PDA

Επιστροφή στο Forum : οτε-Otenet-ISDN-NetMod = Ο θανατηφόρος συνδυασμός



Evris
20-02-04, 00:35
Εχω τρεις μέρες 384K στην ΟΤΕnet και πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο. Την πρώτη μέρα 35-37 kb/s, χτες καθόλου για 3-4 ώρες και σήμερα το απόγευμα 20-25 kb/s. Λίγο μετά τις 11μμ ανέβηκε στα 30-35 kb/s, σε καμμία περίπτωση όμως δεν πιάνει τα 384Κ. Για modem έχω το Thomson SpeedTouch 530i.

Διαβάζω ότι αυτοί που έχουν ForthNet και Tellas και είναι στο ίδιο κέντρο με εμένα (Αρεως) απολαμβάνουν ταχύτητες 45 kb/s. Ηδη έχω αποφασίσει να αλλάξω ISP μετά από τέσσερα ολόκληρα χρόνια κι αναρωτιέμαι αν συμβαίνει και σε άλλους που έχουν το θανατηφόρο συνδυασμό OTE-OTEnet-ISDN-NetMod.

kostthem
20-02-04, 00:48
Το ότι είναι isdn η γραμμή σου και το netmod δεν φταίνε.

Κέντρο Αρεως (τελικά είμαστε πολλοί εδώ ε?), isdn, netmod, ΟΤΕ εδώ πέρα (σχεδόν ο ίδιος θανατηφόρος συνδυασμός που λες). Με Forthnet 384/128 πάω περίπου 43-47,5. Μιλάμε όμως πάντα αν υπάρχουν sources. Δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι από καλούς servers (Microsoft, Mozilla etc). Αν δεν πιάσεις τις πιο πάνω ταχύτητες, άλλαξε Provider (πάει... θα τιγκάρει η Forthnet γαμώτο).


Για Tellas το σκέφτεσαι ? :mrgreen:

Evris
20-02-04, 02:01
43-47,5 στην OTEnet δεν το έχω δει τρεις μέρες τώρα. Σήμερα "πετάει" στα 20-30 kb/s. Forthnet ή Tellas θα πάω σε 1-1,5 μήνα. Είχα 50 ευρώ υπόλοιπο από την ISDN συνδρομή μου και δεν τους τα χαρίζω. Μέχρι τότε θα κάνω υπομονή και για αρχή τους έστειλα ένα μήνυμα. Το παραθέτω:

Είμαι τέσσερα χρόνια συνδρομητής της OTEnet και εδώ και τρεις ημέρες διαθέτω ADSL 384/128 που μου προσφέρετε στην απαράδεκτη ταχύτητα 35-37 kb/s και αρκετές φορές ακόμη και κάτω από 30 kb/s, όπως σήμερα που σέρνεται στα 20-30 kb/s. Παρακαλώ να με ενημερώσετε αν έχετε τη δυνατότητα να μου προσφέρετε πραγματική ADSL 384/128 που αντιστοιχεί σε 45 kb/s, αλλιώς να αναζητήσω κάποιον ISP που όντως την παρέχει.

kostthem
20-02-04, 02:13
Καλά έκανες και δεν τους τα χάρισες! Σωστός και στο μήνυμά σου, ο καταναλωτής έχει δύναμη και επιτέλους σιγά σιγά το καταλαβαίνουμε!


Εν τω μεταξύ, ζήτα και ένα demo από forthnet να κάνεις καμμιά σύγκριση.

ermis333
20-02-04, 02:27
Evris, Αν είσαι σε Ιντρακομ η Αλκο DSLAM τότε η μέγιστη ταχύτητα που θα δείς είναι 41-43 το πολύ από 45+ πάνω μόνο αν είσαι σε siemens DSLAM...Πάντος 37-39 (αν και λίγα σε σχέση με τους άλλους ISP) δεν είναι απαράδεχτα....μη ξεχνάς ADSL έχεις όχι μισθωμένη γραμμή...

