PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει πίνακας DSLAM δικτύου HOL?



strider
28-08-06, 06:29
Υπάρχει πίνακας DSLAM δικτύου HOL όπως στο αντίστοιχο του ΟΤΕ (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904)?
Τώρα με τα ιδιόκτητα DSLAM της ΗΟL και τις συνδέσεις 4Mbps θα ήταν χρήσιμο να ξέραμε σε ποιό DSLΑΜ είμαστε? Οι περιοχές είναι ακόμα λίγες, και λαμβάνοντας υπόψη τις παιδικές ασθένειες που συζητούμε στα υπόλοιπα threads (250Κbps max στο Μαρούσι, διακοπές, κλπ), θα ήταν ίσως ευκολότερο να παρακολουθούμε την πρόοδο των νέων συνδέσεων και επίλυση προβλημάτων στις υπάρχουσες και νέες περιοχές. Να βλέπουμε τουλάχιστον αν κάποιο προβλημα είναι σε μια περιοχή, σε κάποιο DSLAM, ή ατομικό.

Αλήθεια πώς βλέπουμε σε ποιό DSLAM είμαστε και ποιά DSLAM είναι στην περιοχή μας? (της HOL πάντα)

nm96027
29-08-06, 01:32
Δεν υπάρχει κάποιος πίνακας απο την HOL, εξόσων γνωρίζω. Και προς το παρον με τα DSLAM στους Αμπελόκηπους και στο Μαρουσι, ίσως να μην έχει και πολυ νόημα. Μου είπαν βέβαια απο την HOL (με εμφαση στο "μου είπαν") ότι περι τα μέσα Σεπτέμβριου η HOL θα ανακοινωσει 17 καινουργια DSLAMs. Οποτε τότε θα αξίζει να ξεκινησει μια σχετική καταγραφη...

nikgl
29-08-06, 10:22
Μου είπαν βέβαια απο την HOL (με εμφαση στο "μου είπαν") ότι περι τα μέσα Σεπτέμβριου η HOL θα ανακοινωσει 17 καινουργια DSLAMs. Οποτε τότε θα αξίζει να ξεκινησει μια σχετική καταγραφη...

Επιβεβαιώνω για τα 17 DSLAM του Σεπτεμβρίου!
Χθες είχα μια κουβέντα με άνθρωπο της HOL και μου ανέφερε συγκεκριμένες περιοχές, κυρίως στο κέντρο της Αθήνας (Κωλέτη, Ακρόπολη, Άρεως, Παγκράτι, Πατήσια, Αλυσίδα, Ν.Κόσμος, Ιλίσια). Μέχρι το τέλος του χρόνου θα έχει και Full LLU στο στυλ vivodi.
Άντε με το καλό :)

nm96027
29-08-06, 11:53
Ευχάριστα νέα όντως, ειδικά η πληροφορία που έδωσες περι full LLU. Νομίζω πως θα είναι αρκετά καλο να ξεφορτωθουμε τον ΟΤΕ. Με την μέχρι τώρα εμπειρία μου απο το shared LLU είμαι πολυ ευχαριστημενος...Να το δούμε λοιπόν...

ΥΓ Για Βόρεια Προαστια σου είπαν τίποτα απο την HOL?Χαλάνδρι, Χολαργό, Αγ. Παρασκευή?

nikgl
29-08-06, 12:09
Δυστυχώς δεν άκουσα για τέτοιες περιοχές που ενδιαφέρουν κι εμένα. Ως την ώρα εκείνη ας ελπίσουμε ότι ο ΟΤΕ θα λύσει τα προβλήματα χρόνου ενεργοποίησης/απενεργοποίησης LLU και μεταφοράς από τον έναν στον άλλον ISP.

Επίσης απέσπασα την πληροφορία ότι σε λιγότερο απο 2 εβδομάδες θα έχουμε ανακοίνωση περί εξαγοράς απο τη HOL άλλης εταιρείας! Περισσότερα όμως δε μου είπε.

trv
29-08-06, 14:43
Αυτα τα 17 dslam, υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο εκτος Αθηνας? Θεσ/κη, Πατρα, Ηρακλειο ας πουμε τα 3 απο τα 17?

