.

Τωρα αν ο φιλος δικιμασε το...wildfire και του φανηκε αργο π.χ, ε λογικο ειναι:p

Παντως δεν ειμαστε off-topic. Αυτο το θεμα ανοιχτηκε για flame χωρις ελεος!:rofl:

Nikiforos
15-12-10, 23:10
Τα δοκιμασα αυτά που λέτε και είπα την γνωμη μου, σεβαστή η γνώμη καθενός, αλλά για να μην γράφω εκθέσεις βραδιάτικα που νυστάζω κιολας, θεωρώ και εγω ότι αυτό το τοπικ είναι εντελώς ανούσιο και ειναι ιδανικό για διαμάχες που δεν βγάζουν πουθενά. Οτι αρέσει στον καθέναν και ότι προτιμάει πάει και τέλος. Δεν λεω άλλα γιατί είναι πολύ off topic πολλά από αυτά που είπα. Καληνύχτα:)

djuan1988
16-12-10, 01:46
Εγώ όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα μου έχω και iPhone και HTC Desire.

Ανοίγω το mobile site για παράδειγμα του adslgr. Στο iPhone το scrollαρισμα είναι τέλειο, ενώ στο desire κάνει σπασίματα. Είναι εμφανέστατη η διαφορά.

Άλλο μειονέκτημα προσωπικά δεν βρίσκω.

ΥΓ Αν κάποιος δεν έχει πιάσει ποτέ στα χέρια του iPhone νομίζω ότι δε θα καταλάβει κανένα σπάσιμο στο scrolling.

shadow_1986
16-12-10, 02:31
Εγώ πάντως έχω το nokia 5800,με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο ειδικά σαν mobile συσκευή(βλ.radio(λίγο το RDS μου τα χάλασε αλλα ΟΚ),music player,video player,mail client,ssh---απο τα βασικά που χρησιμοποιώ)...Σίγουρα δεν ειναι της "χλιδής" που έχουν τα άλλα κινητά,αλλά εν τέλει αυτά που θέλω τα κάνει.

Τώρα αν διάλεγα κινητό,σίγουρα θα δοκίμαζα πρώτα cfw στο nokia...και αφού το βαριόμουν ή μου χτύπαγε την πόρτα μία επιδότηση(ή καλύτερα δυο-τρείς),τότε θα πήγαινα για Android.

Αν και απο όλα τα mobile os προτιμώ το meego...Αντε να δούμε καμμία συσκευή με αυτό.

Tiven
16-12-10, 02:57
Εγώ όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα μου έχω και iPhone και HTC Desire.

Ανοίγω το mobile site για παράδειγμα του adslgr. Στο iPhone το scrollαρισμα είναι τέλειο, ενώ στο desire κάνει σπασίματα. Είναι εμφανέστατη η διαφορά.

Άλλο μειονέκτημα προσωπικά δεν βρίσκω.

ΥΓ Αν κάποιος δεν έχει πιάσει ποτέ στα χέρια του iPhone νομίζω ότι δε θα καταλάβει κανένα σπάσιμο στο scrolling.

δεν έχει ούτε σπασίματα ούτε κολλήματα...

είναι θέμα συνήθειας του scrolling, όπως και το χοροπήδημα που κάνει αν πας με ταχύτητα πάνω-κάτω σε μια λίστα το οποίο η σάπια apple το πατεντάρισε αν θυμάμαι καλά


έχω iphone 2G εδώ και 3 χρόνια και επίσης χρησιμοποιώ συχνά nexus one

a5m5g
16-12-10, 03:57
Χθες πήρα το Ν8.Δε σου λέω να το πάρεις, απλά δοκίμασέ το πριν πάρεις οτιδήποτε.

NeK
16-12-10, 04:16
Σε ταχυτητα οθόνης αφής υστερεί σίγουρα δεν είναι τόσο άμεση όσο του iphone. Επίσης από εφαρμογές νομίζω καμια σχέση. Εννοείτε ότι όποιος έχει iphone το κάνει j/b εκτος αν απλά θέλει να έχει iphone και δεν ασχολείτε! εγω προσωπικά όπως είπα δεν εντυπωσιάστικα καθολου με τις συσκευές και το Android OS και προτιμώ με τα 1000 iphone ακόμα και 3GS που έχω, αν και μάλλον ετοιμάζομαι κάποια στιγμή και για το 4. Γούστα είναι αυτά ότι νομίζει ο καθένας! για τα flash που λες γιατί ΠΟΤΕ δεν μου έτυχε κανένα site να μην ανοίγει? πες ενα να το δοκιμάσω!

Btw κάπου διάβασα ότι μπαίνει Android και σε iphone! :p:p:p

Ύστερα από 3+ χρόνια που το Iphone μας ξεστράβωσε και μας έδειξε τον δρόμο για το πως επιβάλεται να είναι ένα interface, δεν διδάχθηκε κανείς τίποτα;

Μα όλη η ουσία είναι ότι το βάρος πρέπει πρώτα απ' όλα να πέφτει στην αλληλεπίδραση του χρήστη με την συσκευή (με ευκολία και με τέλεια ομαλότητα) και όχι υπομένει αυτός τα καπρίτσια των συσκευών.

Interface = king.

Να δώ πόσα χρόνια θα περάσουν ακόμα μέχρι να το καταλάβουν... :down:

djuan1988
16-12-10, 12:59
δεν έχει ούτε σπασίματα ούτε κολλήματα...

