PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα γραμμή forthnet σε περιοχή που δεν καλύπτεται, μέσω ΟΤΕ;



almounia
14-12-10, 12:58
Γεια σας, χρειάζομαι τη βοήθειά σας σε κάτι

Εδώ και ... χρόνια ενδιαφέρομαι να βάλω μια γραμμή ADSL στο εξοχικό (όπου και έχω τον server μου με όλη τη μουσική, τα βίντεο, τις ταινίες μου κλπ. αποθηκευμένα). Ο σκοπός είναι να τρέχει στο εξοχικό 24/7 μια ADSL γραμμή και να streamάρει σε όλα τα μέλη της οικογένειας μου τις φωτογραφίες και τη μουσική στους υπολογιστές τους και τις android συσκευές τους μέσω του UPSTREAM που θα έχει αυτή η μόνιμη επίγεια γραμμή. Μέχρις εδώ όλα καλά.

Το πρόβλημα είναι ότι το εξοχικό βρίσκεται σε περιοχή που ΔΕΝ καλύπτεται από κάποιον εναλλακτικό φορέα πλην του ΟΤΕ (είναι γύρω στα 25 χιλιόμετρα μακριά από κεντρική πόλη της Θεσσαλίας). Το να βάλω ΟΤΕ είναι ασύμφορο γιατί θέλει 15 ευρώ για το πάγιο ΣΥΝ κάνα 25άρι για το internet άρα με βλέπω με λογαριασμούς 50 ευρώ το μήνα.

Εγώ θέλω ΜΟΝΟ INTERNET, naked adsl νομίζω το λένε (;; ) στο εξοχικό. Δεν θέλω τηλεφωνία (αφού θα έχω πάντα μαζί μου το κινητό για να κάνω τη δουλειά μου.

Πρέπει να πω ότι κάποτε (παλιά πριν 4-5 χρόνια) στο εξοχικό είχα σταθερή γραμμή και INTERNET από τον ΟΤΕ (γιατί τότε έμενα εκεί), τα οποία βέβαια και έχω καταργήσει.Το λέω αυτό για να σας πω ότι στο σπίτι μου υπάρχει κανονικά "καλώδιο τηλεφώνου" (από το κέντρο του ΟΤΕ μέχρι την πρίζα του σπιτιού μου - ΑΦΟΥ **ΕΙΧΑ** κάποτε!) απλά δεν το έχω ενεργό σήμερα.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα να βάλω κάποιο εναλλακτικό φορέα στην υπάρχουσα κατοικία. Ψάχνοντας λοιπόν τα διάφορα sites ελληνικών εταιριών στο site της forthnet μου λέει το εξής αινιγματικό

Στην περιοχή σας είναι διαθέσιμες οι ταχύτητες έως 8Mbps εκτός ιδιόκτητου δικτύου Forthnet

Αρ. τηλεφώνου: 242X0 XXXXX Είδος σύνδεσης: PSTN

Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να βάλω forthnet (;) έστω και αν θα μου δίνει μειωμένη ταχύτητα λόγω απόστασης; Πραγματικά ήθελα να ρωτήσω: δεν γίνεται το υπάρχον καλώδιο που φτάνει μέχρι το σπίτι μου να αξιοποιηθεί από κάποιον εναλλακτικό φορέα και να μου δώσει internet πάνω από αυτό; (Ας είναι και 1mbit / sec, αφού θα είναι μεγάλη η απόσταση από το κέντρο). Είναι τεχνικά εφικτό; Απλά θέλω να έχω πρόσβαση στο internet. Μπορεί λοιπόν να "λειτουργήσει" εναλλακτικός φορέας πάνω από το καλώδιο του εξοχικού μου παρά την απόσταση των 25 χιλιομέτρων.

Από το μήνυμα του search engine της forthnet που έγραψα πιο πάνω εσείς τι καταλαβαίνετε; Ότι γίνεται ή όχι; Έχω μπερδευτεί. Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του.

thanks guys

sdikr
14-12-10, 13:39
Αφου λέει εκτός δικτύου forthnet τότε θα μπεις μέσω ΟΤΕ οπότε αναγκαστικά πάγιο γραμμής ΟΤΕ

Ακόμα αν μιλάμε για 25χιλ τότε adsl γιοκ (μετά τα 5χιλ χάνει το σήμα στα 6 γιοκ)

GregoryGero
14-12-10, 23:34
Θα πληρώνεις κανονικά τα πάγια του ΟΤΕ σε όποια εταιρία και αν πάς.Δυστυχώς.Απο εκεί και πέρα είναι ανάλογα το τι σε συμφέρει.Η Forthnet έχει το ADSL πακέτο με ίντερνετ και τηλέφωνο με χρονοχρέωση .

almounia
01-02-11, 14:48
Μπορώ δηλαδή να πληρώνω στον ΟΤΕ μόνο το πάγιο 15 ευρώ και... "πάνω στον ΟΤΕ" να βάλω οποιαδήποτε εταιρία; π.χ. cyta (ΑΚΟΜΑ κι αν ΔΕΝ καλύπτομαι από cyta);
Ή πρέπει υποχρεωτικά να διαλέξω ολοκληρωμένη λύση πακέτου ΟΤΕ και μόνο ΟΤΕ;
MERCI

