PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-X και Gmail



Tony_Ts
16-12-10, 13:34
Χαιρετώ την DSL-ο-παρέα!

Θα ήθελα να κάνω μια σύντομη ερώτηση, πρώτα όμως λίγο ιστορικό:

Ήμουν για χρόνια στη Vivodi (SharedLLU πάνω σε PSTN ΟΤΕ) και ήμουν ευχαριστημένος. Πρόσφατα μετακόμισα σε άλλη περιοχή, αλλά πλέον η Vivodi (δηλαδή η On) δε βάζει μόνο Internet παρά μόνο Double Play, που δεν το ήθελα. Έτσι έβαλα ένα Conn-X.

Όσον αφορά τη σύνδεσή μου με το Internet, το μόνο που άλλαξε είναι η γραμμή (προφανώς αφού μετακόμισα σε άλλη περιοχή) και ο πάροχος. Όλος ο υπόλοιπος εξοπλισμός (ADSL Modem Vigor 2700, υπολογιστές κλπ) έχουν παραμείνει όπως ήταν.

Ιδού τα στοιχεία της νέας μου σύνδεσης:
--------------------------- ATU-R Info (hw: annex A, f/w: annex A) -----------
Running Mode : ADSL2+(G.992.5) State : SHOWTIME
DS Actual Rate : 12020000 bps US Actual Rate : 1020000 bps
DS Attainable Rate : 14152000 bps US Attainable Rate : 1026000 bps
DS Path Mode : Interleave US Path Mode : Interleave
NE Current Attenuation : 23 dB Cur SNR Margin : 12 dB
DS actual PSD : 16. 3 dB US actual PSD : 12. 0 dB
ADSL Firmware Version : 121201_A
-------------------------------- ATU-C Info ---------------------------------
Far Current Attenuation : 11 dB Far SNR Margin : 10 dB
CO ITU Version[0] : 00004244 CO ITU Version[1] : 0000434d
DSLAM CHIPSET VENDOR : < BDCM >

Στη Vivodi οι ταχύτητες, τις απογευματινές κυρίως ώρες, ήταν από 200KBytes/sec – 800Kbytes/sec. Τώρα με το Conn-X είναι από 20-60Kbytes/sec

Η ερώτηση είναι η εξής:
Για όσους έχουν Conn-X και Gmail, με τι ταχύτητες (περίπου) κατεβάζετε attachments ?

treli@ris
16-12-10, 13:43
Δοκιμασα μια εικονα 1,7MB και κατεβηκε σε 1", εφτασε στο μεγιστο της γραμμης απευθειας.

johnsruro
17-12-10, 17:31
Δε νομίζω ότι τα attachments από το gmail ειναι ενδεικτικό της γραμμής σου. Πάντως έπεσες αρκετά από τη vivo στον οτε.

alex24
17-12-10, 17:41
Δε νομίζω ότι τα attachments από το gmail ειναι ενδεικτικό της γραμμής σου. Πάντως έπεσες αρκετά από τη vivo στον οτε.

Εαν εννοεις σε συγχρονισμο αντιθετα ανεβηκε απο τα 10 στα 12.Καλυτερα να κοιταξει μηπως παιζει τιποτα με το pc ή το μοντεμ:respekt:

johnsruro
23-12-10, 23:04
δεν ήξερα τι συγχρονισμό είχε πριν αλλά απάντησα με βάση τις ταχύτητες που είπες για τα attachments. κατέβασες κανένα αρχείο απο κάνένα Ftp server να δεις αν πάιζει κι εκεί θέμα?

Tony_Ts
24-12-10, 01:01
Παιδιά βρήκα την απάντηση μετά από πολλές δοκιμές, οπότε την γράφω κι εδώ για να υπάρχει ως αναφορά.

Ο εξοπλισμός έμεινε μεν ο ίδιος, αλλά άλλαξε η συνδεσμολογία. Ενώ πριν ο υπολογιστής συνδεόταν με Ethernet, τώρα συνδέθηκε με ασύρματο και παρά το ότι είχα (κι έχω) "πεντάρι" σήμα, οι ταχύτητες και το Latency δεν ήταν τόσο ικανοποιητικά.

Τώρα, έχω αλλάξει (για δεύτερη φορά) τη θέση της κεραίας, ώστε να είναι στα 13 μέτρα περίπου από το router αλλά με ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ. Οπότε οι ταχύτητες κατεβάσματος των attachment από το Gmail επανήλθαν στα προηγούμενα νούμερα και το latency από το PC έως το router είναι της τάξης των 2-3ms κατά μέσο όρο.

Εκτενέστερο Speed Test θα κάνω με το FileZilla.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας!! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.