PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ΙP / YouTube και αλλα sites..



Hraklis943
16-12-10, 00:16
Καλησπερα παιδες και καλες γιορτες!
Απο προχθες μου εχει παρουσιαστει ενα προβλημα οσο αναφορα το YouTube και γενικα διαφορα sites.
Για καποιο λογο ξαφνικα δεν μου παιζει καποια video πλεον που παλια μου τα επαιζε κανονικα και μου βγαζει το γνωστο σφαλμα
This video contains content from Vevo, who has blocked it in your country on copyright grounds.
Το παραξενο ειναι οτι ειπα φιλους μου να μπουν σε αυτα τα συγκεκριμενα video και να δοκιμασουν..και κατα ενα περιεργο τροπο παιζουν κανονικα σε αυτους.Επιπλεον καποια video που παλια δεν μου επαιζαν λογω Copyright πλεον μου παιζουν ενω στους φιλους μου αντιστοιχα δεν παιζουν.
Και το πιο παραξενο?
Χθες το βραδυ που το παρατηρησα ολο αυτο πατησα στο Vevo (www.vevo.com) και ενω παλια δεν με αφηνε να μπω και μ ελεγε Its Not Available In Your Country χθες μπηκα κανονικοτα στο site και μπορουσα να δω τα παντα απο video.
Στους φιλους μου παλι εβγαζε την προειδοποιηση που εγραψα παραπανω.
Και ρωταω εγω εδω...
Τι μπορει να παιζεται?Τι μπερδεμα εχει γινει?
Δεν πιστευω να φταιει κατι με το PC γιατι δοκιμασα και στο 2ο PC που εχω εδω στο σπιτι και παλι τα ιδια μου βγαζει. (Τα 2 αυτα PC μοιραζονται την ιδια συνδεση internet)

Για παραδειγμα ενα video που παντα μου επαιζε κανονικοτατα και τωρα πλεον μου βγαζι σφαλμα ειναι το παρακατω
http://www.youtube.com/watch?v=iP6XpLQM2Cs
Οπως και η τεραστια πολυψειφεια των music videos.
Δεν μπορω να δω σχεδον τιποτα.

Ps: Σημερα το πρωι που ξαναμπηκα στο www.vevo.com δεν μαφηνει πλεον να μπω και μου βγαζει την προειδοποιηση.

Τι μπορει να παιζεται εδω?
Εχω συνδεση HOL 24mbps και μεχρι προχθες ηταν ολα κανονικα...
Ευχαριστω προκαταβολικα..

dfourt
16-12-10, 12:37
Ε προφανώς η ip που είχες φαινόταν στα συστήματά τους ότι αντιστοιχεί σε άλλη χώρα, στην οποία αυτή η Εταιρία Vevo που λες δραστηριοποιείται.(USA or Canada)

Σήμερα άλλαξε η ip σου οπότε δεν μπορείς να μπεις στο Vevo.com και λογικά θα σου παίζουν και κανονικά τα Video στο youtube.

Οπότε την επόμενη φορά που θα σου συμβεί κάτι τέτοιο απλά κάνεις restart το router και καθάρισες.

ptoma
16-12-10, 12:45
Θα συμφωνήσω με τον dfourt, είναι η πιο λογική εξήγηση.

Hraklis943
16-12-10, 14:17
Ε προφανώς η ip που είχες φαινόταν στα συστήματά τους ότι αντιστοιχεί σε άλλη χώρα, στην οποία αυτή η Εταιρία Vevo που λες δραστηριοποιείται.(USA or Canada)

Σήμερα άλλαξε η ip σου οπότε δεν μπορείς να μπεις στο Vevo.com και λογικά θα σου παίζουν και κανονικά τα Video στο youtube.

Οπότε την επόμενη φορά που θα σου συμβεί κάτι τέτοιο απλά κάνεις restart το router και καθάρισες.

Και εγω αυτο σκεφτηκα την πρωτη στιγμη που ειδα να μην μπαινει στο Vevo.com και πηγα να δω κατευθειαν στο YouTube.com αμα παιζουν τα video.Αλλα ειναι η ιδια κατασταση.
Λεει το ιδιο πραγμα.
Λοιπον πηρα χθες το βραδυ τηλ στη HOL και εκανα αναφορα για το περιστατικο και μου ειπαν οτι θα κανουν ελεγχο γραμμης και θα με ενημερωσουν.
Με πηραν σημερα το πρωι τηλεφωνο και μου ειπαν οτι η γραμμη ειναι οκ ολα κανονικα δεν εχει κανενα προβλημα.
Και παρακατω μου ανεφεραν οτι δεν ειναι ουσιαστικα προβλημα καθως πηρα μια καινουργια IP απο μια καινουργια γκαμα που λανσαρουν και ακομα δεν τις εχουν αναγνωρισει αρκετα sites γιαυτο και υπαρχει αυτο το προβλημα...
Τωρα τι να πω...
Μου ειπαν οτι θα πρεπει να περιμενω να αναγνωριστουν απο τα sites..:down:
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω αυτήν την καταραμένη IP?

Dark-Side
16-12-10, 14:29
Κάθε φορά που κάνεις ρεσταρτ του ρουτερ παίρνεις και καινούργια IP... Αυτό που σου είπαν με την νέα γκάμα IP λέγετε IP Pool και όντως ισχύει πως πρόσφατα άρχισαν να χρησιμοποιούνται... Κάνε λίγο υπομονή και σε μία-δύοδεν ξέρω πόσες μέρες θα έχουν ενημερωθεί τα πάντα;)

Επίσης το video του vevo στο youtube μπορείς να τα δεις αλλά δεν θα μπορέσεις να δεις απευθείας το vevo.com γιατί η χρήση του είναι περιορισμένη στην Αμερική.

jog
16-12-10, 14:31
Έχεις ip της μορφής 46.κτλ (και όσα restart και να κάνεις λογικά της ίδιας μορφής θα έχεις) και όπως και εγώ και πολλοί άλλοι, έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Δεν έχουν ενημερωθεί τα sites.

Πχ το ίδιο ισχύει και με το web tv του Αντ1

xtrmsnpr
16-12-10, 14:59
Δεν είσαι μόνος σου!!:mad:

Το ζήτημα προέκυψε απόψε,που προσπάθησα να κάνω μια συναλλαγή στο steam ..Αφού παρατήρησα ότι οι τιμές μου εμφανίζονται σε $,και μετά όταν πήγα να ολοκληρώσω την συναλλαγή,δεν γινόταν..Εϊπα να μπω στο speedtest αλλά και στο rooter μου μέσα να δω τί ip έχω...και βλέπω:


IP Address 46.176.54.190Subnet Mask 255.255.255.255Gateway 62.38.0.170Primary DNS 194.30.220.117Secondary DNS194.30.220.114

Μέχρι και το gateway αλλαγμένο!!Κάνω restart το router ,τίποτα..Κάνω από ipconfig τα σχετικά τίποτα..Παίρνω την hol τους λέω τί βλέπω και τί έχω κάνει,μου λέει η τύπισα πρώτα,ότι επειδή δεν έχω στατική ip,και μου αλλάζει κάθε 15sec, δεν θα μπορώ μάλλον να κάνω την συναλλαγή,αλλά της λέω,ότι έχω αγοράσει από αυτό το site..Μου λέει,να κάνω πάλι restart το ρούτερ,της λεω πόσα ακόμα,αλλά οκ.Και της λέω να κοιτάξει την ip μου και ποιές έχει πάρει,και μου λέει ,ότι έχω αθηναϊκή,ενω εγώ της έλεγα ότι βλέπω μια στην αγγλία (46.176.54.190) και ότι τίποτα...Δεν αλλάζει με τίποτα,ότι και αν έχω κάνει άλλη ip δεν έχω πάρει..Και μου λέει ότι εγω βλέπω ip εδώ,και με 4ping που έχω κάνει..
Λέω καλά θα προσπαθήσω να κάνω restart πάλι το ρούτερ και βλέπουμε..Ήταν και 03.30,όταν έγιναν αυτά..
Αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει τίποτα..Ξέρετε τί γίνεται;;;
(όχι τίποτα θα χάσω και την προσφορά του steam)

SfH
16-12-10, 15:06
Τα 46.176.0.0/16 και 46.177.0.0/16 πιθανώς να ανήκανε αλλού πριν και οι geolocation providers να μην έχουν αναβαθμίσει τις βάσεις τους ακόμα .Αργά ή γρήγορα θα το κάνουν λογικά .