Sovjohn
01-02-11, 15:02
Μπορείς να βάλεις ΟΤΕ (αυτό είναι προαπαιτούμενο ότι και να γίνει), και μετά:

α) Είτε θα ενεργοποιήσεις και το Conn-X (ο ΟΤΕ έχει και κάτι επιλογές για εξοχικά, ίσως να σε βολεύουν? Δεν ξέρω), είτε

β) Θα κάνεις αίτηση σε 3ο πάροχο για παροχή internet ΑΡΥΣ. Οι περισσότεροι πάροχοι δεν το προωθούν καθόλου αυτό, γιατί ακριβώς δεν τους αποφέρει τα ίδια έσοδα με το να έχουν ιδιόκτητο δίκτυο. Σίγουρα δίνει η Algonet / Net One κάτι έτσι ας πούμε, και ορισμένοι άλλοι.

Ανάλογα με την ταχύτητα για την οποία ενδιαφέρεσαι, υπάρχει και η ανάλογη επιλογή. Βέβαια, οι διαφορές σε σχέση με το να βάλεις ΟΤΕ, θα είναι αμελητέες...

Αυτά :)

ΥΓ: Με πάγιο + ADSL δύσκολα θα πας κάτω από τα 40 € / μήνα, πάντως, για να ξέρεις για τι ποσά μιλάμε (ανεξαρτήτως παρόχου)

Georgevtr
01-02-11, 22:34
Conn-x Για το Εξοχικό (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/prodconnx_kateksoxin.html) ίσως να σε βολέψει το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

alex24
01-02-11, 23:32
Εδώ και ... χρόνια ενδιαφέρομαι να βάλω μια γραμμή ADSL στο εξοχικό (όπου και έχω τον server μου με όλη τη μουσική, τα βίντεο, τις ταινίες μου κλπ. αποθηκευμένα). Ο σκοπός είναι να τρέχει στο εξοχικό 24/7 μια ADSL γραμμή και να streamάρει σε όλα τα μέλη της οικογένειας μου τις φωτογραφίες και τη μουσική στους υπολογιστές τους και τις android συσκευές τους μέσω του UPSTREAM που θα έχει αυτή η μόνιμη επίγεια γραμμή. Μέχρις εδώ όλα καλά.



Conn-x Για το Εξοχικό (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/prodconnx_kateksoxin.html) ίσως να σε βολέψει το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Την θελει συνεχεια τη συνδεση....;)Φιλε almounia δεν μπορεις να βαλεις σκετο adsl παρα μονο μπορεις να διαλεξεις conn-x στα 2/512 mbps με 34,50 ευρο ολα μαζι συμπεριλαμβανομενου και του παγιου http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/internet-/conn-x-internet-/prodconnx_internet_omilia.html νομιζω οτι ειναι πιο οικονομικο απ το να βαλεις καποιον αλλον παροχο σε ΑΡΥΣ εφοσον δεν ειναι κανενας παροχος με ιδιοκτητο δυκτιο στην περιοχη:respekt:

almounia
08-02-11, 01:09
β) Θα κάνεις αίτηση σε 3ο πάροχο για παροχή internet ΑΡΥΣ. Οι περισσότεροι πάροχοι δεν το προωθούν καθόλου αυτό, γιατί ακριβώς δεν τους αποφέρει τα ίδια έσοδα με το να έχουν ιδιόκτητο δίκτυο. Σίγουρα δίνει η Algonet / Net One κάτι έτσι ας πούμε, και ορισμένοι άλλοι.

Ανάλογα με την ταχύτητα

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Sovjohn αυτή την (β) επιλογή που λες είχα υπόψιν μου όταν δημιούργησα το thread. Δηλαδή βάζεις γραμμή pstn ΟΤΕ (αφού δεν καλύπτεσαι από άλλη εταιρία) και ΠΑΝΩ στην γραμμή ΟΤΕ "πατάει" το πακέτο άλλης εταιρίας ακόμα κι αν ΔΕΝ ΣΕ καλύπτει εκεί που είσαι!!! Αυτό εννοείς; Γιατί κάτι τέτοιο νομίζω έχει κάνει ο φίλος μου.
Έχει βάλει OTE (πληρώνει μόνο το πάγιο 15 ευρώ το μήνα) και ΠΑΝΩ στην γραμμή ΟΤΕ έχει βάλει double play άλλης εταιρίας! Πώς είναι δυνατόν να μπορεί να γίνει αυτό;;;