George28K
29-08-06, 16:45
Πρόεδρε ρίξε και ένα dslam στο Περιστέρι και θα ξεχάσουμε οτι αντί για τον Ζε Ρομπέρτο μας έφερες τον Ζε Βλακώφ.

strider
30-08-06, 17:52
Αυτα τα 17 dslam, υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο εκτος Αθηνας? Θεσ/κη, Πατρα, Ηρακλειο ας πουμε τα 3 απο τα 17?
Αν κρίνω από τις περιοχές που αναφέρει ο nikgl μάλλον όχι. Εδώ δεν έχει η Ακρόπολη ακόμα. Είμαστε ακόμα στην αρχή, κέντρο Αθήνας, έχει μέλλον το πράμα.

Δηλαδή ποιά και ποιά DSLAM υπάρχουν τώρα και τί μάρκα είναι αυτά? Δίνει τέτοια πληροφορία η HOL ελεύθερη ή ο καθένας ρωτάει για το δικό του?

George28K
31-08-06, 16:08
O Ze Ρομπέρτο πήγε Βραζιλία αλλά ο πρόεδρος μας αποζημιωνεί με εγκατάσταση hol dslam στο Περιστέρι τον Σεπτέμβρη!!
Ανεπίσημα ακόμα αλλά δεν παύει να είναι ευχάριστη είδηση.

nm96027
01-09-06, 13:31
O Ze Ρομπέρτο πήγε Βραζιλία αλλά ο πρόεδρος μας αποζημιωνεί με εγκατάσταση hol dslam στο Περιστέρι τον Σεπτέμβρη!!
Ανεπίσημα ακόμα αλλά δεν παύει να είναι ευχάριστη είδηση.

Μετα και την ανακοινωση της forthnet για τα δικά της DSLAMs, το ολο ζήτημα μοιάζει με αγωνα δρόμου. Αν η HOL "μπει" τον Σεπτεμβρη σε πολυπληθεις περιοχές όπως Περιστέρι/Κέντρο τότε θα έχει πολλους πόντους. Ηδη έχει κερδίσει χρόνο και εμπειρία-εναντι της forthnet- αντιμετωπίζοντας τα πρόβληματα της αποσυνδεσης/επανασύνδεσης και - ελπίζω- μαθαίνοντας απο αυτα. Αν μέχρι το τέλος του χρόνου θα είναι σε θέση να διαφημίζει 4mbps σε ένα σημαντικο κομμάτι της Αθήνας (ή και αλλου) τότε θα μπει γερά στο παιχνίδι.

BoGe
01-10-06, 10:01
Επιβεβαιώνω για τα 17 DSLAM του Σεπτεμβρίου!
Χθες είχα μια κουβέντα με άνθρωπο της HOL και μου ανέφερε συγκεκριμένες περιοχές, κυρίως στο κέντρο της Αθήνας (Κωλέτη, Ακρόπολη, Άρεως, Παγκράτι, Πατήσια, Αλυσίδα, Ν.Κόσμος, Ιλίσια). Μέχρι το τέλος του χρόνου θα έχει και Full LLU στο στυλ vivodi.
Άντε με το καλό :)

Μπήκε ο Οκτώβριος, πια είναι ατά τα 17 κέντρα που εγκατέστησε η HOL;

ssotiris
01-10-06, 20:02
Μπήκε ο Οκτώβριος, πια είναι ατά τα 17 κέντρα που εγκατέστησε η HOL;
Δεν προλαβαίνει τώρα...αναπτύσει το σύστημα traffic shaping που έχει για τα p2p...πάντα πρωτοπόρα η HOL.

dinosang
01-10-06, 21:18
Μπήκε ο Οκτώβριος, πια είναι ατά τα 17 κέντρα που εγκατέστησε η HOL;
Την Παρασκευή που πέρασε , πήρα τηλέφωνο την HOL για ανανέωση , και ρώτησα τον υπάλληλο για τα δικά τους κέντρα και μου είπε 3: στην Ακρόπολη , στο κέντρο και το "ξέρω εγώ"; Εάν δεν ξέρουν στο τμήμα πωλήσεων τους , για πουλάνε τότε ποιός να ξέρει; Πάντως ο υπάλληλος ήταν ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος παρότι δεν είχε την ενημέρωση που θα έπρεπε από την εταιρία.

strider
01-10-06, 22:59
Δεν προλαβαίνει τώρα...αναπτύσει το σύστημα traffic shaping που έχει για τα p2p...πάντα πρωτοπόρα η HOL.
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Avvocato
02-10-06, 02:41
Δεν προλαβαίνει τώρα...αναπτύσει το σύστημα traffic shaping που έχει για τα p2p...πάντα πρωτοπόρα η HOL.