Hraklis943
16-12-10, 15:08
Κάθε φορά που κάνεις ρεσταρτ του ρουτερ παίρνεις και καινούργια IP... Αυτό που σου είπαν με την νέα γκάμα IP λέγετε IP Pool και όντως ισχύει πως πρόσφατα άρχισαν να χρησιμοποιούνται... Κάνε λίγο υπομονή και σε μία-δύο μέρες θα έχουν ενημερωθεί τα πάντα;)

Επίσης το video του vevo στο youtube μπορείς να τα δεις αλλά δεν θα μπορέσεις να δεις απευθείας το vevo.com γιατί η χρήση του είναι περιορισμένη στην Αμερική.


Έχεις ip της μορφής 46.κτλ (και όσα restart και να κάνεις λογικά της ίδιας μορφής θα έχεις) και όπως και εγώ και πολλοί άλλοι, έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Δεν έχουν ενημερωθεί τα sites.

Πχ το ίδιο ισχύει και με το web tv του Αντ1


Δεν είσαι μόνος σου!!:mad:

Το ζήτημα προέκυψε απόψε,που προσπάθησα να κάνω μια συναλλαγή στο steam ..Αφού παρατήρησα ότι οι τιμές μου εμφανίζονται σε $,και μετά όταν πήγα να ολοκληρώσω την συναλλαγή,δεν γινόταν..Εϊπα να μπω στο speedtest αλλά και στο rooter μου μέσα να δω τί ip έχω...και βλέπω:


IP Address 46.176.54.190Subnet Mask 255.255.255.255Gateway 62.38.0.170Primary DNS 194.30.220.117Secondary DNS194.30.220.114

Μέχρι και το gateway αλλαγμένο!!Κάνω restart το router ,τίποτα..Κάνω από ipconfig τα σχετικά τίποτα..Παίρνω την hol τους λέω τί βλέπω και τί έχω κάνει,μου λέει η τύπισα πρώτα,ότι επειδή δεν έχω στατική ip,και μου αλλάζει κάθε 15sec, δεν θα μπορώ μάλλον να κάνω την συναλλαγή,αλλά της λέω,ότι έχω αγοράσει από αυτό το site..Μου λέει,να κάνω πάλι restart το ρούτερ,της λεω πόσα ακόμα,αλλά οκ.Και της λέω να κοιτάξει την ip μου και ποιές έχει πάρει,και μου λέει ,ότι έχω αθηναϊκή,ενω εγώ της έλεγα ότι βλέπω μια στην αγγλία (46.176.54.190) και ότι τίποτα...Δεν αλλάζει με τίποτα,ότι και αν έχω κάνει άλλη ip δεν έχω πάρει..Και μου λέει ότι εγω βλέπω ip εδώ,και με 4ping που έχω κάνει..
Λέω καλά θα προσπαθήσω να κάνω restart πάλι το ρούτερ και βλέπουμε..Ήταν και 03.30,όταν έγιναν αυτά..
Αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει τίποτα..Ξέρετε τί γίνεται;;;
(όχι τίποτα θα χάσω και την προσφορά του steam)

Δικιο εχετε παιδια..
Dark-Side : Το ελπιζω!Απο προχθες εχω το προβλημα!Βαρεθηκα να μου βγαζει συνεχεα copyright.
jog : Ναι οντως εχω IP που ξεκιναει απο 40... -.-
Ελπιζω να γινει γρηγορα η ενημερωση!
xtrmsnpr : Τα δοκιμασα και εγω ολα αυτα αλλα δυστυχως δεν αλλαζει τιποτα!
Και απο την ΗΟL μου ειπαν να περιμενω να ενημερωθουν τα sites...η μονη λυση...εκτος και αν με καποιο τροπο αλλαξει η IP...εκανα τα παντα απο restart ,αποσυνδεσεις κτλπ αλλα τιποτα.Συνεχεια την ιδια καταραμμενη IP παιρνω...:evil:
Ελπιζω να φτιαχει γρηγορα και σενα για να προλαβεις και την προσφορα!
Εγω τιποτα σπουδαιο για τα video νοιαζομαι μονο....:(

treli@ris
16-12-10, 15:08
Το νεο range καταχωρηθηκε στις 6/12 οποτε υπομονη!

xtrmsnpr
16-12-10, 15:13
ΕΕεε 6/12..Σήμερα έχουμε 16..Πόσο καιρό θέλει;Τί αλλαγή ήταν αυτή που έκαναν;
Τί μπέρδεμα είναι αυτό.. ;

Btw,αυτό με τα vids το είδα και γω,και είπα,ααα οκ,θα μπλόκαραν την ελλάδα..Αλλά έλα ντε που δεν είναι αυτό!!

Hraklis943
16-12-10, 15:19
Δηλαδη ποσο κανει περιπου να ενημερωθει?
Εχουν περασει ηδη 10 μερες... :/

jog
16-12-10, 15:34
Παιδιά όσοι έχετε ip 46.κτλ μην ελπίζετε ότι θα αλλάξει :p

Όσα restart και να έκανα πάντα της ίδιαςς μορφής είναι. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή.

xtrmsnpr
16-12-10, 15:57
Παιδιά όσοι έχετε ip 46.κτλ μην ελπίζετε ότι θα αλλάξει :p

Όσα restart και να έκανα πάντα της ίδιαςς μορφής είναι. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή.


Το δήλωσα σαν βλάβη...Θα με πάρουν τηλ μέσα στην μέρα.

Hraklis943
16-12-10, 16:04
Το δήλωσα σαν βλάβη...Θα με πάρουν τηλ μέσα στην μέρα.

Και εγώ το ίδιο έκανα!
Θα σε πάρουν και θα σου πούνε το ίδιο... ότι πρέπει να περιμένεις από τα sites να ενημερωθούν διότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από την πλευρά της HOL..
Υπομονή θέλει δυστυχώς..:|

xtrmsnpr
16-12-10, 16:09
Αχ,βαχ!Πάνε οι προσφορούλες!
Με βλέπω με το teamviewer να κάνω δουλειά,αγκαρεύοντας τον κολλητό μου.

Στο site του vevo.com δεν μπορώ να μπω!Μόνο από Αμερικα και καναδα,ενώ το πρωί μπήκε .

jdtech
16-12-10, 20:55
Συγκεκριμένα για το vevo πάντως , από όσο ξέρω δεν δίνει τις υπηρεσίες του στην Ελλάδα παρά μόνο μέσω utube.

psyxakias
16-12-10, 21:09
Η αιτία του προβλήματος είναι αυτή που έγραψε ο SFH:

Τα 46.176.0.0/16 και 46.177.0.0/16 πιθανώς να ανήκανε αλλού πριν και οι geolocation providers να μην έχουν αναβαθμίσει τις βάσεις τους ακόμα .Αργά ή γρήγορα θα το κάνουν λογικά .Αν και δεν φέρει ευθύνη η HOL, ίσως θα μπορούσε να ενημερώσει κάποιους geolocation παρόχους και το youtube μήπως επισπεύσουν τη λύση του προβλήματος. ;)

ΥΓ. Καλώς ήρθες στο ADSLgr, Ηρακλή. Δε χρειάζεται να γράφεις όλα τα μηνύματα bold διότι είναι κουραστικό στο διάβασμα. ;)

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 5 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όντως ένας πρόχειρος έλεγχος δεν βρίσκει την IP σε αρκετούς geolocation παρόχους, πχ:
http://www.ipgeo.com/tools/country.php
http://www.ip2location.com/demo.aspx

Επιπλέον, υπάρχει μια φόρμα (της google) που μπορείτε να συμπληρώσετε: http://www.google.com/support/websearch/bin/request.py?contact_type=ip για να διορθωθεί, λέει όμως πως γενικά τα IP updates μπορεί να πάρουν και παραπάνω από ένα μήνα. ;)