Evris
20-02-04, 16:30
Το θέμα είναι ότι πληρώνω τα διπλάσια από τον Ευρωπαίο και τον Αμερικάνο για τη μισή ταχύτητα που έχει αυτός και δεν μου την παρέχουν. Και επιπλέον η σύνδεση κόβεται κάθε μέρα. Προχτές Πέμπτη στις 9.30 πμ, χτες Παρασκευή στις 6.20 πμ. Σας παραθέτω άνευ σχολίων την απάντηση της ΟΤΕnet, που ήρθε μετά από 5-6 ώρες. Το λένε ξεκάθαρα. 320Κ κύριε, όχι παραπάνω!

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που επικοινωνήσατε με την OTEnet. Σας ενημερώσουμε πως η ονομαστική ταχύτητα των ADSL συνδρομών της OTEnet (384 kbps/128 kbps, 512 kbps/128 kbps, 1024 kbps/256 kbps) αναφέρεται στην ταχύτητα μεταξύ του ADSL modem του χρήστη και του DSLAM του OTE (ταχύτητα στην οποία 'κλειδώνουν' τα modems). Η μέγιστη θεωρητικά ταχύτητα μεταγωγής δεδομένων από και προς το διαδίκτυο για τον OnDSL HOME 384 είναι περίπου 320kbps, αν αφαιρέσουμε κάποια overheads των πρωτοκόλλων. Η "σύνδεση UBR" αφορά το ATM δίκτυο του ΟΤΕ που παρεμβάλλεται ανάμεσα στα DSLAMs και την OTEnet και εξ' ορισμού αναιρεί οποιαδήποτε έννοια εγγυημένης ταχύτητας στον τελικό χρήστη. Η χωρητικότητα που επιτυγχάνεται προσδιορίζεται από το διαθέσιμο bandwidth κάθε στιγμή. Επίσης, τo bandwidth που διαθέτει η ΟΤΕnet (αλλά και όλοι οι ISPs οπουδήποτε στον κόσμο παρέχεται ADSL υπηρεσία) για τους ADSL χρήστες της δεν είναι ίσο με το άθροισμα των ονομαστικών χωρητικοτήτων σύνδεσης των χρηστών της με το ADSL δίκτυο του ΟΤΕ. Αποτέλεσμα των παραπάνω παραγόντων είναι να δημιουργείται σχετική "συμφόρηση" και να μην απολαμβάνουν οι ADSL χρήστες τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα. Το γνώρισμα αυτό της υπηρεσίας OnDSL η ΟΤΕnet το αναφέρει στη λίστα των FAQs στην ιστοσελίδα της υπηρεσίας (www.ondsl.gr). Σαφώς και ανα τακτά χρονικά διαστήματα η OTEnet πραγματοποιεί αναβαθμίσεις στην χωρητικότητα των κυκλωμάτων της προκειμένου να παραμένει σε υψηλά επίπεδα η ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών. Η μόνη κατηγορία ευρυζωνική πρόσβασης στο διαδίκτυο που παρέχει εγγυημένη ταχύτητα σύνδεσης είναι αυτή της μισθωμένης γραμμής, που έχει κατά συνέπεια και διαφορετική κοστολόγηση. Είμαστε στην διάθεσή σας για όποια περαιτέρω πληροφορία.

kostthem
20-02-04, 21:46
Ε όχι και 320! Έλεος! Αλλο να σου λένε χρειαζόμαστε αναβάθμιση και άλλο να σου λένε αυτό είναι όλο! Οι άλλοι ISPs γιατί προσπαθούν να δίνουν όσο πιο καλή ταχύτητα μπορούν και κοντά στην ονομαστική?

Evris
22-02-04, 07:06
Τι να πω, ρε Κώστα. Ας το διαβάσουν όσοι είναι στην OTEnet ή θέλουν να γραφτούν. Δυστυχώς δεν είναι και τόσο εύκολο να αλλάξεις ISP αλλά που θα πάει.

enwsitis21
22-02-04, 19:32
Τι να πω, ρε Κώστα. Ας το διαβάσουν όσοι είναι στην OTEnet ή θέλουν να γραφτούν. Δυστυχώς δεν είναι και τόσο εύκολο να αλλάξεις ISP αλλά που θα πάει.

