PDA

Επιστροφή στο Forum : Chrome: "Δωρίστε" καρτέλες για καλό σκοπό



Mouse Potato
16-12-10, 00:26
Η Google και η κοινότητα του Chrome προσκαλούν όλους τους χρήστες να εργαστούν από κοινού για καλό σκοπό. Από σήμερα, η Google προσκαλεί όλους τους χρήστες να υποστηρίξουν πέντε σημαντικές φιλανθρωπίες μετρώντας και «δωρίζοντας» τις καρτέλες που ανοίγουν με τον Google Chrome.

81274Έτσι ο συνολικός αριθμός των καρτελών του κάθε χρήστη θα καθορίσει το είδος της φιλανθρωπικής δωρεάς που θα πραγματοποιηθεί εκ μέρους της κοινότητας του Chrome. Το συνολικό ποσό της δωρεάς ανέρχεται στο 1 εκατομμύριο δολάρια. Ακολουθεί κατάλογος με το τι ακριβώς μπορεί να κάνει συγκεκριμένος αριθμός καρτελών κάθε χρήστη:

10 καρτέλες: φύτεμα ενός δέντρου
10 καρτέλες: έκδοση ή δωρεά ενός βιβλίου
25 καρτέλες: ένας εμβολιασμός
200 καρτέλες: κατασκευή καταφυγίου ενός τετραγωνικού ποδιού
200 καρτέλες: καθαρισμός νερού για ένα άτομο ώστε να γίνει πόσιμο για έναν ολόκληρο χρόνο

Τα βήματα για να συμμετάσχει κάποιος στην δράση της Google είναι απλά:

Κατεβάζετε το extension για τον Chrome (http://www.google.com/chrome/intl/en/p/cause/#tnc).
Χρησιμοποιείτε τον Chrome μεταξύ 15 – 19 Δεκεμβρίου.
Στο τέλος κάθε ημέρας θα σας ζητηθεί να κλικάρετε το extension ώστε να καταχωρήσετε τις καρτέλες που ανοίξατε.
Διαλέγετε ποιο είδος φιλανθρωπίας «εξαργυρώνετε» με τον αριθμό των καρτελών σας.

Την επόμενη βδομάδα θα ανακοινωθούν οι δράσεις και τα αποτελέσματα.

Για να μάθετε περισσότερα για την δράση και τους οργανισμούς που συμμετέχουν μπορείτε να μπείτε εδώ (www.google.com/chrome/intl/en/p/cause/).

Πηγή: chrome.blogspot.com (http://chrome.blogspot.com/2010/12/browse-for-good-cause.html)

Mouse Potato
16-12-10, 00:32
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία της Google. Το extension εγκαταστάθηκε και μετράει καρτέλες. :)

Για να προλάβω και κάποιους κακοπροαίρετους (ίσως μέσα σ' αυτούς είμαι κι εγώ), δεν με απασχολεί αν οι καρτέλες μου "καταγράφονται"...

efthlouk
16-12-10, 01:08
Να και ένας λόγος που χρησιμεύει η πληθώρα καρτελων που ανοίγω καθε φορά! (πάνω απο 200 σίγουρα!). Τουλάχιστον θα κάνουν και κάτι εκτός απ´ το να μου σπάει τα νεύρα η αργή απόδοση του browser! ;)

BOBBY
16-12-10, 01:15
Να και ένας λόγος που χρησιμεύει η πληθώρα καρτελων που ανοίγω καθε φορά! (πάνω απο 200 σίγουρα!). Τουλάχιστον θα κάνουν και κάτι εκτός απ´ το να μου σπάει τα νεύρα η αργή απόδοση του browser! ;)

Κάθε φορά που ανοίγεις τον chrome ανοίγεις 200 καρτέλες ταυτόχρονα;;;;Μα(εαν δεν γίνομαι αδιάκριτος)γιατί;:hmm:

ZX1234R
16-12-10, 01:42
Privacy
Just so you know, this extension will be tracking your tab count, but won't store any of your browsing history. More >> (http://www.google.com/chrome/intl/en/p/cause/privacy/)

Και να αποδηκεύονταν....σκασίλα μου......

Collective_Soul
16-12-10, 01:47
Το εκανα κ εγω Install
Eχω φταστει στα 24 ταμπς μεχρι τωρα για να δουμε.

Mouse Potato
16-12-10, 01:48
Χρειάζεται και Google Account για την καταχώρηση.

ZX1234R
16-12-10, 01:54
Γιούπιιιιι!!! Έσωσα ήδη ένα δέντρο!!!!!

