PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκοτώνει το Android κουταβάκια (micro) SD;



mrsaccess
14-12-10, 18:01
Τους τελευταίους 7-8 μήνες στο Magic μου έχουν χαλάσει δύο κάρτες microSD. Νόμισα πως φταίει η συσκευή, αλλά όταν ένας συμφορουμίτης μου είπε πως και το Desire του έχει χαλάσει κάρτα microSD είπα να το ψάξω και βρήκα πως αυτά τα προβλήματα είναι πολύ κοινά στο Android.

Οι κάρτες μου έχουν βγάλει και οι δύο bad sectors αν και υπάρχουν και φορές που απλά το filesystem έγινε corrupted.
Είναι επώνυμες κάρτες (η original Kingston microSD και μια Sandisk microSDHC από Γερμανό) αλλά class 2, οπότε λογικά δεν έχουν wear leveling.

Το θέμα είναι πως χρησιμοποιώ flash κάρτες εδώ και πολλά χρόνια και αυτή είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάρτες να μου χαλάνε και μάλιστα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Έχει τύχει να δω corrupted filesystem αλλά bad sectors ποτέ.

Το τηλέφωνο το έχω με διάφορες ROM και configurations, οπότε δεν τίθεται θέμα να φταίει κάτι τέτοιο. Άλλωστε μια αναζήτηση στο google θα σας δείξει πως δεν περιορίζεται στις συσκευές μιας εταιρείας.
Ο μόνος κοινός παρανομαστής είναι πως τα bad sectors εμφανίστηκαν στο fat32 partition (είχα σε κάποιες περιπτώσεις ext3 και swap αλλά αυτά ήταν μια χαρά) και νομίζω κοντά στο fat(able).

Είναι πολύ ενοχλητικό μιας και το backup της κάρτας δεν είναι πάντα στη κορυφή της λίστας των εργασιών που έχουμε να κάνουμε. Εσείς τι εμπειρίες έχετε;

Νikosanagn
14-12-10, 18:19
Όχι αλλά έχω το κινητό 2-4 μήνες.

Είσαι σίγουρος οτι είναι υπεύθυνο το λογισμικό και όχι η συσκευή?...

nEC
14-12-10, 18:36
HTC magic εδω 10 κάτι μηνών με 16αρα chass 4 SDHC toshiba, κανένα πρόβλημα :oneup:

psyxakias
14-12-10, 18:38
Δύο απορίες ενός άσχετου από SD κάρτες:
Μήπως οι custom ROMs που χρησιμοποιείς, ενσωματώνουν τίποτα optimized kernels/filesystems προκαλώντας υψηλό αριθμό I/O στην κάρτα;
Μήπως κάνεις εγκατάσταση των εφαρμογών στις κάρτες και δημιουργείται συνεχόμενη I/O κίνηση;

Υποθέτω πως η υψηλή ή συνεχόμενη I/O κίνηση στην κάρτα, από μια συσκευή που λειτουργεί 24/7, θα μπορούσε να μειώσει το χρόνο ζωής της. :rolleyes:

Νikosanagn
14-12-10, 18:40
Υποθέτω πως η υψηλή ή συνεχόμενη I/O κίνηση στην κάρτα, από μια συσκευή που λειτουργεί 24/7, θα μπορούσε να μειώσει το χρόνο ζωής της. Ίσως αλλα όχι σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα...

psyxakias
14-12-10, 18:44
Ίσως αλλα όχι σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα...Υπάρχει κάποιο MTBF για SD κάρτες ή σχετίζεται αποκλειστικά με τα writes; :hmm:

sprog111
14-12-10, 18:54
Υπάρχει κάποιο MTBF για SD κάρτες ή σχετίζεται αποκλειστικά με τα writes; :hmm:
1000 writes?

mrsaccess
14-12-10, 19:19
Δύο απορίες ενός άσχετου από SD κάρτες:
Μήπως οι custom ROMs που χρησιμοποιείς, ενσωματώνουν τίποτα optimized kernels/filesystems προκαλώντας υψηλό αριθμό I/O στην κάρτα;
Μήπως κάνεις εγκατάσταση των εφαρμογών στις κάρτες και δημιουργείται συνεχόμενη I/O κίνηση;

Υποθέτω πως η υψηλή ή συνεχόμενη I/O κίνηση στην κάρτα, από μια συσκευή που λειτουργεί 24/7, θα μπορούσε να μειώσει το χρόνο ζωής της. :rolleyes:
Όχι γιατί η πρώτη κάρτα χάλασε με την original rom της HTC που δεν υποστήριζε apps2sd, ούτε είχα κάνει root τη συσκευή.
Επίσης στο Nokia N73 έχω κάρτα miniSD class 2 για τρία χρόνια περίπου και δεν έχει πάθει τίποτα.

