PDA

Επιστροφή στο Forum : οτε: Ξεπερνώντας τα όριο της ανοχής



dhmk
28-08-06, 15:02
Αυτή τη στιγμή είμαι και πάλι με dial-up. Ειδικά τον Αύγουστο δεν πέρασε ούτε και μια βδομάδα που να μην διακοπεί η σύνδεσή μου. Κάθε βδομάδα έμεινα από μία έως τρεις μέρες εκτός ADSL δικτύου.

Θυμάμαι το 2004-2005 είχα διακοπές μία κάθε 6 μήνες ή κάτι τέτοιο. Σιγά-σιγά ο χρόνος εμφάνισης προβλημάτων μειώθηκε για να "σταθεροποιηθεί" στη μια φορά ανά μήνα.΄

Τώρα φθάσαμε στη μια φορά την βδομάδα.

Η διακοπή της σύνδεσης γίνεται πάντα την νύχτα. Σχεδόν ποτέ δεν είχαν πρόβλημα διακοπής τη μέρα. Ξυπνάω το πρωί και ο router απλά δεν συγχρονίζει.

Αναρωτιέμαι μήπως γιαυτό φταίνει ότι το βράδυ κλείνω τον router και έτσι δεν έχουν το απαραίτητο σήμα για να κάνουν τα τεστ τους - και γιαυτό αυτή η σύμπτωση.

Στο εξής θα το αφήνω ανοιχτό 24 ώρες το 24ωρο για να δω μήπως υπάρξει βελτίωση.

Εσείς με τί συχνότητα "βιώνετε" διακοπές;

Οπου νάναι θα αρχίσω και εγώ να βάζω το π προστά στο όνομα του ΟΤΕ και την επόμενη φορά κάτι πρέπει να κάνω. Αρχικά με παράπονα σε κάποια υπηρεσία παραπόνων του ΟΤΕ.

manoulamou
28-08-06, 15:49
Αν και εχει αναφερθει συχνα αυτο το προβλημα της περιεργης διακοπης
κατα την διαρκεια της νυχτας η αιτια δεν ειναι παντοτε ο ΟΤΕ.
Kι εμεις με ΟΤΕ/ΟΤΕνετ μερικες φορες το κλεινουμε τη νυχτα, αλλα δεν ειχε ποτε αποσυνδεση.
Θα βοηθουσε να μας ελεγες την περιοχη σου, τον παροχο συνδεσης ISP και μοντελακι router.

dhmk
28-08-06, 16:01
Στο Χολαργό μένω. Είναι πρόβλημα συνχρονισμού του router. Εχει συμβεί άπειρες φορές και έχει "διορθωθεί" άλλες τόσες. Είναι πρόβλημα ΟΤΕ και μόνο.

Το ερώτημα παραμένει. Πόσο συχνά σας "κρεμάει" ο ΟΤΕ; Πόσο καιρό κάνει να διορθώσει το πρόβλημα; 'Η είμαι ο "μόνος" σε αυτή τη κατάσταση;

teo_L20
28-08-06, 16:34
Δεν ανέφερες ISP και model of router...

dhmk
28-08-06, 19:01
Είναι η OTENET και το router είναι το Speedtouch 585. Πλήν όμως νομίζω ότι ήδη επέμεινα ότι δεν έχει καμμιά σχέση αυτό το "κατ' εξακολούθηση" πρόβλημα με τον ISP και τον router.

Από ότι φαίνεται από τις απαντήσεις, πρέπει να είμαι ο μόνος... Ούτε καν γίνεται κατανοητό αυτό που λέω.

sdikr
28-08-06, 19:15
Ερώτηση τι μετρήσεις έχει το ρουτερ (snr etc)

Πολλά μπορεί να υποθέσεις οτι φταίνε (κυριώς απο την πλευρά οτε)
Πχ πρόβλημα στην πόρτα (μπορείς να ζητήσεις να σε αλλάξουνε ή να την κάνουν reset)
πρόβλημα με υγρασία στα καλώδια (τώρα εδώ ειναι δυσκόλο να αλλάξουν καλώδιο)