είναι θέμα συνήθειας του scrolling, όπως και το χοροπήδημα που κάνει αν πας με ταχύτητα πάνω-κάτω σε μια λίστα το οποίο η σάπια apple το πατεντάρισε αν θυμάμαι καλά


έχω iphone 2G εδώ και 3 χρόνια και επίσης χρησιμοποιώ συχνά nexus one

Και αυτά που βλέπω εγώ τι είναι δηλαδή;

RyDeR
16-12-10, 21:24
Ύστερα από 3+ χρόνια που το Iphone μας ξεστράβωσε και μας έδειξε τον δρόμο για το πως επιβάλεται να είναι ένα interface, δεν διδάχθηκε κανείς τίποτα;

Μα όλη η ουσία είναι ότι το βάρος πρέπει πρώτα απ' όλα να πέφτει στην αλληλεπίδραση του χρήστη με την συσκευή (με ευκολία και με τέλεια ομαλότητα) και όχι υπομένει αυτός τα καπρίτσια των συσκευών.

Interface = king.

Να δώ πόσα χρόνια θα περάσουν ακόμα μέχρι να το καταλάβουν... :down:

:worthy:

Πες τα. :worthy:

Mozart
17-12-10, 01:41
Δεν νομίζω ότι είναι τόοοοσο μπροστά το iOS απο το Android ώστε να δικαιολογείται αυτή η διαφορά τιμών

Lagman
18-12-10, 01:12
Δεν νομίζω ότι είναι τόοοοσο μπροστά το iOS απο το Android ώστε να δικαιολογείται αυτή η διαφορά τιμών

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι που μπορείς να αποκτήσεις iphone 4 κάτω απο ~500 ευρω με ελληνική απόδειξή και εγγύηση και απόλα :) Απλά πρέπει να έχεις γνωστό :p

Και να επανέλθουμε στο θέμα μας, είναι τόσο ευχριστο το interface του iphone που "όλα" γίνονται με ένα κουμπι..

Και εγω iphone για τις εφαρμογές ψηφίζω.Android ίσως στο μέλλον.

Tiven
18-12-10, 01:36
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι που μπορείς να αποκτήσεις iphone 4 κάτω απο ~500 ευρω με ελληνική απόδειξή και εγγύηση και απόλα :) Απλά πρέπει να έχεις γνωστό :p


και για τους apple υπολογιστές δεν ξέρω γιατί όλοι φωνάζουν πως είναι ακριβοί!

βρες κάποιο σπίτι που έχει κάποιον που θες, τον κλέβεις και σου έρχεται...δωρεάν!

τέλεια :)

:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:

ipo
18-12-10, 02:13
Εγώ ψηφίζω Android. Οι επιλογές σε συσκευές είναι πολύ περισσότερες, το hardware έχει ανώτερα χαρακτηριστικά στην ίδια κατηγορία τιμής και σε λίγο θα δούμε διπύρηνες συσκευές.

Με τους 1GHz επεξεργαστές και τη μεγάλη μνήμη, η κύλιση είναι πολύ ομαλή. Δεν έχει να ζηλέψει κάτι σε αυτό από το iPhone. Μάλλον το iPhone έχει να ζηλέψει διάφορα χαρακτηριστικά του Android. Το Android εξελίσσεται ταχύτατα, οι εφαρμογές έχουν ξεπεράσει προ πολλού τις 100.000, η βάση χρηστών είναι μεγάλη και αυξάνεται γρήγορα.

Το iPhone έδειξε το δρόμο, αλλά πλέον τρώει τη σκόνη των high end Android smartphone. Δε λέω ότι είναι κακό, αλλά όταν έχεις τόσες επιλογές με περισσότερες δυνατότητες, θα επιλέξεις τη μία;

ownagE_
18-12-10, 03:07
Εγώ ψηφίζω Android. Οι επιλογές σε συσκευές είναι πολύ περισσότερες, το hardware έχει ανώτερα χαρακτηριστικά στην ίδια κατηγορία τιμής και σε λίγο θα δούμε διπύρηνες συσκευές.

Με τους 1GHz επεξεργαστές και τη μεγάλη μνήμη, η κύλιση είναι πολύ ομαλή. Δεν έχει να ζηλέψει κάτι σε αυτό από το iPhone. Μάλλον το iPhone έχει να ζηλέψει διάφορα χαρακτηριστικά του Android. Το Android εξελίσσεται ταχύτατα, οι εφαρμογές έχουν ξεπεράσει προ πολλού τις 100.000, η βάση χρηστών είναι μεγάλη και αυξάνεται γρήγορα.

Το iPhone έδειξε το δρόμο, αλλά πλέον τρώει τη σκόνη των high end Android smartphone. Δε λέω ότι είναι κακό, αλλά όταν έχεις τόσες επιλογές με περισσότερες δυνατότητες θα επιλέξεις τη μία;

Καλά ηρέμησε λίγο.

Αλήθεια έχεις δουλέψει ποτέ iPhone 4?

ipo
18-12-10, 03:26
Καλά ηρέμησε λίγο.

Αλήθεια έχεις δουλέψει ποτέ iPhone 4?
Ναι. iPhone 3G/3Gs/4.

Επαναλαμβάνω ότι δε θεωρώ το iPhone 4 κακό. Απλά πιστεύω ότι η ποιότητα κατασκευής, τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και η λειτουργικότητά του δε δικαιολογούν τα χρήματα που κοστίζει. Μπορείς να βρεις κάποιες καλύτερες συσκευές με Android στα ίδια και λιγότερα χρήματα. Παρατηρώ ότι η Apple, παρόλο που έκανε το πρώτο βήμα και κέρδισε 2-2,5 χρόνια πρωτιάς, δεν καταφέρνει να ακολουθήσει το ρυθμό των εξελίξεων πλέον, στον τομέα των smartphone.

@ ADSLgr.com All rights reserved.