Όπως σας είπα το google μου αποκάλυψε πλήθος παραπόνων σε διάφορες συσκευές και κατασκευαστές άρα αποκλείω τη rom ή τη συσκευή ως υπεύθυνους. Μια εφαρμογή βέβαια θα μπορούσε να φταίει.

psyxakias
14-12-10, 19:21
Εφαρμογή που προκαλεί hardware issues; Δύσκολο, εκτός και αν κάνει κάτι από αυτά που προανέφερα.


Όπως σας είπα το google μου αποκάλυψε πλήθος παραπόνων σε διάφορες συσκευές και κατασκευαστές.Αποκάλυψη τώρα! :lol:

riddle3
14-12-10, 19:26
Για τα bad sectors πρέπει να πέφτεις στην περίπτωση, όσο για το corruption, read on.

Πολλές φορές γίνεται corrupt το fat32 όταν έχεις a2sd-ext εάν το συνδέσεις σαν usb storage mode, το βγάλεις κανονικά και μετά το ξανασυνδέσεις.

Πρέπει να είναι θέμα kernel/configuration με το a2sd-ext, για αυτό πχ ο cyanogen δεν έχει καθόλου στη rom του, καθώς θεωρείται ugly hack.

Στο desire forum στους xda υπάρχουν αρκετά threads με αυτό το πρόβλημα, αλλά από όσο ξέρω πρέπει να έχει λυθεί στις τελευταίες roms.

mrsaccess
14-12-10, 22:27
Ναι, αυτό με το corrupted filesystem είναι γνωστό και συμβαίνει με το τρόπο που λες αλλά νομίζω γίνεται και σε stock συσκευές (πχ κάποια droid).

euri
14-12-10, 22:36
Σε μένα χάλασε η "μαμά" microSD στο Desire με τα πάντα σε stock (non-rooted). Δεν έχω ψάξει ακόμα το λόγο της αστοχίας...

netlag
14-12-10, 23:05
οταν λεμε χαλασε η SD, σημαινει οτι θα ειναι unreadable ή unmountable?
Η πρεπει να την scanαρουμε με καποιο ειδικο tool για πχ bad sectors κλπ?

Αν μιλαμε για την πρωτη περιπτωση, η δικια μου Transcend 8gb class 6, δουλευει (προς το παρον ok) σε custom rom με a2sd.

Storrmrain
14-12-10, 23:09
Κανενα προβλημα εδω και 4 μηνες με το Galaxy S και καρτα μνημης που μετεφερα απο το HD2 μου και πριν ειχα στο Touch Pro2.

mrsaccess
14-12-10, 23:33
οταν λεμε χαλασε η SD, σημαινει οτι θα ειναι unreadable ή unmountable?
Η πρεπει να την scanαρουμε με καποιο ειδικο tool για πχ bad sectors κλπ?

Αν μιλαμε για την πρωτη περιπτωση, η δικια μου Transcend 8gb class 6, δουλευει (προς το παρον ok) σε custom rom με a2sd.

Εννοούμε όλες τις περιπτώσεις όπου για κάποιο λόγο η κάρτα σταμάτησε να διαβάζεται από το κινητό ή/και τον υπολογιστή.
Είτε γιατί έγινε corrupt το σύστημα αρχείων, είτε γιατί εμφάνισε bad sectors.
Διορθώνονται και τα δύο, το πρώτο με format ή chdsk πιο σπάνια, το δεύτερο εφόσον τα bad sectors δεν είναι στην αρχή της κάρτας, format και chdsk - scan for bad sectors ώστε να τα μαρκάρει για να μην χρησιμοποιούνται.

Lumens
15-12-10, 04:03
Έχω το Magic και έχω αλλάξει άπειρες rom και δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής. Έχω τη μαμά kingston 2gb που είχε μέσα.

Morx
15-12-10, 07:18
Μια 4gb καρτα Sd την εχω τεντωσει εδω και 9 μηνες και δεν ειπε κιχ...