NiKapa
16-12-10, 01:59
Στο τελος καντε και κανα donation στο Google ..το χρειαζεται

grayden
16-12-10, 02:15
Στο τελος καντε και κανα donation στο Google ..το χρειαζεται
Στην συγκεκριμένη περίπτωση η Google δεν ζητάει να κάνεις τίποτα ιδιαίτερο (ουσιαστικό η μόνη "παγίδα" είναι η προσπάθεια να κάνει τον χρήστη να συνηθίσει να χρησιμοποιεί τον Chrome) οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος γκρίνιας/ανησυχίας...

ntopas
16-12-10, 02:19
Να και ένας λόγος που χρησιμεύει η πληθώρα καρτελων που ανοίγω καθε φορά! (πάνω απο 200 σίγουρα!). Τουλάχιστον θα κάνουν και κάτι εκτός απ´ το να μου σπάει τα νεύρα η αργή απόδοση του browser! ;)

Αν είναι έτσι μετά τις 19/12 γύρνατο στην Opera!!!:p

tanST
16-12-10, 05:40
Μπράβο στην google για την πρωτοβουλία! Ήδη μετράω καρτέλες.

BOBBY
16-12-10, 07:35
Το έκανα,άνοιξα 200 καρτέλες και μου έδειξε τα αποτελέσματα.Θα το κάνω και το απόγευμα που θα γυρίσω από την δουλειά.Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι ανοίγοντας πολύ γρήγορα καρτέλες με το ctrl+t δεν τις μέτραγε όλες αλλά έχανε αρκετές οπότε αναγκάστηκα να το κάνω πιό αργά.

jap
16-12-10, 08:23
Μπράβο στη Google!

Το είπα! Ικανοποιηθήκατε; :p
Θα το ψάξω κι αν παίζει σε Iron θα το βάλω, αν και δε νομίζω.

psyxakias
16-12-10, 08:36
Λίγο ανορθόδοξη η φιλανθρωπία αυτή και μου θυμίζει αρκετά την εποχή που η Microsoft προσέφερε χρήματα όπου επέλεγες βάσει κάποιων IM στο όνομά σου στο MSN (που φυσικά το έκαναν άπειροι χωρίς να γνωρίζουν καν ότι ισχύει μόνο για Αμερικανούς πολίτες). Μπράβο τους ως κίνηση, αν και θα προτιμούσα κάτι πιο άμεσο (δε ξέρω όμως τι. :p) αντί να προσπαθούν να ανεβάσουν την δημοτικότητα του browser τους. Βέβαια αν ήταν να τα σπαταλήσουν αυτά τα χρήματα για promotion του Chrome, τότε πολύ καλά έκαναν και το κάνουν έτσι. :oneup:

Sovjohn
16-12-10, 08:49
Λίγο ανορθόδοξη η φιλανθρωπία αυτή και μου θυμίζει αρκετά την εποχή που η Microsoft προσέφερε χρήματα όπου επέλεγες βάσει κάποιων IM στο όνομά σου στο MSN (που φυσικά το έκαναν άπειροι χωρίς να γνωρίζουν καν ότι ισχύει μόνο για Αμερικανούς πολίτες). Μπράβο τους ως κίνηση, αν και θα προτιμούσα κάτι πιο άμεσο (δε ξέρω όμως τι. :p) αντί να προσπαθούν να ανεβάσουν την δημοτικότητα του browser τους. Βέβαια αν ήταν να τα σπαταλήσουν αυτά τα χρήματα για promotion του Chrome, τότε πολύ καλά έκαναν και το κάνουν έτσι. :oneup:

Εγώ και αρκετοί άλλοι που είχα ρωτήσει το κάναμε αυτό, αλλά για διαφορετικό λόγο - το icon που έμπαινε στο nickname σου ήταν ωραίο! :p

KoulisHHH
16-12-10, 10:43
με συγκινει η Γοογλε! μπραβο της....χρησιμοποιουμε τις καρτελες πολυ συχνα η μαλλον δε μπορουμε πια χωρις αυτες(τουλαχιστον για εμενα) κ σκεφτηκαν τα σαϊνια να εξαργυρωνωντε για φιλανθρωπικο σκοπο!..ΜΠΡΑΒΟ Κ ΞΑΝΑ ΜΠΡΑΒΟ!:clap:

diosak
16-12-10, 13:38
Να σημειώσω πως ημερήσιο όριο tabs είναι τα 250...

Dark-Side
16-12-10, 13:41
Φτου!! Έχω φτάσει από τις 11:00 το πρωί τις 172 καρτέλες.... Σίγουρα μέχρι το μεσημέρι θα φτάσω τις 250..

diosak
16-12-10, 13:46
Φτου!! Έχω φτάσει από τις 11:00 το πρωί τις 172 καρτέλες.... Σίγουρα μέχρι το μεσημέρι θα φτάσω τις 250..

