PDA

Επιστροφή στο Forum : Αργό σερφάρισμα/πρόβλημα ταχύτητας μετά από αναβάθμιση



dragonfighter
28-08-06, 15:06
Πριν λίγες μέρες αναβαθμίστηκε και στην δουλειά μου η adsl, από 1024 σε 2048. Η ταχύτητα downloading αυξήθηξε όπως ήταν αναμενόμενο, αλλά το σερφάρισμα έγινε πολύ πιο αργό.. Υπερφόρτωση του dns server της otenet; Το router είναι το sagem 1500 wg, λέτε να φταίει αυτό;
Τι στο @#$@#@# (καλό) μπορεί να φταίει; :p
Ευχαριστώ :worthy:

apok
28-08-06, 15:10
Δοκίμασες να κάνεις ping τους dns?

dragonfighter
28-08-06, 15:52
Ναι, αργεί λίγο στο πρώτο step (hop όπως λέγεται τεσπα) αλλά ο χρόνος που λέει ms είναι πολύ μικρός (κυμαίνεται από 14ms μέχρι 25ms)..
Και το σερφάρισμα άλλοτε σπάει νεύρα και άλλοτε πετάει.. Για να δούμε...

nrg_polini
28-08-06, 16:19
Και εγω εχω το ιδιο προβλημα,μια πεταει μια σερνεται το σερφαρισμα ενω τα downloads ειναι μια χαρα. Ταχυτητα 1024 με Οτενετ + router zyxel 650R. Και εμενα το προβλημα εμφανιστηκε σημερα το πρωι μετα την αναβαθμιση.

pelasgian
28-08-06, 16:43
αλλάξτε dns, δοκιμάστε opendns
* 208.67.222.222
* 208.67.220.220

ή βάλτε τον dns του forthnet.

Εδώ έχει τις διευθύνσεις τους:
http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=137590

dragonfighter
28-08-06, 16:43
Μα καλά, τι κάνουν πια; αναβάθμιση ή υποβάθμιση;
DSL έβαλα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, δεν μπορώ να αλλάζω dns και να κάνω γενικά tests, reset-restart κτλ και να κόβω την σύνδεση σε όλη την εταιρία επειδή δεν δουλεύουν οι dns τους. Έλεος :mad:

Thanks για τους εναλλακτικούς -opendns :respekt:

takis222
28-08-06, 17:00
Και 'γω...μια απο τα ιδια παιδια.....μια κρυο μια ζεστη,τωρα που γραφω εχει....κρυο:mad:.

dimangelid
28-08-06, 23:54
Έίμαι με conn-x 1024 (προσφορά με τα 47,5 ευρώ τον μήνα) . Εγώ δυστυχώς δεν ξέρω αν έχω αναβαθμιστεί γιατί το modem μου ( Siemens XPRESSLINKD ISDN ) δεν δείχνει την ταχύτητα στην οποία συγχρονίζεται, ούτε φαίνεται από το router στο οποίο είναι συνδεδεμένο. Σήμερα από το πρωί σέρνεται. Οι σελίδες αργούν να φορτώσουν (σε πολλές περιπτώσεις για να ανοίξω μια σελίδα πρέπει να πατήσω enter 2-3 φορές ώστε να πάρει μπρος) και ταχύτητα πάνω από 91-92 βλέπω σπάνια. Δοκίμασα speed test από το www.adslguide.org.uk (http://www.adslguide.org.uk) και μου έβγαλε: 605,7 Kbps downstream και 213,9 Kbps upstream . Το upload είναι μια χαρά. Το download όμως μαύρα χάλια. Δοκίμασα να κατεβάσω αρχείο 638 mb από το ftp της otenet ( ftp.otenet.gr (ftp://ftp.otenet.gr) ) και είχα ταχύτητες από 70-91 kb/s (με συνεχή σκαμπανεβάσματα) . Τα ping στο www.otenet.gr (http://www.otenet.gr) είναι
Απάντηση από: 62.103.128.215: bytes=32 χρόνος=38ms TTL=58
Απάντηση από: 62.103.128.215: bytes=32 χρόνος=29ms TTL=58
Απάντηση από: 62.103.128.215: bytes=32 χρόνος=25ms TTL=58
Απάντηση από: 62.103.128.215: bytes=32 χρόνος=23ms TTL=58
τα οποία τα βλέπω φυσιολογικά. Τι τρέχει; Είναι ανυπόφορη η κατάσταση σήμερα.

