PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεκρό (;) Huawei echolife hg520c



bill2288
14-12-10, 14:03
Καλημέρα σε ολους, νεος στην παρέα αλλα οχι στο Internet. Πριν μερικές ημέρες αναβάθμισα την σύνδεση μου απο 2Mbps σε 24Mbps. Ολα καλα με τις ταχυτητες με σταθερο download κοντα στο 1.5 ΜΒ/sec και αν θα κανω και ενα speedtest μεσω του http://speedtest.ftp.otenet.gr/ πιανω στα 2MB/sec.

Αυτο προς ξεκαθαρισμα της ποιοτητας της γραμμης μου.

Μεχρι πριν λιγο (και τωρα δηλαδη... ) χρησιμοποιο το router της BaudTec που μου ειχαν δωσει κατα την 1η ενεργοποιηση πριν μηνες. Τωρα με την αναβαθμιση μου εδωσαν το Huawei echolife hg520c.

Δεν πειραξα τιποτα απο τις συνδεσεις, απλα εβγαλα την γραμμη και το καλωδιο ethernet απο το προηγουμενο router και τα εβαλα στο καινουργιο. Ελα ομως που το Huawei αρνειται να συνδεθει με τον παροχο μου.

Username, κωδικοι κλπ ειναι ολα ενταξει. Υποψιάζομαι πως ισως να φταιει το router καθως δεν συνδεεται ουτε με το "otenet@otenet.gr" που υποτιθεται το εχουν για ενεργοποηση της συνδεσης.

Επίσης, εχω διπλα διπλα 3 ρουτερ. Το Huawei, ενα BaudTec κι ενα AirTies. Τα 2 αλλα συνδεονται κανονικα αμεσως μολις βαλω την γραμμη και το ethernet "επανω" τους. Το Huawei οχι.

Καμια ιδεα; καμια λυση; :oops:

Update: Παιδια συγνωμη που δημιουργησα νεο Θεμα, αν μπορει καποιος ας μεταφέρει την ερώτηση μου εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=434970).

bill2288
14-12-10, 18:59
Συγνωμη για το Double post αλλα θελω απλα να αναφερω οτι αυριο πρωι θελω να επιστρεψω το router αν ειναι θεμα hardware και η ωρα περναει.... καποιος που μπορει να βοηθήσει;

karetsos
14-12-10, 19:03
το φωτάκι ADSL ανάβει σταθερά πράσινο;

bill2288
14-12-10, 19:05
το φωτάκι ADSL ανάβει σταθερά πράσινο;

Αναβοσβηνει μονιμα που σημαινει οτι προσπαθει να συνδεθει στον DSLAM, σωστα; τα στοιχεια τα εχω περασει κανονικα μεσα.

Username @ otetnet.gr
kai_ton_kodiko_mou

δεν εχω πειραξει τιποτα αλλο... :s

karetsos
14-12-10, 19:08
αμα αναβοσβήνει το ADSL led, τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. δοκίμασε απλά να το συνδέσεις κατευθείαν στην μπριζα, χωρίς διαχωριστή και χωρίς συσκευές τηλεφώνου συνδεδεμένες...

bill2288
14-12-10, 19:11
αμα αναβοσβήνει το ADSL led, τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. δοκίμασε απλά να το συνδέσεις κατευθείαν στην μπριζα, χωρίς διαχωριστή και χωρίς συσκευές τηλεφώνου συνδεδεμένες...

Πρακτικά αδυνατο. Μιλαμε για ISDN γραμμη και δεν μπορω να αποσυνδεσω τιποτα γιατι εχει επανω 2 γραμμες με επαγγελματικές γραμμές (αριθμους) που μπορει να κτυπησουν ανα πασα στιγμη. :(

Να το παω πισω; να το σπασω; να το καψω;

karetsos
14-12-10, 19:13
αν ειναι isdn η γραμμη και το router pstn, πώς να συγχρονίσει;

πες μου λίγο στο πίσω μέρος του ρουτερ που λεέι KAY:40088..... ποιο ειναι το τελευταίο ψηφίο;

bill2288
14-12-10, 19:22
αν ειναι isdn η γραμμη και το router pstn, πώς να συγχρονίσει;

πες μου λίγο στο πίσω μέρος του ρουτερ που λεέι KAY:40088..... ποιο ειναι το τελευταίο ψηφίο;

:rofl::rofl:

3 το τελευταιο ψηφιο. εγραψα τον αριθμο αλλα τον σβηνω για λογους ασφαλειας. δεν ειναι και δικη μου η γραμμη. :D

λιγο ποιο πανω λεει HUAWEI HG520c PSTN.