Hraklis943
17-12-10, 01:49
Η αιτία του προβλήματος είναι αυτή που έγραψε ο SFH:
Αν και δεν φέρει ευθύνη η HOL, ίσως θα μπορούσε να ενημερώσει κάποιους geolocation παρόχους και το youtube μήπως επισπεύσουν τη λύση του προβλήματος. ;)

ΥΓ. Καλώς ήρθες στο ADSLgr, Ηρακλή. Δε χρειάζεται να γράφεις όλα τα μηνύματα bold διότι είναι κουραστικό στο διάβασμα. ;)

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 5 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όντως ένας πρόχειρος έλεγχος δεν βρίσκει την IP σε αρκετούς geolocation παρόχους, πχ:
http://www.ipgeo.com/tools/country.php
http://www.ip2location.com/demo.aspx

Επιπλέον, υπάρχει μια φόρμα (της google) που μπορείτε να συμπληρώσετε: http://www.google.com/support/websearch/bin/request.py?contact_type=ip για να διορθωθεί, λέει όμως πως γενικά τα IP updates μπορεί να πάρουν και παραπάνω από ένα μήνα. ;)
Καλησπερα και ευχαριστω για το καλωσορισμα!
Σορρυ για τα bold απο συνηθεια τα εβαλα!
Μακαρι να γινει γρηγορα η ενημερωση και να σταματησει ολο αυτο το μπερδεμα παντως!;)

ptoma
17-12-10, 12:29
Για δοκίμασε με proxy ίσως καταφέρεις να μπεις έτσι.

http://www.wikihow.com/Surf-the-Web-Anonymously-with-Proxies

στην ουσία κρύβεις την IP σου από την σελίδα που μπαίνεις, οπότε πιστεύω ότι θα τους "ξεγελάσεις"

xtrmsnpr
17-12-10, 13:54
1 μήνα;Οοχοουυ!Πάλι καλά που γυρνάω στην πόλη μου για τις διακοπές.Πάντως στο τηλ που με πήρε ο τεχνικός μου είπε,πως και άλλοι συνδρομητές τους έχουν κάνει αυτά τα παράπονα,και απλά πρέπει να περιμένουμε.Γιατί εγκατέστησαν νέο εύρος ip και είναι μέχρι να ενημερωθούν τα sites .Μου είπες πως θέλει 1-2 μέρες,μπορεί και μια.Αλλά μάλλον αυτό έχει μείνει από την μέρα που πέρασαν τα μηχανήματα τους :P .

Ναι για το vevo το είπα,αφού ουσιαστικά είχα αμερικάνικη ip μου άνοιξε,και μετά δεν άνοιγε,αφού έχασε την μπάλα η ip .

Hraklis943
20-12-10, 17:02
20-12 και ακόμη δεν έχει αναγνωριστεί...
Τουλάχιστον σε μένα...
Προβλέπω ότι θα καθυστερήσει αρκετά αυτή η αναγνώριση...

pRieStaKoS
22-12-10, 21:04
20-12 και ακόμη δεν έχει αναγνωριστεί...
Τουλάχιστον σε μένα...
Προβλέπω ότι θα καθυστερήσει αρκετά αυτή η αναγνώριση...

Στείλε mail στον εκάστοτε webmaster. Η ενημέρωση έχει γίνει απο hol λογικά.... είναι θέμα των servers

Hraklis943
23-12-10, 00:51
Στείλε mail στον εκάστοτε webmaster. Η ενημέρωση έχει γίνει απο hol λογικά.... είναι θέμα των servers

Σε ποιον Webmaster να στειλω μαιλ?
Και τι ακριβως να αναφερω?
Ευχαριστώ για την απάντηση..:)

dfourt
23-12-10, 01:00
Σε ποιον Webmaster να στειλω μαιλ?
Και τι ακριβως να αναφερω?
Ευχαριστώ για την απάντηση..:)

Ε στον webmaster του site το οποίο δεν σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις κάποια λειτουργία του γιατί αναγνωρίζει ότι η ip σου είναι από Αμερική και όχι από Έλλαδα.

Περιέγραψέ του το πρόβλημα που έχεις με το συγκεκριμένο site και πες του ότι το site αναγνωρίζει εσφαλμένα τις παρακάτω ip(46.176.0.0/16 και 46.177.0.0/16) ως ip Αμερικής, ενώ εσύ βρίσκεσαι στην Ελλάδα.(και ο ΙSP σου είναι η HOL)

Hraklis943
23-12-10, 01:18
Ε στον webmaster του site το οποίο δεν σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις κάποια λειτουργία του γιατί αναγνωρίζει ότι η ip σου είναι από Αμερική και όχι από Έλλαδα.

Περιέγραψέ του το πρόβλημα που έχεις με το συγκεκριμένο site και πες του ότι το site αναγνωρίζει εσφαλμένα τις παρακάτω ip(46.176.0.0/16 και 46.177.0.0/16) ως ip Αμερικής, ενώ εσύ βρίσκεσαι στην Ελλάδα.(και ο ΙSP σου είναι η HOL)

Ευχαριστω για την διευκρίνηση!
Οκ τωρα πρεπει να βρω τροπο να στειλω μηνυμα στο YouTube γιατι υπαρχει μονο ενα Help Forum...χαχα
Ευχαριστω κ παλι!

Hraklis943
27-12-10, 22:18
Παιδια εχετε δει καμια διαφορα?
Εμενα ακομα το ιδιο..
Εστειλα και e-mail καμια απαντηση...

vasileios13
27-12-10, 23:58
Παιδια εχετε δει καμια διαφορα?
Εμενα ακομα το ιδιο..
Εστειλα και e-mail καμια απαντηση...

Μπαααα,τα ίδια........:rocker

vfr400rr
03-01-11, 21:56
καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα
δεν ξερω για εσας αλλα εγω εχω και αλλο προβλημα με το νεο
range της HOL
απο την ημερα που εγινε αυτη η αλλαγη οταν παω να πληρωσω
μεσω πιστωτικης καρτας
που βγαζει μηνημα οτι δεν βρισκει την χωρα προελευσης^^
επισης δεν με επετρεπε να κανω login στο ιδιο τον λογαριασμο μου μεσα
στην HOL , αλλο παλι οταν παω να κανω login ενα συγκεκριμενο παιχνιδι
ενω μπορω να συνδεθω με το λογαριασμο μου στον http , στον game server
με βγαζει μυνημα λαθους οτι ο κωδικος προσβασης ειναι λανθασμενος
κοντεψα να κανω φορματ το pc
ως που το πηρα στην δουλεια και ω! του θαυματος δουλεψε ,ενας φιλος που μενει σε
ενα χωριο εξω απο Θεσσαλονικη και εχει ακομα την παλια καλη ip 89.210.χ.χ
ολα μια χαρα
μετα απο 1 μηνα σχεδον αλεπαλληλων ενοχνησεων τιποτε δεν διορθωσανε
και με δουλευουνε κανονικα θα μπορουσα να ελεγα με μεγαλη ανεση
το μονο που διορθωσανε την προσβαση του λογαριασμου μου
αυτα και καλο κουραγιο σε ολους
(για μενα δεν το βλεπω:whistle:)

Hraklis943
03-01-11, 22:20
Λοιπόν έχει καταντήσει μεγάλη ξεφτίλα το θέμα έτσι?
Φτάσαμε 3 Ιανουαρίου και ακόμα τίποτα δεν έχει διορθωθεί.
Έλεος δηλαδή.
Τόσο δύσκολο είναι να το αναγνωρίσουν?
Αφού δεν είναι ακόμα αναγνωρισμένα τι τα δίνουν στο κόσμο?
Έλεος..

vfr400rr
03-01-11, 23:31
ειναι πολυ απλο παιδια καντε μια δοκιμη καποιες απο τις ip σας
στο RIPE και θα δειτε οτι οντος το νεο range της HOL ανηκει στην HOL απο

http://www.db.ripe.net/whois?form_type=simple&full_query_string=&searchtext=46.176.63.16&do_search=Search

