PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Internet είναι εξίσου δημοφιλές στις ΗΠΑ όσο και η τηλεόραση



nnn
13-12-10, 20:31
Η κυριαρχία της τηλεόρασης στο καθιστικό των Αμερικανών έφτασε στο τέλος της, σύμφωνα με την μελέτη της Forrester, που αποκαλύπτει πως οι Αμερικάνοι ξοδεύουν πλέον τον ίδιο χρόνο online και τον ίδιο παρακολουθώντας τηλεόραση.

81179Όπως έγραψε η WSJ, δεν "πεθαίνει" η τηλεθέαση αλλά αντίθετα αυξάνεται η χρήση του Internet, με τις δύο δραστηριότητες να έχουν 13 ώρες μέσο εβδομαδιαίο όρο χρήσης με αυτήν της χρήσης του Internet να παρουσιάζει αύξηση 121% σε 5 χρόνια, με ταυτόχρονη πτώση του ραδιοφώνου και της ανάγνωσης εφημερίδων και περιοδικών.

Τα κοινωνικά μέσα δικτύωσης αυξάνονται ραγδαία, αλλά δεν έχουν τόσο μεγάλη χρήση όσο πιστεύεται, με 35% ποσοστό χρήσης, ενώ οι αναγνώστες των blogs φτάνουν το 18%.

Έχει ενδιαφέρον αυτή η ισοστάθμιση της χρήσης Internet και τηλεόρασης καθώς τα δύο μέσα βρίσκονται σε μια διαδικασία συνένωσης, με συνδεόμενες στο Internet τηλεοράσεις και ευκολία παρακολούθησης τηλεοπτικών προγραμμάτων σε φορητές συσκευές.

Πηγή : thenextweb (http://thenextweb.com/media/2010/12/13/major-milestone-the-internet-is-now-as-popular-as-tv-in-the-us/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+TheNextWeb+%28The+Next+Web+All+Stories%29)

psyxakias
13-12-10, 20:35
Στην ουσία το Internet περιλαμβάνει και την τηλεόραση με υπηρεσίες όπως IPTV (live streams, video on demand, κτλ). Θεωρώ αναμενόμενο ακόμα και να μειωθεί η χρήση της κλασικής τηλεόρασης. Άραγε υπάρχει αντίστοιχη στατιστική για την Ελλάδα; :hmm:

siakattack
13-12-10, 21:08
με τις δύο δραστηριότητες να έχουν 13 ώρες μέσο εβδομαδιαίο όρο χρήσης

Τωρα εγω γιατι δεν το πιστευω αυτο? :what:

kourampies
13-12-10, 21:18
Τωρα εγω γιατι δεν το πιστευω αυτο? :what:
Ούτε εγώ το πιστεύω.

Gordito
13-12-10, 21:20
Mαλλον δεν ειναι ολοι τηλεορασοπληκτοι.
Εγω την εχω καταργησει τελειως, πλην αθλητικων, και εχω βρει την υγιεια μου.

mnx
13-12-10, 21:28
Εγω την εχω καταργησει τελειως, πλην αθλητικων, και εχω βρει την υγιεια μου.

Εγώ πάλι την έχω αντικαταστήσει με υπολογιστή. Την μαγεία που βρίσκω με την ενασχόληση του υπολογιστή, δεν μπορώ να την βρώ στην τηλεόραση ...

lunatic323
13-12-10, 21:30
εγω τα συνδυάζω μιας και δεν μπορω να αποχωριστώ τη tv:p

billyboy830
13-12-10, 22:01
Εγω πάλι συνδεω το pc στη τηλεοραση για να βλεπω ταινιες.. Μια φορά που άνοιξα την τηλεόραση έψαχνα το κουμπί "skip forward"!! :rofl:

papako
13-12-10, 22:20
Mαλλον δεν ειναι ολοι τηλεορασοπληκτοι.
Εγω την εχω καταργησει τελειως, πλην αθλητικων, και εχω βρει την υγιεια μου.

Εγω την πεταξα οταν χαλασε και δεν εχω παρει αλλη, εδω και 1 χρονο. Πραγματικα βρηκα την υγεια μου. Και τον χρονο μου. :)

ifaigios
13-12-10, 22:39
Τηλεόραση για εμένα τέλος...στο σαλόνι βρίσκεται για διακοσμητικούς σκοπούς, μέχρι να χαλάσει και να πάρει πόδι.

Όταν έχεις τα πάντα διαθέσιμα on demand, ποιος ο λόγος να κάθεσαι και να τρως ό,τι σαβούρα και διαφημίσεις σου σερβίρουν τα κανάλια στην τηλεόραση (και κυρίως τα ιδιωτικά);

ntopas
13-12-10, 22:49
Τηλεόραση για εμένα τέλος...στο σαλόνι βρίσκεται για διακοσμητικούς σκοπούς, μέχρι να χαλάσει και να πάρει πόδι.

Όταν έχεις τα πάντα διαθέσιμα on demand, ποιος ο λόγος να κάθεσαι και να τρως ό,τι σαβούρα και διαφημίσεις σου σερβίρουν τα κανάλια στην τηλεόραση (και κυρίως τα ιδιωτικά);

Συμφωνώ απόλυτα!!
Μόνο που την τελευταία εβδομάδα έβλεπα τηλεώραση πάνω από 3 ώρες ημερησίως...