Πάντως σε ό,τι αφορά την τιμή: μπορώ ας πούμε να επιλέξω ΟΤΕ (15 ευρώ το μήνα) και πάνω από τον ΟΤΕ να βάλω φοιτητικό adsl internet της hol με 10.23 το μήνα και να μου βγαίνει τελική τιμή 25 ευρώ το μήνα;; ΓΙΝΕΤΑΙ;;
http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=6&itmid=104&la=1
ΤΗΑΝΚΣ

alex24
08-02-11, 01:19
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Sovjohn αυτή την (β) επιλογή που λες είχα υπόψιν μου όταν δημιούργησα το thread. Δηλαδή βάζεις γραμμή pstn ΟΤΕ (αφού δεν καλύπτεσαι από άλλη εταιρία) και ΠΑΝΩ στην γραμμή ΟΤΕ "πατάει" το πακέτο άλλης εταιρίας ακόμα κι αν ΔΕΝ ΣΕ καλύπτει εκεί που είσαι!!! Αυτό εννοείς; Γιατί κάτι τέτοιο νομίζω έχει κάνει ο φίλος μου.
Έχει βάλει OTE (πληρώνει μόνο το πάγιο 15 ευρώ το μήνα) και ΠΑΝΩ στην γραμμή ΟΤΕ έχει βάλει double play άλλης εταιρίας! Πώς είναι δυνατόν να μπορεί να γίνει αυτό;;;

Πάντως σε ό,τι αφορά την τιμή: μπορώ ας πούμε να επιλέξω ΟΤΕ (15 ευρώ το μήνα) και πάνω από τον ΟΤΕ να βάλω φοιτητικό adsl internet της hol με 10.23 το μήνα και να μου βγαίνει τελική τιμή 25 ευρώ το μήνα;; ΓΙΝΕΤΑΙ;;
http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=6&itmid=104&la=1
ΤΗΑΝΚΣ

Ο φιλος soy πληρωνει 15ευρο το παγιο στον ΟΤΕ αλλα και στην αλλη εταιρια το παγιο του double play πραγμα που ειναι ασυμφορο...Μπορεις να βαλεις οποια εταιρια θες αλλα θα πληρωνεις το παγιο του ΟΤΕ εφοσον δεν καλυπτεσαι απο το ιδιοκτητο δiκτυο της εταιριας...Απο οσο ξερω για να βαλεις φοιτητικο στην hol πρεπει να εχει στην περιοχη σου καλυψη το δικτυο της....
Απο το site της hol (To πακέτο hol adsl university απευθύνεται σε όλους τους φοιτητές και μέλη διδακτικού προσωπικού ΑΕΙ/ΑΤΕΙ που θέλουν απεριόριστο Ιnternet σε πολύ υψηλές ταχύτητες, καλύπτονται από το δίκτυο της hellas online και πληρούν τις προϋποθέσεις όπως αυτές ορίζονται από το πρόγραμμα ΔΙΟΔΟΣ)
Γιατι απλα δεν βαζεις conn-x να μην μπλεκεις?:respekt:

almounia
08-02-11, 15:58
ΟΤΕ πΟΤΕ.
Ξέρει κανένας ποιοι πάροχοι επιτρέπουν να "μπουν" τα προγράμματά τους πάνω από τον ΟΤΕ;
Κάτι είπε κάποιος φίλος για Algonet; Ισχύει; Άλλες εταιρίες με τις οποίες να μπορώ να κάνω αυτό το συνδυασμό;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

alex24
08-02-11, 16:30
ΟΤΕ πΟΤΕ.
Ξέρει κανένας ποιοι πάροχοι επιτρέπουν να "μπουν" τα προγράμματά τους πάνω από τον ΟΤΕ;
Κάτι είπε κάποιος φίλος για Algonet; Ισχύει; Άλλες εταιρίες με τις οποίες να μπορώ να κάνω αυτό το συνδυασμό;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ειναι η algonet στην οποια δεν πληρωνεις καθολου παγιο στον ΟΤΕ και βαζεις το δικο της double play(algonet onebill) που παταει στο δικτυο του ΟΤΕ ....www.algonet.gr

emeliss
08-02-11, 16:42
Και έχει 45,4 ευρώ για τo 2play 2Mbps και 37,8 για το economy 2Mbps !

alex24
08-02-11, 16:44
Και έχει 45,4 ευρώ για τo 2play 2Mbps !

Ειναι οντως πανακριβο αλλα αφου ο φιλος δεν θελει ΟΤΕ που του ειπαμε πιο πανω δεν υπαρχει αλλη λυση ή αυτο ή ΑΡΥΣ:worthy:

cmaniac
08-02-11, 18:03
Υπαρχει μια παροιμια που λεει ο σοφος λαος. Το μελος θελει "την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο".

Δεν ηξερα οτι υπαρχουν ακομα τα προγραμματα ΑΡΥΣ. Νομιζα οτι οσοι εχουν, απλα εχουν ξεμεινει (και πληρωνουν παγιο γραμμης ΟΤΕ, παγιο ADSL, παγιο για bitstreaming στον εναλλακτικο και αν εχουν και ενα double play πακετο τηλεφωνιας, το πληρωνουν και αυτο.

Εαν εισαι εξυπνος, δεν θα κανεις τετοια κινηση.

almounia
09-02-11, 02:32
Κατ' αρχάς ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις. Επειδή είναι εξειδικευμένο το θέμα, αμφιβάλλω αν θα υπήρχε άλλος τρόπος να βγάλω άκρη.