Νικαετός
29-08-06, 00:04
Μια ακόμα επιβεβαίωση από εμένα ...τα πάντα σέρνονται σε 1024 και χωρίς αναβάθμιση (ακόμα :( )

dimangelid
29-08-06, 00:24
Μια ακόμα επιβεβαίωση από εμένα ...τα πάντα σέρνονται σε 1024 και χωρίς αναβάθμιση (ακόμα :( )

Τι ταχύτητες είχες πριν και τι ταχύτητες τώρα; Speed test δοκίμασες; Pings;

Νικαετός
29-08-06, 00:58
Μέχρι και χθες 100 - 110 σταθερά από ftp ...κανένα πρόβλημα σε σερφάρισμα κλπ . Από σήμερα το απόγευμα max 50 -60 Kbps , σερφάρισμα ...χμ σέρνεται . Όχι δεν δοκίμασα τίποτε άλλο , απλά επιβεβαιώνω πως σήμερα τα πράγματα ΔΕΝ είναι καλά και ΧΩΡΙΣ αναβάθμιση ;)

dimangelid
29-08-06, 04:54
Μέχρι και χθες 100 - 110 σταθερά από ftp ...κανένα πρόβλημα σε σερφάρισμα κλπ . Από σήμερα το απόγευμα max 50 -60 Kbps , σερφάρισμα ...χμ σέρνεται . Όχι δεν δοκίμασα τίποτε άλλο , απλά επιβεβαιώνω πως σήμερα τα πράγματα ΔΕΝ είναι καλά και ΧΩΡΙΣ αναβάθμιση ;)

Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα έχουμε, με μόνη διαφορά ότι εγώ πιάνω μεγαλύτερες ταχύτητες... Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να δω και την ταχύτητα στην οποία συγχρονίζεται το modem ( siemens xpresslinkd isdn ) . Αν μπορέσω αύριο θα κάνω μερικά τηλέφωνα σε ΟΤΕ και Otenet να δούμε τι γίνεται ( αν και είμαι σίγουρος ότι δεν θα βγάλω άκρη ) .

giannis_mgr
31-08-06, 02:33
και εμενα μια καλα μια χαλια παει!οταν κανω κατεβασμα σε ενα αρχειο το κατεβαζει γρηγορα και στο τελοσ πριν τελειωσει απλα δεν το τελειωνει απλα κολλαει,που ωφειλεται κατι τετοιο!ευχαριστο

dragonfighter
31-08-06, 09:51
Πάντως εμένα το πρόβλημα με το σερφάρισμα κράτησε 3μέρες, τώρα είναι μια χαρά..:oneup:



και εμενα μια καλα μια χαλια παει!οταν κανω κατεβασμα σε ενα αρχειο το κατεβαζει γρηγορα και στο τελοσ πριν τελειωσει απλα δεν το τελειωνει απλα κολλαει,που ωφειλεται κατι τετοιο!ευχαριστο

Χμμ, αυτό είναι λίγο άσχετο. Aν έχεις το sagem 1500wg κατέβασε το τελευταίο firmware από το site της otenet.

reo
31-08-06, 11:11
Μέχρι και χθες 100 - 110 σταθερά από ftp ...κανένα πρόβλημα σε σερφάρισμα κλπ . Από σήμερα το απόγευμα max 50 -60 Kbps , σερφάρισμα ...χμ σέρνεται . Όχι δεν δοκίμασα τίποτε άλλο , απλά επιβεβαιώνω πως σήμερα τα πράγματα ΔΕΝ είναι καλά και ΧΩΡΙΣ αναβάθμιση ;)

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μένα (Περιοχή Κ. Τούμπας Θεσ/νίκη) εδώ και μια εβδομάδα..
Ενώ το upload μου είναι φυσιολογικό το download περιορίζεται σε ταχύτητες έως 60-65 kbps ..
Χάλια δηλαδή για μια 1024/256..