46.176.0.0 εως 46.176.255.255
επισης αμα δοκιμασετε την παλια καλη ^^ ip

89.210.128.0 εως 89.210.255.255
παλι ειναι της HOL
οκ τωρα ωρα για το φιναλε της HOL
δοκιμαστε στο

http://geo.flagfox.net/

και δωστε καποιες απο της παραπανω IP
θα γελασετε παρα πολυ
εγω προσωπικα απελπιστικα
γιατι διχνει ποσο αδιαφοροι ειναι απλα αγορασαν καποιες IP
και τις ριξαν στην αγορα βλεπε χρημα , οσο για εμας? (αστους να κουρευονται)
θαρεις και να κανεις ανακοινωση σε καποιον
οργανισμο για να αναγνωρισει το range σου θελει να στηλεις τα ποιστοποιτικα
με τον ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗ οπως ελεγε ο πατερας μου:lol:

SfH
03-01-11, 23:43
Όπως ανάφερθηκε και νωρίτερα στο thread, η hol είναι εντάξει από τη μεριά της εφόσον το intetnum έχει country field GR . Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι...το ίδιο που μπορεί να κάνει ο κάθε χρήστης και να επικοινωνήσει με τον εκάστοτε geolocation provider. Από κει και πέρα, τα υπόλοιπα είναι καθαρά στα χέρια όποιου προσφέρει το geolocation service οπότε, υπομονή. Δε μπορεί να γίνει τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Ας μην αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια.

pRieStaKoS
04-01-11, 00:12
ειναι πολυ απλο παιδια καντε μια δοκιμη καποιες απο τις ip σας
στο RIPE και θα δειτε οτι οντος το νεο range της HOL ανηκει στην HOL απο

http://www.db.ripe.net/whois?form_type=simple&full_query_string=&searchtext=46.176.63.16&do_search=Search

46.176.0.0 εως 46.176.255.255
επισης αμα δοκιμασετε την παλια καλη ^^ ip

89.210.128.0 εως 89.210.255.255
παλι ειναι της HOL
οκ τωρα ωρα για το φιναλε της HOL
δοκιμαστε στο

http://geo.flagfox.net/

και δωστε καποιες απο της παραπανω IP
θα γελασετε παρα πολυ
εγω προσωπικα απελπιστικα
γιατι διχνει ποσο αδιαφοροι ειναι απλα αγορασαν καποιες IP
και τις ριξαν στην αγορα βλεπε χρημα , οσο για εμας? (αστους να κουρευονται)
θαρεις και να κανεις ανακοινωση σε καποιον
οργανισμο για να αναγνωρισει το range σου θελει να στηλεις τα ποιστοποιτικα
με τον ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗ οπως ελεγε ο πατερας μου:lol:

Δεν ξέρετε τις διαδικασίες μάλλον...Ψάξτε λίγο στο google.

Οταν καποιος αγοράζει ένα range IP ενημερώνει αυτούς που πρέπει να ενημερώνει. Οχι όλους τους servers του internet....Αν εχεις πρόβλημα με κάποιο/α site, στείλε mail τους διαχειριστές να σου ξεμπλοκάρουν το range block. (ναι εναν-εναν ξεχωριστά). Δεν θα το κάνει ο ISP σου αυτό. Εχει ενημερώσει εκει που πρεπει.

46.176.0.0 / 46.176.255.255
46.177.0.0 / 46.177.255.255

Αυτά περί "Καρβουνιάρη" και τέτοια απλά δειχνουν πως έχουν γίνει studios τα forums........:clap:

Αυτό με το 89.210.128.0 και το Geotool δεν το έπιασα.....Μπορεις να το εξηγήσεις λίγο ?

Απότι ξέρω οι IPs και το resolve της είναι θέμα του ISP και αναλόγως τους BRAS που χρησιμοποιεί, μπορεί να τα αποδώσει εκεί που θέλει. Θεσσαλονίκη όσα θέλει, Αθήνα όσα θέλει, κλπ κλπ. Ετσι κ αλλιώς δικά της είναι, οτι θελει τα κάνει και όπου θέλει τα στέλνει. Οι IPs δεν χαρακτηρίζουν περιοχές ειδικά όταν κάποιοι BRAS αλλάζουν θέση.

psyxakias
04-01-11, 06:36
Είναι αστείο να κατηγορείτε την HOL με χαρακτηρισμούς για λάθη άλλων όταν, όπως σωστά ειπώθηκε, δε γνωρίζετε καν τις διαδικασίες. Δεν είναι ευθύνη της HOL να ενημερώσει όλο το internet, όταν έχει σωστά WHOIS records στην RIPE και σωστό country field.

Ας πάρουμε για παράδειγμα το post αγανάκτησης του vfr400rr, επειδή στο Flagfox (http://geo.flagfox.net/) όντως εμφανίζει unknown στις 46.176.*.* IPs. Το ίδιο το Flagfox (http://geo.flagfox.net/) αναφέρει στην υπογραφή του ότι χρησιμοποιεί την βάση δεδομένων της MaxMind (http://www.maxmind.com). Αν πάτε στη σελίδα της MaxMind (http://www.maxmind.com) όμως και βάλετε 46.176.0.0 θα δείτε αμέσως:
Hostname|Country Code|Country Name|Region|Region Name|City|Postal Code|Latitude|Longitude|ISP|Organization|Metro Code|Area Code
46.176.0.0|GR|Greece|13|Thessaloniki|Thessaloníki||40.6403|22.9439|Hellas On Line S.A.|Hellas On Line S.A.

Το πρόβλημα λοιπόν στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι το Flagfox (http://geo.flagfox.net/) προφανώς χρησιμοποιεί παλιά έκδοση της MaxMind (http://www.maxmind.com), που δεν έχει ακόμα τις νέες IPs της HOL. ;)

ΥΓ. Για να είμαστε ακριβείς, δεν αγοράζουν IPs οι πάροχοι. Οι IPs κανονικά δίνονται δωρεάν από τους RiRs (RIPE, ARIN, κτλ), ύστερα από αίτηση & διαδικασία επιβεβαίωσης ότι όντως χρειάζονται οι IPs, αλλά πληρώνουν μια ετήσια συνδρομή (ενδεικτικά: RIPE membership (http://www.ripe.net/ripe/docs/charging.html)) που όμως ο αριθμός των IPs καθορίζει σε ποια κατηγορία συνδρομής (με το ανάλογο κόστος) ανήκουν.

vfr400rr
06-01-11, 02:54
καλησπερα και παλι
λιγο αργοπορημενος αλλα καλιο αργα παρα ποτε :rolleyes:

το 89.210.128.0 και το geotool εχει να κανει σχεση με την ip και ενα online
εργαλειο οπως υπαρχουν παρα πολλα για να ελενξεις σε ποια εταιρια
παραδειγμα ανηκει αυτη η διευθνηνση και σε ποια χωρα βρισκεται.
φυσικα ειναι αυτονοητο οτι υπαρχουν πολλα εργαλεια και τροποι για να το ελενξει κανεις
οπως αναφερω στο αρθρο μου επανω ενας αλλος τροπος για να δεις σε ποιον ανηκει
ειναι το RIPE

απο εκει και περα ο (ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗΣ) εχει να κανει σχεση
με το οτι αφου επικοινονησα καποιες φορες με την HOL για καποια προβληματα
που αντιμετωπιζω η απαντηση τους ηταν η εξης απο το τεχνικο τμημα της εταιριας

Εχουμε παρει ενα καινουριο range ip απο το εξωτερικο και δεν εχει ανακοινωθει μεχρι
σημερα η χωρα και η εταιρια στην οποια ανηκει αυτο range με αποτελεσμα ορισμενες
σελιδες να μην λειτουργουν σωστα

ολα μεχρι στηγμης ειναι ΟΚ απο εδω και περα πρεπει να αναρωτηθω εγω προσωπικα

1ον
πληρωνω την καθε εταιρια για παροχη internet?