Λοιπόν βρήκα αυτή τη σελίδα.
http://www.algonet.gr/site/main.php?mid=8&pid=101

Για να σας δώσω το προφίλ του χρήστη που είμαι, σας λέω ότι θέλω ΑΠΛΑ μόνιμα adsl internet για να μπορώ να κάνω το serfαρισμά μου ως άνθρωπος. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η τηλεφωνία (κάνω τις κλήσεις μου από το πρόγραμμα του κινητού), ούτε οι μεγάλες ταχύτητες για downloading και παιχνίδια.

Θέλω απλά μια συνεχή μόνιμη αξιόπιστη σύνδεση ιντερνετ για να βλέπω 10 σελιδούλες τη μέρα και να ψάχνω βιβλιογραφαία και τίποτα παραπάνω.

Στο link που έδωσα πιο πάνω έχει απ' ότι είδα ένα πρόγραμμα με ταχύτητες 1024/256 (το μικρότερο). Αυτό θέλω. Μπορεί να μου πει κάποιος πόσο θα πληρώνω αν θέλω αυτό το πακέτο;
Είναι 15 ευρώ ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ + 16 ευρώ internet algonet = 31 ευρώ ή πληρώνω μόνο τα 16 στην algonet;;

Δηλαδή αυτή η algonet μπορεί να καλύψει και το κάθε "κατσάβραχο" στο οποίο έχει DSLAM μόνο ο ΟΤΕ;

THANKS

EDIT
Ρε μάγκες τι διαφορά έχει η algonet από τη netone; Έχουν διαφορετικά websites, αλλού λέει όμως ότι είναι η ίδια εταιρία. Έβαλα έναν γειτονικό αριθμό τηλεφώνου για να τσεκάρω τη διαθεσιμότητα adsl στο εξοχικό και ΜΟΝΟ η algonet λέει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα ενώ η netone ΟΧΙ. Πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό εάν είναι η ίδια εταιρία; pleasee help!!!

2ο EDIT
Υπάρχει κάπου η λίστα των εταιριών που προσφέρουν υπηρεσίες που πατάνε πάνω στο δίκτυο του ΟΤΕ; Μόνο η algonet είναι ή για παράδειγμα είναι και cyta , vivodi κλπ; Πού μπορώ να βρω τη λίστα των παρόχων που σου προσφέρουν υπηρεσίες ακόμα και αν ΔΕΝ καλύπτεσαι από τι δίκτυό τους; (μέσω ΟΤΕ)

almounia
10-02-11, 14:44
Παιδιά προσπαθώ να επεξεργαστώ το μήνυμά μου και δεν γίνεται. Γιατί;

Απλά ήθελα να πω ότι πήρα τηλέφωνο στην algonet και μου είπαν ότι το ΠΑΓΙΟ του ΟΤΕ (για τις περιοχές που δεν καλύπτονται από το δίκτυο της algonet) είναι δεδομένο και θα το πληρώνω. Δηλαδή 15 πάγιο ΟΤΕ + 16 internet algonet = 31 ευρώ. Έτσι είναι ή ήταν άσχετη η υπάλληλος;
thanks

alex24
10-02-11, 14:52
Eαν βαλεις μονο ιντερνετ δηλαδη αυτο http://www.algonet.gr/site/main.php?mid=8&pid=101 απο την algonet πληρωνεις παγιο ΟΤΕ εαν βαλεις το 2play( http://www.algonet.gr/site/main.php?mid=10&pid=2 ) δεν το πληρωνεις

almounia
10-02-11, 15:09
Μα αυτό είναι ψιλο-απάτη!!!

Δηλαδή, σε τεχνικό επίπεδο, υπάρχει μηχανισμός να με καλύψει η "algonet" (μέσω του ΟΤΕ - ΑΡΥΣ πώς το λένε..), αλλά θα μπει στον κόπο να το κάνει αυτό ΜΟΝΟ αν βάλω ένα από το ακριβά της πακέτα, αντί για σκέτο ιντερνετ;;

Καλά κατάλαβα;;

alex24
10-02-11, 15:15
Μα αυτό είναι ψιλο-απάτη!!!

Δηλαδή, σε τεχνικό επίπεδο, υπάρχει μηχανισμός να με καλύψει η "algonet" (μέσω του ΟΤΕ - ΑΡΥΣ πώς το λένε..), αλλά θα μπει στον κόπο να το κάνει αυτό ΜΟΝΟ αν βάλω ένα από το ακριβά της πακέτα, αντί για σκέτο ιντερνετ;;

Καλά κατάλαβα;;