Δεν ξέρω είναι άραγε λόγω επικείμενης αναβάθμισης?....

takisx
31-08-06, 12:45
Δεν ξέρω αν είναι λόγω επικείμενης αναβάθμισης αλλά σ' εμένα που έχει ήδη αναβαθμιστεί η 1024 γραμμή μου πριν d/l είχα 60-70 τώρα σε 2048 130-140 μάξιμουμ. Είναι αυτό κύριοι 2048; ή ήταν 1024;

referravag
31-08-06, 14:30
Δεν ξέρω αν είναι λόγω επικείμενης αναβάθμισης αλλά σ' εμένα που έχει ήδη αναβαθμιστεί η 1024 γραμμή μου πριν d/l είχα 60-70 τώρα σε 2048 130-140 μάξιμουμ. Είναι αυτό κύριοι 2048; ή ήταν 1024;

Να σου πω ούτε για 1 ούτε για 2Μbits φαίνεται;;Κάτι δεν πάει καλά.Εγώ με 1Μbit καθώς δεν έχω αναβαθμιστεί ακόμα, κατεβάζω σταθερά όλη τη μέρα με 107-112KBs/s και στο σερφάρισμα δεν έχω πρόβλημα.

Τώρα για να δούμε και πόσο πίσω είμαστε σε σχέση με την Ευρώπη, του πατέρα μου στη Γερμανία του ενεργοποιήθηκε χθές η 2Μbits ADSL συνδρομή του και σε ένα τεστ που έκανε στο www.testmy.net του είπε ότι κατεβάζει με 247ΚΒs/s! Δηλαδή όσο σχεδόν το θεωρητικό μέγιστο της 2Mbits γραμμής. Και όλα αυτά με 20€ το μήνα! Που να την αναβαθμίσει σε 6Μbits (καθώς δεν είναι πολύ πιο ακριβή νομίζω 6€ παραπάνω). Εκεί να δείτε ταχύτητες!

Τι να πει κανείς; Εμείς είμαστε ακόμα στην αναβάθμιση...από μέτριο σε απλά καλούτσικο.

Νικαετός
31-08-06, 15:19
Kαι μετά την αναβάθμιση σε 2048 , οι ταχύτητες εκτοξεύτηκαν σε ...23 ΚΒ/s ...όχι άλλο κάρβουνο λέμε ...(όχι μόνο με ΟΤΕΝΕΤ αλλά κα με demo από άλλον ΙSP )

NIKOLAKIS123
01-09-06, 14:18
παιδια εχω το εξης προβλημα,
πριν 5 μερες αναβαθμιστικε η γραμμη απο
1024 σε 2048 περιοχη χιλτον.ολα καλα απο εκεινη τη στιγμη και για 2 μερες
κατεβαζα με 207kb/sec σε ελλαδα και εξωτερικο
μετα απο τις 2 μερες αυτες η ταχυτητα στο εσωτερικο δινει
καλες ταχυτητες γυρο στο 170 το πρωι και 180 το βραδυ μονο ομως
σε ελληνικα ftp η ελληνικους servers.
καθε site του εξωτερικου μετα απο αυτες τις δυο μερες
μου δινει maximum 85kb/sec.
τι εγινε ξαφνικα με ολα τα site του εξωτερικου
και κατεβαζει ετσι χαμηλα.
ως τωρα που γραφω αυτο το μηνυμα εξακολουθω με εξωτερικο να εχω χαμηλη
ταχυτητα εν αντιθεση με το εσωτερικο που η ταχυτητα ειναι πολυ καλη.
μηπως εχει βαλει κοφτη η οτενετ με εξωτερικο?
αναμενω την βοηθεια σας αν καποιος γνωριζει η εχει παρομοιο προβλημα.

nikosuoa
01-09-06, 16:35
Έχω το onDSLkit 1026/26e, πριν την αναβάθμιση είχα ταχύτητες max 95-105Kb/s εχθές και σήμερα η σύνδεση σέρνεται στα 45-50Kb/s, ενώ από το πρωί το linksys συγχρονίζει στα 2048ΚΒ/s. Ελπίζω να λυθεί σύντομα το πρόβλημα. DSLAM Κωνσταντινουπόλεως, Πάτρα.