δε νομαζω να φταιει το android αποκλειστικα..

arkara
16-12-10, 03:50
Και εγώ με άπειρες rom και την μαμα κάρτα. Όλα καλά με cyanogenmod από έκδοση 4 εως 6.1

ikyriakidis
17-12-10, 11:11
Με nexus one εδώ και 7 μήνες κανένα πρόβλημα.

georgis4
24-12-10, 12:09
Και εγω εδω και 4 μηνες με το LG GT540 και app2sd με την καρτα μιση σε fat32 και μιση ext κανενα προβλημα απολυτος...;)

touristas0
28-12-10, 00:10
3 μήνες με 16GB Kingston Class10 στο X10 mini pro και δεν έχω κανένα πρόβλημα...όταν συνδέω το τηλ με το pc η κάρτα αποσυνδέεται απ'το X10 και είτε κάνω ασφαλή κατάργηση ή όχι δεν είχα κανένα πρόβλημα.

jose_ee1985
28-12-10, 00:33
13 μήνες με kingston 8gb class6, no prob at all!

psyxakias
05-02-12, 13:00
Με τι πρόγραμμα ελέγχετε τις SD card για bad sectors κτλ; Μάλλον θα χρειαστεί να ψηφίσω και εγώ στη δημοσκόπηση. :p

mrsaccess
05-02-12, 17:05
dd_rescue ή ddrescue
Κάνουν και τα δύο. Copy στο /dev/null και βλέπεις αν, που και πόσο χτυπάει.

alefgr
05-02-12, 19:18
Σε τι λειτουργικό τρέχουν αυτά τα δύο utils; Υπάρχει κάτι για Windows;

mrsaccess
05-02-12, 19:37
Ωχ, αυτά είναι για linux. Δεν ξέρω τι υπάρχει για win. :biggrin:

blade_
06-02-12, 00:29
ενδιαφερον

προσωπικα δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα,αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι μετα απο restart αργουν να εμφανιστουν ολες οι εφαμοργες,μερικες φορες κ καθολου!

ολα αυτα σε san francisco στην στοκ καρτα

psyxakias
06-02-12, 13:43
Εγώ τελευταία "υποφέρω" από filesystem corruptions (χάνονται αρχεία ξαφνικά) αλλά ύστερα από ψάξιμο είδα ότι συμβαίνει και στην εσωτερική μνήμη αλλά και στην εξωτερική κάρτα, οπότε υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με τη συσκευή ή πιθανότατα με το λειτουργικό της.

blade_
01-10-12, 00:17
μαλλον μπαινω στο κλαμπ τις τελευταιες μερες

ειχα τραβηξει μερικες φωτο κ βιντεο παω να τις δω σημερα ,αφαντες..βαζω το ανδροιδ να κανει φορματ ,τιποτα
τη βαζω σε reader,παλι δε γινεται φορματ,τουλαχιστον προλαβα εσωσα μερικα πραματα...

το sentinel τη βλεπει αλλα δε μπορει να κανει τιποτα σαυτην...υπαρχει αλλος τροπος για φορματ καρτας?

psolord
01-10-12, 08:57
Έχω πέσει σε 4 χαλασμένες microSDs τα τελευταία χρόνια. 2 DOA και 2 RMA. Τρεις Samsung, μία Kingston.

Δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το Android ή το κινητό μου ή απλά η Samsung φτιάχνει τις κάρτες με σάλιο.

Προς το παρόν το έχω γυρίσει σε Sandisk και βλέπουμε.

blade_
01-10-12, 12:23
φτιαχνονται με τιποτα η μπα?

ωχ samsung δε λεει ε?και βλεπω μια καλη κ γρηγορη στα 10 ευρω κ πιο φθηνα απο αμαζον με φοβερες κριτικες..

psolord
01-10-12, 18:01
φτιαχνονται με τιποτα η μπα?

ωχ samsung δε λεει ε?και βλεπω μια καλη κ γρηγορη στα 10 ευρω κ πιο φθηνα απο αμαζον με φοβερες κριτικες..

Απο Αμαζον τις εχω παρει ολες.:p Φυσικα μπορει καλλιστα να ειμαι η εξαιρεση στον κανονα.

blade_
01-10-12, 19:51
σιγουρα :p

venumis
02-10-12, 13:10
Κανένα πρόβλημα εδω και χρόνια πλέον !!