Θα σε καλυψει και παλι αλλα πολυ απλα θα πληρωνεις 15ευρο το παγιο στον ΟΤΕ + το παγιο για το ιντερνετ στην algonet..Eνω στο 2play δεν μπλεκεις με 2 λογαριασμους και καθολου με τον ΟΤΕ

a.libe
10-02-11, 15:16
φιλε μου πας γυρευοντας με ολες αυτες τις εταιρειες που πας να μπλεξεις...:)
αφου ουτως η αλλως θα πληρωσεις παγιο ΟΤΕ βαλε και το connx για να ξεμπερδευεις...και εγω μεχρι πριν 2-3 μηνες ειχα την ιδια λογικη με εσενα...παντα ειμαι υπερ της ιδιωτικης πρωτοβουλιας...μα δυστυχως στη τηλεπικοινωνια και στην ενεργεια ο ΟΤΕ και η ΔΕΗ ειναι μπροστα...και σε support και σε ποιοτητα και σε aftersale...με 2 μηνες στη hol τραβαγα τα μαλλια μου ,τωρα συμπληρωσα 2 μηνες στον ΟΤΕ και δεν εχω κανενα προβλημα....αν ομως θελεις να ριχνεις @σταυριδια,να βριζεις και α εισαι σε υπερενταση τοτε βαλε αυτες τις εταιρειες...και εγω εναντιον του ΠΟΤΕ ημουν μα σε θεματα οπως ανεφερα επικοινωνιας ειναι καλυτερος...

almounia
10-02-11, 15:20
Θεωρώ νταβατζιλίκι το 15άρι του παγίου! Θέλω NAKED DSL. Θέλω να τιμωρήσω τον ΟΤΕ που επιβάλει το ανεξήγητο χαράτσι των 15 ευρώ. Τι υπηρεσίες καλύπτει αυτό το 15άρι; Την "ιδιοκτησία" του αριθμού μου; Η ιδιοκτησία του αριθμού μου δηλαδή κοστίζει (διαχειριστικά έξοδα; ) στον ΟΤΕ 15 ευρώ κάθε μήνα; Θα τρελαθούμε;
Υπάρχει έλεγχος κοστοστρέφειας για να ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ τι ακριβώς "καλύπτει" αυτό το 15άρι του παγίου;


Μια απλή ερώτηση (και ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις) για να ξεμπερδεύουμε με το θεματάκι:

Υπάρχει οποιαδήποτε εταιρία, οποιοδήποτε πακέτο που να μου δίνει σκέτο DSL στο μακρινό εξοχικό μου ΧΩΡΙΣ να πληρώνω πάγιο ΟΤΕ;

emeliss
10-02-11, 15:35
OXI...----

a.libe
10-02-11, 16:05
Θεωρώ νταβατζιλίκι το 15άρι του παγίου! Θέλω NAKED DSL. Θέλω να τιμωρήσω τον ΟΤΕ που επιβάλει το ανεξήγητο χαράτσι των 15 ευρώ. Τι υπηρεσίες καλύπτει αυτό το 15άρι; Την "ιδιοκτησία" του αριθμού μου; Η ιδιοκτησία του αριθμού μου δηλαδή κοστίζει (διαχειριστικά έξοδα; ) στον ΟΤΕ 15 ευρώ κάθε μήνα; Θα τρελαθούμε;
Υπάρχει έλεγχος κοστοστρέφειας για να ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ τι ακριβώς "καλύπτει" αυτό το 15άρι του παγίου;


Μια απλή ερώτηση (και ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις) για να ξεμπερδεύουμε με το θεματάκι:

Υπάρχει οποιαδήποτε εταιρία, οποιοδήποτε πακέτο που να μου δίνει σκέτο DSL στο μακρινό εξοχικό μου ΧΩΡΙΣ να πληρώνω πάγιο ΟΤΕ;
απλα ο ΟΤΕ το βαφτιζει παγιο,οι αλλες εταιρειες στα παιρνουν με τον ιδιο τροπο μα δεν το λενε παγιο....

almounia
11-02-11, 12:35
ΟΚ, αν γίνεται ζητώ κάποιος mod/admin να αλλάξει τον τίτλο σε "Νέα γραμμή εναλλακτικού σε περιοχή που καλύπτεται μόνο από τον ΟΤΕ". Θα συμφωνήσετε μαζί μου ότι είναι πιο σωστός τίτλος και ότι θα βοηθήσει την μελλοντική ανάκτηση της συζήτησης από άλλα μέλη.
Ευχαριστώ

Gadran
11-02-11, 14:33
Θα μπορουσες να βαλεις δορυφορικο ιντερνετ αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο θα συμφερει οικονομικα μια τετοια λυση.

blkik
14-02-11, 20:07
Θα μπορουσες να βαλεις δορυφορικο ιντερνετ αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο θα συμφερει οικονομικα μια τετοια λυση.

http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=130&ct=71&prd_st=2

Ψιλό ασύμφορο εκτός αν είσαι στο ΚτΠ1

Kerato
15-02-11, 12:26
http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=130&ct=71&prd_st=2

Ψιλό ασύμφορο εκτός αν είσαι στο ΚτΠ1

Ποιες περιοχές είναι στο ΚτΠ1;

almounia
16-02-11, 07:24
Μπα παιδιά, ευχαριστώ αλλά λύσεις τύπου δορυφορικό απορρίπτονται γιατί ψιλοχρησιμοποιώ και voip.

biggeo65
16-02-11, 09:00
Αυτό που ρώτησες στην αρχή για την FORTHNET, μπορεί να γίνει χωρίς πάγιο ΟΤΕ, αν υπάρχει σύνδεση τηλεφώνου στο εξοχικό. Απλά κάνεις μεταφορά γραμμής στην FORTHNet. Πληρώνεις το πάγιο ενεργοποίησης 29,90€ και 25.74€ τον μήνα.