Seitman
14-12-10, 19:24
Έλεος... Το βρήκες γιατί δεν συγχρονίζει... Να χαρώ το αστροπελέκι που σου έστειλε το router :rofl:

bill2288
14-12-10, 19:27
Έλεος... Το βρήκες γιατί δεν συγχρονίζει... Να χαρώ το αστροπελέκι που σου έστειλε το router :rofl:

1. Μου ειπαν θα μου στειλουν SMS μολις ενεργοποιηθει η γραμμη - δεν μου εστειλαν
2. Μου ειπαν θα μου στειλουν με μηνυμα τα στοιχεια για την OnLine προστασία - τιποτα!!!
3. Πηγε σημερα καποιος δικος μου στον ΟΤΕ και ειπαν νομιζαν οτι μας το ειχαν δωσει το router. αλλο στραβάδι κι εγω καθομαι απο το μεσημερι και λεω τι κανω λαθος! :worthy:

1000 ευχαριστω, αυριο θα το φανε στα μουτρα στις 8 κ μιση ακριβως! αμαν πια!

emeliss
14-12-10, 21:45
αυριο θα...
Αύριο έχει πανελλαδική 24ωρη απεργία. Από μεθαύριο.

bill2288
14-12-10, 21:53
Αύριο έχει πανελλαδική 24ωρη απεργία. Από μεθαύριο.

Ακρον αωτον της γκαντεμιάς! Τοσες μερες ειχα διαθεσιμες για να το παρω, ΣΗΜΕΡΑ βρηκα να το ζητησω - μου το δωσανε λαθος - επεσε και η απεργια;! :rainy:

τελοσπαντων!

georgio1908
15-12-10, 00:05
καλα δεν ρωτησαν για τη συδεση ειναι?επειδη ρε παιδια και τα λθη ειανι ανθρωπινα,γενκα το λεω,κοιαττε τι σας δνουν

δεν ειανι δυσκολο να γινει ενα λαθος απο ανθρωπους που δουλευουν 1ο ωρες

karetsos
15-12-10, 00:10
ε, εντάξει αφού υπάρχει ήδη ρούτερ που λειτουργεί, δεν υπάρχει πρόβλημα, την Πέμπτη με το καλό παίρνεις και το άλλο...

redbull790
15-12-10, 02:46
απεκτησα το συγκεκριμενο ρουτερ προσφατα και δεν πιανω καλο σημα μεσα στο σπιτι..(το εχω συνδεσει σε υπολογιστη) και προσπαθω με λαπτοπ να συνδεθω αλλα οι γραμμες συνδεσης κυμαινονται απο 1-3 μπαρες...υπαρχει καποιος τροπος να αυξησουμε το σημα ??? ευχαριστω!

georgep138
15-12-10, 04:31
ε, εντάξει αφού υπάρχει ήδη ρούτερ που λειτουργεί, δεν υπάρχει πρόβλημα, την Πέμπτη με το καλό παίρνεις και το άλλο...

Εχει ο ΟΤΕ έκδοση για ISDN ?

karetsos
15-12-10, 07:09
δε νομίζω να έχει την έκδοση του Huawei ακόμα. μάλλον για thomson / baudtec το βλεπω να υπαρχουν σε isdn εκδοση

ki8aras
15-12-10, 13:25
δε νομίζω να έχει την έκδοση του Huawei ακόμα. μάλλον για thomson / baudtec το βλεπω να υπαρχουν σε isdn εκδοση

Επειδή έχω το Huawei, πάνω γράφει η απόδειξη που μου έδωσαν EchoLife 520c/u. Υποψιάζομαι πως η έκδοση u είναι για ISDN

karetsos
15-12-10, 13:27
εχεις τη απόδειξη; τι γράφει αριστέρα από τον τύπο του router; έχει εναν αριθμό εκει 4008879x, το x είναι 3 ή 4;

ki8aras
15-12-10, 13:55
Λοιπόν έκανα λάθος, η απόδειξη γράφει 4088793 Huawei EchoLife 520c και το κουτί πάνω γράφει και αυτό τα ίδια.Στις οδηγίες γράφει 520c & 520u

bill2288
16-12-10, 13:05
δε νομίζω να έχει την έκδοση του Huawei ακόμα. μάλλον για thomson / baudtec το βλεπω να υπαρχουν σε isdn εκδοση

Μολις παρέλαβα. SAGEM. Στο Wireless ομως ενω με ενα αλλο AirTies που εχω κατεβαζω με 1,5MB το SAGEM πιανει μολις 650-700 Kbts/sec. Ουτε 1ΜΒ δλδ. τεσπα. Το airties δεν το βαζω γιατι καθε 3 και λιγο αποσυνδεεται απο τον παροχο. δεν ξερω γιατι και βαριεμαι να ψαχνω.

Ευχαριστω και παλι για την 1η πληροφορία σχετικα με το router. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.