Εμένα μου είχε τυχεί μονο μια φορά, και η πλάκα ήταν οτι ενώ δεν συχρόνιζε στην άλλη ακρη με βλέπαν συνδεμένο μέχρι που του κάναν ρεσετ

dhmk
28-08-06, 20:04
Μόλις επανήλθε η σύνδεση. Το πρόβλημα έχει να κάνει με το κέντρο των DSLAM. Εκεί πάντα κάτι κάνουν κάθε φορά και το διορθώνουν. Δεν έχει να κάνει με το σύρμα. Η απόδοση του router όταν συνχρονίζει, αυτού που έχω τώρα αλλά και του DLINK που χρησιμοποιούσα πριν κάνα 15νθήμερο, είναι πολύ ικανοποιητική.

Μάλλον κάτι πειράζουν στο κέντρο και χαλάνε τις συνδέσεις. Αν δεν είναι αναμένο το router, δεν μπορούν να τεστάρουν αν όλα λειτουργούν και το αφήνουν. Τουλάχιστον έτσι υποθέτω.

Φαντάζομαι ότι έχουν ταράξει τη πόρτα στο reset. Αν με πάρουν από το κέντρο και πάλι τηλέφωνο θα επιμείνω να μου αλλάξουν πόρτα ή τέλος πάντων να το... διαπραγματευθώ το ζήτημα αφού όπως φαίνεται δεν συμβαίνει και στους υπόλοιπους.

chatasos
28-08-06, 20:38
Μήπως είσαι σε siemens2?

dhmk
28-08-06, 20:58
Μήπως είσαι σε siemens2?

Δεν έχω ιδέα. Πριν κανά δύο χρόνια μου είχαν πει ότι είμαι σε Intracom.

Avvocato
29-08-06, 03:00
Λοιπον φιλε dhmk ακουσε λιγο μερικες πιθανοτητες για το προβλημα σου.

1. μπορει να εχεις ελατωμα στον router και να χανει τον χρονιζμο. Το παθαινε κι εμενα ενας παλιοτερος που ειχα μεχρι που δεν μπορεσε ποτε να ξανασυνχρονιστει, κι εγω νομιζα για τρεις μερες οτι χαλασε η γραμμη. μεχρι και τεχνικο σπιτι εφερα θυμαμαι τοτε στην Ιταλια να κανει τεστ.
Για μια ευκολη λυση δοκιμασε ενα modem adsl για να δεις αν κι εκεινο χρονιζει ή οχι.

2. μπορει οντως να κανουν παροδικη συντιριση ή και ρυθμισεις στο dslam της περιοχης σου

3. μπορει να εχει προβλημα η πλακετα (πορτα) που σε εχουν συνδεσει και καποια στιγμη να χαλαει, αλλα αυτο θα επρεπε να στο κανει συχνοτερα κι οχι μονο τα βραδια

4. αν σου κοβει απλα τη συνδεση και δεν χανει τον χρονισμο μπορει να φταινε τα settings στο ρουτερ ετσι ωστε αν μενει σε idle χωρις καθολου traffic να σε αποσυνδεει αυτοματα, μιας και τα περισσοτερα μοντελα εχουν τετοια επιλογη.

5. μπορει να ειναι προβλημα της ΔΕΗ κανοντας αυξομιωσεις στην ταση του ρευματος , με αποτελεσμα να χαλαει το τηλεφωνικο σημα.......(πολυ extreem περιπτωση)

pk33
29-08-06, 09:35
κατ΄ αρχήν το "βιώνεται" που γράφεις είναι 2ο πληθυντικού, που παίρνει κατάληξη σε "Ε" και όχι σε "αι"!!!!!!!! Το "αι" είναι κατάληξη του 3ου ενικού.