2ον
με ποιον τροπο αποφασιζουν να δωσουν νεες ips χωρις να τακτοποιησουν τα αυτονοητα , γιατι μπορει να μην ειναι δικια τους η ευθηνη η ανακοινωση της χωρας και της εταιριας αλλα το προβλημα μεταφερετε σε μενα ,προσωπικα εμενα μου διχνει οτι θελουμε μονο χρηματα και αστους να κουρευονται

3ον
πως αποφασιζουν να δωσουν - αλλαξουν ip σε εμενα και σε οσους αλλους
χωρις καμια ανακοινωση και δημιουργουν προβληματα - στενοχωριες σε οσους τελος παντων εχουν αυτου του ιδους τα προβληματα , ενω με μια ανακοινωση απο πριν ισως καποιο email (λεμε τωρα ....) θα δημιουργουσαν πανω απο ολα θετικες εντυπωσεις
και ολοι θα ηταν ευχαρηστημενοι με την καθε εταιρια

τουλαχιστον εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να ψαχνομαι καθε φορα
αν φταιει σε κατι το PC μου η κατι αλλο για την ανευθηνοτητα καπιου αλλου ειδικα
εφοσον πληρωνω κανονικα

και για να γινω ποιο σαφης ο ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗΣ εχει να κανει με την αργοπορια της ανακοινωσης
για το ονομα της εταιριας και της χωρας προελευσης
και οχι κατι αλλο διοτι το μονο σιγουρο ΔΕΝ ειναι δικη μου δουλεια

συγνωμη αλλα ειμαι αγανακτησμενος οπως γραφει καποιος αλλος πιο πανω
γιατι κατοπιν τηλεφωνικης μου επικοινωνιας με το τεχνικο τμημα μονο ψευτη δεν με αποκαλεσανε οταν με ανεφεραν "στειλε μου το eimail της εταιριας που μηλησες και σου ειπαν οτι τα πραγματα ειναι οκ " (αναφερομαι εδω για καποιο προβλημα που αντιμετωπιζω
σε καποιον game server)
συγνωμη αλλα αυτο δεν το ανεχομαι .... καθως επισης λογω της αγνωστου προελευσης εταιριας + χωρας σε καποια sites δεν μπορουσα να κανω οποιαδηποτε συναλαγη γιατι δεν εμφανιζοταν η χωρα στον bank server και ακυρωνε απο πριν καθε συναλαγη.

ηδη εχω γραψει την ιστορια της ζωης μου χωρις λογο για μια εταιρια που απλα ειναι παρελθον για μενα τουλαχιστον ΟΧΙ απο τα ιντερνετικα προβληματα , γιατι κανεις δεν ειναι τελειος αλλα τουλαχιστον εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει να με δουλευουνε με αυτον τον τροπο για οποιοδηποτε λογο
συγνωμη αν εθιξα καποιον χωρις λογο , δεν ανφερομουν σε καποιν προσωπικα αλλα οπως ολοι εχω το δικαιωμα να λεω την γνωμη μου οπως φυσικα και καθε αλλος απο την μερια που βλεπει καποια πραγματα

ευχαριστω

SfH
06-01-11, 03:28
Αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια μου φαίνεται.


το 89.210.128.0 και το geotool εχει να κανει σχεση με την ip και ενα online
εργαλειο οπως υπαρχουν παρα πολλα για να ελενξεις σε ποια εταιρια
παραδειγμα ανηκει αυτη η διευθνηνση και σε ποια χωρα βρισκεται.
φυσικα ειναι αυτονοητο οτι υπαρχουν πολλα εργαλεια και τροποι για να το ελενξει κανεις
οπως αναφερω στο αρθρο μου επανω ενας αλλος τροπος για να δεις σε ποιον ανηκει
ειναι το RIPE

Ο αρμόδιος RIR ( το RIPE στην περίπτωση μας ) δεν είναι "ένα εργαλείο". Είναι η απόλυτη και μοναδική αρχή που, μέσω της βάσης δεδομένων της, καθορίζει τα χαρακτηριστικά των internet resources στο region για το οποίο είναι αρμόδια.


απο εκει και περα ο (ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗΣ) εχει να κανει σχεση
με το οτι αφου επικοινονησα καποιες φορες με την HOL για καποια προβληματα
που αντιμετωπιζω η απαντηση τους ηταν η εξης απο το τεχνικο τμημα της εταιριας

Εχουμε παρει ενα καινουριο range ip απο το εξωτερικο και δεν εχει ανακοινωθει μεχρι
σημερα η χωρα και η εταιρια στην οποια ανηκει αυτο range με αποτελεσμα ορισμενες
σελιδες να μην λειτουργουν σωστα

Αν σου είπαν αυτό, σου λένε μπαρούφες. Το range δεν το παίρνουν από "το εξωτερικό", το παίρνουν από τον τοπικό RIR ( το RIPE ). Για να το πάρουν, πρέπει να ακολουθήσουν μια διαδικασία και να αναφέρουν μερικά χαρακτηριστικά ( άλλα απαραίτητα, άλλα προαιρετικά ) που το αφορούν. Η Hol το έχει κάνει αυτό κανονικά. Μέσα σε αυτά είναι και η χώρα, η οποία είναι δηλωμένη σωστά. Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα άλλο από κει και πέρα.


1ον
πληρωνω την καθε εταιρια για παροχη internet?

Ναι



2ον
με ποιον τροπο αποφασιζουν να δωσουν νεες ips χωρις να τακτοποιησουν τα αυτονοητα , γιατι μπορει να μην ειναι δικια τους η ευθηνη η ανακοινωση της χωρας και της εταιριας αλλα το προβλημα μεταφερετε σε μενα ,προσωπικα εμενα μου διχνει οτι θελουμε μονο χρηματα και αστους να κουρευονται

Τα αυτονόητα είναι τακτοποιημένα όπως φαίνεται σε αυτή την περίπτωση.


3ον
πως αποφασιζουν να δωσουν - αλλαξουν ip σε εμενα και σε οσους αλλους
χωρις καμια ανακοινωση και δημιουργουν προβληματα - στενοχωριες σε οσους τελος παντων εχουν αυτου του ιδους τα προβληματα , ενω με μια ανακοινωση απο πριν ισως καποιο email (λεμε τωρα ....) θα δημιουργουσαν πανω απο ολα θετικες εντυπωσεις
και ολοι θα ηταν ευχαρηστημενοι με την καθε εταιρια

Νέα ranges αγοράζονται από τους isps μας εδώ και χρόνια. Δεν είναι κάτι το οποίο είναι άξιο ανακοίνωσης. Απλά η hol είναι μάλλον άτυχη και το range που πήρε, αντί να είναι "φρέσκο" ( αυτά , αν δεν τελειώσανε, τελειώνουν :p ) , το είχε κάποια άλλη εταιρία πριν ή οποία το έκανε release/έκλεισε/κτλ. Για να φέρω πρόσφατο παράδειγμα μάλιστα, ο οτε πήρε ένα /14 μερικούς μήνες πριν το τέλος του προηγούμενου χρόνου .

Από κει και πέρα, οι αρλούμπες που μπορεί να σου λέει το κάθε support είναι άλλο θέμα. Επίσης κατανοητό είναι το ότι μπορεί να σου προκαλεί προβλήματα το θέμα χωρίς να φταις αλλά, κατάλαβε ότι ούτε ο isp σου φταίει. Με τη λογική σου, πιο ταιριαστό θα ήταν να πεις "καρβουνιάρηδες" όσους έχουν site και δεν έχουν κάποιο αρκετά up-to-date geolocation database/έχουν free εκδόσεις ( που συνήθως είναι λίγο "πίσω")/κτλ.

pRieStaKoS
06-01-11, 03:35
απο εκει και περα ο (ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗΣ) εχει να κανει σχεση
με το οτι αφου επικοινονησα καποιες φορες με την HOL για καποια προβληματα
που αντιμετωπιζω η απαντηση τους ηταν η εξης απο το τεχνικο τμημα της εταιριας

Εχουμε παρει ενα καινουριο range ip απο το εξωτερικο και δεν εχει ανακοινωθει μεχρι
σημερα η χωρα και η εταιρια στην οποια ανηκει αυτο range με αποτελεσμα ορισμενες
σελιδες να μην λειτουργουν σωστα

ολα μεχρι στηγμης ειναι ΟΚ απο εδω και περα πρεπει να αναρωτηθω εγω προσωπικα

1ον
πληρωνω την καθε εταιρια για παροχη internet?