Ήταν το UK (SNOOKER).

Τώρα πάλι ο μέσος χρόνος θα πέσει στα 10' ημερησίως. :oneup:

WAntilles
13-12-10, 23:00
Τηλεόραση για εμένα τέλος...στο σαλόνι βρίσκεται για διακοσμητικούς σκοπούς, μέχρι να χαλάσει και να πάρει πόδι.

Όταν έχεις τα πάντα διαθέσιμα on demand, ποιος ο λόγος να κάθεσαι και να τρως ό,τι σαβούρα και διαφημίσεις σου σερβίρουν τα κανάλια στην τηλεόραση (και κυρίως τα ιδιωτικά);

Σωστά, αλλά όχι τέλος, η συσκευή της τηλεόρασης.

Απλά πας και ξηλώνεις το σκουπιδο-RF από πίσω.

Την τηλεόραση τη χρειάζεσαι για Blu-Ray, Χου-Ντου, DVD, κλπ..

BOBBY
13-12-10, 23:02
Εγώ πάλι την έχω ανοιχτή χωρίς ήχο και σερφάρω.Εαν δω κάτι που με ενδιαφέρει,ανοίγω τον ήχο και το παρακολουθώ ειδάλλως μουσική και μόνο μέσω ΥΤ ή web radio.

Nozomi
13-12-10, 23:40
Πολύ σωστά όσα είπατε.
Στην Ελλάδα έχουν απομείνει κάποιοι hardcore τηλεθεατές που είναι στην ουσία άτομα που για διάφορους λόγους (ηλικία, μορφωτικό επίπεδο) ΔΕΝ μπορούν να μάθουν χρήση υπολογιστή.

Τι να δεις στην TV που δεν μπορείς να δείς στον Υπολογιστή ?

Σου πασάρουν σκουπίδια, την ώρα που θέλουν αυτοί, με σκ@το-διαφημίσεις που σου τα κάνουν τσουρέκια, και ελεγχόμενη πληροφόρηση.

Δεν θυμάμαι πότε είδα τελευταία φορά ταινία στην TV, ακόμα και για ενημέρωση προτιμώ το Νετ.

makisvo
14-12-10, 00:16
Σωστός :oneup: για την ενημέρωση υπάρχει το internet και για τις ταινίες ο κινηματογράφος.

aiolos.01
14-12-10, 04:22
81179Όπως έγραψε η WSJ, δεν "πεθαίνει" η τηλεθέαση αλλά αντίθετα αυξάνεται η χρήση του Internet, με τις δύο δραστηριότητες να έχουν 13 ώρες μέσο εβδομαδιαίο όρο χρήσης με αυτήν της χρήσης του Internet να παρουσιάζει αύξηση 121% σε 5 χρόνια, με ταυτόχρονη πτώση του ραδιοφώνου και της ανάγνωσης εφημερίδων και περιοδικών.

Δεν ξέρω τι λένε αυτοί αλλά εγώ την τηλεόραση την έχω κόψει εδώ και χρόνια...

bravelover
14-12-10, 05:10
Τι λέτε τα hd έργα Εσείς που τα βλέπετε; Εγώ παντός για ταινίες και σειρές προτιμο την πλάσμα

makisvo
14-12-10, 11:59
Σαν την εμπειρία του cinema μαζί με όλα τα "παρελκόμενα" τίποτα.

tzelen
14-12-10, 12:43
Θα συμφωνήσω με όλους τους προηγούμενους. τηλεόραση μόνο για αθλητικά (ε, να έχουμε και ένα πάθος, ως άνδρες :p ) και για προβολή ταινιών HD.
Το Avatar σε full HD είναι ότι καλύτερο έχω δει στη ζωή μου



Σαν την εμπειρία του cinema μαζί με όλα τα "παρελκόμενα" τίποτα.
Αδερφέ συμφωνώ απόλυτα, αλλά έχει γίνει ακριβό σπορ...:oops::evil:

siakattack
14-12-10, 15:40
Τηλεοραση μονο για να συνδεθει το λαπτοπ και να δουμε motoGP σε HD :p Τωρα μονο ταινιουλες και ντοκυμαντερ.το RF in ειναι για αυτους/αυτες που θελουν να δουν την πατυ που ηρ8ε στην ελλαδα. :evil:

charly130.mk2
14-12-10, 16:11
Το Avatar σε full HD είναι ότι καλύτερο έχω δει στη ζωή μου

Το Avatar σε 3d στο σινεμά φτάνει το όριο της τελειότητας (ή όσο κοντά μπορούμε να φτάσουμε με τα μέσα που διαθέτουμε) :)

AgentWolf
18-12-10, 18:10
Τωρα εγω γιατι δεν το πιστευω αυτο? :what:

Εγώ πάντως το πιστεύω.
Προσωπικά, τα τελευταία 3 χρόνια, βλέπω τηλεόραση το πολύ 2 ώρες την εβδομάδα.

Βλέπεις δεν είναι όλοι τηλεορασόπληκτοι όπως θα νομίζεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.