Πως βγήκε αυτη η "μπόχα" το οτι το android ευθύνεται για πρόβλημα στις κάρτες ?
Μου εχουν χαλάσει 2 σκληροί δίσκοι ολα αυτα τα χρόνια στον υπολογιστή μου, να υποθέσω οτι φταίνε τα windows ?

Φιλικά :)

patch
02-10-12, 13:17
πάνω από χρόνο σε sony xperia neo v, μία sandisk 8Gb κανένα πρόβλημα
έχει φάει από την πρώτη μέρα custom rom, και άπειρες
apps2sd πάντα είχε, και το λιώνει και ο πιτσιρίκος με παιχνίδια βάλε-βγάλε

mrsaccess
04-10-12, 20:52
Κανένα πρόβλημα εδω και χρόνια πλέον !!

Πως βγήκε αυτη η "μπόχα" το οτι το android ευθύνεται για πρόβλημα στις κάρτες ?
Μου εχουν χαλάσει 2 σκληροί δίσκοι ολα αυτα τα χρόνια στον υπολογιστή μου, να υποθέσω οτι φταίνε τα windows ?

Φιλικά :)

Τι σχέση έχει ο υπολογιστής και τα windows; Οι συγκρίσεις οφείλουν να έχουν νόημα.
Αν είχες και Linux και Windows και Mac OS X και οι σκληροί χτυπούσαν μόνο στα Windows, εσύ δεν θα αναρωτιόσουν αν υπάρχει σύνδεση;

Από τα χέρια μου έχουν περάσει δεκάδες κάρτες SD και CF σε κινητά και φωτογραφικές μηχανές, κάποιες λειτουργούν ασταμάτητα επί πολλά χρόνια. Μέχρι να πάρω Android δεν μου είχε χτυπήσει ποτέ καμιά και ξαφνικά στο Android μου χτύπησαν 2 σε 7-8 μήνες. Δεν είναι λογικό λοιπόν να σκεφτώ πως ίσως υπάρχει σχέση; Οπότε και έκανα μια δημοσκόπηση για να δω αν είναι μεμονωμένο περιστατικό.

blade_
04-10-12, 22:51
αποτι φαινεται μαλλον υπαρχει

η δικη μου που χαλασε ειναι εργοστασιακη,δλδ τη φορουσε το κινητο..αραγε δικαιουμαι αντικατασταση?:hmm:

kostasa01
30-10-12, 10:20
Καλημέρα στην κοινότητα.

Εχω το htc wildfire Ι. Πριν απο μια βδομάδα η κάρτα απλά παρέδωσε πνεύμα, μεσα στο κινητό μου.
Δε γνωρίζω αν ειναι bad sectors ή cor/ files.. Ηταν μια microsd kingston class 4 16gb.. :(
Μου έκανε τρομερή εντύπωση μιας κ πρωτη φορά μου "χαλαει" κάρτα.. Για αυτό κ το γουγλαρα κ βρήκα αυτό το νήμα..

Υποθέτω πως πρέπει να υπάρχει κάποια συσχέτιση.
Τελικά δεν ειμαι ο μονος.

psolord
30-10-12, 11:06
Φίλε μέχρι στιγμής οι μόνες κάρτες που δεν μου έχουν χαλάσει είναι οι Sandisk.

Kingston και Samsung έχω από δύο χαλασμένες (RMA'd). Μπορεί να ήταν τυχαίο, δε λέω.

Πάντως από εδώ και πέρα, κάνω κάθε βδομάδα backup της internalSD και της externalSD στον υπολογιστή, για να είμαι σίγουρος.

mrsaccess
30-10-12, 15:56
Εμένα μου έχουν χαλάσει Sandisk και Kingston και έχουν επιζήσει Transcend και MyMemory. :p

sprog111
30-10-12, 19:04
Οι κάρτες αυτές έχουν όριο τις 1000 εγγραφές τουλ μέχρι πριν λίγο καιρό, όπως έχουν και οι ssd τις 2500-5000 ανά κελί (?) μνήμης, χωρίς όμως τους εξελιγμένους αλγόριθμους αυτών (των ssd) για το που θα γράψουν ώστε να αποφευχθεί το φαινόμενο. Στην περίπτωσή τους ο έλεγχος μάλλον επαφίεται στο λειτουργικό όποτε εξηγείτε και ο τίτλος του νήματος. Πιστεύω στις νεώτερες εκδόσεις του android να είναι λιγότερο έντονο το πρόβλημα, αν και για να δουλέψει θέλει να μην γεμίζουμε τις μνήμες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.