Μια απ'τα ίδια! :P

senkradvii
16-12-10, 14:08
Πολύ έξυπνη και όμορφη ιδέα από την Google για ακόμα μια φορά.. Προώθηση και φιλανθρωπία χωρίς κανένα κόστος από τον χρήστη όλα σε ένα πακέτο! Ωραίοι!!:oneup:

mrsaccess
16-12-10, 16:45
Αλήθεια, εσείς τι δωρίζετε; Χθες επέλεξα νερό, είχα συμπληρώσει το 0.4 του ποσού που απαιτείται για πόσιμο νερό για ένα άτομο για ένα χρόνο. Μου είπε πως με τα δικά μου συμπληρώθηκε πόσιμο νερό για 23 άτομα για ένα χρόνο (με τη διαφορά ώρας σε λίγες χώρες είχε κλείσει η μέρα).

Dark-Side
16-12-10, 17:40
Αλήθεια, εσείς τι δωρίζετε; Χθες επέλεξα νερό, είχα συμπληρώσει το 0.4 του ποσού που απαιτείται για πόσιμο νερό για ένα άτομο για ένα χρόνο. Μου είπε πως με τα δικά μου συμπληρώθηκε πόσιμο νερό για 23 άτομα για ένα χρόνο (με τη διαφορά ώρας σε λίγες χώρες είχε κλείσει η μέρα).

Πότε διαλέγουμε τι θέλουμε να δωρίσουμε; Έχω συμπληρώσει τα 250 tabs αλλά δεν έχω καμία ειδοποίηση επιλογής...

mrsaccess
16-12-10, 17:46
Μόλις το ρολόι πάει δώδεκα (ξημερώματα) θα σε ενημερώσει και όποτε πατήσεις το κουμπάκι θα σου ζητήσει να επιλέξεις που θα τα δώσεις.

Dark-Side
16-12-10, 17:47
Μόλις το ρολόι πάει δώδεκα (ξημερώματα) θα σε ενημερώσει και όποτε πατήσεις το κουμπάκι θα σου ζητήσει να επιλέξεις που θα τα δώσεις.

Ωραία, ευχαριστώ!

Bourdoulas
17-12-10, 03:06
Δεν χρειάζεται να βλέπουμε παντού το πονηρό. Το τερπνόν μετα του ωφελίμου. Τουλάχιστον θα κάνει κάτι καλό. Θα μπορούσε κάλλιστα να μην κάνει τίποτα και να σκαρφιστεί κάτι άλλο.

flamelab
17-12-10, 03:08
Εγώ επέλεξα βιβλία. Καλύτερα να μάθεις σε κάποιον να καλλιεργεί την γη του παρα να του τα δίνεις έτοιμα και να μη ξερει μετά τι να κανει. (προσωπική άποψη).

mrsaccess
17-12-10, 03:24
Εγώ επέλεξα πάλι νερό γιατί όσα βιβλία και να διαβάσει, το να φτιάξει νερό μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα είναι κάπως δύσκολο. Σήμερα είχαν συμπληρώσει νερό για 3670 άτομα. Σταγόνα στον ωκεανό μεν, από σταγόνες φτιάχνεται ο ωκεανός δε.

DarkDante
17-12-10, 16:42
Παιδια εχω 1 προβλημα με αυτο το extension.Χθες ειχα ανοιξει 167 tabs απο το πρωι και σημερα που ανοιξα το pc,μου ειπε οτι μπορω να "δωρισω" τα tabs μου.Παταω λοιπον το κουμπακι αλλα κολλαει στο redirecting.Τον ξανανοιγω το παταω και με λεει να κανω login στο google account μου.Εντωμεταξυ ημουνα ηδη συνδεδεμενος.Το θεμα ειναι πως τωρα δεν μετραει καν tabs και οταν παταω το εικονιδιο απλα κολλαει στο loading.Καμια ιδεα?

oxyd
17-12-10, 17:07
Εγώ επέλεξα πάλι νερό

Κι εγώ νερό! :oneup:

manuel
17-12-10, 18:05
πολύ καλή κίνηση σε μια εποχή που χρειάζεται !!

:oneup:

AgentWolf
17-12-10, 22:53
Αυτή η Google, έχει κάνει τα απίστευτα στο θέμα της προώθησης.
Την παραδέχομαι πάντως γιατί έχει πιάσει το πνεύμα της φιλανθρωπίας.

Εγώ παρόλα αυτά, συνεχίζω να χρησιμοποιώ Firefox.

Ntalton
19-12-10, 18:45
Νερο για 2 ατομα, 10 εμβολια και 25 βιβλια! ;)

mrsaccess
23-12-10, 01:26
Πως μοιράστηκε τελικά το 1.00.000 δολάρια σύμφωνα με τις προτιμήσεις μας:
http://chrome.blogspot.com/2010/12/60-million-tabs-towards-good-causes.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.