depmode
01-09-06, 17:37
Φιλε NIKOLAKIS123,μια χαρουλα εισαι.
Φαντασου οτι οι περισσοτεροι με 2048 κατεβαζουν γυρω στα 50kb/s,εγω δε με 20-30kb/s.
Αναψε καμια λαμπαδα:p

NIKOLAKIS123
01-09-06, 17:57
Φιλε NIKOLAKIS123,μια χαρουλα εισαι.
Φαντασου οτι οι περισσοτεροι με 2048 κατεβαζουν γυρω στα 50kb/s,εγω δε με 20-30kb/s.
Αναψε καμια λαμπαδα:p

να σαι καλα ομως γιατι ενω εγινε αναβαθμιση σε 2048 δεν ανεβηκαν οι ταχυτητες ειδικα με το εξωτερικο?
θα μεινω με το ερωτημα?:hmm:

hemlock
01-09-06, 18:00
ισως να θελουν να κανουν αναβαθμισεις.Ποιος ξερει?
Ισως η γραμμη σου να θελει στρωσιμο καμια βδομαδα ακομα....Πολλα παιζουν

NIKOLAKIS123
01-09-06, 18:03
ισως να θελουν να κανουν αναβαθμισεις.Ποιος ξερει?
Ισως η γραμμη σου να θελει στρωσιμο καμια βδομαδα ακομα....Πολλα παιζουν

ναι και εγω αυτο πιστευω
παντος σιγουρο ειναι οτι κατι παιζει δεν ειναι φισιολογικο στο εσωτερικο μπομπα οι ταχυτητες
και με το εξωτερικο μιση ταχυτητα.

ermis333
01-09-06, 18:06
ισως να θελουν να κανουν αναβαθμισεις.Ποιος ξερει?
Ισως η γραμμη σου να θελει στρωσιμο καμια βδομαδα ακομα....Πολλα παιζουν

:lol: Ρε σύ τι είναι η γραμμή ADSL, κινητήρας και θέλει στρώσιμο;;; :worthy: :worthy: :worthy:


Έγραψες απλά.....:respekt:


Φίλε προφανώς ακόμα παίζει ο ΟΤΕ με τις ταχύτητες μπορεί να μην έχει αυξήσει και τη σύνδεση με το BBRAS και γι αυτό δεν μπορείς να δείς διαφορά

ΥΓ( μπορεί να είπες το ίδιο αλλά ήθελα να πετάξω το σχόλιο):rofl:

hemlock
01-09-06, 18:08
εκ πειρας μιλαω .και η δικη μου γραμμη τα ιδια εκανε.Μετα απο μια βδομαδα ειδα τις θεωρητικα μεγιστες τιμες σε down /upload...
Αυτο λεω εγω στρωσιμο...

tsaros
01-09-06, 21:14
θελει να κατεβασεις πρωτα 10-15gb και μετα σιγα σιγα στρωνει:lol:

Νικαετός
01-09-06, 22:50
Παιδιά , σε εμένα με το ondsl 1024 , ενώ πάντα είχα ταχύτητες από 100 - 115 (σε καμμία περίπτωση κάτω από 90) , από την ημέρα της αναβάθμισης σε 2048 ,δεν ανέβηκα ποτέ πάνω από τα 50 max , ενώ τις περισσότερες ώρες της ημέρας δεν ξεπερνάω τα 25 - 30 , (από otenet ftp και ntua) . Κατά τα λεγόμενα της ΟΤΕΝΕΤ , είναι θέμα ημερών να στρώσει η κατάσταση .

