PDA

Επιστροφή στο Forum : Ups ή κάτι άλλο;



theodora.
15-12-10, 19:59
Σκέφτομαι να πάρω ένα ups ή ένα σταθεροποιητή (κάπου το διάβασα) έτσι ώστε να λειτουργώ το laptop χωρίς μπαταρία και παράλληλα να μη χάσω τυχόν δεδομένα σε μία διακοπή ρεύματος.

Τι προτείνετε να πάρω; Σε τι τιμή κυμαίνονται; Το laptop είναι hp pavilion dv6 1360 ev.

cuprakatos
16-12-10, 00:08
λαπτοπ χωρίς μπαταρία , σε διακοπή ρεύματος , ο σταθεροποιητής δεν κάνει τίποτα , θα σου σβήσει αμέσως οπότε το ξεχνάς . Οποτε μόνο με ups και επειδή είναι λάπτοπ έχεις χαμηλή κατανάλωση άρα μικρό ups , δες εδω http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/UPS/Turbo-X-UPS-650-XT-Line-Interactive--UPS-650XT.htm είναι υπέρ αρκετό , υπάρχουν και ελαφρώς φτηνότερα , γιατί όμως θες να το δουλεύεις χωρίς μπαταρία ;

theodora.
16-12-10, 01:14
To ups μου είχαν πει ότι είναι στα 20 ευρώ.
Θέλω να το έχω χωρίς γιατί ήδη αδυνάτησε η μπαταρία.

cuprakatos
16-12-10, 02:05
To ups μου είχαν πει ότι είναι στα 20 ευρώ.
Θέλω να το έχω χωρίς γιατί ήδη αδυνάτησε η μπαταρία.
με 20 ουτε σταθεροποιητή δεν αγοράζεις , μήπως τελικά , λέω , να αλλάξεις μιά μπαταρία στο λάπτοπ ;

........Auto merged post: cuprakatos πρόσθεσε 30 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

η μπαταρία σου, κάνει τόσο http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.MLE0012

theodora.
16-12-10, 02:32
Μα και μπαταρία να αλλάξω πάλι θα καταστραφεί αν είναι συνέχεια στο ρεύμα.

BigBlack
16-12-10, 03:39
Να την ξεφορτίζεις μία - δύο φορές την εβδομάδα (όχι τελείως!) και να την κρατάς στο 35-40% της φόρτισης τον υπόλοιπο καιρό. Θέλουν συντήρηση οι μπαταρίες ακόμα κι αν δεν είναι επάνω στο λάπτοπ, χωρίς κάποιους τακτικούς κύκλους φόρτισης - εκφόρτισης χαλάνε έτσι κι αλλιώς. Το UPS σου είναι λοιπόν άχρηστο.

heloo
16-12-10, 19:29
Και η μπαταρια στο ups θα χαλασει στο τελος.Δεν υπαρχει λογικη σε αυτην την αγορα.

theodora.
16-12-10, 19:45
Άχα, δηλαδή να έχω μπαταρία+ρεύμα και απλά να την αφήνω να κάνει λίγους κανονικούς κύκλους, ε;

BigBlack
16-12-10, 20:10
Nαι, και αν έχει κάποιο utility το λάπτοπ, να το ρυθμίζεις να κρατάει το επίπεδο φόρτισης περίπου στο 35-40%. Τότε δε θέλει τόσο πολύ συντήρηση, μιά φορά το μήνα την φορτίζεις τελείως, μετά την αφήνεις να ξεφορτίσει ως το 15-20% και την ξαναφήνεις να φορτίσει στο 35-40%. Τον επόμενο μήνα τα ίδια.

Κάποτε βέβαια, ακόμα κι έτσι, η μπαταρία θα τα φτύσει. Αλλά έχω μπαταρία 4 χρόνων που τη συντηρώ έτσι και είναι ακόμα στο 90% της αρχικής της ισχύος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.