Αν δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή, αλλά υπάρχει δίκτυο τηλεφωνίας του ΟΤΕ στην περιοχη , απλά κάνεις αίτηση για νέα σύνδεση, το τέλος ενεργοποίησης είναι πλέον 51.57€, παίρνεις νούμερο FORTHNET, κι εξυπηρετείσαι απο το δίκτυο OTE-ΑΡΥΣ, χωρίς πάγιο ΟΤΕ καιπάλι.

Τώρα θεωρητικά οι μεγιστες ταχύτητες που μπορείς να πάρεις μέσω ΟΤΕ-ΑΡΥΣ είναι 8 Mbps download /1Mbps upload. Ο ΟΤΕ και η FORTHNET είναι υποχρεωμένοι να καλύψουν αυτές τις ανάγκες, με βάση τα όσα αναφέρωντε στην απόφαση της ΕΕΤΤ, απόσπασμα δες παρακάτω:

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/CostumerInformation/AP428_038.pdf

Τώρα κατα πόσο θα είναι εφικτές οι ταχύτητες αυτές εξαρτάται. Πάντως θα έχεις σίγουρα πάνω από 512 που είναιταχύτητα η οποία δεν υφίσταται πλέον.

emeliss
16-02-11, 16:37
@biggeo65.

Μήπως ξεχνάς ότι η υπηρεσία Forthnet ADSL παρέχεται αποκλειστικά μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Forthnet; Όταν δεν υπάρχει ιδιόκτητο τότε τι γίνεται;
Επίσης δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ ότι οι εταιρίες είναι υποχρεωμένες να καλύψουν την πραγματική αλλά ούτε και την θεωρητική ταχύτητα 8/1. Μην μπερδεύεις τον κόσμο.

alex24
16-02-11, 16:38
Αυτό που ρώτησες στην αρχή για την FORTHNET, μπορεί να γίνει χωρίς πάγιο ΟΤΕ, αν υπάρχει σύνδεση τηλεφώνου στο εξοχικό. Απλά κάνεις μεταφορά γραμμής στην FORTHNet. Πληρώνεις το πάγιο ενεργοποίησης 29,90€ και 25.74€ τον μήνα.

Αν δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή, αλλά υπάρχει δίκτυο τηλεφωνίας του ΟΤΕ στην περιοχη , απλά κάνεις αίτηση για νέα σύνδεση, το τέλος ενεργοποίησης είναι πλέον 51.57€, παίρνεις νούμερο FORTHNET, κι εξυπηρετείσαι απο το δίκτυο OTE-ΑΡΥΣ, χωρίς πάγιο ΟΤΕ καιπάλι.

Τώρα θεωρητικά οι μεγιστες ταχύτητες που μπορείς να πάρεις μέσω ΟΤΕ-ΑΡΥΣ είναι 8 Mbps download /1Mbps upload. Ο ΟΤΕ και η FORTHNET είναι υποχρεωμένοι να καλύψουν αυτές τις ανάγκες, με βάση τα όσα αναφέρωντε στην απόφαση της ΕΕΤΤ, απόσπασμα δες παρακάτω:

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/CostumerInformation/AP428_038.pdf

Τώρα κατα πόσο θα είναι εφικτές οι ταχύτητες αυτές εξαρτάται. Πάντως θα έχεις σίγουρα πάνω από 512 που είναιταχύτητα η οποία δεν υφίσταται πλέον.

Δεν νομιζω να μπορει να παρει ΑΡΥΣ γραμμη χωρις παγιο ΟΤΕ

biggeo65
16-02-11, 21:39
@biggeo65.

Μήπως ξεχνάς ότι η υπηρεσία Forthnet ADSL παρέχεται αποκλειστικά μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Forthnet; Όταν δεν υπάρχει ιδιόκτητο τότε τι γίνεται;
Επίσης δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ ότι οι εταιρίες είναι υποχρεωμένες να καλύψουν την πραγματική αλλά ούτε και την θεωρητική ταχύτητα 8/1. Μην μπερδεύεις τον κόσμο.

Πριν γράψουμε κάτι ,διαβάζουμε πρώτα. Αλλοιώς θα νομίζει κανείς ότι γράφεις για να γράφεις:hmm:

Παρέθεσα παραπάνω τον νόμο και τι ισχύει για περιοχές που δεν καλύπτωντε από εναλλακτικό πάροχο. Διάβασε τον.

Ο ΟΤΕ μαζί με τον εναλλακτικό, είναι υπωχρεωμένοι να καλύψουν τις ανάγκες του καταναλωτή για xDSL σύνδεση μέσω ΟΤΕ ΑΡΥΣ, σε περιοχές που έχει δίκτυο ο ΟΤΕ.