Πάντως αυτό που με ανησυχεί είναι πως και στο upload δεν πηγαίνει πάνω από 110 kbps ...:down:

depmode
02-09-06, 02:13
Nikoseagle,ζουμε βιους παραλληλους στο θεμα της adsl.Ακριβως στην ιδια κατασταση ειμαι και εγω,αν και απο σημερα το απογευμα κατι παει να γινει.Κοντευω να φτασω στα επιπεδα της 1024 καποιες στιγμες.Που θα παει;θα στρωσει :p .Παντως χειροτερα απο το τελευταιο τετραημερο δεν θα γινει.

chfilis
02-09-06, 13:14
εγω δεν πιστεύω ότι ειναι θεμα στρωσίματος ή να ανοιξει ο κινητήρας κτλ

απλά ο οτε δεν δίνει με τη μια τις ταχυτητες γιατι δεν ξέρει αν του φτάνει το bandwith με ΒΒRAS.απο εκεί και μετα ολοι ρε γαμώτο οι 2048 μετα απο αναβάθμιση έχουν πρόβλημα....εγώ σκέφτομαι μήπως κατά την αναβάθμιση του ΟΤΕ αλλάζει κάτι στα modem του(στο dslam) και για καποιο λογο δημιουργεί ασυμβατοτητα και για αυτό και όλο αυτό το σκηνικό(λεω για τις γραμμές που σερνονται)

όσο για τις ταχυτητες με το εξωτερικό ειναι λογικό ότι εκει θα υπήρχε το πρόβλημα.όλοι οι χρηστες για να κατεβάσουν κάτι ή για να σερφάρουν συνήθως(80%) ειναι σε server εξωτερικού.οσοι κατεβαζουν προγραμματα τραγουδια κτλ απο εξωτερικο.δεν ξέρω αν ο οτε και οι provider εχουν διπλασιάσει τη διασύνδεση τους.γιατί εκτός ότι πρεπει να τη διπλασιασουν λόγο αναβαθμίσεων του ότε.απο την άλλη λόγο των προσφορών αυξήθηκαν και οι χρηστες.οποτε δεν νομίζω να φτάνει για όλους.οπως έλεγε και ο πανουσης μην παιρνεται ναρκωτικά παιδιά δεν φτάνουν για όλους!!!κατι αντιστοιχο εγινε και εδω.δεν νομιζω ότι ολοι χρειαζομασταν 2048 γραμμή.αλλά όλοι πλέον το αφήνουμε να κατεβάζει στο τέρμα γκάζια όλη μέρα και όλη νύχτα...

chfilis
02-09-06, 13:31
εχουμε πει....κατι παιζει στις ενεργειες του οτε κατα την αναβάθμιση και κοβει το δικτυο.οχι οτι βαζει καποιον περιοριστή αλλά μάλλον κατι σχετικα με συμβατοτητα.ευχομαι να λυθει γρήγορα γιατι από οτι φαινεται ειναι πολλά τα προβληματα.αν και απο οτι βλέπω μόνο στα 2048 εχει πρόβλημα.καποιος με 768 δεν εχει παραπονεθει.δεν κοιταμε να κανουμε καμια αναβαθμιση drivers στα routerakia μας μηπως δεν υποστηρίζουν adsl+2?

geo7
02-09-06, 18:05
αν και απο οτι βλέπω μόνο στα 2048 εχει πρόβλημα...

οχι...:nono:
και απο 512-->1024 παιζει το ιδιο προβλημα...:(
εκτος αν ειναι και η 1024 adsl+2 :confused:

panosaoua
02-09-06, 18:36
εχουμε πει....κατι παιζει στις ενεργειες του οτε κατα την αναβάθμιση και κοβει το δικτυο.οχι οτι βαζει καποιον περιοριστή αλλά μάλλον κατι σχετικα με συμβατοτητα.ευχομαι να λυθει γρήγορα γιατι από οτι φαινεται ειναι πολλά τα προβληματα.αν και απο οτι βλέπω μόνο στα 2048 εχει πρόβλημα.καποιος με 768 δεν εχει παραπονεθει.δεν κοιταμε να κανουμε καμια αναβαθμιση drivers στα routerakia μας μηπως δεν υποστηρίζουν adsl+2?