Γιατί είναι δύσκολο φίλε μου; Το μόνο εύκολο να αλλάξεις isp, εκτός βέβαια εάν είσαι κανένας τζαμπατζής τύπου ΟΤΕ ή κανένα βύσμα (που δόξα τω θεώ έχουμε πήξει από τζαμπατζίδικες συνδέσεις), και θέλεις full speed χωρίς να δίνεις μία.

kostthem
22-02-04, 20:40
Εχει πληρωμένο κάποιο χρονικό διάστημα ακόμα....

leventopaido
22-02-04, 21:37
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Ermi333 και των Enwsiti21.
Οπως είπε ο Ερμής:Δεν έχεις μισθωμένη γραμμή.
Τι θα πάθεις δηλαδή εάν κατεβάσεις μία ταινία σε 10 ώρες αντί για 7 ώρες; Θα σου ξυνίσει η ρίγανη; Όταν αγοράζεις συνδρομή δεν σου εγγυώνται μέγιστη ταχύτητα. Ξέρεις πόσο κάνει μια μισθωμένη γραμμή; Άστο καλύτερα...
Όπως είπε ο Ενωίστης: Άλλαξε ISP. Υπάρχουν σωρό... Γιατί θέλουμε να είμαστε στους καλύτερους και να μην πληρώσουμε.
Και όσον αφορά το εξωτερικό. Άντε ζήσε στην Αγγλία ή στην Ολλανδία για να έχεις χαμηλές τιμές και γρήγορο Internet. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν είμαστε τόσο ανεπτυγμένοι στο Internet. Αλλά ο Έλληνας εκεί. Τα θέλω όλα και δεν θέλω να πληρώνω...

AC9800PBA
22-02-04, 21:47
Συγνώμη ρε παιδιά τι λέτε? αν ήταν έτσι να μας το λέγανε από την αρχή ή να μας που τι ακριβώς γίνετε...και όταν κάνουμε τα παραπονά μας με τον καλύτερο τρόπο στην οτενετ να μην λένε <<αν θέλετε μπείτε με ISDN άμα είναι πιο γρήγορη>>
ε όχι και έτσι πληρώνουμε για 384 ας πάρουμε 384 :shock:

kadronarxis
22-02-04, 21:55
chrdim,

ένας οργανισμός που έχει βλέψεις ευρωπαϊκές, δεν επιτρέπεται να φέρεται έτσι στους πελάτες του. Εδώ modem δεν έχει να δώσει, τι συζητάμε τώρα;

Εγώ θέλω να πληρώσω και να έχω adsl. Πού είναι;;;; την είδες μήπως πουθενά; μήπως πέρασε το στενό και δεν την πρόλαβα;
Τώρα που θα αρχίσει να μαζεύει πίσω τα isdn modem του ο οτέ, θα φτιάξει χαρακτήρα. Και μην τολμήσει να μου πει ότι δεν έχει θύρες πάνω σε pstn, γιατί θα γίνει μακελειό.
Αυτά. Αν δεν ήταν έτοιμος να δώσει adsl, να μην την έδινε. Όχι δίνω σε λίγους και όλοι οι άλλοι περιμένετε. VIVODI όλοι ρε αδέρφια.Άντε γιατί μερικές εταιρείες καβάλησαν το καλάμι και έχουν γραμμένους αυτούς από τους οποίους τρώνε ψωμί.

Αυτά.

kostthem
22-02-04, 22:18
Ρε παιδιά τι λέτε? Ποιός σας είπε ότι ο Evris δεν θέλει να πληρώσει? Πότε είπε πως θέλει να είναι στους καλύτερους και να μην πληρώνει? ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ? Το ότι ψάχνει για την καλύτερη επιλογή ISP για τα επόμενα λεφτά που θα σκάσει σας κάνει τοοοοόση εντύπωση? Αν είναι δυνατόν!