Δεν χρειάζεται να καλύπτεται από το ιδιώκτητο δίκτυο του εναλλακτικού. Και δεν υπάρχει πάγιο γραμμής ΟΤΕ, όταν και η τηλεφωνία είναι στον εναλλακτικό πάροχο.

........Auto merged post: biggeo65 πρόσθεσε 2 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν νομιζω να μπορει να παρει ΑΡΥΣ γραμμη χωρις παγιο ΟΤΕ

Αν το τηλέφωνο και η ADSL σύνδεση ανήκουν στον εναλλακτικό πάροχο, δεν υπάρχει πάγιο ΟΤΕ. Εξάλλου ένα τηλέφωνο αν κάνει θα του το πούνε.

emeliss
16-02-11, 23:26
Να γράψω τότε ότι παραπληροφορεις.

Ο κανονισμός απλά αναφέρει ότι όταν ένας εναλλακτικός ζητήσει μια πόρτα σε χονδρική από τον ΟΤΕ και εφόσον υπάρχουν οι απαραίτητες προϋποθέσεις, τότε ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να ικανοποιήσει το αίτημα του εναλλακτικού. Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση κανενός παροχου για ικανοποίηση αιτήματος ευρυζωνικης σύνδεσης πελάτη λιανικής.
Διάβασε τον.

Επίσης το site της forthnet αναφέρει ξεκάθαρα ότι το συγκεκριμένο πακέτο που υπονοεις με την τιμή που δίνεις είναι μόνο στο ιδιόκτητο της. Μπορει ο φίλος να κάνει ένα τηλέφωνο στην forthnet και να το επιβεβαιώσει.

biggeo65
17-02-11, 00:07
Να γράψω τότε ότι παραπληροφορεις.

Ο κανονισμός απλά αναφέρει ότι όταν ένας εναλλακτικός ζητήσει μια πόρτα σε χονδρική από τον ΟΤΕ και εφόσον υπάρχουν οι απαραίτητες προϋποθέσεις, τότε ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να ικανοποιήσει το αίτημα του εναλλακτικού. Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση κανενός παροχου για ικανοποίηση αιτήματος ευρυζωνικης σύνδεσης πελάτη λιανικής.
Διάβασε τον.

Επίσης το site της forthnet αναφέρει ξεκάθαρα ότι το συγκεκριμένο πακέτο που υπονοεις με την τιμή που δίνεις είναι μόνο στο ιδιόκτητο της. Μπορει ο φίλος να κάνει ένα τηλέφωνο στην forthnet και να το επιβεβαιώσει.

Κουβέντα να γίνεται. Επειδή συνεχίζεις να μην διαβάζεις,:hmm: ή μπορεί κιι εγώ να είμαι λάθος.

Και ποτέ δεν κάθομαι να γράψω κάτι για να παραπληροφορήσω, η παραπληροφόρηση ίσως να είναι δική σου πρόθεση.γράφω αυτά που διαβάζω,και τον νόμο τον έχω μπροστά μου.

Αντιγράφω απο το site της FORTHNET

Στην περιοχή σας είναι διαθέσιμες οι ταχύτητες έως 8Mbps εκτός ιδιόκτητου δικτύου Forthnet (έδωσα αριθμό στην τυχη, 24410 χχχχχ)


Αντιγράφω από τον νόμο



ο ΟΤΕ ορίσθηκε ως Οργανισμός με Σημαντική Ισχύ στην εθνική αγορά Χονδρικής Παροχής

(Πλήρως και Μεριζόμενης) Αδεσμοποίητης Πρόσβασης σε Μεταλλικούς Βρόχους και Υποβρόχους για το σκοπό της παροχής ευρυζωνικών και φωνητικών υπηρεσιών και ως εκ τούτου υποχρεούται να εκπληρώνει όλες
τις υποχρεώσεις που επιβάλλονται με την εν λόγω Απόφαση,


Και διάβασε και παρακάτω την παράγραφο 2.

alex24
17-02-11, 03:16
Σου λεει οτι εχει διαθεσημοτητα να μπει adsl μεσω ΑΡΥΣ αρκει να υπαρχει γραμμη ΟΤΕ δεν μπορει ουτε καινουργιος αριθμος forthnet να μπει ουτε να γλυτωσει το παγιο ΟΤΕ μπορεις να βεβαιωθεις παιρνοντας ενα τηλ στην εταιρια να ρωτησεις και συ τι γινεται οταν δεν υπαρχει διαθεσημοτητα σε μια περιοχη...