Από τούμπα θεσσαλονίκης μετά από αναβάθμιση απο 384 ->768 (otenet εννοείται) μεγάλο πρόβλημα.
ενώ πριν δεν έιχα κανένα παράπονο (35-40 ΚΒ/σ από ftp.otenet.gr) τώρα από το ιδιο μέρος ταχύτητες 25-30 ΚΒ/σ.
Το σερφάρισμα πολύ δύσκολο.
Τα π2π σέρνονται όλη μέρα (εξαίρεση καποιες φορές το βράδυ).
Τονίζω ότι πριν την αναβάθμιση έιχα καλύτερες ταχύτητες.
Το πρόβλημα εξακολουθεί και τώρα να υπάρχει.
(και ο προξυ της οτενετ μου φαίνεται πάει ακόμα χειρότερα. πριν πήγαινε μια χαρά.)
Δεν ξέρω τι παίζεται ελπίζω να φτιάξουν γρήγορα τα πράγματα

chfilis
03-09-06, 10:44
γιατι βαζεις proxy καταρχας?
απο εκει και περα τα περισσοτερα παραπονα εδω ειναι για 1024 και πανω.με την 768 τη δικια σου μπορει απλα ο οτε να μην εχει ετοιμαστει πληρως ακομα.η να εχεις πεσει πανω σε πιταρισμενο dslam.

τελικα πιστευω οτι επρεπε η αναβαθμιση να γινεται σιγα σιγα.περιοχη περιοχη.και να δηλωνει ο οτε οτι εχει γινει στην ταδε περιοχη ειναι ετοιμο.και ελεγμενο.

panosaoua
03-09-06, 12:38
γιατι βαζεις proxy καταρχας?

Ο proxy που δουλεύει σωστά, πιστεύω ότι προσφέρει πολύ καλύτερο σερφάρισμα.



απο εκει και περα τα περισσοτερα παραπονα εδω ειναι για 1024 και πανω.με την 768 τη δικια σου μπορει απλα ο οτε να μην εχει ετοιμαστει πληρως ακομα.η να εχεις πεσει πανω σε πιταρισμενο dslam.
Βλέπω ότι τα παράπονα είναι για 1024, απλώς και εγώ προσθέτω τα δικά μου σε σχέση με την προηγούμενη κατάσταση που είχα.

Ελπίζω και εγώ να είμαστε ακόμη σε στάδιο υλοποίησης και να λυθούν τα προβλήματα.

chfilis
03-09-06, 13:04
το ελπιζω και εγω γιατι και ο κολλητος μου ειναι θεσσαλονικη κεντρο του πανε ολα χαλια.....εχει δηλωσει 3-4 φορες μια βλαβη και τιποτα....πρεπει ο βαρδαρης να χτυπαει τους τεχνικους του οτε και να ειναι λιγο πιο χαλαροι απο οτι ειναι σε ολη την αλλη ελλαδα.....κατι κεντρο θεσσαλονικης κατι καλαμαρια ειναι γενικα σε πολυ ασχημη κατασταση....να μην εχουν τηλ γραμμη και να τους λενε λειτουργει ολα μια χαρα...χωρις να θελω να κατηγορησω τους ολους τεχνικους απλα ισως καποιοι χαλανε την ολη προσπαθεια καποιων αλλων.....

NIKOLAKIS123
03-09-06, 14:33
ειναι ομως λογικο στο rapidshare αν κατεβασω ενα αρχειο μονο του να δινει 70kb/sec
και αν βαλω να κατεβαζει την ιδια στιγμη 3 αρχεια απο τον ιδιο server να εχω σε καθε αρχειο να κατεβαζει με 70kb/sec X3 =210kb/sec πως γινετε αυτο?
τι εμποδιζει το ενα αρχειο να δωσει το 210kb/sec
ενω στα 3 αρχεια δινει το maximum 210kb/sec?:hmm:

Drillgr
03-09-06, 15:25
ειναι ομως λογικο στο rapidshare αν κατεβασω ενα αρχειο μονο του να δινει 70kb/sec
και αν βαλω να κατεβαζει την ιδια στιγμη 3 αρχεια απο τον ιδιο server να εχω σε καθε αρχειο να κατεβαζει με 70kb/sec X3 =210kb/sec πως γινετε αυτο?
τι εμποδιζει το ενα αρχειο να δωσει το 210kb/sec
ενω στα 3 αρχεια δινει το maximum 210kb/sec?:hmm:
Οντως πολυ παραξενο αυτο.Δοκιμασε να κατεβασεις με download manager ενα αρχειο να δεις τι θα γινει. Εγω ακομα δεν εχω αναβαθμιστει και με αυτα που βλεπω εδω το απευχομαι για τωρα, ας αναβαθμιστω τελευταιος τον νοεμβριο! Καλυτερα με 107 παρα με 50...