Επίσης, δεν κάνουν reset την πόρτα, γιατί απλά στον ΟΤΕ για να γίνει αυτό πρέπει να επιμείνεις πάρα πολύ!
Το ότι χαλάει μόνο τα βράδυα μπορεί να σημαίνει ότι κάνει προγραμματισμένες εργασίες ο ΟΤΕ αλλά αυτό θα ίσχυε για όλο το DSLAM (1000 τουλάχιστον χρήστες ) ή για μία πόρτα του DSLAM (τουλάχιστον 32 χρήστες).
Από τη στιγμή που είσαι ο μοναδικός που έχει αυτό το πρόβλημα, πρώτα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι δεν είναι θέμα ρύθμισης του router σου. Για δεν μήπως έχει κάποιον timer που αν μένει idle για κάποια ώρα αποσυνδέεται...

dhmk
29-08-06, 10:11
Παιδιά διαβάζετε ποτέ τι ακριβώς γράφει ο άλλος; Το συμπέρασμα ότι είμαι ο "μόνος" μπορώ να το εξάγω μονο από τις απαντήσεις εδώ.

To ρουτερ απλά δεν συγχρονίζει κάποια στιγμή και μετά παίρνω το 121 και σε διάστημα 48 ωρών (όπως πια το έχω μάθει απέξω και μου λενε στο τηλέφωνο) θα το έχουν διορθώσει, πάρει τηλέφωνο κτλ. Και όπως περίπου γίνεται.

Σχετικά με το συνχρονισμό τί ρυθμίσεις έχει το δικό σας ρούτερ; Αναρωτιέμαι. Και τα δυο που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν είχαν την παραμικρή ρύθμιση εκτός από user name, password κτλ. Σχεδόν μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον πελάτη που επίμονα ζητά κανταίφι και το γκαρσόνι του λέει ότι δεν έχει.

Ευχαριστώ για τις ορθογραφικές παρατηρήσεις.

pk33
29-08-06, 10:59
Το θέμα είναι ότι κάποιες φορές φταίει η συνεργασία του ADSL router με το DSLAM. Κι εγώ είχα τέτοια εμπειρία με ένα ADSL router που κολούσε τη γραμμή και έπρεπε να γίνει reset (ανακατασκευή του VC) από τον ΟΤΕ. Το θέμα είναι οτι ο ΟΤΕ δεν κάνει ανακατασκευή του VC παρα μόνο αν το ζητήσεις επίμονα. Αν έχει όμως πρόβλημα το συγκεκριμένο ADSL router με το συγκεκριμένο DSLAM θα έχεις συνέχιεια προβλήματα.

dhmk
29-08-06, 11:17
Τον Αύγουστο έχω χρησιμοποιήσει δύο μόντεμ και το τελευταίο είναι το speedtouch που πήρα από τον ΟΤΕ. Η συμπεριφορά και από τα δυο ήταν ακριβώς η ίδια.

Εν τω μεταξύ το πρόβλημα συμβαίνει τη νύχτα, όταν ο ρούτερ είναι κλειστός. Πριν τον κλείσω το βράδυ είναι ολα ΟΚ, το πρωί τον ανοίγω (power on) και δεν συγχρονίζει. Αρα ότι κι αν συμβαίνει, συμβαίνει κατά τη διάρκεια που ο ρούτερ μου είναι κλειστός και άρα μόνο στο κέντρο των DSLAM του ΟΤΕ της περιοχής μου.

yiapap
29-08-06, 12:19
Λέτε τα Siemens2 να έχουν καμμιά επιλογή Powersave :lol:
Πέραν της πλάκας, άσε ανοιχτό το router dhmk και δες αν αλλάζει η κατάσταση.

Avvocato
29-08-06, 12:22
τοπροβλημα με τον συνχρονισμο στο κανει ομως και στα modem????

dhmk
29-08-06, 12:43
Αν εννοείς και στα δύο μόντεμ, ναι και στα δύο η ίδια συμπεριφορά.

gatoulas
29-08-06, 12:50
άστο ανοιχτό το ρημάδι. δεν καίει τίποτα από ρεύμα.

dhmk
29-08-06, 14:47
Η σύμπτωση των προβλημάτων του Αυγούστου με τα πιλοτικά αύξησης ταχυτήτων κτλ, δεν πρέπει να είναι τυχαία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.