PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν κανει Hang Up !



JAs0nX
28-08-06, 15:13
Λοιπον εχω το fritz!box fon.

Εχω επιλεξει στα account settings να κανει hang up μετα απο 600sec.

Ενω κλεινω τον υπολογιστη για αρκετη ωρα το λαμπακι dsl εξακολουθει να αναβει.
Δεν θα επρεπε να ειχε σβησει?
Γιατι με κραταει συνδεδεμενο?

Αυτο επιβεβαιωνεται και τωρα που βλεπω στις ρυθμισεις του fritz:

Online time 3 hours 57 minutes 34 seconds

ενω θα επρεπε να λεει κανα 10 λεπτο.

Γιατι δεν με κανει disconnect?


ΥΓ. Να σημειωσω εδω οτι εχω βαλει να κανει disconnect μονο του για να μην χρειαζεται να με κανει η εταιρια καθε χ,ψ ωρες.
Σωστο δεν ειναι αυτο?

Ευχαριστω

ZORO
28-08-06, 16:23
μήπως πριν κλείσεις τον υπολογιστή χρεισιμοποιούσε προγράμματα p2p; Εγώ τότε το παρατήρησα αυτό. Η εξήγηση για αυτό το φαινόμενο είναι ότι οι clients των άλλων θυμούνται την ip σου και προσπαθούν να συνδεθούν μαζί σου. Έτσι δημιουργήτε κίνηση στον Router και δεν ενεργοποιήτε το χρονόμετρο.

JAs0nX
28-08-06, 16:29
Συγκεκριμενα τωρα ναι. Το σκεφτηκα κ γω.

Αλλα εχει τυχει κ αλλες φορες να εχουν περασει ωρες απο την χρηση των p2p και να ειναι ακομα αναμμενο.
πχ μια φορα κατεβαζα, τελειωσα τον εκλεισα και κοιμηθηκα.
Το επομενο πρωι ηταν ακομα αναμμενο!

apagal
29-08-06, 19:26
Εμένα μου έχει συμβεί το ίδιο μετά από χρήση p2p , αλλά μετά από μία ώρα έκανε αποσύνδεση.

JAs0nX
30-08-06, 17:14
Παλι: Ενω προχθες εκανε κανονικα hang up το βραδυ που το αφησα (και δεν ειχα χρησιμοποιησει p2p) σημερα ΔΕΝ εκανε.
Και δεν ειχα χρησιμοποιησει p2p.

Τι να πω αφου δεν ειναι καποιο λαθος δικο μου αστο δεν πειραζει.

dragonfighter
31-08-06, 09:55
Ούτε εμένα κάνει αποσύνδεση τελευταία...

JAs0nX
31-08-06, 13:06
Σημερα εκανε.
Τσπ θα το κοιταω για αρκετο καιρο και θα βγαλω στατιστικα συμπερασματα! :)

cosmos
01-09-06, 10:28
Το DSL λογικά παραμένει αναμμένο γιατί υποδηλώνει την ύπαρξη συγχρονισμού με το DSLAM... Πήγαινε στο μενού system, από εκεί θα δεις το log και θα λέει αν και πότε έκανε disconnect...

JAs0nX
01-09-06, 12:42
Το DSL λογικά παραμένει αναμμένο γιατί υποδηλώνει την ύπαρξη συγχρονισμού με το DSLAM... Πήγαινε στο μενού system, από εκεί θα δεις το log και θα λέει αν και πότε έκανε disconnect...

Ο συγχρονισμος με το DSLAM επιβεβαιώνεται απ το συνεχως αναμμενο λαμπακι Power.
Αλλιως αυτο αναβοσβηνει.

Η λυχνια DSL δειχνει αν εισαι connected!
Εχει τυχει να την βρω σβηστη και με το που ανοιξω browser να αναβει αρα δεν νομιζω να δειχνει τον συγχρονισμο!

dragonfighter
04-09-06, 14:16
Το λαμπάκι DSL δείχνει αν έχει γίνει η σύνδεση. Εμένα πάντως μια βδομάδα συνέχεια και δεν έχει κάνει disconnect ακόμα. Πάντως δεν το βλέπω ως πρόβλημα

maxorfo
04-09-06, 17:50
Αυτό το φαινόμενο, της μη αποσύνδεσης δηλαδή, το παρουσιάζει τον τελευταίο καιρό μόνο. Παλιά η αποσύνδεση δούλευε κανονικά. Και το λέω αυτό γιατί με είχε απασχολήσει - και στην περίπτωση αυτή υπάρχει πρόβλημα - στην εξής περίπτωση:
Όταν δεν χρησιμοποιούσα την ADSL γραμμή-παροχή, ήθελα να χρησιμοποιώ σε άλλο χώρο την εναλλακτική δυνατότητα που προσφέρει η HOL της Dial Up σύνδεσης. Αυτή η τελευταία, όμως, δεν δούλευε, αν προηγουμένως δεν είχε γίνει αποσύνδεση της ADSL. Όταν λοιπόν πριν από 4 - 5 μήνες απευθύνθηκα στη HOL, μου συνέστησαν να ενεργοποιήσω στο FritzBox το Hung Up και τότε δούλεψε άψογα.

Το περίεργο είναι ότι η αποσύνδεση δουλεύει κανονικότατα, ακόμη και σήμερα, όταν χρησιμοποιήσω ένα Fritz!Box 7050 και μάλιστα Γερμανικών προδιαγραφών, με Γερμανικό web interface και firmware δηλαδή. Πολύ μυστήρια πράγματα !!!

pao132003
09-09-06, 05:10
ΥΓ. Να σημειωσω εδω οτι εχω βαλει να κανει disconnect μονο του για να μην χρειαζεται να με κανει η εταιρια καθε χ,ψ ωρες.
Σωστο δεν ειναι αυτο?σχετικά με αυτό, η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι δεν ισχύει και δε νομίζω να κάνουν κάτι τέτοιο οι εταιρίες. συγκεκριμένα, είχα φύγει από Αθήνα το διάστημα 1-6 του μηνός (σβηστός υπολογιστής) και δε με αποσύνδεσε καθόλου. αλλά και όταν είμαι Αθήνα σημειώνω κάτι χρόνους της τάξης των 3 ημερών συνεχώς συνδεδεμένος(με ανοιχτό συνέχεια υπολογιστή να κατεβάζει) και πάλι δεν αποσυνδέεται ποτέ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.