islander
03-09-06, 15:48
Ηι παιδια και απο εναν καινουριο. Εγω με 384 οτενετ κατεβαζω πχ απο rapidshare με 39,5kbps με καλωδιο δικτυου 20 μετρα απο το μοντεμ, εντωμεταξυ ειναι συνδεμενοι 2 υπολογιστες (ehternet & usb). Μεχρι τωρα νομιζα οτι ηταν αργη η ταχυτητα αλλα με αυτα που διαβασα εδω νομιζω οτι ειναι ικανοποιητικη. Σωστα?

chatasos
03-09-06, 16:05
ειναι ομως λογικο στο rapidshare αν κατεβασω ενα αρχειο μονο του να δινει 70kb/sec
και αν βαλω να κατεβαζει την ιδια στιγμη 3 αρχεια απο τον ιδιο server να εχω σε καθε αρχειο να κατεβαζει με 70kb/sec X3 =210kb/sec πως γινετε αυτο?
τι εμποδιζει το ενα αρχειο να δωσει το 210kb/sec
ενω στα 3 αρχεια δινει το maximum 210kb/sec?:hmm:
Περιορισμός του server ή περιορισμός του pc σου.
Σίγουρα όμως όχι περιορισμός της γραμμής σου.

NIKOLAKIS123
03-09-06, 16:22
Περιορισμός του server ή περιορισμός του pc σου.
Σίγουρα όμως όχι περιορισμός της γραμμής σου.

και αν ειναι περιορισμος στο pc μου που αποκλειεται μιας και δεν εχω βαλει
τετοια παραμετρο γιατι δινει σε site της microsoft η αλλα site
η οποιοδηποτε ελληνικο server 200kb/sec?
αν ισχυε κατι τετοιο δεν θα επρεπε παντου να περνω maximum
70kb/sec?

sdikr
03-09-06, 16:33
και αν ειναι περιορισμος στο pc μου που αποκλειεται μιας και δεν εχω βαλει
τετοια παραμετρο γιατι δινει σε site της microsoft η αλλα site
η οποιοδηποτε ελληνικο server 200kb/sec?
αν ισχυε κατι τετοιο δεν θα επρεπε παντου να περνω maximum
70kb/sec?

Οπότε ο περιορισμός ειναι απο το rapidshare ;)

Geotzourmi
03-09-06, 17:35
Παιδιά τι να λέμε τώρα σε όλου του τύπου συνδέσεων υπάρχουν προβλήματα....Και γω 768 έχω πλέον αλλά μπορώ να πω ότι το μέγιστο που έχω δει είναι 620 kbps για κάποια λεπτά...Συνηθως έχω μια μέτρια 384 ή μια σχετικά καλή 384 και κάποιες βραδινές ή πρωινές ώρες πάει να γίνει μια φυσιολογική 512....Απλά ίσως η μετάβαση από 10245 σε 2048 βγάζει περισσότερο μάτια στις διαφορές και γι αυτό υπάρχουν περισσότερα παράπονα για αυτές τις ταχύτητες....

Ζω για να δω την 768 μου να πιάνει έστω για 10 secs 90 kB/s...Μετά κλείνω το router για μια βδομάδα για να μη συγχυστώ στο επομένο λεπτό που θα ανακαλύψω ότι πάλι πιάνει 40 με το ζόρι...