Τα μικρα γραμματα xρεωσεων 2PLAY στο site της forthnet οταν δεν υπαρχει ιδιόκτητο δικτυο
# Ο τιμοκατάλογος λοιπών κλήσεων, ισχύει για παροχή της υπηρεσίας Forthnet 2play μέσω του ιδιόκτητου δικτύου Forthnet. Σε διαφορετική περίπτωση οι κλήσεις χρεώνονται από τον ΟΤΕ.
# Οι ψηφιακές ευκολίες (βασικό πακέτο και επιπλέον επιλογές) αφορούν σε παροχή της υπηρεσίας Forthnet 2play μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet. Σε περίπτωση που το δίκτυο δεν είναι προσωρινά διαθέσιμο οι υπηρεσίες δρομολογούνται και χρεώνονται ανάλογα από τον ΟΤΕ.

almounia
18-02-11, 13:07
Παιδιά δεν με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ η ταχύτητα. Και 1 mbps να έχω μου αρκεί.

Μένω λίγο σε αυτό το απόσπασμα:


Ο ΟΤΕ μαζί με τον εναλλακτικό, είναι υπωχρεωμένοι να καλύψουν τις ανάγκες του καταναλωτή για xDSL σύνδεση μέσω ΟΤΕ ΑΡΥΣ, σε περιοχές που έχει δίκτυο ο ΟΤΕ.

Δεν χρειάζεται να καλύπτεται από το ιδιώκτητο δίκτυο του εναλλακτικού. Και δεν υπάρχει πάγιο γραμμής ΟΤΕ, όταν και η τηλεφωνία είναι στον εναλλακτικό πάροχο.


Με ενδιαφέρει αυτή η δεύτερη πρόταση του αγαπητού συμφορουμίτη

Έτσι όπως το λες, αφήνεις φίλε μου να εννοηθεί ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε οπουδήποτε (στο κάθε κατσάβραχο) να βάλει double play forthnet και να πληρώνει τα 41 ευρώ του κλασικού πακέτου double play της forthnet. Αυτό εννοείς; (Δεν με ενδιαφέρει αν θα φτάνει η ταχύτητα μέχρι 2 mbps αντί για την ονομαστική 24 mbps του πακέτου). Η ερώτηση είναι αν θα πληρώνω 15 πάγιο ΟΤΕ + 41 double play forthnet ή μόνο τα 41 ευρώ του double play forthnet ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η FORTHNET.

Λες ότι δεν υπάρχει πάγιο ΟΤΕ και νομίζω ότι κατάλαβα καλά.. Τότε ο ΟΤΕ πώς κερδίζει το κατιτίς του από αυτή την ιστορία (δίνοντας το κύκλωμά του στη forthnet για να μου παρέχει εμένα την υπηρεσία η forthnet;; )

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

biggeo65
19-02-11, 01:48
Μα εσύ νομίζεις ότι τζάμπα δίνει το κύκλωμα ο OTE; Απλά πουλά τον αντίστοιχο βρόγχο στην FORTHNET χονδρικά, κι αυτή με την σειρά της τον πουλά σε σένα. Η Forthnet μισθώνει το κύκλωμα από τον ΟΤΕ.

Και αυτό που γράφτηκε παραπάνω για τα ψιλά γράμματα είναι λογικο. Από την στιγμή που η γραμμή είναι μισθωμένη, τις χρεώσεις των λοιπών τηλεφωνημάτων και των λοιπών ψηφιακών ευκολιών ακολουθούν το τιμολόγιο του ΟΤΕ.

Αλλά για να μην γράφουμε ,μόνο για να κάνουμε κουβέντα, μια που ο καθένας θα γράφει ότι νομλίζει σωστό, για να λυθεί η απορροία σε όλους μας, ένα απλό τηλέφωνο κάνε στην FORTHNET,σαν ενδιαφερόμενος και θα σου πούνε.

alex24
19-02-11, 02:38
Σε περίπτωση που το δίκτυο δεν είναι προσωρινά διαθέσιμο οι υπηρεσίες δρομολογούνται και χρεώνονται ανάλογα από τον ΟΤΕ..Αυτο σημαινει οτι η κλησεις γινονται και χρεωνονται απο τον ΟΤΕ και τις πληρωνει στον λογαριασμο του ΟΤΕ...Αλλα καλυτερα ας κανει ενα τηλεφωνο στην forthnet να ειναι μεσα...

almounia
19-02-11, 22:56
Αν σας πω ότι πήρα τηλέφωνο αλλά
1. μου τα λένε μπερδεμένα και δεν καταλαβαίνω
2. μου έχουν πει διαφορετικές εκδοχές
3. έχω πέσει σε άσχετους υπαλλήλους
4. άλλα λέει η μία εταιρία, άλλα η άλλη.

Δεν βγάζω άκρη, και απ' ότι φαίνεται είναι θολό το πράγμα αφού και εσείς απ' ότι καταλαβαίνω, που σίγουρα είστε πιο ειδικοί από εμένα, διαφωνείτε μεταξύ σας. Τι να πω. Δεν θα βάλω internet. ΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΟΤΕ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΡΧΗΣ (ναι κεφαλαία :p ). Ευχαριστώ πολύ.

emeliss
19-02-11, 23:18
ΟΤΕ θα βάλεις σίγουρα. Ακόμα και αν ο λογαριασμός γράφει άλλο όνομα, πάλι τον ΟΤΕ θα πληρώνεις :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.