Και όσο για το παραμύθι της μη εγγυημένης ταχύτητας, άλλο είναι να σου λένε ότι ξέρεις αυτόν τον καιρό έχουμε προβλήματα αλλά θα το φτιάξουμε (δεκτό φυσικά) και άλλο να σου πουλάνε 384/128 (με την διαφήμιση του metro να τρεεεέχει) και μετά να σου λένε ... ξέρεις είναι 320!

leventopaido
22-02-04, 23:13
Τότε ρε συ Κωνσταντή ας επιλέξει άλλο ISP. Απλό δεν είναι;

kostthem
23-02-04, 03:28
Εχεις δίκιο, απλά όπως λέει στην αρχή του thread, έχει πληρωμένο κάποιο χρονικό διάστημα (οπότε δεν τον συμφέρει να αλλάξει τώρα) και προσπάθησε να δει γιατί πάει τόσο αργά. Αν εσύ ξαφνικά πήγαινες με ταχύτητα 25 και δεν ήταν το DSLAM, θα άλλαζες κατευθείαν ISP ή πρώτα θα επικοικωνούσες μαζί του? Σίγουρα πάντως, δεν είναι δύσκολο να αλλάξει κάποιος ISP (μόνο το θέμα του e-mail θα έλεγα).


Αυτά... πάω τώρα να δω τι έγινε στο Amiga OS4 Demo Show που έγινε το πρωί κάπου στην Αγγλία :mrgreen: .

personal
23-02-04, 11:57
Το ATM overhead είναι 10%-15% της ονομαστικής ταχύτητας άρα 384 = ~320
εκτός εάν είσαι από τους τύχερους που είναι σε siemens dslam ...

ο δίσκος που πήρατε πρόσφατα για να χωρέσει τα d/l είναι 120gb ή μήπως είναι 120.000.000.000 bytes = ~111gb ;

thats life

kostthem
23-02-04, 13:40
Είναι σε Siemens DSLAM.

Evris
23-02-04, 20:03
Οταν πληρώνω για 384Κ ΑΠΑΙΤΩ να μου παρέχουν 384Κ και όχι 320Κ. Το μήνυμα το παρέθεσα για ενημέρωση των υπολοίπων. Αφού η OTEnet προσφέρει 320Κ θα έπρεπε να ζητάει λιγότερα λεφτά και όχι 34,95+ΦΠΑ το μήνα.

Οσο για την αλλαγή ISP, ένας επαγγελματίας δεν μπορεί να αλλάξει και τόσο εύκολα το email του.

Μερικοί που κάνουν τους έξυπνους, δεν πρόσεξαν για ποιό λόγο έβαλα το σχόλιο, πχ. πόσα GB είναι ο WD200JB. 200 ή 186;

enwsitis21 Το σχόλιο σου είναι απαράδεκτο. Φαίνεται ότι σε έχουν πειράξει οι απανωτές ήττες της ΑΕΚ. Με ξέρεις από παλιά;

enwsitis21
23-02-04, 20:12
Οταν πληρώνω για 384Κ ΑΠΑΙΤΩ να μου παρέχουν 384Κ και όχι 320Κ. Το μήνυμα το παρέθεσα για ενημέρωση των υπολοίπων. Αφού η OTEnet προσφέρει 320Κ θα έπρεπε να ζητάει λιγότερα λεφτά και όχι 34,95+ΦΠΑ το μήνα.

Οσο για την αλλαγή ISP, ένας επαγγελματίας δεν μπορεί να αλλάξει και τόσο εύκολα το email του.

enwsitis21 Το σχόλιο σου είναι απαράδεκτο. Φαίνεται ότι σε έχουν πειράξει οι απανωτές ήττες της ΑΕΚ. Με ξέρεις από παλιά;

Το σχόλιό μου δέν είχε σκοπό για προσωπική αναφορά στο άτομό σου, ζητώ συγγνώμη αν τα λόγια μου τα έλαβες ως μομφή για το πρόσωπό σου, όσο αναφορά για τα σχόλια που έκανα, δέν παίρνω τίποτα πίσω όσο αναφορά τις τζαμπατζίδικες συνδέσεις.Ζούμε στη χώρα της ρεμούλας , του βύσματος, και των "γνωριμιών".Όσο αναφορά την ΑΕΚ, συνηθισμένα τα βουνά απ'τα χιόνια.

Evris
23-02-04, 20:14
Εντάξει ρε Ενωσίτη, δεν τρέχει τίποτα. Το τζαμπατζής με ενόχλησε. Σκέψου ότι μέχρι πριν ένα μήνα πλήρωνα 100-200 ευρώ χρονοχρέωση λόγω ISDN.

@ ADSLgr.com All rights reserved.