JiKL
03-09-06, 19:48
Παντως το rapidshare δεν εχει περιορισμο γιατι κατεβαζω αρκετες φορες με πανω απο 70(100-120)!

balema
03-09-06, 21:51
Μου έγινε η αναβάθμιση στα 1024(θεωρητικά) αλλά τα dl είναι 70 ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι 100 με 110,να πάρω τις βλάβες ή να περιμένω κάποιες μέρες μπας και διορθωθεί το όλο θέμα;

soft27300670
03-09-06, 22:04
ειπαρχει κανεις παιδια να πει οτι η οτενετ εκανε αναβαθμιση συχρονος με τον οτε?
Γιατι εχω 2048 απο 1024 και δε βγαζω ακρη τι γινετε με της ταχυτητες το download ξεκιναει καμια φορα απο τα 200 το πρωι και το απογευμα πεφτει στα 74 λεια επειηκως τελικα που σ@#$τα ειμαι?:(

chfilis
04-09-06, 14:25
ειναι ομως λογικο στο rapidshare αν κατεβασω ενα αρχειο μονο του να δινει 70kb/sec
και αν βαλω να κατεβαζει την ιδια στιγμη 3 αρχεια απο τον ιδιο server να εχω σε καθε αρχειο να κατεβαζει με 70kb/sec X3 =210kb/sec πως γινετε αυτο?
τι εμποδιζει το ενα αρχειο να δωσει το 210kb/sec
ενω στα 3 αρχεια δινει το maximum 210kb/sec?:hmm:

ναι ειναι δυνατον.παιδες δεν σημαινει οτι ολοι οι σερβερσ εχουν διασυνδεσεις που να κατεβαζεις με 1000 μπορει το ιδιο το rapid να εχει περιοριστη ταχυτητας για να μπορει να δινει σε ολους τους χρηστες απο κατι.αν κατεβαζεις 3 αρχεια και ειναι πραγματικη η ταχυτητα τοτε εισαι μια χαρα.δοκιμασε να κατεβασεις κατι απο την microsoft.ή το demo για το nero7 που ειναι 127mb και θα σου επιτρεψει να βγαλεις σωστα συμπερασματα για την ταχυτητα σου.

chfilis
04-09-06, 14:30
ειπαρχει κανεις παιδια να πει οτι η οτενετ εκανε αναβαθμιση συχρονος με τον οτε?
Γιατι εχω 2048 απο 1024 και δε βγαζω ακρη τι γινετε με της ταχυτητες το download ξεκιναει καμια φορα απο τα 200 το πρωι και το απογευμα πεφτει στα 74 λεια επειηκως τελικα που σ@#$τα ειμαι?:(

εγω έχω 768 συνεχεια μου κατεβαζει απο την αρχη με 75. για 3 μερες ομως μου ειχε κοπει η ταχυτητα στα 384 παλι ενω φαινοταν οτι συγχρονιζει στα 768.και ξερω οτι αυτο ειχε γινει και σε αλλες περιοχες ανεξαρτητως provider. το οτι μπορει να εχεις σκαμπανεβασματα καθολη την διαρκεια της ημερας να το περιμενεις.αν ομως κολλησει ανεξαρτητως ωρα σε ενα επιπεδο κατω του 50 τοτε να το δηλώσεις.ο οτε ακομα τη γραμμή σου τη βλέπει σαν 1024 και δεχεται προβλήματα ταχυτητας με τα κριτηρια της 1024.δηλαδη εχει προβλημα η γραμμη αν κατεβαζει συνεχεια κατω απο το 1/3 του θεωρητικου μεγιστου.

talikra
18-10-06, 18:32
Γεια σας παιδιά μια από τα ίδια και γω, σίγουρα δεν θα πω κάτι καινούργιο αλλα να καταγράψω και γω την εμπειρία μο,υ να μου πειτε μια γνώμη και σεις.

Έχω "οτενετ" ondsl keep με το sagem 1500WG (έκανα και το update στο firmware) και πριν από κάνα 2 βδομάδες πήγα από 1024 σε 2048

Εεε ενώ πριν ήμουν με 90 σταθερά ΤΏΡΑ με την αναβαθμίσει είμαι και στα 60 και στα 55 πολλές φορες. Αυτό συνβαίνει κυρίως όλες τις ώρες μετά από τις 12 τα μεσάνυχτα το πράγμα έχω δει ότι φτιάχνει λίγο μπορεί να πιάσω δηλ. και 140. π.χ >200 δεν έχω δει πλην μιας φοράς που κατέβαζα από ελληνικό server μια ώρα μετά τις 12

Να ρωτήσω εσείς οι ποιο παλιοί στο update του οτε τι είδατε εφτιαξσε το πρόβλημα η όχι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.