2ον
με ποιον τροπο αποφασιζουν να δωσουν νεες ips χωρις να τακτοποιησουν τα αυτονοητα , γιατι μπορει να μην ειναι δικια τους η ευθηνη η ανακοινωση της χωρας και της εταιριας αλλα το προβλημα μεταφερετε σε μενα ,προσωπικα εμενα μου διχνει οτι θελουμε μονο χρηματα και αστους να κουρευονται

3ον
πως αποφασιζουν να δωσουν - αλλαξουν ip σε εμενα και σε οσους αλλους
χωρις καμια ανακοινωση και δημιουργουν προβληματα - στενοχωριες σε οσους τελος παντων εχουν αυτου του ιδους τα προβληματα , ενω με μια ανακοινωση απο πριν ισως καποιο email (λεμε τωρα ....) θα δημιουργουσαν πανω απο ολα θετικες εντυπωσεις
και ολοι θα ηταν ευχαρηστημενοι με την καθε εταιρια

τουλαχιστον εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να ψαχνομαι καθε φορα
αν φταιει σε κατι το PC μου η κατι αλλο για την ανευθηνοτητα καπιου αλλου ειδικα
εφοσον πληρωνω κανονικα

και για να γινω ποιο σαφης ο ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗΣ εχει να κανει με την αργοπορια της ανακοινωσης
για το ονομα της εταιριας και της χωρας προελευσης
και οχι κατι αλλο διοτι το μονο σιγουρο ΔΕΝ ειναι δικη μου δουλεια

συγνωμη αλλα ειμαι αγανακτησμενος οπως γραφει καποιος αλλος πιο πανω
γιατι κατοπιν τηλεφωνικης μου επικοινωνιας με το τεχνικο τμημα μονο ψευτη δεν με αποκαλεσανε οταν με ανεφεραν "στειλε μου το eimail της εταιριας που μηλησες και σου ειπαν οτι τα πραγματα ειναι οκ " (αναφερομαι εδω για καποιο προβλημα που αντιμετωπιζω
σε καποιον game server)
συγνωμη αλλα αυτο δεν το ανεχομαι .... καθως επισης λογω της αγνωστου προελευσης εταιριας + χωρας σε καποια sites δεν μπορουσα να κανω οποιαδηποτε συναλαγη γιατι δεν εμφανιζοταν η χωρα στον bank server και ακυρωνε απο πριν καθε συναλαγη.

ηδη εχω γραψει την ιστορια της ζωης μου χωρις λογο για μια εταιρια που απλα ειναι παρελθον για μενα τουλαχιστον ΟΧΙ απο τα ιντερνετικα προβληματα , γιατι κανεις δεν ειναι τελειος αλλα τουλαχιστον εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει να με δουλευουνε με αυτον τον τροπο για οποιοδηποτε λογο
συγνωμη αν εθιξα καποιον χωρις λογο , δεν ανφερομουν σε καποιν προσωπικα αλλα οπως ολοι εχω το δικαιωμα να λεω την γνωμη μου οπως φυσικα και καθε αλλος απο την μερια που βλεπει καποια πραγματα

ευχαριστω
Οκ. κανεις δεν σου ειπε πως δεν πρεπει να λες την γνωμη σου αλλα εγω θα σου θεσω τα εξής που είναι η δικιά μου προσωπικη γνώμη.

1ον - Με €30 κανεις δεν γ$%^%^&. Αυτη η νοοτροπια του Έλληνα "εγω πληρώνω....." είναι νοοτροπία studio (aka **ρδέλου) και οι εταιρείες, όποια και να είναι αυτή δεν παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες. Εδώ καλά καλα δεν ξερουμε τι εστί ADSL και πετάμε την μια ατάκα μετά την άλλη χωρίς να ξέρουμε.

2ον - Δεν έχεις δει καθόλου στο Internet πόσες διαθεσιμες IPv4 ips υπάρχουν και αν κάνεις τον υπολογισμό να δεις πόσες έχει η hellas online να δώσει σε όλους τους πελάτες της. Οταν λες πρόβλημα τι εννοεις ? Έχασες χρήματα ? Εχασες δουλειες?

Αν διαβάσεις τους όρους του συμβολαίου που έχεις υπογράψεις, θα δεις πως υπάρχουν καποια πράγματα που δεν ειναι υποχρεωμένους ο παροχος (και η ΤΥ) να διορθώσει ή να δώσει αναφορά.

3ον - Αν δεν ειχαν IP να δώσουν, δεν θα είχες internet.....οποτε αυτο απανταει στην απορία σου.

PS : Να υποθέσω πως δεν έστειλες το mail που σου έστειλαν οι διαχειριστές του game server, ούτε ακολούθησες τις υποδείξεις του τεχνικού που σε εξυπηρέτησε ??? Ούτε μίλησες με τους admins του Game server ( !!!???) Ολα αυτά για ένα game ??? Εντάξει οκ.........:down:

PS ΙΙ: Οι τεχνικοί που καλούν τους πελάτες κάθε παρόχου, είναι εκει γτ έχουν περάσει απο εκπαίδευση, ξερουν το αντικείμενο και είναι εκει για να υποστηρίξουν τις υπηρεσίες του παρόχου......Οπότε κάτι παραπάνω ξέρουν και δεν είναι υποχρεωμένοι να γίνοινται "Ψυχολογική Υποστήρικη" του καθένα. Τεχνικοί είναι και έχουν τόσες κλήσεις να κάνουν......Λίγο αξιοπρέπεια στους χαρακτηρισμούς δεν βλάπτει.

Είναι σαν να βρήζουν εσένα γτ κανεις ή προσπαθεις να κανεις σωστά την δουλεια σου. Δεν νομιζω να σ'αρεσε.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: Μιλαμε γενικα και δεν υπάρχει καμια τοποθετηση εναντίων κάποιου προσώπου, οπότε τα πρόσωπα των ρημάτων δεν υποδηλώνουν κάτι.

psyxakias
06-01-11, 11:08
απο εκει και περα ο (ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗΣ) εχει να κανει σχεση
με το οτι αφου επικοινονησα καποιες φορες με την HOL για καποια προβληματα
που αντιμετωπιζω η απαντηση τους ηταν η εξης απο το τεχνικο τμημα της εταιριας

Εχουμε παρει ενα καινουριο range ip απο το εξωτερικο και δεν εχει ανακοινωθει μεχρι
σημερα η χωρα και η εταιρια στην οποια ανηκει αυτο range με αποτελεσμα ορισμενες
σελιδες να μην λειτουργουν σωστα
Το range δεν το παίρνουν από "το εξωτερικό", το παίρνουν από τον τοπικό RIR ( το RIPE ). Για να το πάρουν, πρέπει να ακολουθήσουν μια διαδικασία και να αναφέρουν μερικά χαρακτηριστικά ( άλλα απαραίτητα, άλλα προαιρετικά ) που το αφορούν. Η Hol το έχει κάνει αυτό κανονικά. Μέσα σε αυτά είναι και η χώρα, η οποία είναι δηλωμένη σωστά. Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα άλλο από κει και πέρα.@SFH: Έχω την εντύπωση ότι γενικότερα προσπαθούσαν να του το εξηγήσουν με πλά λόγια και όχι τεχνικά ή διαδικαστικά. Η RIPE έχει έδρα στο Amsterdam, άρα θεωρείται "εξωτερικό", αλλά εσύ νιώθεις ευρωπαίος (με αι ελπίζω) και θεωρεις οτιδήποτε εντός Ε.Ε ως "εσωτερικό" ε; :p

Έχουνε πάρει νέο ip range από το εξωτερικό (RIPE) και δεν έχει ανακοινωθεί (από τους geolocation παρόχους) ακόμα η χώρα και η εταιρεία, ώστε να δημιουργείται πρόβλημα. Αυτό δεν είναι μπαρούφα, αλλά απόλυτα σωστό.

Από εκεί και πέρα, αντιλαμβάνομαι ότι ο vfr400rr νιώθει αδικημένος όσον αφορά την διαχείριση του θέματος από την HOL, και όχι τόσο ποιος φέρει την ευθύνη. Ασχέτως αν δε φέρει ευθύνη η HOL, ίσως θα έπρεπε (αν δε το έκανε ήδη) να ενημερώσει κάποιους βασικούς geolocation παρόχους ώστε να επισπεύσει τη διαδικασία και να εξυπηρετήσει τους συνδρομητές της σε ένα (πλέον) γνωστοποιημένο πρόβλημα.