Ρε Σωτηρη θυμασαι πριν κανα μηνα που κλαιγομασταν για την νεα μας γραμμη ????

Τωρα κλαιμε τα λεφτα που πεταξαμε για να εχουμε μεν 4αρα γραμμη, αλλα να μην κατεβαζει απο π2π πανω απο 100:rofl: :rofl:

Με τιν 2μβιτ του οτε πιο γρηγορα κατεβαζω με π2π απο οτι η HOL με 4μβιτ.

George28K
02-10-06, 12:16
Την Παρασκευή που πέρασε , πήρα τηλέφωνο την HOL για ανανέωση , και ρώτησα τον υπάλληλο για τα δικά τους κέντρα και μου είπε 3: στην Ακρόπολη , στο κέντρο και το "ξέρω εγώ"; Εάν δεν ξέρουν στο τμήμα πωλήσεων τους , για πουλάνε τότε ποιός να ξέρει; Πάντως ο υπάλληλος ήταν ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος παρότι δεν είχε την ενημέρωση που θα έπρεπε από την εταιρία.

Που να δεις την περίπτωση μου. Έχοντας καλή επαφή με μια πωλήτρια στην Hol είχα την διαβεβαίωση οτι από τα καινουργια dslam θα καλυπτόταν και το Περιστέρι. Με τρόμο διαπίστωσα οτι η αγαπητή κατά τα ΄΄αλλα πωλήτρια μπέρδευε το Παγκράτι με το Περιστέρι. Γκουχ γκουχ γκουχ!!!!!!:rofl: :rofl:

Όποτε no 4mbit σε καλό να μας βγει από αυτά που διαβάζουμε για ts.
Kάνω και το σταυρό μου που σε εμένα παίζει σχεδόν κανονικά η 2mbit (δεν έχω δει 200 αλλά παίζει ανάμεσα στο αξιοπρεπές 120 με 150 με τάσης βελτίωσης προς το βράδυ)

nikgl
11-10-06, 12:37
Μπήκε ο Οκτώβριος, πια είναι ατά τα 17 κέντρα που εγκατέστησε η HOL;

Σε 2 εβδομάδες;)

No-Name
13-10-06, 22:38
Τι θα γίνει σε 2 βδομάδες??

dinosang
15-10-06, 22:02
Εδώ έβγαλε η Vivodi τις νέες τιμές (4096kB/299€ 24μήνες) και η Hol ακόμα βάζει τα κέντρα της. Υποψιάζομαι ότι πολλοί θα την κάνουν προς τα εκεί , εφόσον καλύπτονται , όπως εγώ για παράδειγμα.

lewton
28-10-06, 00:09
Oρίστε πίνακας με τα DSLAMS όλων των εναλλακτικών παρόχων:
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=12353&stc=1&thumb=1&d=1161982690
Αν λείπει κάποιο πείτε μου. ;)

Tem
29-10-06, 19:42
Oρίστε πίνακας με τα DSLAMS όλων των εναλλακτικών παρόχων:
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=12353&stc=1&thumb=1&d=1161982690
Αν λείπει κάποιο πείτε μου. ;)
αρκετά πίισω έχει μείνει η HOL

strider
01-11-06, 11:44
Ααααχ, άραγε οι άλλοι πάροχοι θα έχουν bandwidth για όλες τις 4ρες ή θα έχουν τη"δοκιμασμένη" λύση του κόφτη και TS της ΗΟL? Για να δούμε.

Tem
01-11-06, 13:13
Ααααχ, άραγε οι άλλοι πάροχοι θα έχουν bandwidth για όλες τις 4ρες ή θα έχουν τη"δοκιμασμένη" λύση του κόφτη και TS της ΗΟL? Για να δούμε.
αν δεν υπάρχει η κατάλληλη υποδομή δεν αποκλείεται τίποτα

Crosstalk
01-11-06, 14:58
Μα καλα γιατι δεν αρχιζετε να ψαχνετε τα κεντρα που δινουν service οι Αττικες ....... το ιδιο πραγμα εινια πλεον :)

chris25873
01-11-06, 15:57
Μα καλα γιατι δεν αρχιζετε να ψαχνετε τα κεντρα που δινουν service οι Αττικες ....... το ιδιο πραγμα εινια πλεον


Και ειναι και πολλα!!!!!!! :clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.