Aias
06-01-11, 11:26
δηλαδη ο καθενας μας μπορει να βρει μεσα σε 1 λεπτο οτι το 46.χχχ ανηκει στην HOL(δηλαδη ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ παροχου) και δεν μπορουν να το κανουν administrators sites που πολλα απο αυτα κοστολογουνται εκατομμυρια και φταιει η hol?...

Επισης για τα πετρελαια στο Αιγαιο η hol φταιει...

psyxakias
06-01-11, 11:28
Παρομοίωση (σωστή ή λάθος, εσείς θα κρίνετε)

Πας σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο (ADSL πάροχος) και αγοράζεις ένα τουριστικό πακέτο (ADSL γραμμή) για ταξίδι σε μερικές πόλεις του κόσμου (internet sites/υπηρεσίες). Στις πρώτες πόλεις είσαι ΟΚ (geolocated IPs) αλλά στη συνέχεια δε βρίσκεις τα ξενοδοχείο (youtube's vevo videos) και κάποια άλλα μέρη (e-banking) διότι οι τοπικοί δήμοι (geolocation πάροχοι) δεν έχει βάλει ονόματα/αριθμούς (geolocation records) στους δρόμους (ips) και εσύ ως τουρίστας (συνδρομητής) έχεις χάσει το μπούσουλα, έχεις πάρει ανάποδες και σπας το κεφάλι σου να βρεις άκρη.

Μη γνωρίζοντας πολλά για το ποιος φταίει και γιατί, παίρνεις και κράζεις το ταξιδιωτικό γραφείο που δε στο είπε από πριν. Εκείνοι βέβαια πίστευαν ότι οι δήμοι θα είχαν βάλει ονόματα/αριθμούς, αφού είναι δική τους δουλειά να ελέγχουν συχνά τα ονόματα/αριθμούς των δρόμων. Αφού όμως ενημέρωσες το ταξιδιωτικό, θα μπορούσαν (αν και δεν είναι υπεύθυνοι, ούτε έχουν αρμοδιότητα να το επιβάλλουν) να στείλουν και αυτοί μια επιστολή (έχοντας εμπειρία σε παρόμοια θέματα και γνωρίζοντας ποιος είναι υπεύθυνος) σε μερικούς δήμους που τους ανέφερες ή/και στους μεγαλύτερους και να ζητήσουν να προστεθούν ονόματα/αριθμοί στους δρόμους, για να μην ταλαιπωρούνται οι τουρίστες-πελάτες τους. Επιπλέον το ταξιδιωτικό θα μπορούσε να ενημερώσει τους υπόλοιπους πελάτες-τουρίστες ώστε να γνωρίζουν γιατί δε βρήκαν ή δε θα βρουν ονόματα/αριθμούς δρόμων και ότι το πρόβλημα είναι υπό διευθέτηση.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δηλαδη ο καθενας μας μπορει να βρει μεσα σε 1 λεπτο οτι το 46.χχχ ανοικει στην HOL(δηλαδη ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ παροχου) και δεν μπορουν να το κανουν administrators sites που πολλα απο αυτα κοστολογουνται εκατομμυρια και φταιει η hol?...Εμείς ελέγχουμε σε 1 λεπτό μερικές IPs. Οι geolocation βάσεις έχουν εκατομμύρια IPs και χρειάζεται παραπάνω διάστημα για να γίνει έλεγχος, έστω και αυτοματοποιημένα. Προφανώς κάποιοι από αυτούς δεν τις ανανεώνουν και πολύ συχνά.

SfH
06-01-11, 14:45
@SFH: Έχω την εντύπωση ότι γενικότερα προσπαθούσαν να του το εξηγήσουν με πλά λόγια και όχι τεχνικά ή διαδικαστικά. Η RIPE έχει έδρα στο Amsterdam, άρα θεωρείται "εξωτερικό", αλλά εσύ νιώθεις ευρωπαίος (με αι ελπίζω) και θεωρεις οτιδήποτε εντός Ε.Ε ως "εσωτερικό" ε;

Όπου δεν έχει τελωνείο, είναι εσωτερικό :p Πέρα της πλάκας, ίσως παρασύρθηκα λίγο από το γεγονός ότι, όποτε έχει τύχει να μιλήσω εγώ με το support της hol, το "εξωτερικό" είναι ταυτόσημο του "upstream".

vfr400rr
06-01-11, 14:50
Mαλλον καπου εχεται μπερδεψει καποια πραγματα με την ολη ιστορια οποτε ας τα παρουμε
παλι απο την αρχη για να μην βγαινουμε εκτος θεματος.....

Tο συγκεκριμενο thread εχει να κανει με την HOL και με την νεα σειρα IP που λανσαρισε στην αγορα και τα προβληματα που διμηουργηθηκαν απο αυτον τον λογο και ξαναγραφω για την λεξη τα προβληματα που δημiουργηθηκαν διοτι πολυ απλα στο παρελθον ΔΕΝ υπηρχαν.

Oπως ολοι οι προαναφερομενοι επι του θεματος γραφουνε τι προβλημα παρουσιαστικε και ο καθενας προσπαθει με τον δικο του τροπο να δωσει μια λογικη εξηγηση .

Eτσι και εγω εδωσα 2 sites σαν παραδειγμα για τον λογο που υπαρχουν αυτα τα προβληματα και πως τα ελενχουμε (σωστος η λαθος τροπος)

Απο εκει και περα ορισμενοι προσπαθουν να πανε την κουβεντα αλλου και να δουνε ισως , γιατι εγω η καποιος αλλος εχει αυτα τα προβληματα

Η απαντηση μου ειναι πολυ απλη γιατι δεν πανε σε καποια εταιρια να λυνουν τα ψυχολογικα του κοσμου και καθονται και αναλωνονται στα φορουμ , μπας και βγαλουν και κανα φραγκο γιατι ειναι και οι καιροι δυσκολοι

Οσο για το θεμα που ο ιδιος ο φιλος δεν μπορεσε να το γραψει και μιλω για το θεμα των χρηματων , στην Ελλαδα εχουμε μαθει ολοι οπως σωστα γραφει , να πιπιλαμε πολλα πραγματα και το εχουμε κανει ψωμοτυρι να λεμε την εκφραση Ελληναραδες και κακες συνηθιες
η απαντηση μου ομως σε αυτο ειναι η εξης

"μην κρινουμε εξ ιδιων τα αλλοτρια"

Tωρα για το αν ειναι θεμα της καθε ΗΟL η ανακοινωση ι οχι ,της χωρας στον κοσμο του ιντερνετ , αυτο δεν με αφορα

Αλλα σιγουρα με αφορα αν εχω προβληματα απο αυτο ,και μιλαω για την αλλαγη της IP , δεν θα μπω εδω σε τεχνικα πραγματα για το τι προβληματα συνεχιζω να αντιμετωπιζω , γιατι δεν εχω κανενα λογο να απολογηθω για κατι που σιγουρα δεν οφειλεται σε μενα , ποσο ειδικα σε καποιο φορουμ που ειναι δημοσιο διοτι δεν εχω την αναγκη να κλαφτω για κατι και δεν υπαρχει περιπτωση να το λυσω εδω

Νομιζω οτι ειπα παλι παρα πολλα , για πραγματα το οποια δεν τα εθιξα εγω ειδικα σε αυτο το thread

Aπλα θα ευχηθω κανεις να μην εχει τα δικα μου προβληματα , και να λεει εξυπναδες απο εξω , γιατι δεν ειναι δικο μου λαθος
για τις φθηνες υπηρεσιες και μηδενικο support

Eδω τελιωνω οριστικα με αυτο το θεμα πολυ απλα γιατι δεν εχει νοημα πια να γραφω για πραγματα το οποια εγω δεν ειπα - ενοησα

Καλες Γιορτες σε ολους
και
Χρονια Πολλα !
ευχαριστω

dkmaster
06-01-11, 19:06
Νομίζω πως και ο priestakos και ο psyxakias το έχουν αναλύσει πολύ σωστά μέχρι αηδίας τολμώ να πω.
Το νόημα που βγαίνει τελικά από το thread αυτό είναι πως είμαστε τεχνολογικά αναλφάβητοι.

"Δεν ανοίγει ο Η/Υ; Θα πάρω τον πάροχο του ίντερνετ καθώς δεν έχω ίντερνετ." Όχι δεν θα διαβάσω κανένα manual, δεν θα κάνω επανεκκίνηση τον Η/Υ, αφού δεν έχω ίντερνετ δεν με νοιάζει.

Τι άλλο θα πρέπει να γίνει για το συγκεκριμένο θέμα έπειτα από την ανάλυση που έκαναν οι δυο προαναφερόμενοι για να καταλάβουν πως δεν φταίνε για όλα οι πάροχοι;

psyxakias
06-01-11, 19:37
@vfr400rr: εσύ έχεις μπερδέψει τα πράγματα και εσύ είσαι ο μοναδικός που βγάζεις το νήμα εκτός θέματος, επιμένοντας να υποστηρίζεις διαδικασίες (πχ ανακοίνωση IPs) χωρίς να ξέρεις πως γίνονται, με μοναδικό κοινό παρονομαστή το αποτέλεσμα που θες να βγάλεις "φταίει η HOL".

Αφιέρωσε ο καθένας μας λίγο χρόνο για να εξηγήσει μερικά πράγματα με επιχειρήματα αλλά προφανώς η δυσαρέσκεια και η συναισθηματική σου φόρτιση για το θέμα, σε εμποδίζουν όχι μόνο να τα αντιληφθείς αλλά και να τα εκτιμήσεις. Αντί αυτού γυρνάς και λες ότι αναλωνόμαστε στο forum, να πάμε στις εταιρείες να λύνουμε τα ψυχολογικα΄του κόσμου. Μα εκεί κάνεις το μεγαλύτερο λάθος, οι πάροχοι διαδικτυακών υπηρεσιών ΔΕΝ είναι για να λύνουν τα ψυχολογικά του κόσμου. Αυτά είναι δουλειά των ψυχολόγων και των ψυχιάτρων και απαιτούν αρκετές συνεδρίες ή φαρμακευτική αγωγή, που δε προσφέρονται με μια συνδρομή των €30-40/μήνα.

Τέλος, για ακόμα μία φορά: ΔΕΝ ανακοινώνει τη χώρα των IPs η HOL, το κάνουν κάποιες άλλες εταιρείες (geolocation πάροχοι) που προφανώς ΔΕΝ κάνουν σωστά τη δουλειά τους και ΕΣΥ ταλαιπωρείσαι. Η HOL θα μπορούσε ίσως να τους πιέσει ή να ενημερώσει το κοινό, αλλά ως εκεί. Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο. :closed:

Hraklis943
06-01-11, 22:20
Παιδια ετσι για να σας ενημερωσω λυθηκε το προβλημα :)
Παιζουν ολα κανονικοτατα!
Ελπιζω να σας λυθηκε και σε σας :)

MNP-10
06-01-11, 23:39
Οντως, καποια βιντεακια που δεν επαιζαν τωρα παιζουν.

Μια εκκρεμοτητα για το νεο ip range ειναι ο turbo.hol.gr:3128 που δεν αφηνει το νεο range.



ERROR
The requested URL could not be retrieved

While trying to retrieve the URL: http://www.cnn.com/

The following error was encountered:

Access Denied.

Access control configuration prevents your request from being allowed at this time. Please contact your service provider if you feel this is incorrect.

Your cache administrator is support@hol.gr.
Generated Thu, 06 Jan 2011 20:37:36 GMT by turbo.hol.gr (squid/2.5.STABLE10)

psyxakias
06-01-11, 23:42
Αυτό όντως είναι λάθος τους που ξέχασαν να ενημερώσουν το ACL του squid, στείλτους ένα e-mail. ;)

MNP-10
06-01-11, 23:44
Δε χρειαζεται, μας διαβαζουν... :lol:

pRieStaKoS
08-01-11, 13:08
@vfr400rr: εσύ έχεις μπερδέψει τα πράγματα και εσύ είσαι ο μοναδικός που βγάζεις το νήμα εκτός θέματος, επιμένοντας να υποστηρίζεις διαδικασίες (πχ ανακοίνωση IPs) χωρίς να ξέρεις πως γίνονται, με μοναδικό κοινό παρονομαστή το αποτέλεσμα που θες να βγάλεις "φταίει η HOL".

Αφιέρωσε ο καθένας μας λίγο χρόνο για να εξηγήσει μερικά πράγματα με επιχειρήματα αλλά προφανώς η δυσαρέσκεια και η συναισθηματική σου φόρτιση για το θέμα, σε εμποδίζουν όχι μόνο να τα αντιληφθείς αλλά και να τα εκτιμήσεις. Αντί αυτού γυρνάς και λες ότι αναλωνόμαστε στο forum, να πάμε στις εταιρείες να λύνουμε τα ψυχολογικα΄του κόσμου. Μα εκεί κάνεις το μεγαλύτερο λάθος, οι πάροχοι διαδικτυακών υπηρεσιών ΔΕΝ είναι για να λύνουν τα ψυχολογικά του κόσμου. Αυτά είναι δουλειά των ψυχολόγων και των ψυχιάτρων και απαιτούν αρκετές συνεδρίες ή φαρμακευτική αγωγή, που δε προσφέρονται με μια συνδρομή των €30-40/μήνα.

Τέλος, για ακόμα μία φορά: ΔΕΝ ανακοινώνει τη χώρα των IPs η HOL, το κάνουν κάποιες άλλες εταιρείες (geolocation πάροχοι) που προφανώς ΔΕΝ κάνουν σωστά τη δουλειά τους και ΕΣΥ ταλαιπωρείσαι. Η HOL θα μπορούσε ίσως να τους πιέσει ή να ενημερώσει το κοινό, αλλά ως εκεί. Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο. :closed:
psyxakias +1000 :)


Νομίζω πως και ο priestakos και ο psyxakias το έχουν αναλύσει πολύ σωστά μέχρι αηδίας τολμώ να πω.
Το νόημα που βγαίνει τελικά από το thread αυτό είναι πως είμαστε τεχνολογικά αναλφάβητοι.

"Δεν ανοίγει ο Η/Υ; Θα πάρω τον πάροχο του ίντερνετ καθώς δεν έχω ίντερνετ." Όχι δεν θα διαβάσω κανένα manual, δεν θα κάνω επανεκκίνηση τον Η/Υ, αφού δεν έχω ίντερνετ δεν με νοιάζει.

Τι άλλο θα πρέπει να γίνει για το συγκεκριμένο θέμα έπειτα από την ανάλυση που έκαναν οι δυο προαναφερόμενοι για να καταλάβουν πως δεν φταίνε για όλα οι πάροχοι;
dkmaster +1000 γτ έχουμε γεμίσει πολλούς τέτοιους στην Ελλάδα


Παιδια ετσι για να σας ενημερωσω λυθηκε το προβλημα :)
Παιζουν ολα κανονικοτατα!
Ελπιζω να σας λυθηκε και σε σας :)
Η υπομονή είναι προτέρημα στις μέρες μας και κάνεις δεν το κατέχει....εκτός από λίγους που έχουν γνώση ! :)


Οντως, καποια βιντεακια που δεν επαιζαν τωρα παιζουν.

Μια εκκρεμοτητα για το νεο ip range ειναι ο turbo.hol.gr:3128 που δεν αφηνει το νεο range.



ERROR
The requested URL could not be retrieved

While trying to retrieve the URL: http://www.cnn.com/

The following error was encountered:

Access Denied.

Access control configuration prevents your request from being allowed at this time. Please contact your service provider if you feel this is incorrect.

Your cache administrator is support@hol.gr.
Generated Thu, 06 Jan 2011 20:37:36 GMT by turbo.hol.gr (squid/2.5.STABLE10)


O turbo.hol.gr είναι proxy όπου δεν του δίνουν σημασία εδώ και χρόνια.....ποιος παίζει με proxy ακόμα ? :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.